Prawie miesiac temu ukazal sie moj artykul na temat specjalnych stref ekonomicznych w Polsce czyli stref, w ktorych inwestorow traktuje sie na dogodniejszych warunkach niz w pozostalych czesciach kraju. Mowa tutaj o zwolnieniach z podatku dochodowego w przypadku zainwestowania okreslonej sumy lub zatrudnienia okreslonej liczby osob w firmach, zakladach powstajacych na terenie strefy.
Jak wspomnialam w poprzednim artykule wszystkie dotychczasowe specjalne strefy ekonomiczne powstaly i nadal sa tworzone w oparciu o Ustawe o specjalnych strefach ekonomicznych z 20 pazdziernika 1994 roku. Natomiast kazda specjalna strefa ekonomiczna jest tworzona przez Rade Ministrow w drodze rozporzadzenia na wniosek Ministra Gospodarki. Do dnia dzisiejszego utworzono juz 17 takich stref (ostatnie rozporzadzeniem RM w pazdzierniku 1997), z czego 9 rozpocznie swa dzialalnosc od stycznia 1998 roku
Dotychczas omowilam pokrotce zalozenia dotyczace trzech stref: Mieleckiej SSE, Katowickiej SSE oraz Suwalskiej SSE. Zanim jednak scharaktaryzuje nowo powstale strefy, pragnelabym jeszce na chwile powrocic do niektorych zagadnien zwiazanych z funkcjonowaniem stref opisanych przeze mnie w listopadowym numerze "Monitora"
Strefa w Mielcu dziala juz dwa lata. Przez ten okres do Agencji Rozwoju Przemyslu nadzorujacej strefe mielecka zglosilo sie ponad 300 przedstawicieli firm krajowych i zagranicznych zainteresowanych rozpoczeciem dzialalnosci gospodarczej. Zgode otrzymalo jednak zaledwie 29 firm. Pierwsze zezwolenie otrzymala firma Agmar Telecom zajmujaca sie produkcja sprzetu telekomunikacyjnego.
Wsrod inwestorow sa: Atlantis Mielec (lekkie systemy obudowy obiektow budowlanych z plyt warstwowych), Laboratorium Frakcjonowania Osocza (przygotowanie krwi biologicznej, dotychczas przetwarzanej uslugowo poza granicami kraju), Elcomp (sprzet gospodarstwa domowego), Crane Plastics Poland (siding - ocieplanie budynkow), Fabryka Produkcji Butli Cyltex-Mielec (butle do gazu), Geyer & Hosaja Zaklady Gumowe w mielcu (wyroby gumowe), J.W. Industries (materialy i elementy wykonczeniowe dla budownictwa).
Warto rowniez wspomniec o duzym inwestorze - firmie United Technologies Automative, miedzynarodowej korporacji wytwarzajacej wiazki elektryczne do samochodow. Korporacja ta do konca 1997 roku postawi hale produkcyjna na obszarze 2,5 ha. Od 1 stycznia 1998 roku zatrudni 500 pracownikow (docelowo 1000). Wsrod wspomnianych 29 zezwolen, szesc dotyczylo firm dzialajacych na tym terenie jeszcze przed utworzeniem strefy na przyklad: Wytwornia Zespolow Kooperacyjnych PZL Mielec, Zaklady Przetworstwa Tworzyw Sztucznych PZL Mielec i PZL Mielec Cargo.
Innym bardzo aktywnym inwestorem jest firma Organika Mielec zajmujaca sie wytwarzaniem pianki poliuretanowej i styropianu, ktora juz ma swoje fabryki w Malborku i Pogolewie kolo Wroclawia. Firma Organika zamierza zainwestowac ponad 2 mln ECU. W tym i przyszlym roku wybuduje hale fabryczne - w sumie ponad 8 tysiecy metrow kwadratowych pod dachem.
W strefie mieleckiej zostalo jeszcze do podzialu kilka hektarow ziemi. Stara sie o nie dziesiec firm, z ktorych zezwolenie otrzyma tylko dwa lub trzy. Firmy na terenie strefy mieleckiej daly zatrudnienie 2754 osobom, przez co bezrobocie spadlo z 19% do 14 %. Poprawila sie zdecydowanie lacznosc, miasto zmodernizowalo stacje uzdatniania wody, przewiduje sie rowniez przebudowe stacji kolejowej i torowisk, a takze polaczenie strefy z drogami panstwowymi. W okolicach Mielca na ponad 70 hektarach powstaje pole golfowe, a Agencja Rozwoju Przemyslu zarzadzajaca strefa planuje zagospodarowanie zamku w Baranowie i przeksztalcenie go w osrodek rekreacyjny i hotel dla wszystkich inwestorow strefy mieleckiej i tarnobrzeskiej.
Inna charakteryzowana przeze mnie strefa byla Suwalska SSE powstala w czerwcu 1996 r.
Jako glowne atuty strefy suwalskiej przytacza sie jej polozenie. Suwalszczyzna graniczy z trzema panstwami: Bialorusia, Litwa i Okregiem Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej. Polozenie takie w polaczeniu z licznymi przejsciami granicznymi, w tym takze z jedynym polaczeniem kolejowym z Litwa oraz lotniskiem w Suwalkach, pozwalajacym na tworzenie miedzynarodowych polaczen lotniczych, daje inwestorom szanse szybkiego dostepu do rynkow zbytu Europy Wschodniej. Przez Suwalki bedzie przebiegala droga ekspresowa "Via Baltica" laczaca Finlandie, Estonie, Lotwe z europejskim systemem drogowym. Trwaja prace nad utworzeniem Euroregionu Niemen, w sklad ktorego wejda przygraniczne wojewodztwa Bialorusi, Litwy, Okregu Kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej i Polski.
W Suwalskiej SSE sprzedano dotychczas 17 hektarow terenow pod inwestycje produkcyjne. Zezwolenia na prowadzenie dzialalnosci w SSSE otrzymaly dotychczas 34 firmy, ale dziala dopiero kilka przedsiebiorstw, miedzy innymi z branzy spozywczej, drzewnej, przetworstwa metali i tworzyw sztucznych. Pierwsza zupelnie nowa inwestycja na terenie SSSE bylo wybudowanie przez firme PRODECO fabryki produkujacej male oczyszczalnie sciekow.
Najwiekszym dotychczas inwestorem na terenie strefy jest firma Sung-ZEM Polska Sp. z o.o.. Jest to jedna z nowych spolek zawiazanych przez filie Daewoo-FSO w Elku. Firma Sung-ZEM zbuduje tam fabryke oswietlenia samochodowego i czesci motoryzacyjnych (przekazniki, przelaczniki, mikroprocesory i inne elementy elektryki samochodowej) do samochodow Daewoo-FSO, ktora zatrudniac bedzie docelowo okolo 1100 osob. Laczna wartosc inwestycji tej spolki ma wyniesc 60 mln USD do konca 2003 r (pierwotnie spolka deklarowala kwote 9,4 mln USD do 2000 r.).
Warto rowniez wspomniec o planach wybudowania najpierw malego lotniska towarowego, a z biegiem czasu rowniez pasazerskiego, ktore obslugiwaloby m.in. firmy inwestujace w SSSE. Lotnisko byloby finansowane przez miasto Suwalki, wojewodztwo suwalskie oraz Brytyjski Fundusz Know-How.
W kwietniu i maju biezacego roku powstaly trzy dalsze specjalne strefy ekonomiczne: Legnicka SSE, Lodzka SSE oraz Walbrzyska SSE.
Legnicka SSE utworzona zostala Rozporzadzeniem Rady Ministrow z 15 kwietnia 1997 na gruntach o powierzchni 382 ha polozonych na terenach gminy miasta Legnica, Polkowice, gminy Warta Boleslawiecka oraz gminy Gromadka.
Strefa legnicka zarzadza "Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna" S.A. z siedziba w Legnicy. Legnicka SSE zostala utworzona na 20 lat. Firmy inwestujace na jej terenie moga uzyskac calkowite zwolnienie z podatku dochodowego na okres 10 lat pod warunkiem zainwestowania co najmniej 850 tys. ECU. Zwolnienie takie mozna rowniez uzyskac zatrudniajac co najmniej 100 pracownikow (10% dochodu na kazdych 10 pracownikow zatrudnionych przez podmiot, jednakze zwolnienie to nie moze wyniesc mniej niz 10% i wiecej niz 100% miesiecznego dochodu. Ponadto, jak w innych strefach, firmy prowadzace dzialalnosc na terenie LSSE uprawnione sa do ubiegania sie o dalsze zwolnienia podatkowe w wysokosci 50% w pozostalym okresie istnienia strefy, czyli w ciagu kolejnych 10 lat. Wladze strefy licza glownie na przyciagniecie inwestorow z branz metalowej, maszynowej, samochodowej, chemicznej, elektronicznej, a takze przemyslu fonograficznego, zlotniczego. Pierwsze zezwolenia na prowadzenie dzialalnosci gospodarczej w LSSE wydano w sierpniu 1997 firmie Canadian - American Royal Europa Sp. z o.o., ktora zobowiazala sie zainwestowac do 2001 r. ponad 40 mln USD i zatrudnic 534 pracownikow.
Firma Canadian-American Royal Europa Sp. z o.o. wybuduje w Polkowicach pierwsza w Europie fabryke produkujaca domy najnowoczesniejsza metoda kanadyjska wprowadzona do produkcji zaledwie trzy lata temu. Docelowo, w nowej fabryce firma zamierza produkowac 12,5 tysiaca domow rocznie. Budowa fabryki rozpoczela sie we wrzesniu, a pierwsze domy wyprodukuje juz w polowie 1998 r.
Jak podala ostatnio Polska Agencja Prasowa rowniez koncern Toyota jest zainteresowany LSSE poszukujac w Polsce miejsca pod budowe fabryki, ktora mialaby sie zajac produkcja czesci na potrzeby koncernu. Delegacja koncernu Toyota odbyla juz w Polkowicach pierwsze rozmowy, przedstawiciele koncernu otrzymali kompleksowa dokumentacje na temat stanu wlasnosci gruntow, istniejacej infrastruktury, uzbrojenia terenu itp. Japonczycy biora pod uwage rowniez walbrzyska SSE. Ostatecznej decyzji koncernu nalezy spodziewac sie na wiosne przyszlego roku. Udzialowcami w Legnickiej SSE S.A. sa Skarb Panstwa, Okregowy Fundusz Ochrony Srodowiska i Gospodarki Wodnej, gminy Legnica, Polkowice, Warta Boleslawicka i Gromadka, a takze Bank Slaski i Bank Zachodni.
Walbrzyska SSE Invest-Park ustanowiona zostala takze w kwietniu 1997r. na powierzchni 257 ha obejmujacej swym zasiegiem 4 podstrefy: Walbrzych, Dzierzoniow, Nowa Rude i Klodzko.
Strefe ustanowiono Rozporzadzeniem RM z 15 kwietnia 1997 na 20 lat. Podobnie jak w przypadku pozostalych specjalnych stref ekonomicznych, firmy inwestujace moga uzyskac calkowite zwolnienie z podatku dochodowego przez okres 10 lat jesli zainwestuja co najmniej 500.000 ECU lub zatrudnia okreslona liczbe pracownikow (zwolnienie wynosi 20% na kazdych dziesieciu pracownikow zatrudnionych przez podmiot, czyli firma musi zatrudnic co najmniej 50 pracownikow aby uzyskac 100 % zwolnienie z podatku dochodowego).
Strefa zarzadza spolka Walbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna INVEST-PARK Sp. z o.o., ktorej udzialowcami sa Skarb Panstwa reprezentowny przez Prezydenta Walbrzycha oraz Agencje Obrotu Nieruchomosciami Reliqum Sp. z o.o. Podstawowym zalozeniem przyjetym przy tworzeniu tej strefy bylo zwiekszenie zatrudnienia, restrukturyzacja istniejacego przemyslu przy wykorzystaniu istniejacej infrastruktury (zabudowania, hale fabryczne, maszyny) oraz bogactw naturalnych tego regionu. Przewiduje sie, ze w strefie znajdzie zatrudnienie co najmniej 6 tys. osob.
Wiodacy do niedawna prym przemysl wydobywczy podupada, cale rzesze pracownikow tego regionu uzaleznione byly od zatrudnienia jakie dawal jeden lub dwa duze zaklady (huty szkla, kopalnie). Niektore z firm zostaly zlikwidowane, co spowodowalo gwaltowny wzrost bezrobocia w regionie (23% w koncu 1996 r.). Nalezy przy tym zaznaczyc, iz ponad 60 % pracownikow ma profesjonalne kwalifikacje. Sa wsrod nich ekonomisci, inzynierowie, elektrotechnicy. Walbrzyska SSE ukierunkowana jest glownie na przemysl elektryczny, elektroniczny, maszynowy, metalowy oraz tekstylny.
Lodzka SSE utworzona zostala Rozporzadzeniem RM z dnia 15 kwietnia 1997 roku na 20 lat. Jej utworzenie podyktowane bylo potrzeba przeksztalcenia podupadajacego przemyslu tekstylnego, ktory byl galezia wiodaca w tym regionie. Wladze strefy czyli Lodzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. licza dzieki temu na znaczny spadek bezrobocia w regionie.
Dla przyszlych inwestorow przeznaczono 205 ha terenu obejmujacego swym zasiegiem miasta Ozorkow, Zgierz, Lodz, gmine Pabianice. Wladze strefy licza glownie na rozwoj przemyslu chemicznego, farmaceutycznego, przetworstwa spozywczego, przemyslu metalowego i precyzyjnego, ochrony srodowiska, technologii medycznych, elektronicznego, materialow budowlanych, motoryzacyjnego.
Warunkiem calkowitego zwolnienia z podatku dochodowego przez pierwsze 10 lat istnienia strefy oraz 50% w ciagu kolejnych 10 lat jest zainwestowanie co najmniej 2 milionow ECU lub zatrudnienie co najmniej 100 pracownikow. Pierwszy przetarg ma zostac ogloszony pod koniec biezacego roku.
Mozliwosci jakie stwarza LSSE dla przyszlych uzytkownikow spowodowaly juz dzisiaj duze zainteresowanie inwestorow. Do dnia dzisiejszego wplynely ponad 24 oferty, z tego 14 od firm krajowych reprezentujacych przemysl chemiczny, motoryzacyjny, rolniczy, przetworstwa spozywczego, kosmetyczny, produkcji plastikow, elektromechaniczny.
Inwestorzy z Francji, Austrii, Szwecji, Irlandii, Wloch i Niemiec sa gotowi zainwestowac w produkcje materialow budowlanych, systemu oczyszczania, pakowania i przetworstwa owocowo-warzywnego sumy rzedu 6 - 50 milionow USD.
Wrzesien przyniosl ustanowienie kolejnych dziewieciu specjalnych stref ekonomicznych: Czestochowskiej, Kamiennogorskiej, Kostrzynsko-Slubickiej, Slupskiej, Starachowickiej, Tarnobrzeskiej, Tczew, Warminsko-Mazurskej oraz "Zarnowiec". Wszystkie rozpoczna dzialalnosc od stycznia 1998 r.
Ponizej pare slow na temat kazdej z nich:
1. Czestochowska SSE nalezy do tzw. stref zwartych i skupiona jest na obszarze 144 ha. Potrzeba utworzenia CSSE wynikala z koniecznosci wsparcia programow restrukturyzacji wdrazanych w przedsiebiorstwach woj. czestochowskiego (na przyklad w hucie Czestochowa). W wyniku tych programow spodziewac sie nalezy znacznej redukcji zatrudnienia; strefa z nowymi inwestycjami ma zniwelowac skutki spodziewanego wzrostu bezrobocia. Poza tym strefa ma ozywic teren pod wzgledem turystycznym wykorzystujac znane walory turystyczne tego regionu. Warto rowniez dodac, ze Czestochowska SSE jest usytuowana w poblizu przyszlej autostrady A-1, co znacznie podnosi jej atrakcyjnosc. Zaklada sie, ze na terenie strefy powstanie 500 nowych miejsc pracy oraz 2500 dodatkowo w jej sasiedztwie. CSSE utworzono na okres 20 lat. Prog inwestycyjny upowazniajacy inwestorow do calkowitych zwolnien podatkowych ustanowiono na poziomie 1,5 mln ECU lub przy zatrudnieniu co najmniej 100 pracownikow. Czestochowska SSE zarzadza spolka Czestochowska Specjalna Strefa Ekonomiczna.
2. Kamiennogorska SSE zajmuje obszar 234 hektarow. Zarzadza nia Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Jeleniej Gorze. Podstawowym zalozeniem przy tworzeniu KSSE bylo ograniczenie najwyzszego w tym wojewodztwie bezrobocia (26%) i jego dalszego wzrostu. Zaklada sie bowiem, ze w utworzonej strefie znajdzie zatrudnienie ponad 4,5 tys. osob, a drugie tyle w bliskim sasiedztwie strefy. KSSE powstala na okres 20 lat. Prog inwestycyjny uprawniajacy do zwolnien podatkowych wyznaczono w wysokosci 400 tys. ECU lub zatrudnienie minimum 40 pracownikow. Oczywiscie, po 10 latach firmy gospodarujace w strefie moga ubiegac sie o dalsze zwolnienie podatkowe w wysokosci 50% .
3. Kostrzynsko-Slubicka SSE ma charakter strefy rozproszonej o calkowitej powierzchni 457 hektarow. Przy tworzeniu tej strefy kierowano sie glownie checia ograniczenia bezrobocia, potrzeba wypelnienia obszaru "przemyslowej pustki", jakim stal sie ten region po upadku zakladow przemyslowych. Ponadto za utworzeniem K-SSSE przemawialo niezwykle korzystne z punktu widzenia inwestorow polozenie nad zachodnia granica panstwa, nad szlakiem zeglugowym Odry, laczacym Polske z Europa Zachodnia.
Strefa, utworzona na 20 lat, zarzadzana jest przez spolke Kostrzynsko-Slubicka SSE S.A. w Kostrzyniu. Warunkiem calkowitego zwolnienia z podatku dochodowego przez pierwsze 10 lat jest zainwestownie co najmniej 1 mln ECU lub zatrudnienie 50 pracownikow. Wedlug wladz Gorzowa strefa interesuje sie w tej chwili 65 firm w wiekszosci amerykanskich, koreanskich, skandynawskich i japonskich. Spolka zarzadzajaca strefa czyli Kostrzynsko-Slubicka SSE S.A. w Kostrzyniu spodziewa sie, ze w ciagu najblizszych pieciu lat strefa stworzy 9000 nowych miejsc pracy (8300 w przemysle oraz 700 w uslugach). Wladze strefy najchetniej widzialyby u siebie inwestorow z przemyslu chemicznego, papierniczego, farmaceutycznego, a takze przetworstwa spozywczego.
4. Slupska SSE zarzadzana przez Pomorska Agencje Rozwoju Regionalnego ustanowiona zostala na 20 lat na obszarze 135 hekatrow. Atutem strefy jest jej polozenie w poblizu portu rybackiego w Ustce, a takze bylego lotniska wojskowego w Radzikowie, na terenie ktorego ma powstac nowe lotnisko cargo. Poza tym Slupska SSE ulokowana jest bardzo blisko drogi laczacej Szczecin i Gdansk. Strefa ma glownie na celu ozywienie gospodarcze i zmniejszenie bezrobocia osiagajacego tutaj najwyzszy wskaznik 26% dwukrotnie przekraczajacy srednia krajowa. Prog inwestycyjny uprawniajacy do calkowitego zwolnienia z podatku przez pierwsze 10 lat i w 50% przez kolejne 10 lat ustanowiono na poziomie 700 tys. ECU lub zatrudniajac minimum 50 pracownikow. Wladze strefu czyli Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego w Slupsku spodziewaja sie, ze w okresie istnienia strefy, da ona zatrudnienie 5000 osobom w samej strefie oraz okolo 2000 w jej okolicach. Dzialalnoscia preferowana przez spolke zarzadzajaca jest przetworstwo spozywcze, zwlaszcza ryb, przemysl elektromechaniczny, skorzany, drzewny i meblarski, produkcji plastiku.
5. Starachowicka SSE o powierzchni 124 hektarow powstala aby kreowac nowe miejsca pracy w rejonie Starachowic, ktore objete sa strukturalnym bezrobociem, a takze ozywic i zagospodarowac tereny przemyslowe nalezace do ZS "STAR" SA. Walorami strefy sa m.in. dobra lokalizacja w poblizu miedzynarodowej drogi E-7, systemu polaczen kolejowych (wezel kolejowy Skarzysko Kamienna), wykwalifikowana sila robocza pochodzaca z likwidowanych zakladow metalowych, bogate zloza wysokiej jakosci wod glebinowych. Inwestorzy w tym rejonie, oprocz ulg przewidywanych w Rozporzadzeniu RM ustanawiajacym strefe, beda mogli rowniez skorzystac z innych udogodnien jakie oferuje sie firmom lokujacym sie w rejonach bezrobocia strukturalnego. Prog inwestycyjny uprawniajacy do calkowitych zwolnien podatkowych ustanowiono na poziomie 600 tys. ECU lub przy zatrudnieniu minimum 100 pracownikow. Strefa zarzadzana jest przez Specjalna Strefe Ekonomiczna Starachowice S.A.
6. Tarnobrzeska SSE nalezy do duzych stref rozproszonych. Ustanowiono ja na obszarze 609 ha na 20 lat. Organem zarzadzajacym jest Agencja Rozwoju Przemyslu S.A. Strefa ma zniwelowac skutki projektowanej bardzo duzej redukcji zatrudnienia (przewidywano zwolnienie kilku tysiecy pracownikow), gdyz w zalozeniu inwestycje w strefie maja stworzyc w ciagu 20 lat okolo 11 tysiecy nowych miejsc pracy. Inwestycje w wysokosci 2 mln ECU lub zatrudnienie co najmniej 100 pracownikow uprawniaja do calkowitego zwolnienia z podatku dochodowego w ciagu pierwszych 10 lat i w wysokosci 50% w ciagu kolejnych 10 lat. W strefie tarnobrzeskiej pojawil sie juz pierwszy inwestor. Niemiecka spolka Stachschmidt and Maiworm kupila hale i 2,6 ha gruntu, gdzie zamierza wybudowac fabryke felg do samochodow osobowych. Ukonczenie inwestycji zaplanowano na polowe przyszlego roku. Poczatkowo fabryka bedzie wytwarzala 600 tys. aluminiowych felg, a docelowo 1 mln. Fabryka felg zatrudni co najmniej 150 osob.
7. SSE Tczew w wojewodztwie gdanskim utworzona zostala na obszarze zwartym o powierzchni 102 hektarow. Koniecznosc utworzenia tej strefy wynikala z potrzeby ograniczenia bezrobocia w okolicznych gminach. Strefa Tczew utworzona zostala na 20 lat na dwoch obszarach, ale ma charakter strefy zwartej. SSE Tczew zarzadzana jest przez spolke Specjalna Strefa Ekonomiczna Zarnowiec-Tczew Sp. z o.o. Firmy, ktore zainwestuja co najmniej 1 mln ECU lub zatrudnia co najmniej 100 pracownikow beda calkowicie zwolnione z podatku dochodowego przez 10 lat i w 50 % przez kolejne 10 lat.
8. Warminsko-Mazurska SSE jest strefa rozproszona obejmujaca 5 obszarow o lacznej powierzchni 335 hektarow: - Bezledy - Szymany - Dobre Miasto - Korpele - Bartoszyce Obszar Warmii i Mazur odnotowuje jeden z najwyzszych wskaznikow bezrobocia w kraju wynoszacy ok. 24% i w zalozeniu strefa umozliwi, w ciagu 20 lat na jakie zostala utworzona, stworzenie 7,5 tys. miejsc pracy w samej strefie oraz dodatkowo ok. 2 tysiecy w jej bliskim sasiedztwie. WMSSE zarzadza Warminsko-Mazurska SSE S.A. w Olsztynie, ktora powstala w lutym biezacego roku z przeksztalcenia Warminsko-Mazurskiego Rynku Hurtowego Sp. z o.o. Wladze strefy staraja sie aby strefe ozywili inwestorzy z branzy rolniczej, przetworstwa spozywczego, przemyslu drzewnego (opartego na zasobach wlasnych surowca oraz na imporcie z Rosji), produkcji dobr konsumpcyjnych, ktore beda w wiekszosci eksportowane na rynki wschodnie. Firmy, ktore zainwestuja co najmniej 350 tys. ECU lub zatrudnia co najmniej 50 pracownikow beda zwolnione w 100% z podatku dochodowego przez pierwsze 10 lat istnienia strefy oraz w 50% w ciagu pozostalych 10 lat.
9. Specjalna Strefa Ekonomiczna "Zarnowiec" nalezaca do stref zwartych utworzona zostala na 198 hektarach woj. gdanskiego, glownie w celu zagospodarowania terenow po zlikwidowanej Elektrowni Jadrowej Zarnowiec, a takze ograniczenia bezrobocia strukturalnego w okolicznych gminach. Prog inwestycyjny uprawniajacy do zwolnien ustanowiono na poziomie 1 mln ECU lub przy zatrudnieniu co najmniej 100 pracownikow. Strefa zarzadzana jest przez SSE "Zarnowiec-Tczew" Sp. z o.o. z siedziba w Gdansku. Zaklada sie 20 letni okres istnienia strefy.
Osoby zainteresowane inwestycjami na terenie specjalnych stref ekonomicznych moga kontaktowac sie ze spolkami zarzadzajacymi w sposob nastepujacy:
L.p. |
Nazwa SSE |
Spolka Zarzadzajaca |
Kontakt |
1. |
Czestochowska SSE |
Czestochowska SSE w Czestochowie |
Grazyna Drewniak
|
2. |
Kamiennogorska SSE |
Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Jeleniej Gorze |
Teresa Krzemienska
|
3. |
Kostrzynsko-Slubicka SSE |
Kostrzynsko-Slubicka SSE S.A. w Kostrzyniu |
Jerzy Korolewicz
|
4. |
Slupska SSE |
Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego w Slupsku |
Tomasz Sikora
|
5. |
SSE Starachowice |
SSE Starachowice S.A. w Starachowicach |
Zenon Krzeszowski
|
6. |
Tarnobrzeska SSE EURO-PARK WISLOSAN |
Agencja Rozwoju Przemyslu S.A. w Warszawie |
Euzebiusz Murawski
|
7. |
SSE "TCZEW" |
SSE "Zarnowiec-Tczew" Sp.z o.o. w Gdansku |
SSE "Zarnowiec - Tczew"
|
8. |
Warminsko-Mazurska SSE |
Warminsko-Mazurska SSE S.A. w Olsztynie |
Edward Bauknecht
|
9. |
SSE "Zarnowiec" |
SSE "Zarnowiec-Tczew" Sp. z o.o. w Gdansku |
SSE "Zarnowiec-Tczew"
|
Do tej dlugiej juz bardzo listy istniejacych specjalnych stref ekonomicznych mozna juz dolaczyc dwie kolejne powolane do zycia w ostatnim okresie czyli 15 pazdziernika 1997, gdy Rada Ministrow wydala rozporzadzenie o ustanowieniu Mazowieckiej SSE oraz Krakowskiej SSE.
1. Strefa krakowska znana jest pod nazwa "Krakowski Park Technologiczny". Strefa ta powstala na obszarze 66 hektarow i skladaja sie na nia tereny i zabudowania nalezace do politechniki oraz uniwersytetu, a takze Huty im. Sendzimira.
W zalozeniach przyjeto zasade, ze nie byloby zwolnien dla inwestorow na tworzenie nowych miejsc pracy. Wysokosc ulgi zalezalaby wylacznie od poniesionych przez inwestora nakladow . Prog inwestycyjny dla 100% zwolnienia z podatku uzalezniono od zainwestowania co najmniej 2 mln ECU. O atrakcyjnosci ofert inwestycyjnych w tej strefie decydowalaby rada naukowa zlozona z pracownikow powyzszej uczelni. Uczelnie natomiast oddalyby do dyspozycji niektore opracowania naukowe, laboratoria, zaplecze naukowo-badawcze.
Podstawowe zadania jakie ma spelnic SSE "Krakowski Park Technologiczmy" tez sa nieco odmienne od celow stawianych w momencie tworzenia pozostalych SSE w Polsce. Glownym zadaniem jest wykorzystanie bardzo duzego potencjalu naukowego i stworzenie pomostu pomiedzy nauka, technika i przemyslem, polaczenie oraz wymiana uniwersyteckiego i przemyslowego know-how przez informowanie, propagowanie, szkolenie oraz pomoc przy wdrazaniu nowoczesnych technologii w przemysle na terenie Polski poludniwowschodniej. Organizatorzy strefy krakowskiej spodziewaja sie, ze na jej obszarze ulokuja sie osrodki badawcze, firmy zajmujace sie transferem nowoczesnych technologii dotyczacych miedzy innymi:
- technologii i technik wysokiej prozni
- technologii z zakresu ochrony zdrowia i inzynierii medycznej
- biotechnologii i inzynierii genetycznej
- systemow informatycznych
- inzynierii materialowej
Ocenia sie wstepnie, ze w ciagu 5-10 lat SSE KPT stworzy 3-4 tys. dodatkowych miejsc pracy w przedsiebiorstwach high-tech oraz dodatkowo ponad 8 tys. miejsc w osrodkach zwiazanych posrednio z funkcjonowaniem strefy. Strefa Krakowska powstala na 12 lat.
2. Mazowiecka SSE - Technopark Modlin jest czescia opracowywanego juz od dluzszego czasu programu rowoju Mazowieckiej Strefy Rozwoju Gospodarczego.
Strefa utworzona zostala na 12 lat, a podstawowym jej celem jest stworzenie osrodka rozwoju najnowszych technik i technologii o znaczeniu krajowym. Jej podstawowymi walorami jest rozwinieta infrastruktura aglomeracji warszwskiej, liczne polaczenia komunikacyjne oraz bliskosc stolicy.
Przewiduje sie rozwoj branz zaawansowanej technologii, w tym przemyslow: elektrycznego, elektronicznego, chemicznego, precyzyjnego, maszynowego i motoryzacyjnego oraz skoncentrowanie wysokiego przetworstwa rolno-spozywczego. Mysli sie poza tym o utworzeniu wezla komunikacyjnego w oparciu o istniejace lotnisko wojskowe w Modlinie.
MSSE "Technopark-Modlin" sklada sie ze zwartego obszaru o lacznej powierzchni 1256 hektarow, z czego 900 ha przeznaczono w zalozeniach na lotnisko. Przewiduje sie, ze w strefie, nie uwzgledniajac obszaru lotniska, mozna utworzyc 8 tys. miejsc pracy. W dotychczas tworzonych strefach przyjeto generalna zasade, iz inicjatorami ich tworzenia sa wladze regionalne. Specjalne strefy ekonomiczne maja byc bowiem elementem pomocy panstwa dla regionow, maja je aktywizowac gospodarczo wykorzystujac zarowno naturalne walory poszczegolnych stref jak tez istniejaca w danym regionie infrastrukture.
Trudno jest dzisiaj wiarygodnie oszacowac liczbe mozliwych jeszcze do utworzenia specjalnych stref ekonomicznych. W strefach juz dzialajacych planuje sie zatrudnienie okolo 180 tys. osob.
Ostatnio zaczely pojawiac sie pewne glosy krytyczne, ze w chwili gdy Unia Europejska dyskutuje nad jak najszybszym odejsciem od specjalnych stref ekonomicznych, w Polsce tworzy sie wlasnie kolejne strefy i mysli nad powolaniem kolejnych. Strefy ekonomiczne nie sa bezposrednio przedmiotem uregulowan prawnych Ukladu Europejskiego. Moga byc natomiast uznane jako pomoc panstwa przeznaczona na rozwoj gospodarczy regionow.
Polski rzad tworzac kolejne strefy musi uwzgledniac nie tylko interesy poszczegolnych regionow Polski, ale rowniez glosy panstw Unii Europejskiej oraz WTO, z ktorymi mamy podpisane porozumienia w sprawie subsydiow i srodkow wyrownawczych.
Trzeba pamietac o tym, ze strefy ekonomiczne sa jednak rodzajem interwencjonizmu panstwowego i powinny byc powolywane tylko w oparciu o rzetelne przeslanki ekonomiczne, dobre plany zagospodarowania. Nie moga natomiast i nigdy nie beda cudownym lekarstwem na uzdrowienie wszystkich bolaczek poszczegolnych regionow kraju.