Piszac o inflacji zacznijmy od jej definicji. Otoz inflacja jest to po prostu nadmiar pieniedzy i niedostatek towarow, ktore mozna za nie kupic. W czasie wysokiej inflacji ludzie sklonni sa szybko wydawac pieniadze. Traca one na wartosci z dnia na dzien, w zwiazku z czym nie warto ich oszczedzac. Obecna sytuacja w Stanach Zjednoczonych jest bardzo dobra, gdy chodzi o inflacje, poniewaz jest ona na minimalnym poziomie. W Polsce na przyklad, szczegolnie teraz w czasie strasznej kleski zywiolowej, ceny zaczynaja szybko wzrastac, co powoduje takze wzrost inflacji.
Jaki wplyw ma inflacja na nasze oszczednosci?
To pytanie trzeba sobie zadac, zwlaszcza gdy planuje sie cos bardziej odleglego, jak na przyklad emeryture lub pokrycie kosztow studiow dzieci. Ciezar planowania emerytalnego przenosi sie dzis coraz bardziej na nas samych. Skonczyly sie bowiem czasy zapewniania pracownikom dostatniej pensji emerytalnej przez zaklady pracy. Panstwo tez ma wielkie problemy z funduszem Social Security, ktory moze popasc w klopoty juz w roku 2013. Wtedy to bowiem pokolenie tzw. "baby boomers", czyli pokolenie urodzone w czasie wyzu demograficznego przejdzie na emeryture, a na swiadczenia Social Security po prostu nie wystarczy pieniedzy. Planujac nasza przyszlosc, zarowno te odlegla jak i te blizsza, trzeba koniecznie wziac pod uwage wplyw inflacji na nasze inwestycje.
Nawet mala inflacja moze znacznie uszczerbic wielkosc naszego zysku. Spojrzmy na przyklad na malzenstwa 60-cio latkow, ktorzy planuja przejscie na emeryture za 5 lat. Moga oni przypuszczac, ze beda potrzebowali okolo 80% swoich dzisiejszych dochodow, by utrzymac dzisiejszy standard zycia, gdy beda juz na emeryturze. Ale nawet wtedy, gdyby roczna inflacja utrzymywala sie na bardzo niskim poziomie 3.1%, nasza para potrzebowalaby co roku wiecej pieniedzy, by utrzymac swoj styl zycia.
Jesli dzisiejszy dochod wynosi $50,000, to 80% jakie bedzie potrzebne na czas emerytury wynosi $40,000. Nie zapominajmy jednak o inflacji. Wartosc nabywcza dzisiejszych $40,000 bedzie rowna $46,596 za piec lat, czyli w roku 2001. Za pietnascie lat bedziemy potrzebowali juz $63,232 na towary, ktore dzisiaj kosztuja $40,000, a za lat 25, czyli w roku 2021 zaplacimy $85,808.
Aby nie dac sie zlapac w sidla inflacji, trzeba madrze planowac swoje inwestycje. Konserwatywni inwestorzy z reguly wybieraja konserwatywne inwestycje, na przyklad depozyty bankowe (tzw. CD- Certificate of Deposit) gwarantujace staly procent w okreslonym czasie. Lecz bycie zbyt konserwatywnym zawiera w sobie pewne ryzyko. Brzmi to moze paradoksalnie, ale w rzeczywistosci jest to czesto mozliwe.
Czas jest tutaj bardzo waznym elementem. Moze on byc wrogiem lub sprzymierzencem dla inwestycji ze stalym oprocentowaniem. Jezeli ogolny poziom cen podniesie sie w szybszym tempie, niz wartosc zysku z naszej inwestycji, to powstala inflacja pomniejszy nasz realny zysk. Wyobrazmy sobie $100,000 wlozone do banku na okres 1 roku z gwarantowanym oprocentowaniem 5%. Jesli w ciagu tego roku inflacja wzrosnie do 5% to nasza inwestycja przynosi w rzeczywistosci zerowy zysk. Uzyskane $105,000 po roku czasu ma wartosc nabywcza $100,000 sprzed roku. Jesli zamykamy nasza inwestycje z gwarantowanym procentem na pare lat, to przy rosnacej inflacji narazamy sie na ryzyko dewaluacji naszych pieniedzy. Dodatkowym obciazeniem sa podatki od naszych zyskow.
Wracajac do naszego przykladu ze $100,000 widzimy, ze po roku zarobilismy $5,000 odsetek. Od tych $5,000 musimy niestety zaplacic podatek. Jesli jestesmy w przedziale podatkowym 28% to musimy zaplacic $1,400. Tak wiec w koncu mamy naprawde $3,600, czyli 3.6% zysku z naszych $100,000. Nie zapominajmy jednak o inflacji. Jesli wynosi ona tylko 3% na koncu roku, to nasz profit zostaje jeszcze pomniejszony (3.6% minus 3% inflacji daje nam tylko 0.6%, czyli $600 realnego zysku).
Jesli wiec obliczamy swoje zyski z inwestycji, nie mozna zapominac o realnej stopie zysku, a wiec prawdziwej mierze przyszlej sily nabywczej naszych pieniedzy. Aby znalezc realna stope zysku nalezy znac nominalna stope zysku i roczna stope inflacji. Stopa inflacji jest zazwyczaj wyznaczana przez Indeks Cen Detalicznych CPI (Consumer Price Index), chociaz niektorzy inwestorzy wola kierowac sie Indeksem Cen Hurtowych WPI (Wholesale Price Indeks). Przyblizona realna stopa zysku to roznica miedzy roczna stopa inflacji, a uzyskana stopa oprocentowania pieniedzy. A oto drugi przyklad:
Przypuscmy, ze zainwestowalismy $100,000 uzyskujac 10-procentowe odsetki. Jezeli wezmiemy pod uwage nominalna stope zysku, w tym wypadku 10%, moze nam sie wydawac, ze inwestycja przyniosla duzy profit. Jednakze realna stopa zysku odgrywa tu wazniejsza role. Jesli inflacja wynosi 4.0% to realna stopa zysku wynosi 6% (10% - 4% daje nam 6%).
Im dluzszy czas przeznaczony na dana inwestycje ze stalym oprocentowaniem, tym wieksze ryzyko utraty czesci zyskow wlasnie na konto inflacji. Warto o tym pamietac przy planowaniu strategii pomnazania majatku, by mozna go lepiej uchronic przed spadkiem wartosci. Zroznicowanie inwestycji oraz alokacja kapitalu, a takze wykorzystanie inwestycji ze zmiennym oprocentowaniem, takich jak akcje, fundusze zbiorowe oraz renty dozywotnie ze zmiennym oprocentowaniem, umozliwiajacych odroczenie opodatkowania do czasu dystrubucji przynosi najlepsze rezultaty. Wymienione rodzaje inwestycji zawieraja w sobie ryzyko fluktuacji wartosci wlozonego kapitalu. Inwestujac w nie trzeba sie liczyc z tym, ze mozemy miec wiecej lub mniej, niz suma, ktora zainwestowalismy. Podobnie jak i w kazdej innej dziedzinie najlepiej zasiegnac tu porady specjalisty.
Jak dlugo trzeba czekac, by podwoic swoja inwestycje?
Wartosc procentu jaki uzyskujemy z inwestycji jest podstawa naszego wyboru. Jedna z tajemnic sily procentu jest okreslenie szybkosci wzrostu wartosci danego kapitalu. W praktyce oznacza to, iz latwo mozemy okreslic ile lat bedziemy musieli trzymac dana inwestycje, by w koncu uzyskac jej podwojenie (ze $100,000 otrzymac $200,000) lub potrojenie (ze $100,000 otrzymac $300,000).
REGULA "72" (podwojenia)
Aby ustalic w jakim czasie wartosc zainwestowanej sumy podwoi sie, trzeba podzielic 72 przez stope oprocentowania. Na przyklad, jesli otrzymuje sie rocznie 8% odsetek to wartosc pieniedzy podwoi sie w czasie okolo 9 lat. Chociaz nie jest to scisle, matematyczne obliczenie, pozwala ono jednak na szybka przyblizona kalkulacje. A oto kilka przykladow:
Regula Procent Czas podwojenia wartosci w latach
72 dzielone przez 12% 6.0
72 dzielone przez 10% 7.2
72 dzielone przez 8 % 9.0
72 dzielone przez 6% 12.0
REGULA "115" (potrojenia)
Ile czasu trzeba aby wartosc $1.00 urosla do $3.00 przy roznym oprocentowaniu? Aby to szybko obliczyc nalezy podzielic 115 przez wysokosc oprocentowania. Tak wiec inwestycja dajaca 5% zysku rocznie potroi swoja wartosc w czasie 23 lat (115 dzielone przez 5 ).
Znajomosc tych prostych regul, a takze zwracanie uwagi na wplyw inflacji oraz podatkow na koncowy efekt naszych inwestycji zapewne ulatwi Panstwu podejmowanie waznych decyzji wiodacych do uzyskania niezaleznosci finansowej.