Były trener koszykówki w szkole czarterowej na zachodniej stronie miasta, został oskarżony o wykorzystanie seksualne dwóch swoich uczennic.
32-letni Jamel Helaire-Jones stoi w obliczu dwóch zarzutów popełnienia przestępstwa seksualnego, po rzekomym nawiązaniu stosunków seksualnych z dwoma uczennicami, które uczęszczały do Legal Prep Charter Academy w dzielnicy West Garfield Park.
Mężczyźnie odmówiono zwolnienia za kaucją, gdy pojawił się na przesłuchaniu w środę w budynku sądu karnego w Leighton. Odmawiając byłemu trenerowi możliwości wyjścia za kaucją, sędzia Maria Marubio zwróciła uwagę na pozycję władzy, jaką miał nad dziewczętami, o których prokuratora poinformowała, że były w wieku od 14 do 17 w momencie, gdy doszło do popełnienia przestępstwa.
Według prokuratury, do wykorzystania dochodziło w szkole i w samochodzie oskarżonego w okresie od lutego do października 2017 roku. Administratorzy szkoły dowiedzieli się o zachowaniu trenera w listopadzie ubiegłego roku i skontaktowali z policją oraz departamentem ds. dzieci i rodziny w Illinois. Rzecznik prasowy DCFS poinformował, że agencja została powiadomiona o zarzutach w dniu 28 listopada.
Założyciel Legal Prep Charter Academy, Rather Stanton, powiedział, że Helaire-Jones został zwolniony 30 listopada, ale odmówił udzielenia informacji na temat tego, kiedy mężczyzna został zatrudniony ani jak długo pracował w szkole.
Prokuratura ustaliła, że Helaire-Jones był wcześniej skazany za napad rabunkowy w 2005, do którego doszło w Michigan. W kolejnym roku został aresztowany za napaść seksualną w Battle Creek w stanie Michigan, ale wynik sprawy nie był znany.
Stanton powiedział, że szkoła przeprowadza kontrole pracowników przed ich zatrudnieniem, ale odmówił komentarza w sprawie tego, czy władze placówki były świadome kryminalnej historii Helaire-Jonesa.
„Legal Prep podjęło natychmiastowe działania w celu powiadomienia odpowiednich władz i usunięcia pracownika ze stanowiska po zapoznaniu się z zarzutami o nadużycie” – poinformował Stanton w emailu. „Legal Prep ściśle współpracuje z uczniami i rodzicami, których dotyczy problem, aby zapewnić im wsparcie, którego potrzebują”.
Funkcjonariusze próbowali aresztować Helaire-Jonesa w dniu 2 stycznia podczas zatrzymania drogowego, ale mężczyzna uciekł pieszo i policjanci stracili go z oczu. Podejrzany sam oddał się w ręce policji w poniedziałek.
Kolejna data rozprawy została wyznaczona na 28 stycznia.
Monitor