Jest to ekskluzywny i niezwykle imponujący odcinek ulicy Michigan, biegnący od rzeki Chicago do ulicy Oak, służący jako główna arteria pomiędzy Centrum Biznesowym Śródmieścia, a tzw. Złotym Wybrzeżem.
Nazwę swą zawdzięcza Arthurowi Rubloffowi - agentowi handlu nieruchomościami, który w 1941 roku wizjonersko zauroczony tym miejscem postanowił oficjalnie nadać - adekwatnie do roli, jaką ulica ta miałaby w przyszłości spełniać - takie właśnie określenie. Obecnie ta największa w śródmieściu uliczna dzielnica handlowa faktycznie prezentuje się malowniczo i okazale. Po obu jej stronach ulokowały się wysokiej klasy wyśmienitych i znanych marek sklepy detaliczne, restauracje, rezydencyjne i komercyjne budynki, eleganckie zakłady usługowe dla najzamożniejszych i bary szybkiego żywienia dla turystów, a także muzea i hotele. Koncentrują się tu również główne firmy medialne jak np. gazeta Chicago Tribune oraz wiele agencji reklamowych i finansowych. Na powierzchni około 290,000 m2 wabią na wszelkie sposoby, rozsiewając woń wyśmienitego rzemiosła, luksusowe towary takich marek jak: Neiman Marcus, Saks Fifth Ave, Nordstrom, Cartier, Rolex, Ralph Lauren, Prada, Armani, Dolce & Gabbana, Chanel, Gucci, Bulgari, Hugo Boss, Tiffany & Co, Saint Laurent i wiele wiele innych. Sprawia to, że obecnie jest ona ósmą na świecie i trzecią w kraju pod względem wysokości cen, za Fifth Avenue w Nowym Jorku i Rodeo Drive w Beverly Hills.
Obwarowana jednymi z najwyższych wieżowców w USA, takimi jak: John Hancock Center, Trump International Hotel, Wrigley Building, Tribune Tower, historyczny Chicago Water Tower czy Allerton Hotel, okraszona klombami kolorowych kwiatów, zapełniona nieprzeliczoną rzeszą turystów cieszy oko i nabiera niezwykle wielkomiejskiego charakteru.
W 1945 roku po zakończeniu II Wojny Światowej i wyjściu z kryzysu ekonomicznego, Arthur Roblof wraz z Williamem Zukendorfem zakupił wiele nieruchomości wzdłuż tego odcinka ulicy Michigan, planując z rozmachem innowacyjne, w wielkim i nowoczesnym stylu zagospodarowanie przestrzenne terenu z pobudowaniem całkiem nowych budynków i wyremontowaniem starych. Magnificent Mile ze swoimi 460 sklepami, 275 restauracjami, 51 hotelami oraz biurami organizatorów atrakcji turystycznych i rozrywkowych, przyciąga tu ponad 22 miliony turystów rocznie.
Tuż obok rzeki Chicago stoją naprzeciw siebie dwa ciekawe, bliźniacze historyczne już wieżowce: Tribune Tower, w którym mieści się redakcja gazety chicagowskiej i Wrigley Building z charakterystycznym wieżowym zegarem.
W ściany tego pierwszego wtopiono osobliwe kamienie: kawałek skamieniałego drzewa z Parku Narodowego w Arizonie, fragment Łuku Triumfalnego i Katedry Notre Dame z Paryża, skałę wulkaniczną z Pearl Harbor na Hawajach, cegiełkę z Kremla, Muru Berlińskiego i Wielkiego Muru Chińskiego, kawałek marmuru z świątyni Taj Mahal w Indiach i meczetu Hagha Sofia w Istambule, okruch z Wielkiej Piramidy Cheopsa w Gizie i Partenonu w Atenach oraz wycinek kolumny z krakowskiego Wawelu! Wewnątrz budynku ściany głównego hallu udekorowane są słynnymi cytatami znanych pisarzy i polityków. Na drugim końcu Magnificent Mile stoi ciekawy architektonicznie kościół Fourth Presbiteriam Church i nieopodal w stylu Art Deco, niegdysiejszy wieżowiec „Playboya”.
Tuż obok wieżowca John Hancock Center, w samym sercu tego handlowego raju stoi nieco groteskowy Historic Water Tower – Wieża Wodociągowa, wzniesiona w 1869 roku, niby zamek z 30 metrową wieżą reprezentujący styl pompatycznego, lecz naiwnego neogotyku - jeden z niewielu budynków, który przetrwał wielki pożar miasta w 1871 roku. Olbrzymie wapienne bloki wieży (obecnie pustej w środku) osłaniały niegdyś 40 metrową rurę. Natomiast górujący nad okolicą, wysoki na prawie 345 metrów (z antenami – 457 metrów), 100-piętrowy, ciemno-stalowy wieżowiec John Hancock, dzięki 50 windom mknących z szybkością 20 mil na godzinę (czyli 9 metrów na sekundę), pozwala z 94 piętra podziwiać na wszystkie cztery strony świata wspaniałą panoramę miasta i jeziora. Można również spożyć posiłek w obrotowej wokół swej osi restauracji. U stóp budynku zaprasza na zakupy szereg ekskluzywnych sklepów i salonów, barów oraz punktów szybkiego żywienia. Zaprojektowany przez architekta z Bangladeszu, Fazlura Khana i Amerykanina, Brucea Grahama, zbudowany w 1968 roku, był wówczas drugim pod względem wysokości budynkiem na świecie, a obecnie czwartym w Chicago i ósmym w kraju. Poza biurami i sklepami mieści się tu 700 prywatnych mieszkań, które są na trzecim miejscu na świecie pod względem wysokości lokalizacji po Burj Khalifa w Dubaju i Trump Tower w Chicago. Na 44 piętrze znajduje się najwyżej w kraju położony basen pływacki. W 2014 roku zbudowano dodatkową atrakcję na tarasie widokowym na 94 piętrze, polegającą na powolnym odchylaniu się na zewnątrz do 30 stopni całej, od podłogi do sufitu szklanej ściany widokowej, dając poczucie jakby zawiśnięcia nad miastem i umożliwiając podziwianie „z lotu ptaka” tętniącej życiem pod spodem ulicy. Dla komfortu tych odważnych o silnych nerwach obserwatorów zainstalowano specjalne uchwyty, które stabilizują ciało.
Zarówno Chicago jak i wiele innych ciekawych obiektów na terenie USA zwiedzić można korzystając z usług biura podróży Tramp Travel w Chicago, które już od 1988 roku organizuje wycieczki autokarowe po terenie całego kraju.
Marek Brzeziński
Tel. 414-207-3800
www.tramptravelusa.com