Najprostsza definicja planu emerytalnego to "zrodlo srodkow zapewniajacych dochod pieniezny na czas, gdy przechodzimy na emeryture i przestajemy pracowac". Jesli pracuje sie dla kogos, to prawdopodobnie emerytura otrzymywana bedzie z funduszy planu emerytalnego oferowanego przez dany zaklad pracy. Natomiast, gdy ktos jest wlascicielem biznesu, to sam musi zatroszczyc sie o to, by utworzyc i prowadzic wlasny plan emerytalny. Aby moc korzystac z planow emerytalnych oferowanych przez zaklad pracy trzeba zwykle spelnic najpierw warunki wiekowe (z reguly ukonczone 21 lat) oraz posiadac przepracowany minimum 1 rok w danej kompanii. Jesli kompania posiada status korporacji i oferuje plan emerytalny, to bedzie nim z reguly jeden z dwu podstawowych typow planow.
1. Plan emerytalny z okreslonymi swiadczeniami (Defined Benefit Plan)
2.Plan emerytalny z okreslona kontrybucja (Defined Contribution Plan)
Wymienione plany roznia sie miedzy soba i warto wiedziec na czym te roznice polegaja, poniewaz od tego jaki plan posiadamy zalezec bedzie wielkosc naszej emerytury. A oto krotka charakterystyka obu planow:
PLAN Z OKRESLONYMI SWIADCZENIAMI
Plan ten zapewnia tradycyjna emeryture, wyplacana przez dana kompanie do konca zycia pracownika. Wyplacana suma jest stala i zalezy od wysokosci zarobkow oraz dlugosci czasu pracy. Plany te sa z reguly w calosci finansowane przez pracodawce. Pracownik generalnie nie doplaca nic do takiego planu. W tej sytuacji zaklad pracy bierze odpowiedzialnosc za to, by wystarczylo pieniedzy na wyplate emerytury dla pracownikow przechodzacych na emeryture.
PLAN Z OKRESLONA KONTRYBUCJA
Jak sama nazwa wskazuje plan ten wymaga dokonywania systematycznych wplat (kontrybucji) przez samego pracownika lub przez procodawce, lub tez przez nich wspolnie. Dokonywane wplaty przechodza na imienne konta pracownika. Dla przykladu plan 401K jest planem z okreslona kontrybucja, na ktory pracownicy moga wplacac okreslony procent swoich zarobkow (zanim odtracone zostana podatki). Oprocz tego zaklad pracy moze, lecz nie jest zobowiazany doplacac rownowartosc wplaty pracownika. Zaklad pracy nie bierze w tym wypadku odpowiedzialnosci za wielkosc sumy przeznaczonej na emeryture. W przeciwienstwie do planu z okreslonymi swiadczeniami tutaj nie ma obietnicy, ze swiadczenia emerytalne beda wyplacane do konca zycia. Zdarzyc sie moze, iz suma zgromadzona na koncie emerytalnym wyczerpie sie wczesniej niz ktos sie spodziewal i wowczas powstaje problem znalezienia srodkow utrzymania. Warto sobie postawic pytanie, jak wysoka bedzie wiec wartosc emerytury plynacej z planu z okreslona kontrybucja.
Bedzie to zalezec od wysokosci rocznych wplat oraz od tego jak pieniadze te beda zainwestowane.
CZYJE TO SA RZECZYWISCIE PIENIADZE?
Amerykanskie slowo "vesting" jest terminem uzywanym do okreslenia prawa pracownika do funduszy zawartych w planie emerytalnym. Generalnie rzecz biorac vesting jest okreslany na podstawie dlugosci czasu pracy w danym zakladzie. Z kilkoma malymi wyjatkami reguly vesting sa prawie identyczne dla obu wymienionych planow. W planie z okreslonymi swiadczeniami calosc wplat pracownika oraz zyski plynace z inwestycji na tych wplatach sa w 100% vested, czyli przynalezne od samego poczatku uczestnictwa w planie. Z drugiej strony vesting na kontrybucjach dokonanych przez pracodawce rozlozony jest w czasie kilku lat. Jesli pracownik opusci kompanie przed przejsciem na emeryture, wtedy bedzie mial on mozliwosc przelozenia calej sumy do planu emerytalnego nowego miejsca pracy lub na konta IRA. Jesli wysokosc sumy, ktora jest w pelni vested w planie z okreslona kontrybucja przekracza $3,500, wowczas pracownik moze zostawic te pieniadze w biezacym planie do momentu faktycznego przejscia na emeryture.
Dla kontrastu, w planie z okreslonymi swiadczeniami, czas rozpoczecia konsumpcji konta emerytalnego jest okreslony scisle przez przepisy planu.
Choc konto pracownika narasta w trakcie trwania pracy, to jednak rozpoczecie otrzymywania swiadczen emerytalnych jest wstrzymane do momentu przejscia na emeryture. Powinno to nastapic nie pozniej niz wiek 65 lat lub po 5 latach od rozpoczecia uczestnictwa w planie.
A CO Z WCZESNIEJSZA EMERYTURA ?
Wiele z planow z okrelonymi swiadczeniami pozwala na wczesniejsza emeryture, choc wczesniejsze rozpoczecie pobierania swiadczen wiaze sie z mniejszymi wyplatami. Spowodowane jest to dluzszym okresem emerytalnym i zwiekszona iloscia swiadczen.
Jesli pracownik opusci zaklad pracy przed powszechnie przyjetym wiekiem emerytalnym, tzn. okolo 60-65 lat, wowczas moze on sobie zazyczyc dystrybucje wczesniejszej emerytury. Warunki wieku oraz dlugotrwalosc zatrudnienia musza byc jednak w takim przypadku spelnione. Moze sie jednak zdarzyc, iz przy opuszczeniu przez pracownika kompanii, w ktorej posiadal on plan emerytalny z okreslonymi swiadczeniami jego konto bedzie zamrozone. W przypadku, gdy pracownik rozwiazuje umowe o prace, nie moze on przelozyc konta planu emerytalnego z okreslonymi swiadczeniami na podobne konto w nowym zakladzie pracy. Dystrybucja swiadczen nastapi z rozpoczeciem normalnego wieku emerytalnego.
Zaden z wymienionych planow nie jest zdecydowanie lepszy od drugiego. Ostatnio jednak nastapil zwrot ku planom z okreslona kontrybucja. Zanikaja natomiast plany z okreslonymi swiadczeniami. Czasy, kiedy mozna bylo polegac na zabezpieczeniu swego dochodu emerytalnego przez zaklad pracy mijaja bezpowrotnie. Poniewaz ryzyko i potencjalne korzysci sa rozne w obu planach wazne jest, aby w pelni rozumiec specyfike kazdego planu i to co ma on do zaofiarowania.