02 grudnia 2015

Udostępnij znajomym:

Nie musiałeś pracować,

by pobierać Social Security

Około 30% świadczeń Social Security jest wypłacanych osobom, ktore ich nie wypracowały, czyli wspołmałżonkom i dzieciom będącym na utrzymaniu.

Oto kto może pobierać świadczenia Social Security. Pracownikiem nazywamy tu osobę, ktora wypracowała emeryturę Social Security (czyli przepracowała co najmniej 40 kwartałow).

Niepracująca żona może pobierać świadczenia na konto swego męża, jeżeli spełnione są następujące warunki:

- była z pracownikiem w związku małżeńskim co najmniej l rok lub jest matką jego dziecka;

- ukończyła co najmniej 62 lata, albo opiekuje się dzieckiem pracownika do lat 16 lub niepełnosprawnym;

- jej mąż (pracownik) rozpoczął już pobieranie emerytury.

W wieku 62 lat żona otrzyma 37.5% emerytury męża. Jeżeli zacznie pobierać rentę w wieku 65 lat, to wyniesie ona 50% jego emerytury.

Żona, ktora pracowała może otrzymywać swoją własną emeryturę. Świadczenia wyliczane są wtedy na dwa sposoby: na konto męża i jej własne. Żona otrzyma te wyższe.

Dzieci pracownika mogą dostawać świadczenia na konto rodzica, ktory pobiera emeryturę.

Są to:

- dzieci do lat 18 stanu wolnego;

- dzieci do lat 18 lub 19, jeżeli uczęszczają do szkoły podstawowej bądź średniej;

- dzieci w wieku ponad 18 lat, jeżeli stały się niepełnosprawne przed 22 rokiem życia.

Dziecku należy się 50% emerytury rodzica. Jeżeli pracownik-emeryt ma dwoje dzieci, to każde otrzyma po 50%. Należy tylko pamiętać, że świadczenia rodzinne limitowane są od 1.5 do 2 wielokrotności emerytury pracownika.

Dzieci adoptowane i przybrane traktowane są przez przepisy biura Social Security na rowni z dziećmi naturalnymi.

Nie musisz być

w związku małżeńskim

Przepisy mowią, że nie dość, że nie musisz przepracować dnia w swoim życiu, to jeszcze nie musisz być w związku małżeńskim z osobą, na ktorej konto możesz pobierać świadczenia.

Rozwiedziona żona (albo mąż) może otrzymać rentę po mężu, jeżeli spełnione są wszystkie poniższe warunki:

- osiągnęła wiek 62 lat,

- małżeństwo trwało co najmniej 10 lat,

- nie zawarła drugiego małżeństwa,

- jej były małżonek ma co najmniej 62 lata (niezależnie od tego, czy pobiera emeryturę czy nie) lub pobiera rentę inwalidzką.

Jeżeli były małżonek ukończył 62 lata, ale dalej pracuje, osoba rozwiedziona nabywa praw do świadczeń emerytalnych tytułem małżeństwa dopiero po dwoch latach po rozwodzie.

Wdowie (wdowcowi) po emerycie należy się wdowia renta po zmarłym wspołmałżonku, jeżeli pozostawała w związku małżeńskim przez co najmniej 9 miesięcy. Jeśli małżeństwo trwało krocej niż 9 miesięcy, renta nie przysługuje, chyba że śmierć męża nastąpiła w wyniku nagłego wypadku lub w czasie ślubu było niemożliwe do przewidzenia, że małżonek umrze w przeciągu 9 miesięcy. Wdowa może zacząć pobieranie świadczeń już w wieku 60 lat, choć będą one wtedy znacznie obniżone.

Wspołmałżonkowie

mieszkający w Polsce

Żony, mężowie i dzieci osob upoważnionych do świadczeń Social Security mogą otrzymywać renty niezależnie od kraju ich zamieszkania. Bliższych informacji może udzielić amerykański konsulat w Polsce.

Mieszkający w Polsce (i w innych krajach) rozwiedzeni lub owdowiali małżonkowie amerykańskich obywateli czy stałych rezydentow są rownież uprawnieni do pobierania emerytury Social Security na takich samych zasadach, jak mieszkańcy Ameryki. Polscy eks-małżonkowie nie muszą być obywatelami amerykańskimi, posiadaczami zielonej karty (prawa stałego pobytu) ani nie muszą mieć numeru Social Security. Nie jest ważna przyczyna rozwodu ani sądowe orzeczenie o winie ktorejś ze stron. Nie potrzeba też zgody ani wspołpracy ze strony byłego amerykańskiego małżonka. Warunkiem jest tylko fakt, by polski eks-małżonek mieszkał w przeszłości co najmniej 5 lat w Stanach Zjednoczonych, będąc w tym czasie w związku, ktory upoważnił go do tego świadczenia Social Security (np. małżeństwo).

W celu załatwienia amerykańskiej emerytury należy udać się do amerykańskiego konsulatu w Polsce z następującymi dokumentami: akt ślubu, świadectwo rozwodu, swoja metryka urodzenia. Przyda się numer Social Security byłego małżonka i jego adres, ale nawet jeżeli te dane są niedostępne, urząd Social Security postara się odnaleźć eks-małżonka na podstawie posiadanych danych. Konsulat przekaże sprawę amerykańskiemu Urzędowi Social Security, ten sprawę rozpatrzy, przyzna polskiemu petentowi numer Social Security i skontaktuje się z nim za pośrednictwem konsulatu.

Kiedy zacząć

pobieranie świadczeń?

Wcześniejsze pobieranie emerytury. Wiemy, że można przejść na emeryturę już w wieku 62 lat, ale nie obniżone o 20%. Ta obniżka będzie się zwiększać w miarę jak będzie podwyższany pełny wiek emerytalny. Ale skoro będziemy dostawać emeryturę dłużej, możemy w sumie otrzymać więcej.

Strategia:

Ludzie o słabym zdrowiu powinni rozpocząć pobieranie świadczeń wcześnie. Obliczenia mowią, że wczesny start opłaca się wtedy, gdy ktoś pobiera emeryturę 15 lat lub mniej.

Tym, ktorzy mają pewne podstawy uważać, że będą żyli dłużej niż do 77 urodzin, może opłacać się pracować do 65. roku.

Kiedy opoźnić emeryturę?

Social Security Administration nagradza pracowitych, zwiększając świadczenia o pewien procent za każdy rok opoźnienia pobierania świadczeń w następujący sposob:

Przykład:

Jeżeli skończysz 65 lat w roku 1999 (urodziłeś się w roku 1934) i zaczekałeś z pobieraniem świadczeń do 70. roku życia, to otrzymasz świadczenia powiększone o 27.5% (5 x 5.5%). I tak podstawowa emerytura wynosząca $900 zostanie zwiększona do $1,147.50 miesięcznie.

Uwaga:

Bonus nie jest naliczany osobom, ktore ukończyły siedemdziesiąty rok życia.

Dodatkowy plus:

Dodatkowe lata pracy mogą pomoc jeszcze w ten sposob, że zwiększą liczbę lat stażu pracy. Jeżeli ktoś na przykład ma tylko 15 przepracowanych lat pracy w dniu swoich 65. urodzin, to pracując o 3 lata dłużej mieć ich będzie 18, co zwiększy w sposob istotny podstawowe świadczenie emerytalne.

Dodatkowa praca nie pomoże w tym względzie dorabiającym niewiele osobom, ktore pracowały 35 lat i więcej, bowiem biuro Social Security Administration kalkulując emeryturę bierze pod uwagę tylko 35 lat o najwyższych zarobkach.

Strategia zamężnych pań

Wczesne pobieranie świadczeń może być korzystne w przypadku kobiet, ktore wypracowały już niewielką własną emeryturę, a mogą otrzymać więcej z puli emerytalnej swego męża.

Przykład:

Powiedzmy, że żona zajmowała się dziećmi i pracowała tylko dorywczo, przez co wypracowała emeryturę w wysokości tylko $400. Jej mąż natomiast wysłużył $1,000 miesięcznie.

Żona może zacząć otrzymywać świadczenia na swoje własne konto po ukończeniu 62 lat życia. Będą one pomniejszone o 5/9 jednego procenta za każdy przedwczesny miesiąc, co daje 20% za okres 36 miesięcy (3 lata). To zredukuje jej emeryturę do kwoty $320 miesięcznie.

Kwotę tę, co roku waloryzowaną, żona może otrzymywać do końca życia.

Gdy mąż przejdzie na emeryturę, jego żona staje się upoważniona do otrzymywania renty rodzinnej na jego konto w wysokości 50% jego pełnej stawki, jeżeli renta ta okaże się wyższa od jej własnej emerytury. Stawka męża wynosi $1,000, więc jej połowa to kwota - $500, co jest więcej od pełnej stawki żony, wynoszącej tylko $400. Wybierając swoją rentę kobieta będzie dostawać swoje $400 plus $ 100 na konto męża.

Wniosek:

Żonom opłaca się wczesne pobieranie swoich własnych emerytur, gdyż nie pomniejszy to ich rent rodzinnych, jakie zaczną pobierać po przejściu męża na emeryturę (jeżeli renta po mężu będzie większa od ich własnej emerytury).

Nie musisz zaprzestać

pracy na emeryturze

Emerytom wolno jest pracować pobierając świadczenia Social Security, pod warunkiem że nie przekroczą pewnych limitow podanych w tabeli na stronie 8. Jeżeli je przekroczą, emerytura będzie im pomniejszona w zależności od ich wieku.

Jeżeli mają Państwo pytania dotyczące świadczeń Social Security, należy zadzwonić pod numer telefonu 800-772-1213, albo udać się do najbliższego biura Social Security Administration.

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor