Wspolpraca gospodarcza Polski ze stanem Illinois oraz stanami srodkowo-zachodnimi USA (Midwest)
Srodkowo-zachodnie stany USA, w tym glownie Michigan, Illionois, Indiana naleza do najbardziej rozwinietych gospodarczo regionow USA. Z wyzej wymienionych trzech stanow USA pochodzi okolo 1/3 produktu narodowego brutto USA. Najbardziej gospodarczo rozwinietym regionem jest niewatpliwe stan Illinois. Globalna wartosc produkcji tego stanu szacowana byla w 1996 roku na okolo 300 miliardow dolarow, plasujac go w tym zakresie na piatym miejscu po Kalifornii, Teksasie, Nowym Jorku oraz Ohio.
Stosunki gospodarcze stanu Illionois z Polska sa dosc dobrze rozwiniete. Dotyczy to zarowno wspolpracy handlowej jak i inwestycyjnej. W ciagu ostatnich kilku lat kilkanascie duzych korporacji z tego stanu zainwestowalo w Polsce. Wsrod najwazniejszych inwestorow z tej czesci USA wymienic mozna firmy: Epstein (budownictwo uzytkowe i przetworstwo), Ameritech (telekomunikacja), McDonald"s (bary szybkiej obslugi), Liquid Carbonic (produkcja gazow technicznych), Amoco (wydobycie metanu i siec stacji benzynowych), R.R. Donneley & Sons (drukarnie), Wrigley (artykuly spozywcze), Chicago/Europe Partners (przetworstwo spozywcze), Ed Mazur (przetworstwo spozywcze), Sara Lee Corporation (przemysl odziezowy i spozywczy), Baxter International (wyposazenie szpitali). W Polsce maja rowniez swoje przedstawicielstwa znane firmy konsultingowe i prawnicze z Chicago takie jak: Baker and McKenzie, Arthur Anderson, Price Waterhouse, Altheimer and Gray.
Chicago jest siedziba kilku polskich badz polsko-amerykanskich spolek handlowych. Sa to nastepujace firmy:
1. CETKO - reprezentuje w USA Hute Stalowa Wola oraz jej spolke z Komatsu- Drezde. Dziala ona na rynku juz od 16 lat. Eksportuje komponenty do maszyn budowlanych do Polski za okolo 20 mln dolarow rocznie.
2. Unitronex Co. - firma dzialajaca od 1974 roku, w ktorej udzialowcem ze strony polskiej jest Metronex. Eksportuje do Polski towary przemyslowe na sume okolo 5 milionow dolarow, w tym m.in. sprzet i komponenty elektroniczne, sprzet laboratoryjny, urzadzenia telekomunikacyjne. Importuje z Polski natomiast osie kolejowe, przekazniki, odlewy, aparature pomiarowa (cisnieniomierze, termometry) za okolo 4 miliony dolarow rocznie.
3. Toolmex - przedstawiciel Elektrimu, Metalexportu, Varimexu na Midwest w zakresie silnikow elektrycznych, obrabiarek i oprzyrzadowania oraz narzedzi. Obroty realizowane za posrednictwem tej spolki, glownie eksport liczone sa na poziomie okolo 10 milionow dolarow rocznie.
4. Electrim - North America Corp. - poza silnikami jest wylacznym przedstawicielem Elektrimu na Ameryke Polnocna w calosci asortymentu, w tym przede wszystkim kabli elektrycznych oraz wyrobow kablowych. Roczna sprzedaz tych towarow na rynku amerykanskim wyniosla w 1996 roku okolo 10 milionow dolarow i wzrosla w porownaniu do ubieglego roku o okolo 20 procent. Firma realizuje rowniez zakupy elementow, czesci i materialow zaopatrzeniowych na rynku amerykanskim, zgodnie z potrzebami Elektrimu i jego partnerow z Polski. Ponadto zaangazowana jest w realizacje bardzo interesujacego projektu budowy przez Elektrim w stanie Ohio fabryki wedlin z drobiu na bazie polskiej technologii. Bylaby to pierwsza polska inwestycja bezposrednia na rynku amerykanskim.
Dynamicznie rozwija swoja dzialalnosc na terenie Midwestu PLL LOT, ktore uznane zostalo przez prestizowe czasopismo ekonomiczne "Crain"s" za jedna z trzech najszybciej rozwijajacych sie zagranicznych linii lotniczych w tym rejonie USA. W 1996 roku LOT przewiozl na trasie pomiedzy Chicago i Warszawa okolo 120 tysiecy pasazerow, a w okresie wiosenno-letnim obsluguje ja osiem polaczen tygodniowo z Warszawy.
Wazna role w rozwoju wspolpracy gospodarczej Midwestu z Polska odgrywa dzialalnosc Pekao Trading Corporation, posiadajacego piec biur w Chicago. Instytucja ta zajmuje sie obsluga finansowa kontaktow Polonii amerykanskiej z Polska. Na biura chicagowskie przypada polowa obrotow banku Pekao ze Stanami Zjednoczonymi.
Wedlug zrodel stanowych eksport Illinois do Polski wyniosl w 1995 roku okolo 84 milionow dolarow. Glownymi pozycjami w przywozie do Polski byly maszyny i urzadzenia, aparatura i sprzet medyczyny, srodki transportu oraz produkty roslinne (pszenica, kukurydza, soja). Duza role w przyroscie eksportu do Polski odgrywaly inwestycje firm amerykanskich w naszym kraju. Z reguly kupowaly one bowiem na rynku amerykanskim wyposazenie, urzadzenia i inne dobra kapitalowe do projektow realizowanych w Polsce.
Nieosiagalne sa natomiast statystyki dotyczace importu z Polski, gdyz nie jest on rejestrowany na poziomie stanu. Wedlug szacunkow Wydzialu Handlowego import z Polski wyniosl w ubieglym roku okolo 100 milionow dolarow. Glownymi pozycjami w polskim eksporcie na Midwest byly maszyny budowlane (kooperacja pomiedzy Huta Stalowa Wola a firma Komatsu-Dresser), urzadzenia i sprzet elektryczny, obrabiarki, kable elektryczne, apartura kontrolno-pomiarowa, przetwory warzywno-owocowe, napojowe alkoholowe, wyroby cukiernicze.
Wedlug oceny Wydzialu Handlowego istnieja duze mozliwosci dalszego rozwoju stosunkow gospodarczych Polski ze stanem Illinois, biorac pod uwage ich dotychczasowy poziom oraz potencjal gospodarczy i finansowy stanu. Istotna role w rozwoju wspolpracy gospodarczej powinna odgrywac Polonia amerykanska, zamieszkujaca ten rejon.
Przyjazd polskich delegacji gospodarczych do Chicago
Nasz Wydzial Handlowy stara sie popierac kontakty handlowe z Polska zarowno firm czysto amerykanskich jak rowniez polskich, dzialajacych na terenie Stanow Zjednoczonych.
Przyjazdy polskich delegacji do Chicago zawsze stwarzaja mozliwosc spotkan i rozmow na interesujace Panstwa tematy gospodarcze bezposrednio z przedstawicielami poszczegolnych firm czy tez resortow.
W maju spodziewamy sie w Chicago az dwoch delegacji gospodarczych z Polski:
1) Delegacja Ministerstwa Gospodarki z ministrem Wieslawem Kaczmarkiem na czele
Delegacja liczaca kilka osob wezmie udzial we wspolnej konferencji inwestycyjnej krajow CEFTA w Nowym Jorku (5-6 maja), a nastepnie 7 maja, przybedzie do Chicago.
Wydzial Handlowy Konsulatu Generalnego we wspolpracy z Chicagoland Chamber of Commerce organizuje w Chicago w dniu 8 maja 1997 w pomieszczeniach Holiday Inn City Centre konferencje inwestycyjna pod haslem "Poland: a Pathway to Profit".
Konferencja potrwa od 8.30 do 14.30. Minister Wieslaw Kaczmarek wystapi podczas lunchu jako keynote speaker na temat "Rozwoj i przemiany w gospodarce Polski". Oprocz niego, w pierwszej czesci dnia przewidujemy wystapienia pozostalych czlonkow delegacji polskiej:
• pan Adam Kowalczyk - Dyrektor Departamentu Prywatyzacji Kapitalowej w Ministerstwie Skarbu przedstawi "Metody prywatyzacji kapitalowej i mozliwosci dla inwestorow zagranicznych"
• pani Barbara Jarzembowska - wiceprezes Panstwowej Agencji Inwestycji Zagranicznych bedzie mowila na temat: "Polska jako dobre miejsce do inwestowania"
• pan Piotr Dabrowski rowniez przedstawiciel PAIZ zaprezentuje temat "Inwestycje w przetworstwie spozywczym w Polsce"
• przedstawiciel banku PEKAO S.A. poruszy temat "Prywatyzacja sektora bankowego w Polsce".
Oprocz wystapien oficjalnych, dla uczestnikow konferencji przewidujemy mozliwosc rozmow indywidualnych z poszczegolnymi czlonkami delegacji polskiej w ramach popoludniowej sesji tzw. roundtable meetings.
Ponadto Panstwowa Agencja Inwestycji Zagranicznych przygotowuje ponad 100 aktualnych ofert inwestycyjnych dla przedstawicieli firm i osob zainteresowanych szczegolnie jakas branza.
Uczestnictwo w konferencji inwestycyjnej 8 maja jest platne - cena zaproszenia dla jednej osoby wynosi 50 USD dla czlonkow Chicagoland Chamber of Commerce oraz 65 USD dla pozostalych osob (w cene wliczono rowniez koszt lunchu).
Osoby, ktore chcialyby wziac udzial w konferencji proszone sa o kontakt bezposredni z Chicagoland Chamber of Commerce, Mr. Robert Lahey, tel: 312-494-6728, fax: 312-4940196 ewentualnie z naszym Wydzialem Handlowym, tel: 312-642-4102, fax: 312-642-8829.
2. Misja handlowa Krajowej Izby Gospodarczej odwiedzi Chicago w dniach 10-14 maja 1997 r.
Bedzie to typowa misja handlowa, ktorej przedstawiciele licza na udane kontakty handlowe, inwestycyjne z firmami amerykanskimi lub polskimi dzialajacymi na terenie USA. Misja skladac sie bedzie z kilkunastu osob reprezentujacych najrozmaitsze branze.
Do dnia dzisiejszego Krajowa Izba Gospodarcza potwierdzila przyjazd nastepujacych firm polskich:
• Kancelaria Prawnicza - prywatna firma powstala w 1992, oferujaca uslugi prawne dla klientow krajowych jak i zagranicznych (firm i osob indywidualnych); zainteresowana nawiazaniem kontaktow z firmami prawniczymi w USA; firme na misji reprezentowac beda panstwo Ewa i Henryk Sorys - wlasciciele kancelarii.
• Bracia Nowaccy sp. z o.o. - firma handlowo-budowlana zalozona w 1972 roku zatrudniajaca dzisiaj 62 osoby; obroty firmy w 1996 r. - 4 mln USD; firma specjalizuje sie w swiadczeniu uslug budowlanych, ale handluje rowniez materialami budowlanymi; zainteresowana jest importem/eksportem materialow budowlanych; podczas misji reprezentowana bedzie przez panow Andrzeja Nowackiego - prezesa firmy i p. Piotra Nowackiego - wiceprezesa firmy.
• Bank Przemyslowo-Handlowy z Krakowa, jeden z wiekszych bankow polskich, ktory w wyniku licznych przeksztalcen wylonil sie ze struktury Narodowego Banku Polskiego w 1989 r.; oferuje cala game uslug bankowych (obsluguje transakcje krajowe i zagraniczne, karty kredytowe, czeki podrozne, swiadczy uslugi brokerskie i konsultingowe z zakresu bankowosci); dysponuje siecia ponad 100 bankow na terenie calej Polski; przedstawicielka tego banku podczas pobytu misji w Chicago - pani Malgorzata Czerska - Dyrektor Departamentu Zagranicznego BPH chcialaby nawiazac kontakty z firmami handlowymi realizujacymi transakcje z Polska.
• Lambda-Pi, Przedsiebiorstwo Badawcze sp. z o.o., firma produkcyjna istniejaca od 1989 r.; specjalizuje sie w produkcji linii technologicznych dla przemyslu spozywczego (przede wszystkim dla przemyslu miesnego i mleczarskiego) oraz sprzetu dla stacji oczyszczania; dzis zatrudnia 110 pracownikow, jej obroty za 1996r. wyniosly 1,1 mln USD; jest zainteresowana nawiazaniem kontaktow z dystrybutorami, agentami; poszukuje takze partnera do joint venture; firma podczas misji bedzie reprezentowana przez jej prezesa - pana Konrada Zaczek.
• Maspex Sp. z o.o. - jest to prywatna firma zalozona w 1990 r., produkuje takie wyroby spozywcze jak: kawa cappuccino, granulowane kakao rozpuszczalne, pitna czekolada; obroty firmy w ubieglym roku wyniosly 24 mln USD; firma zainteresowana jest eksportem swoich wyrobow oraz importem niektorych surowcow jak: tluszcz roslinny (glownie sojowy), laktoza, dextroza, maltodekstryna, syrop glukozowy, koncentraty sokow owocowych (glownie pomaranczowego); firme bedzie reprezentowalo kilku jej przedstawicieli z panem Zdzislawem Stuglikiem - prezesem firmy na czele.
• Centrum ABC, spolka istniejaca od 1991 r. zatrudniajaca 43 osoby; prowadzi handel hurtowy i detaliczny w zakresie materialow i wyposazenia do wykonczenia wnetrz (farby, lakiery, rozpuszczalniki, tapety, kleje, sprzet malarski, wykladziny podlogowe, sufity podwieszane) oraz artykuly do dekoracji wnetrz (umeblowanie hallu, komplety ogrodowe, lampy, lustra, zegary, kwietniki itp); firma ma kilka oddzialow na terenie Polski; jej obroty w roku ubieglym wyniosly 3,38 mln USD; jest zainteresowana eksportem swoich wyrobow, znalezieniem agenta, nawiazaniem kontaktow handlowych z producentami farb i lakierow; firme podczas pobytu misji w Chicago bedzie reprezentowal pan Zdzislaw Rychta - dyrektor.
Gospodarzem pobytu i organizatorem spotkan indywidualnych dla uczestnikow misji jest Wydzial Handlowy KG we wspolpracy z Chicagoland Chamber of Commerce.
Przedstawicieli firm zainteresowanych spotkaniami z misja zapraszamy do siedziby Chicagoland Chamber of Commerce, One IBM Plaza w Chicago (Suite 2800) w dniu 13 maja 1997 w godzinach 9.00 - 14.00.
Przedstawiciele firm zainteresowanych uczestnictwem w spotkaniach w CCC proszone sa o kontakt bezposredni z Chicagoland Chamber of Commerce, Mr. Robert Lahey, tel: 312-494-6728, fax: 312-494-0196 ewentualnie z naszym Wydzialem Handlowym, tel: 312-642-4102, fax: 312-642-8829.
Osoby, ktore nie beda mogly uczestniczyc w spotkaniach organizowanych do poludnia w Chicagoland Chamber of Commerce, beda mialy okazje spotkac sie z przedstawicielami misji rowniez tego samego dnia (13 maja) wieczorem o 18.30 podczas zebrania polaczonego z poczestunkiem organizowanego przez Polish-American Chamber of Commerce. Wszyscy zainteresowani tym spotkaniem proszeni sa o bezposredni kontakt z panem Janem Krynskim - prezesem Polish-American Chamber of Commerce, tel: 773-545-5618, fax: 773-545-1878, ewentualnie przez interet: http://www.inglot.com/
Mysle, ze przyjazdy obu delegacji dadza Panstwu mozliwosc ciekawych spotkan i zaowocuja w przyszlosci dalszymi udanymi kontaktami handlowymi czy tez inwestycyjnymi, czego sobie i Panstwu zyczymy.