----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

09 czerwca 1996

Udostępnij znajomym:

Posłuchaj wersji audio:

00:00
00:00
Download

"Internauta" to ktos kto za pomoca swojego domowego komputera przemierza wciaz niezbadane obszary cybernetycznej przestrzeni. Ciagle znajduje tam cos nowego, na pozor niezbednego, z gory jednak wiedzac, ze i tak nie przyda mu sie to do niczego. Najgorsza w tym wszystkim jest jednak swiadomosc "internauty", ze nie wazne jak dlugo i jak zaciekle bedzie podrozowal i tak nie odwiedzi wszystkich ciekawych miejsc w Internecie.

Wybaczcie mi Panstwo te przekorna definicje. Nie jest moja intencja zniechecac lub zachecac Was do zaglebiania sie w cybernetyczna siec. Jednak globalna siec komputerowa stala sie ostatnio tak popularna, ze w niektorych srodowiskach korzystanie z Internetu nalezy do dobrego tonu. Liczba uzytkownikow sieci wzrasta lawinowo i wedlug szacunkowych danych wynosi obecnie ponad 25 milionow na calym swiecie. Wiele osob chcialoby sprobowac tego masowego szalenstwa, ktore Bill Gates - wlasciciel firmy Microsoft porownuje do amerykanskiej "goraczki zlota" z 1849 roku. Nie wszyscy jednak wiedza od czego zaczac. Tych z Panstwa, ktorzy chcieliby najpierw dowiedziec sie czym jest Internet zapraszam do przeczytania artykulu Macieja Drozdowskiego pt. "O Internecie i nie tylko". Ja zapraszam do lektury tych z Panstwa, ktorzy juz wiedza co to jest, zastanawiaja sie jedynie nad tym w jaki sposob dobrac sie do Internetu… czyli

jak zostac "internauta"?

Potrzebujemy kilku niezbednych rzeczy. Przede wszystkim niezbedny jest komputer, niekoniecznie super nowoczesny, ale wyposazony w modem. Druga niezbedna nam rzecza jest tak zwany "Internet Service Provider" , w skrocie provider, czyli dostawca uslug sieciowych, ktory umozliwi nam dostep do Internetu oraz oprogramowanie, ktore pozwoli nam poruszac sie po Internecie i korzystac z jego zasobow.

Komputer

nie musi byc wcale najwyzszej klasy. Internet jest siecia o bardzo demokratycznej strukturze, wiec wystarczy nam nawet wygrzebany na strychu ZX-80 (czy ktos go jeszcze pamieta?). Zeby jednak nie popadac w skrajnosc na poczatek wyposazmy sie co najmniej w prosty komputer klasy 486, (a nawet 386), z 4MB RAM, chociaz zalecane byloby minimum 8MB RAM. Do tego twardy dysk o pojemnosci co najmniej 200MB, gdzie bedziemy mogli archiwizowac zbiory. No, i rzecz najwazniejsza, a mianowicie

modem

czyli urzadzenie, ktore umozliwia komunikowanie sie naszego komputera z innymi komputerami za posrednictwem linii telefonicznych. Nie ma znaczenia czy bedzie to model wewnetrzny czy zewnetrzny. Zaleta urzadzenia zewnetrznego jest latwosc instalacji nie wymagajaca od nas wiedzy na temat portow i przerwan komputera. Wada sa dodatkowe kable i zasilanie. Niezaleznie jednak od tego czy jest to model wewnetrzny czy zewnetrzny, to najwieksza uwage powinnismy zwrocic na parametry techniczne tego urzadzenia, przede wszystkim szybkosc. Szybkosc modemu jest zakodowana w oznaczeniu standardu w jakim modem pracuje. Obecnie sprzedawane sa modemy o szybkosciach 14,400, 28,800 i 33,600 bps (bitow na sekunde). Ich ceny w chwili obecnej ksztaltuja sie odpowiednio: $40, $110 i $130. Jezeli decydujemy sie na najszybszy model, nie musimy obawiac sie, ze nie porozumiemy sie z jego wolniejszym "krewnym". W takich przypadkach szybsze urzadzenia dostosowuja sie do wolniejszych. Bardzo wazny jest tu takze standard transmisji danych naszego modemu. Bez wchodzenia w szczegoly i definicje polecam Panstwu urzadzenia zgodne ze standardem V.34 umozliwiajacym wysylanie i odbieranie nieskompresowanych danych z szybkoscia 28.8kpbs. Inna zaleta tego standardu jest testowanie warunkow transmisji i dynamiczne dostosowywanie parametrow w celu optymalizacji polaczenia.

Oprogramowanie

ktore otrzymamy wraz z zakupionym modemem pozwoli nam przesylac dane, bardzo czesto przyjmowac i wysylac faksy, a czasami nawet zaprogramowac nasz komputer jako telefoniczna automatyczna sekretarke (w przypadku modemow z funkcja voice). Zwykle otrzymamy rowniez caly pakiet "bezplatnych" ofert podlaczenia sie do komercyjnych serwisow typu: "America On Line", "Prodigy", "CompuServe", "Genie" lub innych o ktorych napiszemy innym razem. Nie dostajemy tam niestety oprogramowania, ktore umozliwia nam korzystanie z zasobow sieci globalnej.

Potrzebne nam oprogramowanie mozemy czesto otrzymac bezplatnie od naszego provider"a, o czym za chwile. Inna mozliwoscia jest zakupienie calego pakietu w sklepie. W typowym pakiecie powinno sie znalezc nastepujace oprogramowanie:

  • E-mail - wysylanie i otrzymywanie elektronicznej poczty,
  • Telnet - mozliwosc zdalnego podlaczenia sie do innych komputerow w sieci i praca na nich,
  • FTP - transfer plikow komputerowych (programy, grafiki, dzwiek …),
  • World Wide Web (WWW) access - tak zwana "przegladarka", czyli graficzny interfejs uzytkownika,
  • UseNet newsgroups - zbior biuletynow na okreslone tematy,
  • Gopher - poszukiwanie okreslonych informacji w cyberprzestrzeni,
  • Archie - znajdowanie plikow do transferu,
  • Internet Relay Chat (IRC) - system konwersacji z innymi uzytkownikami sieci,

Obecnie najpopularniejsze tego typu pakiety programow to:

  • Internet Chameleon
  • Internet in a Box
  • Microsoft Internet Starter Kit
  • Internet Office Professional Edition
  • Netscape Navigator Personal Edition
  • Quarterdeck InternetSuite for Windows

Jezeli w naszym komputerze mamy zainstalowany system Windows"95, to jest tam juz wbudowany prosty pakiet programow umozliwiajacych nam dolaczenie sie do Internetu pod warunkiem, ze posiadamy juz wlasnego provider"a lub jako takiego wybierzemy firme Microsoft. Pakiet uzupelniajacy Microsoft Plus oferuje pelny dostep do Internetu.

Jakikolwiek pakiet programow Panstwo wybierzecie, bedzie on w zupelnosci wystarczajacy na poczatek. Po pewnym czasie sami stwierdzicie, ze korzystanie z Internetu to nie tylko wedrowka po sieci i ogladanie stron. Do pelnego wykorzystania zasobow sieci potrzebne wam beda roznego rodzaju programy narzedziowe, ale te bedziecie juz w stanie zdobyc sami za posrednictwem sieci.

Provider

Wybor naszego dostawcy uslug internetowych jest jedna z najwazniejszych spraw. W samym Chicago jest kilkadziesiat firm oferujacych nam swoje uslugi, a nowych ciagle przybywa. (W tabeli obok zamieszczam dane kilkunastu najwiekszych). Decydujac sie na jedna z nich powinnismy sugerowac sie nastepujacymi czynnikami:

  • sposob kontaktowania sie z firma. Bardzo wazne jest czy mozemy skontaktowac sie z naszym provider"em za pomoca telefonu lub faksu, czy tylko przy pomocy komputera. Co zrobimy kiedy nasz komputer sie zepsuje?
  • pomoc techniczna (technical support). Czy dana firma oferuje tego typu serwis swoim klientom i na jakich zasadach jest on dostepny?
  • uslugi internetowe oferowane przez provider"a typu: poczta elektroniczna (e-mail), dostep do grup dyskusyjnych UseNet newsgroups, itp.
  • inne uslugi oferowane przez provider"a, typu: oprogramowanie, przestrzen na serwerze, projekt naszej strony czyli tzw. "home page", itd.
  • poziom techniczny serwisu oferowanego przez provider"a.
  • ilosc laczy telefonicznych, ktorymi firma dysponuje i ich jakosc (szybkosc).
  • godziny w jakich dostepny jest serwis. Oczywiscie najlepszy jest 24-godzinny dostep, ale niektore firmy wylaczaja swoje linie na kilka godzin dla przeprowadzenia prac konserwacyjnych.
  • odleglosc naszego komputera od komputera provider"a. Za polaczenia placimy oplaty takie jak za rozmowy telefoniczne, wiec im mniejsza bedzie ta odleglosc, tym nizsze beda nasze rachunki telefoniczne. Wazne jest tez, zebysmy znalezli serwis o tym samym numerze kierunkowym (area code), w strefie o najtanszej taryfie polaczen, albo serwis z bezplatnym numerem (800), co jednak bardzo rzadko sie zdarza, a i oplaty zryczaltowane sa wtedy wyzsze.
  • zabezpieczenia i nasze prawo do prywatnosci. Nikt przeciez nie lubi jezeli grzebie sie mu po prywatnej korespondencji, czego nie unikniemy, o ile nie zastosujemy metody utajniania za pomoca specjalnego programu np. PGP (Pretty Good Privacy).
  • no i oczywiscie cena za uslugi.

"Internet Service Providers" - wybrane firmy w Chicago

Provider Name

Phone Number

E-mail

Adres

AIS

312-255-8500

info@ais.net

980 N. Michigan Ave., Suite 875, Chicago, IL 60611

ANET

800-776-8894

sales@anet-chi.com

14220 Old Halls Ferry Road, Suite 209, Florissant, MO 63034

EnterAct

312-248-8511

sales@enteract.com

3227 N. Sheffield Ave. #4R, Chicago IL 60657

HoloNet

510-704-0160

support@holonet.net

2115 Milvia St. 4th Floor, Berkeley, CA 94704

InterAccess

847-498-2542

sales@interaccess.com

3345 Commercial Avenue, Northbrook, IL 60062

Internet Illinois

708-208-8868

info@mwbbs.com

11 N. First St., Geneva, IL 60134

MCS

312-803-MCS1

info@mcs.com

2 Prudential Plaza, 180 N Stetson, #2625, Chicago, IL 60601

NETWave

800-961-WAVE

info@maui.netwave.net

P.O. Box 6352, Aurora, IL 60598

PSI

800-82PSI82

info@psi.com

125 South Wacker Drive, Suite 300, Chicago, IL 60606

StarNet

847-382-0099

starnet@starnetinc.com

522 South Northwest Highway, Barrington, IL 60010

WorldWide Access

312-803-9921

support@wwa.com

20 N. Wacker Drive, Suite 766, Chicago, IL 60606

XSITE

312-803-5500

sales@xsite.net

200 E. Randolph, Suite 7930, Chicago, IL 60202

Warto rowniez pamietac, ze podlaczajac sie do Internetu bedziemy takze uzaleznieni od naszej lokalnej firmy telefonicznej. Tu jednak panuje monopol i jak na razie nie mamy wielkiego wyboru.

Ile to kosztuje?

Ceny za uslugi sa bardzo zroznicowane w zaleznosci od rodzaju uslug oferowanych przez provider"a. Wiekszosc firm pobiera stala miesieczna oplate w wysokosci od $5-30. Jest ona uzalezniona od czasu aktywnego polaczenia do sieci. Za dodatkowe godziny spedzone przed ekranem komputera placimy od $1-5 za godzine. Czesto w gre wchodzi rowniez jednorazowa oplata za zalozenie konta, zwykle nie wiecej niz $20.

Nie zapominajmy takze o oplatach za polaczenia telefoniczne pomiedzy naszym komputerem, a serwerem provider"a. Calosciowa cena jaka placimy za wszelkie dobrodziejstwa Internetu - to suma abonamentu za uslugi internetowe, ktora uiszczamy bezposrednio do provider"a oraz oplaty uiszczane na rzecz naszej firmy telefonicznej ( Ameritech, Centel lub w gorszym przypadku AT&T lub MCI).

I to juz w zasadzie wszystko na poczatek. Dopiero kiedy faktycznie wglebimy sie w "cybernetyczny gaszcz" pojawia sie nastepne pytania i watpliwosci. Dlatego radze Panstwu zakupic

podreczniki

w ktorych znajdziemy odpowiedzi na nasze podstawowe pytania. Najpopularniajsze to:

  • Wydawnictwo QUE - "Using the Internet - Special Edition"
  • John R. Levine, Carol Baroudi - "Internet dla opornych" (po polsku)
  • Susan Estrada - "Connecting to the Internet"
  • Wydawnictwo Addison-Wesley - "The Internet Business Companion"
  • T. LaQuey, J.C. Ryer - "Internet i okolice"

Czesto bywa tak, ze ani ksiazka, ani opowiadania znajomych nie sa nas w stanie zachecic do produktu.

Dla niedowiarkow,

ktorzy chca najpierw dotknac zanim zdecyduja sie na zakup, lub tez dla tych, ktorzy nie maja wlasnego dostepu do Internetu, powstaly tak zwane "internetowe kawiarnie" (Internet Cafés). Mozemy tam zamowic kawe i wynajac na kilka godzin komputer podlaczony do sieci. Sa to dobre miejsca dla poczatkujacych. Najbardziej znane w Chicago to:

  • Interactive Bean 1137 W. Belmont Ave.
  • OnLine Café 2507 N. Lincoln Ave.
  • Timber Creek 15 S. Park Ave., Lombard

Na zakonczenie, ostatnia juz uwaga: nie martwcie sie Panstwo tym, ze i tak nie zobaczycie tych wszystkich ciekawych miejsc w Internecie. Ciagle przybywa nowych. Podrozujcie, odkrywajcie nieznane i zakladajcie wlasne. Nie odwracajcie sie jednak od Internetu. Idzie nowe, a przed tym jeszcze nigdy nikomu nie udalo sie uciec.

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor