----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

09 marca 1997

Udostępnij znajomym:

Mam nadzieję, że mieliście Państwo okazję zapoznać się z treścią mojego poprzedniego artykułu, który ukazał się w lutowym numerze "Monitora" oraz, że chociaż częściowo przybliżył on Państwu procedurę rejestracji spółki z o.o. w Polsce.

Decydując się na założenie spółki w Polsce jako osoba zagraniczna (bo do tych właśnie osób są adresowane moje dwa ostatnie oraz dzisiejszy artykuł) warto chyba wiedzieć jakie ulgi proponuje się inwestorom w dzisiejszej Polsce. Jestem bowiem przekonana, że w wielu wypadkach Państwa spółki będą spełniały warunki jakie narzuca ustawa i będziecie Państwo mogli skorzystać z przysługujących wam jako inwestorom ulg. Niniejszy artykuł ma na celu przedstawienie tego właśnie zagadnienia.

Podstawę prawną do stosowania ulg dla inwestorów stworzyło Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 stycznia 1994 r. oraz Rozporządzenie Rady Ministrów z 20 maja 1994 r. (Dziennik Ustaw nr 18/94, 68/94), ale co pewien okres uzupełnia się je nowymi przepisami regulującymi szczegółowo zasady przyznawania takich ulg.

Dają one możliwość skorzystania z pewnych ulg przy inwestowaniu w Polsce wszystkim inwestorom przy spełnieniu następujących warunków:

 1. zaległości podatkowe lub w opłacaniu składek ubezpieczenia społecznego nie mogą przekraczać, odrębnie, z każdego tytułu, 3% kwot należnych;

2. nie można jednocześnie korzystać z innych rodzajów ulg i zwolnień na podstawie przepisów wymienionych w wykazie, który został określony przez Ministra Finansów w rozporządzeniu z dnia 23.12.96 r.

Wszystkie wydatki ponoszone przez firmę inwestującą muszą być udokumentowane przez przedstawienie faktur, dowodów odprawy celnej, dowodów zakupu towarów i usług w celu wytworzenia środków trwałych we własnym zakresie, innego dowodu przekazania należności.

Prawodawstwo polskie przewiduje następujące rodzaje ulg z tytułu inwestycji zagranicznych (na podstawie danych uzyskanych w Państwowej Agencji Inwestycji Zagranicznych).

1. ulga za osiągane przychody

Inwestor musi wykazać, iż wskaźnik udziału dochodu w przychodach nie może być niższy niż 4% w przypadku inwestycji w przetwórstwie rolnym, budownictwie, żegludze i rybołówstwie, turystyce oraz w zakresie produkcji i sprzedaży towarów objętych urzędowymi cenami i marżami, a 8% w pozostałych przypadkach. Maksymalna wielkość odliczenia wydatków inwestycyjnych wynosi 20 %dochodu.

W związku z obniżaniem w najbliższych latach stawek podatku dochodowego od osób prawnych (do 32% w roku 2000) będą również obniżane stawki ulg inwestycyjnych według następującego harmonogramu:

 • od 01.01.97 - 31.12.97 - do 20% podstawy opodatkowania,

• od 01.01.98 - 31.12.98 do 15 %,

• od 01.01.99 - do 10 %

2. ulga z tytułu wielkości zainwestowanego kapitału

Inwestor musi wykazać, że zainwestował co najmniej 2 mln ECU (European Currency Unit - jednostka pieniężna utworzona z koszyka walut europejskich, której kurs ustalany jest codziennie).

Można odliczyć tę zainwestowaną sumę, ale wielkość odliczenia nie może przekraczać 25% dochodu rocznie (w roku podatkowym, w którym podjęto działalność oraz w trzech kolejnych latach), podobnie jak w przypadku ulgi za osiągane przychody (p. 1) ulgi te będą coraz mniejsze.

3. ulga z tytułu eksportu

Jeżeli w danym roku podatkowym udział przychodów z eksportu przekracza 50% ogólnej kwoty przychodów lub jeśli przychody z eksportu w roku podatkowym, w którym podatnik nabył prawo do odliczeń przekraczają równowartość 8 mln ECU, podatnik - inwestor może odliczyć wydatki inwestycyjne od przychodów, ale w wysokości nie większej niż 40% dochodu w roku 1997, 35% w roku 1998, 30% w roku 1999 oraz 25% od roku 2000.

4. ulga licencyjna

Jeśli inwestor poniósł określone wydatki z tytułu zakupu i montażu maszyn lub urządzeń związanych z wdrożeniem licencji, patentów, wyników krajowych prac badawczych, może odliczyć te wydatki od przychodu.

Wielkość odliczeń nie może jednak przekroczyć 40% wysokości dochodu w roku 1997, 35% w roku 1998, 30% w roku 1999 oraz 25% od roku 2000.

5. ulga w przemyśle farmaceutycznym

Jeśli inwestor poniósł w danym roku podatkowym wydatki spowodowane zakupem i montażem maszyn lub urządzeń oraz budową i przebudową budynków związanych z wdrożeniem produkcji środków farmaceutycznych lub materiałow medycznych, może odliczyć te wydatki od przychodu w danym roku.

Suma odliczeń z tego tytułu nie może być większa niż 40% dochodu w roku 1997, 35 % w roku 1998, 30% w roku 1999 oraz 25% od roku 2000.

6. ulga z tytułu wdrażania systemu ISO 9000

W tym przypadku inwestor ma prawo odliczyć wydatki inwestycyjne poniesione na zakup i montaż aparatury kontrolno-pomiarowej niezbędnej do wdrożenia systemu jakości ISO 9000.

Wielkość odliczeń nie może przekroczyć 40% wysokości dochodu w roku 1997, 35% w roku 1998, 30% w roku 1999 oraz 25% od roku 2000.

7. ulgi przyznawane inwestorom w regionach zagrożonych bezrobociem

Jeżeli inwestycja dokonana jest w gminie będącej w wykazie określonym przez Radę Ministrów (Rozporządzenie Rady Ministrów z 24.01.1995, Dziennik Ustaw nr.14/95), nastąpił wzrost zatrudnienia w firmie według wskaźników podanych w tabeli:

to inwestor może odliczyć wydatki inwestycyjne od dochodu w danym roku w wysokości:

• do 50% wydatków inwestycyjnych w rejonach zagrożonych bezrobociem strukturalnym (aktualna lista tych rejonów jest dostępna w Państwowej Agencji Inwestycji Zagranicznych)

• do 75% wydatków inwestycyjnych na terenie gmin o liczbie mieszkańców poniżej 5000 osób. Lista podana w Rozporządzeniu RM z 24 stycznia 1995 (Dziennik Ustaw nr.14/95) obejmuje ponad 400 gmin w 27 województwach

8. ulgi stosowane w specjalnych strefach ekonomicznych

Temat specjalnych stref ekonomicznych jest bardzo szeroki i zasługuje na osobny artykuł (poruszany był w lutowym dodatku ekonomicznym "Dziennika Związkowego" przez pana Zbigniewa Kubackiego - Konsula Handlowego). Toteż chciałabym tutaj tylko wspomnieć bardzo krótko o sprawie ulg inwestycyjnych na terenie tych stref.

Warunkiem uzyskania ulgi jest zainwestowanie określonej wielkości kapitału lub zatrudnienie dodatkowych pracowników. Dochody uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy na podstawie zezwolenia mogą być zwolnione od podatku dochodowego w okresie równym połowie okresu, na jaki strefa została ustanowiona (np. strefa ustanowiona na okres 10 lat - zwolnienie podatkowe obejmuje 5 lat itd.)

W pozostałych latach istnienia strefy spółka będzie mogła uzyskać zwolnienie od podatku dochodowego w części nie przekraczającej 50% takich dochodów. Zakres tych zwolnień jest ustanawiany indywidualnie dla każdej strefy.

Ponizej przedstawiam tabelarycznie jakie zwolnienia stosuje się na terenie trzech istniejących w Polsce specjalnych stref ekonomicznych w okresie 10 lat od dnia rozpoczęcia działalności na terenie strefy nie dłużej jednak niż do końca 15 roku od dnia jej ustanowienia.

9. ulga z tytułu zatrudnienia osób niepełnosprawnych

Jeśli spółka zatrudnia co najmniej 50 osób, a wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi co najmniej 7%, to wysokość ulgi jaka przysługuje inwestorowi równa jest wskaźnikowi zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Jeżeli wskaźnik ten przekroczy 50%, spółka otrzymuje przywilej całkowitego zwolnienia z podatku dochodowego, przy czym połowa środków pochodzących z ulgi musi zostać wpłacona na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Mam nadzieję, że zasady przyznawania ulg inwestycyjnych, które przedstawiłam w dzisiejszym artykule pomogą Państwu przypomnieć temat być może już znany oraz przyczynią się, mam nadzieję, choć w części do pozytywnej decyzji Państwa o zainwestowaniu w Polsce, czego oczywiście życzę.

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor