----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

09 sierpnia 1998

Udostępnij znajomym:

Trwa pobieranie wersji audio...

Internet kojarzy nam sie najczesciej z poczta elektroniczna i osrodkami World Wide Web, coraz bardziej zreszta wzbogacanymi o animowana grafike, krotkie obrazy filmowe czy dzwiek, interaktywnymi i otwartymi na zamieszczanie opinii, a czesto umozliwiajacymi nawiazanie bezposredniego kontaktu w miejscach "pogawedek". Uczestniczenie w dyskusjach w chat rooms to tylko jedna z form bezposredniego komunikowania sie poprzez siec. Znane od dawna sa serwisy IRC (Internet Relay Chat), specjalizujace sie w utrzymywaniu kanalow przypomijajacych CB radio, istnieje wiele programow sluzacych do nawiazywania polaczenia z innymi uzytkownikami i prowadzenia rozmowy, no wlasnie - nie tylko poprzez pisanie tekstu na klawiaturze, ale rowniez przesylajace nasz glos czy obraz. Czyli po prostu - internetowe telefony. Jednym z bardziej popularnych programow do prowadzenia internetowych rozmow telefonicznych jest Netmeeting firmy Microsoft. Przy jego pomocy mozemy prowadzic rozmowy z kazda osoba w dowolnym miejscu swiata posiadajaca dostep do sieci i majaca zainstalowany rowniez ten program. Oprocz rozmow telefonicznych mozemy tez przesylac obraz video, prowadzic konferencje z wieloma osobami jednoczesnie i dzielic sie zasobami komputera. A wszystko to za cene lokalnego polaczenia telefonicznego oraz stalej oplaty dla naszego dostawcy serwisu internetu.

Program Netmeeting 2.1 oferuje nastepujace formy bezposredniej komunikacji:

- internetowy telefon, czyli rozmowe poprzez karte dzwiekowa, glosniki i mikrofon z drugim uzytkownikiem programu Netmeeting,

- przesylanie obrazu ruchomego uchwyconego kamera video,

- przesylanie wiadomosci tekstowych, czyli pogawedke,

- jednoczesne rysowanie na wirtualnej tablicy,

- otwieranie konferencji, w ktorej jeden uzytkownik moze zaprosic kilku innych do rozmowy,

- przesylanie plikow miedzy uczestnikami konferencji,

- uruchamianie programu na komputerze rozmowcy,

- demonstrowanie swoich aplikacji innym uczestnikom spotkania.

Netmeeting w najnowszej swojej wersji 2.1 wchodzi w sklad pakietu Internet Explorer 4.0, a wiec takze systemu Windows 98. Tak wiec ci z Panstwa, ktorzy pracuja pod kontrola systemu Windows 98 maja juz ten program zainstalowany. Dla wszystkich pozostalych program dostepny jest do bezplatnego sprowadzenia, rowniez w wersji polskojezycznej, z witryny Microsoftu o adresie: www.microsoft.com/netmeeting. Poslugujacym sie wersja 2.0 polecamy pobranie nowszej wersji, gdyz jakosc przesylania dzwieku zostala w niej bardzo poprawiona.

Od strony wymagan sprzetowych optymalna konfiguracja dla programu jest:

- komputer Pentium 133 z 24MB pamieci pracujacy pod kontrola systemu operacyjnego Windows 95, 98 lub NT 4.0,

- karta dzwiekowa posiadajaca pelny duplex, czyli mozliwosc jednoczesnej transmisji danych w obu kierunkach po tej samej linii,

- mikrofon i glosniki,

- modem o szybkosci co najmniej 28,800 kbps,

- dodatkowo - kamera video. Moze to byc zwykla kamera video, jezeli nasza karta graficzna ma mozliwosc jej obslugi. Na rynku dostepne sa rowniez zestawy do telekonferencji z kamerami i kartami video capture. Dobrej jakosci zestaw mozna kupic juz za okolo 150 dolarow. Coraz wieksza popularnosc zdobywaja kamery wspolpracujace ze standardem USB (Universal Standard Bus). Ich zaleta jest to, ze nie wymagaja instalowania dodatkowej karty do wnetrza komputera.

Instalacja programu jest nieskomplikowana, po jego sprowadzeniu klikamy ikone pliku i po zakonczeniu procesu uruchamiamy ponownie komputer. Nastepnie laczymy sie z naszym dostawca internetu i uruchamiamy Netmeeting. Przy pierwszym uruchomieniu programu automatycznie wlacza sie opcja konfiguracji, gdzie podajemy:

- serwis, ktory obsluguje aplikacje. Mozemy na razie przyjac proponowany przez program, ktorym jest ils.microsoft.com,

- nasze dane, adres elektronicznej skrzynki pocztowej,

- maksymalna predkosc naszego modemu,

- w kolejnym oknie ustawiamy pozadany poziom glosnosci,

- w nastepnym kroku uruchomiony zostaje kreator strojenia dzwieku. Mowimy przez chwile do mikrofonu, aby komputer mogl dobrac jego czulosc. Jezeli zdarzy sie, ze program wyswietli komunikat o bledzie, powinnismy sprawdzic prawidlowosc dzialania mikrofonu. Przerywamy wowczas konfiguracje programu i wracamy do systemu Windows. Najczesciej problemy wiaza sie z nieprawidlowo skonfigurowanym mikrofonem badz karta dzwiekowa, nalezy wiec sprawdzic ustawienia w oknie Control Panel - Multimedia. W prosty i skuteczny sposob mozemy przetestowac dzialanie tych urzadzen przy pomocy programu Sound Recorder, ktory uruchamiamy z menu Start - Programs - Accessories - Entertainment.

Po poprawnie zakonczonej konfiguracji otworzy sie okno programu, ktore po chwili zaczyna wypelniac sie dluga lista nazwisk i adresow.

Nawiazywanie polaczenia poprzez Netmeeting wspomagane jest poprzez istniejaca siec serwisow ILS (Internet Location Server), dawniej zwanych ULS. Serwis ILS to komputer prowadzacy spis osob, ktore wlasnie w tej chwili sa polaczone z internetem i maja uruchomiony program Netmeeting. Lista tych osob zmienia sie caly czas, kolejni uzytkownicy sa do niej dopisywani, a ci, ktorzy rozlaczaja sie z siecia lub zamykaja program, zostaja wyrejestrowani. To wlasnie te liste widzimy w centralnej ramce okna programu. Kazda linia zawiera informacje o uzytkowniku Netmeetingu, mozemy je posortowac wedlug wybranej kolumny - na przyklad kraju czy nazwiska, klikajac na naglowek kolumny na pasku u gory listy. Ikona z symbolem monitora w kolorze niebieskim sygnalizuje, ze osoba jest wlasnie w trakcie rozmowy. Lista zmienia sie caly czas, aby ja uaktualnic nalezy kilknac na przycisk odswiezania - Refresh. Pamietajmy o tym zwlaszcza wtedy, gdy oczekujemy na pojawienie sie kogos na tej liscie. Lista, ktora widzimy, pochodzi z jednego tylko serwisu, ktory - jak kazdy internetowy komputer - posiada swoj adres, widoczny w polu Server, jak rowniez na przycisku Directory, rozpoczynajacy sie od liter ils lub uls. Mozemy sprowadzic liste z innego serwisu, wybranego ze spisu rozwijanego przyciskiem przy polu Server lub po kliknieciu na opcje Directory. Istnieje wiele serwisow, ktorych nasz program nie ma w swoim spisie. Jezeli znamy adres innego, na przyklad polskiego uls.tpnet.pl, wpisujemy go w pole Server. Od niedawna dostepny jest rowniez nasz chicagowski serwis o adresie ils.infopl.com. Czasem zdarza sie, ze proba polaczenia sie z serwisem konczy sie niepowodzeniem, najczesciej z powodu jego przeciazenia, mozemy wowczas ponowic probe za jakis czas lub wybrac inny serwis.

Serwisy ILS sluza do odnajdywania innych, jak wiec spowodowac, aby inni odnalezli nas ? Powinnismy wiedziec, w jaki sposob mozemy rejestrowac sie w wybranym serwisie. Program przy starcie automatycznie dopisuje nas do listy serwisu wybranego w trakcie konfiguracji programu. Mozemy w kazdej chwili zmienic ten serwis, klikajac na opcje Tools - Options - Calling i wybrac serwis w polu Server Name z rozwijanego spisu, lub wpisac inny znany nam adres. Po zmianie serwisu klikamy na opcje Call - Log on na pasku narzedziowym programu, aby sie zarejestrowac. Moze sie zdarzyc, ze z powodu przeciazenia komputera nie zostaniemy zarejestrowani, ponawiamy wowczas proby lub wybieramy inny serwis. Aktualny status naszego polaczenia wyswietlany jest na dolnym pasku po prawej stronie, napis Logged on swiadczy o tym, ze jestesmy na liscie, w przeciwnym wypadku widzimy napis Not logged on. Mozemy tez w kazdej chwili wyrejestrowac sie z listy, wybierajac opcje Call - Log off na pasku narzedziowym. Tak wiec, jezeli jestesmy zarejestrowani, powinnismy odnalezc sie na liscie sprowadzonej z tego samego serwisu, a jesli nas tam nie ma - pamietajmy o koniecznosci jej odswiezenia przyciskiem Refresh. Na liscie wyswietlane sa nasze dane - adres skrzynki pocztowej, komentarz, ktore rowniez mozemy zmieniac na biezaco. W tym celu klikamy na opcje Call - Change My Information na pasku narzedziowym u gory i edytujemy pola z danymi o nas, ktore za chwile zostana przeslane do serwisu, w ktorym jestesmy zarejestrowani.

Jezeli umawiamy sie z kims na rozmowe, uzgadniamy, na ktorym serwisie ILS chcemy sie odnalezc. Rejestrujemy sie w nim i czekamy na rozmowce, odswiezajac co jakis czas liste.

W celu nawiazania polaczenia z wybrana osoba podswietlamy linie z jej danymi klikajac lewym przyciskiem myszy, a nastepnie klikamy na ikone Call - te z telefonem. U naszego rozmowcy rozlegnie sie dzwonek i pojawi okno z zapytaniem, czy akceptuje on rozmowe. Jezeli tak - zostajemy polaczeni. Glowna ramka z lista zostaje zastapiona oknem z informacjami o statusie aktualnego polaczenia. W trakcie rozmowy mozemy jeszcze dostrajac mikrofon i glosniki poslugujac sie suwakami na pasku narzedziowym. Jesli mamy dolaczona kamere, sterujemy wysylaniem obrazu przy pomocy przyciskow przy ramce My Video. Zmiane wielkosci przesylanego obrazu i jego dostrojenie dokonujemy w oknie otwieranym z opcji Tools-Options-Video. Obraz odbierany mozemy skopiowac, wybierajac opcje Copy po kliknieciu prawym przyciskiem myszy, a nastepnie Paste w dowolnej aplikacji graficznej. Rozmowe konczymy przyciskiem Hang Up i wracamy do okna z lista przyciskiem Directory.

Istnieja rowniez inne sposoby nawiazywania polaczenia, oprocz odnajdywania rozmowcy na liscie serwisu ILS . Niektorzy dostawcy internetu oferuja nam tak zwany statyczny adres IP (static IP adress). Jest to ciag liczb, na przyklad 209.218.87.220, bedacy unikalnym internetowym adresem komputera. Mozemy znac tez domenowy odpowiednik tego adresu, taki jak monitorpl.com. Jezeli nasz rozmowca posiada statyczny adres IP, mozemy nawiazac z nim polaczenie bezposrednio, bez koniecznosci odnajdywania sie w serwisie ILS. W tym celu wybieramy opcje Call - New Call, wpisujemy ten adres w polu Address i laczymy sie przyciskiem Call. Nasz rozmowca musi byc rowniez polaczony z siecia i miec uruchomiony Netmeeting. Warto wspomniec, ze na ogol dostawcy internetu przydzielaja nam ten adres w sposob dynamiczny, inny za kazdym polaczeniem z siecia. Mozemy sprawdzic, jaki jest adres naszego komputera w trakcie biezacego polaczenia, wybierajac z menu Start opcje Run i wpisujac w pole Open nazwe programu winipcfg.exe. Innym sposobem, ktory wprawdzie wymaga, aby nasz rozmowca byl zarejestrowany w serwisie ILS lecz zwalnia nas z koniecznosci jego odszukania na liscie, jest wpisanie jego adresu e-mail w polu Address w opcji Call - New Call. Zupelnie inna metoda polega na skorzystaniu z dodatkowego, bardzo popularnego zreszta programu o nazwie ICQ, dostepnego do sprowadzenia z osrodka o adresie www.mirabilis.com. Program ten na biezaco informuje o obecnosci naszych znajomych w sieci i umozliwia nawiazanie z nimi bezposredniego polaczenia, rowniez przy pomocy aplikacji Netmeeting. Jedynym warunkiem jest, aby nasi potencjalni rozmowcy mieli uruchomiony program ICQ, natomiast Netmeeting moze byc zarowno u nich jak i u nas wylaczony.

Poslugujac sie programem Netmeeting mozemy rowniez otworzyc konferencje, czyli jednoczesne polaczenie miedzy kilkoma osobami. Niestety nie jest mozliwe jednoczesne rozmawianie ze wszystkimi. Mozemy natomiast otworzyc okno pogawedki przyciskiem Chat i przesylac wiadomosci piszac tekst na klawiaturze, ktory rozsylany jest natychmiast do wszystkich bioracych udzial w spotkaniu. Wciaz mamy mozliwosc rozmowy telefonicznej z jedna wybrana osoba. Przelaczenia wysylania glosu i obrazu do innego uczestnika konferencji dokonujemy wybierajac go z listy otwieranej w opcji Tools - Switch Audio and Video. Opcja Tools - File Transfer - Send File mozemy przeslac dowolny plik z naszego dysku do komputerow jednej lub wszystkich osob, oczywiscie za ich zgoda. Innym sposobem na wybranie tej opcji jest kilkniecie prawym przyciskiem myszy na linie z informacjami o naszym rozmowcy.

Bardzo interesujaca mozliwoscia jest demonstrowanie pozostalym dowolnego innego programu, ktory mamy zainstalowany. Co ciekawe, pozostali nie musza miec tego samego programu u siebie. Na przyklad, chcac pokazac innym w jaki sposob robimy rachunki w programie Excel, wystarczy kliknac na przycisk Application Sharing, a nastepnie uruchomic program Excel. U pozostalych rowniez pojawi sie okno z tym programem i moga oni obserwowac nasza prace. Jesli nastepnie klikniemy na Collaborate, pozwalamy innym przejac kontrole nad nasza aplikacja. Zmieni sie wtedy kursor, a pod strzalka pojawi sie imie osoby aktualnie pracujacej zdalnie. Opcja Work Alone przywraca kontrole nam. W ten sposob mozemy pozwolic nawet na zmiane naszych ustawien w panelu sterowania Control Panel.

Sadze, ze program Netmeeting spelnia swoje zadanie na obecnym etapie rozwoju internetu, ukierunkowanym na integracje danych, glosu i obrazu. Pomimo tego, ze ze wzgledu na wciaz ograniczona przepustowosc sieci nie moze zagwarantowac najwyzszej jakosci polaczen, mozemy z powodzeniem wykorzystac jego mozliwosci w pracy i zabawie z naszymi domowymi komputerami.

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor