Wiosna chyba wszystkim nam kojarzy sie z porzadkami. W naszym komputerowym kaciku tez przeprowadzimy porzadki, czyli postaram sie Panstwu w duzym skrocie przeanalizowac sytuacje jaka obecnie mamy na rynku komputerow klasy PC. Jakimi parametrami powinien charakteryzowac sie komputer, aby byl dobra inwestycja na przyszlosc, a nie kolejna elektroniczna zabawka, ktora za dwa lata bedziemy musieli wstawic do basement-u.
Procesor - "mozg" komputera
Obecnie na rynku zdecydowanie kroluje firma Intel z cala swoja rodzina procesorow Pentium. Standardem stal sie Pentium 100MHz, a zblizamy sie do momentu, w ktorym Pentium 133MHz przejmie paleczke. Ceny procesorow bardzo znacznie spadly od stycznia tego roku i obecnie utrzymuja sie na w miare stabilnym poziomie $250 dla Pentium 100, $360 dla Pentium 133. Najnowsze modele czyli Pentium 150/166 sa wciaz bardzo drogie, odpowiednio $500/$650. Pokazuja sie takze pierwsze modele oznaczone Pentium 180 i 200, jednakze jak na razie ich cena jest astronomicznie duza i nie polecam Panstwu kupowania systemow wyposazonych w nie, przynajmniej przez kilka miesiecy, az do momentu, gdy przestana one byc najszybsze na rynku, a jednoczesnie najdrozsze. Moim zdaniem optymalnym wyborem na dzien dzisiejszy jest procesor firmy Intel 100/120 lub 133MHz.
Pojawiaja sie takze powoli procesory Intela z rodziny P6 oznaczanej jako Pentium PRO. Jednak pomijajac juz sama cene nalezy pamietac o tym, ze rodzina procesorow P6 jest nowa generacja procesorow i wymaga specjalnie napisanych dla nich programow, aby mozna bylo wykorzystac ich pelna sprawnosc. Jak na razie P6 o predkosci zegara taktujacego 180MHz wykonuje programy na Windows"95 z taka sama efektywna predkoscia jak Pentium 150MHz. Czyli przez najblizsze pol roku nie nalezy spodziewac sie szybkiego przejscia do rodziny P6.
Spadek cen procesorow Intel"a nie wzial sie oczywiscie tylko i wylacznie z milosci do swoich klientow. Jest on glownie wynikiem szybko rosnacej konkurencji. Intel czuje juz na plecach oddech firm AMD, Cyrix i NexGen, ktore swoimi klonami w bardzo niskich cenach zaczynaja zalewac rynek i zmuszaja sie na wzajem do obnizania cen. Kilka uwag:
- NexGen byl do niedawna dobra alternatywa jezeli wezmiemy pod uwage koszty, jednakze duza niedogodnoscia jest to, ze wymaga on specjalnej plyty glownej. Koszt procesora NexGen o predkosci zegara 100MHz wraz z plyta glowna ksztaltuje sie na poziomie $300 (wersja z koprocesorem matematycznym). Natomiast jego relatywna szybkosc wykonywania programow odpowiada systemom z procesorem Intela 75-90MHz.
- procesory 586DX firm Cyrix i AMD o predkosciach zegara taktujacego 100/120/133MHz sa wysmienita alternatywa dla tych wszystkich, ktorzy szukaja taniej mozliwosci rozbudowy swoich systemow klasy 486. Procesory te sa bowiem osadzane na plytach glownych 486. Pozwalaja one osiagnac sprawnosc odpowiadajaca systemom wyposazonym w Pentium 75-100MHz. Jednakze przy zakupie nowego systemu polecam wybor firmy Intel.
- procesory klasy 686 produkowane przez firme Cyrix mimo swojej nazwy ( 686DX) sa odpowiednikami rodziny Pentium Intela. Jest to nowosc na rynku i raczej sugeruje, aby chwile poczekac, az zostanie dobrze sprawdzona, niemniej cena ich jest bardzo atrakcyjna ok. $300.
Plyty glowne
- klase 486 pomijamy jako cos co powoli znika z rynku. Natomiast zajmiemy sie troche bardziej szczegolowo plytami klasy Pentium. Mozemy tutaj wprowadzic kilka podzialow. Zacznijmy od mozliwosci rozbudowy. Obecnie rynek jest zalany komputerami wyposazonymi w plyty glowne o tzw. zintegrowanej architekturze (glowni producenci to: Packard Bell, Compaq, AST, Acer, IBM …). Oznacza to, ze plyta glowna jest przygotowana do konkretnego modelu komputera, dopasowana do ksztaltu jego obudowy, a co najwazniejsze na niej to umieszczona jest wiekszosc kontrolerow: video, sound card, a bardzo czesto takze fax/modem. Komputery te maja zwykle wolne dwa lub trzy zlacza rozszerzen, co bardzo znacznie ogranicza mozliwosc przyszlej rozbudowy. Ten nietypowy ksztalt plyty glownej zamyka nam praktycznie mozliwosc jej wymiany na nowszy model w przyszlosci. Generalnie rzecz biorac komputery o architekturze monolitycznej sa dobrym rozwiazaniem jezeli zakladamy, ze po dwoch-trzech latach po prostu o nim zapominamy i kupujemy nowy. Troche inaczej wyglada sytuacja z komputerami o budowie segmentowej. Budowe tego typu posiadaja na przyklad serwery sieci komputerowych (czytaj: bardzo drogie i niemalze w 100% niezawodne komputery). Budowa segmentowa pozwala na dowolna konfiguracje komputera w zaleznosci od potrzeb. Nasuwa sie tutaj porownanie do krawca: mozemy kupic gotowy garnitur w sklepie jak rowniez krawiec moze nam go uszyc na miare. Wiadomo, ze ten drugi bedzie znacznie lepiej dopasowany do nas, jak rowniez wszystkie przyszle poprawki sa duzo prostsze. Pojawia sie wiec pytanie - Dlaczego wiekszosc komputerow w sklepach posiada budowe monolityczna, a nie segmentowa jezeli ta druga jest lepsza? Odpowiedz jest prosta - koszt produkcji jak i konfiguracji komputera o budowie monolitycznej jest znacznie mniejszy, a przeciez o to chodzi aby sprzedac duzo i tanio. Istnieja wspaniale serwery o budowie segmentowej produkowane przez IBM, Compaq, Digital, itd., jednak cena ich zaczyna sie od $3,500. W komputerach o budowie segmentowej plyta glowna posiada zwykle 4 zlacza PCI i 4 ISA. Czyli po obsadzeniu karty muzycznej, fax-modemu i karty video mamy zwykle 4-5 zlacz wolnych. Plyty te wykonywane sa na calym swiecie z jednakowa geometria, co gwarantuje ich latwa wymiane (jezeli zajdzie taka potrzeba) w przyszlosci.
Nastepny podzial plyt glownych mozemy wprowadzic ze wzgledu na rodzaj pamieci cache. Obecnie standardem jest juz tzw. Pipeline Burst Cache, a jego starszy brat Fast Page Mode odchodzi w zapomnienie. Pierwszy rodzaj pamieci cache przyspiesza prace systemu o okolo 15%. Jego wielkosc jest standartowo 256KB. Dodatkowe przyspieszenie komputera mozemy uzyskac poprzez zastosowanie pamieci operacyjnej RAM wykonanej w technologii EDO (Extended Data Output). Aby zapewnic sprawna prace systemu powinnismy miec w nim minimum 16MB pamieci RAM (najlepiej EDO). Koszt pamieci w ostatnich tygodniach spadl znacznie i ksztaltuje sie obecnie na poziomie $25 za 1MB pamieci EDO i $20 pamieci RAM starszego typu. Szybkosc pamieci powinna ksztaltowac sie na poziomie 60ns. Nastepnym waznym parametrem dobrej plyty glownej jest rodzaj chipsetu jaki uzyto na plycie. Od niego tez w znacznej mierze zalezy stabilnosc i szybkosc dzialania komputera. Polecam Panstwu plyty z chipsetem firmy Intel nazwie Triton. Koszt dobrej plyty glownej z chipsetem Triton, Pipeline Burst Cache (256KB), przygotowanej do pracy z pamiecia EDO, pracujaca z procesorami od Pentium 75-200MHz zamyka sie suma ponizej $200,
Multimedia
W tym dziale bardzo duzo sie zmienilo w ostatnich miesiacach. Standardem staly sie obecnie napedy dyskow CDx6 (czyli o transferze danych 900KB na sekunde). Producenci pochodza zwykle z Japonii Sony, Toshiba, Mitsumi, Teac. Koszt takiego napedu zamyka sie obecnie suma $150. Karty muzyczne - tutaj wiekszych zmian nie zaobserwowano. Nadal kroluje Sound Blaster 16, ASP i AWE32. Koszt odpowiednio $85, $120 i $230. Pojawilo sie kilka nowych dobrych kart, jednakze aby miec spokojna glowe polecam Panstwu oryginalne wyroby Creative Labs, czyli Sound Blaster. Warto w tym miejscu odnotowac jeszcze jedno urzadzenie, ktorego cena w najblizszym czasie powinna gwaltownie spasc i zacznie ono byc obecne w naszych komputerach. Mysle tutaj o napedach CD-R, czyli urzadzeniach ktore pozwalaja nam nagrywac plyty kompaktowe. Obecnie sa jeszcze stosunkowo drogie (okolo $1, 000), ale w krotkim czasie ich cena powinna spasc o polowe. Bedzie to bardzo przydatne urzadzenie.
Karty Video
Coraz wazniejsza jest szybkosc z jaka przewijaja sie nam obrazy na ekranie. Za te czynnosc najbardziej odpowiedzialnym urzadzeniem jest karta graficzna. Przy wspolczesnych grach i programach graficznych wymagane sa dobre akceleratory oparte na szybkich procesorach graficznych takich firm jak ATI, S3, Matrox. Co prawda dla normalnego uzytku domowego wystarczajaca jest karta graficzna wyposazona w pamiec 1MB oparta na chipie Trident 9440. Jednakze jezeli komputer ma byc uzywany do prac w programach graficzno-projektowych takich jak AutoCad, Corel Draw, PhotoShop powinnismy pomyslec o szybszej karcie. Polecam szczegolnie karty ATI, Matrox, Cardex i Diamond Stealth. Koszt karty 1MB (np. Trident 9440) okolo $80, za 2MB ATI Mach 64 DRAM - $185.
Twarde Dyski
Urzadzenia te bardzo stanialy, jak rowniez znacznie zwiekszyla sie ich pojemnosc. Obecnie standardem sa dyski o pojemnosci 1.2GB i 1.6GB (koszt odpowiednio $250/$295). Dyski te wykonane sa wg technologii EIDE (Enhanced IDE) i w wypadku gdy zabraknie nam miejsca po prostu dodajemy nastepny. Znani producenci to Western Digital, Maxtor, Seagate, Conner.
Fax/Modemy
Standardem staja sie powoli fax/modemy o szybkosci przesylu 28,800 bps. Wystepuja w dwu rodzajach z funkcja voice i bez niej. Jezeli macie Panstwo druga linie telefoniczna w domu funkcja voice jest wam zbedna. Koszt urzadzenia zamyka sie suma $150, a drozszych modeli nawet $300 (modemy DSVD).
Obudowy
Tutaj wybor zalezy od gustu kupujacego. Jednakze pare istotnych warunkow powinno byc spelnionych. Powinnismy miec wystarczajaca ilosc wolnego miejsca na przyszla rozbudowe, zasilacz powinien miec moc minimum 200W, kolor obudowy raczej standardowy (nie polecam zielonych, czarnych, grafitowych itp.). Ten ostatni warunek jest podyktowany bardziej wymogami praktycznymi. W przyszlosci nie bedziecie musieli Panstwo decydowac o tym jakie urzadzenie zainstalowac w systemie ze wzgledu na kolor, a raczej na jego jakosc i cene.
Mam nadzieje, ze powyzsze uwagi beda Panstwu pomocne przy rozbudowie czy tez zakupach.