----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

09 lutego 1999

Udostępnij znajomym:

Posłuchaj wersji audio:

00:00
00:00
Download

Harper College w Palatine przy 1200 West Algonquin Road, tel. (847) 925-6000 oferuje program po ukonczeniu ktorego uzyskuje sie tytul Associate in Applied Science in Dental Hygiene. W Stanach Zjednoczonych instruktor higieny jamy ustnej ( Dental Hygienist) wykonuje takze niektore dentystyczne zabiegi profilaktyczne. Aby uzyskac prawo wykonywania zawodu jako higienista dentystyczny nalezy ukonczyc dwuletni program nauczania oraz zdac egzaminy: Dental Hygiene Written National Board Exam i Regional Clinical Exam.

Ze wzgledu na duza atrakcyjnosc zawodu kandydaci musza spelnic dosyc wygorowane wymagania. Po pierwsze, nalezy spelnic podstawowe warunki przyjecia na studia w Harper College:

Dla osob pragnacych podjac studia w pelnym wymiarze godzin (12 godzin kredytowych na semestr):

??wypelnic aplikacje.

? uiscic oplate rejestracyjna w wysokosci $20.00.

??przedstawic swiadectwo ukonczenia szkoly sredniej lub GED

??przedstawic indeks lub odpis indeksu ze wszystkich szkol wyzszych wraz z ewaluacja czyli przeliczeniem na godziny kredytowe.

? dolaczyc wyniki egzaminu ACT - osoby powyzej 24 lat i ktore ukonczyly 12 lub wiecej godzin kredytowych sa zwolnione z tego wymagania.

??srednia ocen na swiadectwie maturalnym musi byc co najmniej 2.5 (w 4.0 punktowej skali) lub srednia ocen z 12 godzin kredytowych ukonczonych w college musi wynosic co najmniej 2.0 lub wiecej (A=4.0, B=3.0, C=2.0, D=1).

? przedstawic dowod ukonczenia co najmniej dwoch semestrow biologii w szkole sredniej lub jednego semestru biologii w college z ocena C (dostateczny) lub wyzsza, dwoch semestrow chemii w szkole sredniej lub jednego semestru chemii w college z ocena C (dostateczny) lub wyzsza, dwoch semestrow z nauk medycznych w szkole sredniej lub jednego semestru z nauk medycznych w college z ocena C (dostateczny) lub wyzsza.

??studenci, ktorzy ukonczyli BIO 130 - Mikrobiologia, BIO - 160 Anatomia czlowieka, BIO 161 - Fizjologia czlowieka, CHM 100 - Chemia w naukach medycznych, CHM - 125 - Chemia organiczna i Biochemia w naukach medycznych, lub DIT 101 - Podstawy zywienia, musza uzyskac co najmniej ocene C (dostateczny) lub wyzsza.

??wszyscy studenci musza przedstawic dowod zdania testu z pisania i czytania ( Harper College Writing / Reading Assesment Test) lub zaliczyc przedmiot English Composition z ocena C lub wyzsza, oraz testu z matematyki ( Harper College Math Assesment Test) lub zaliczyc przedmiot College Math z ocena C lub wyzsza.

??wziac udzial w zebraniu informacyjnym dla kandydatow na program Dental Hygiene.

??zyskac odpowiednia ilosc punktow z egzaminu wstepnego ( Harper College Dental Hygiene Admission).

??zdac egzamin Health Occupations Aptitude Examination.

Oto wstepny plan studiow:

Rok studiow I

Semestr letni

BIO 160 Anatomia czlowieka 4

CHM 100 Chemia w naukach medycznych lub

CHM 125 Chemia organiczna i Biochemia w naukach medycznych 4

__________________

Ogolem 8

Semestr I

BIO 130 Mikrobiologia 4

DHY 100 Wprowadzenie do klinicznej higieny stomatologicznej 5

DHY 159 Anatomia glowy i szyi 3

DHY 161 Anatomia dentystyczna 2

DIT 101 Postawy zywienia 3

__________________

Ogolem 17

Semestr II

BIO 161 Fizjologia czlowieka 4

DHY 101 Kliniczna higiena stomatologiczna I 5

DHY 111 Radiologia dentystyczna 3

DHY 190 Patologia ogolna i jamy ustnej 2

PSY 101 Wprowadzenie do psychologii 3

__________________

Ogolem 17

Semestr letni

DHY 104 Interpretacja stomatologicznej literatury naukowej 2

DHY 151 Kliniczna higiena stomatologiczna II 2

DHY 269 Nauka o materialach dentystycznych 1

DHY 270 Techniki laboratoryjne zastosowania materialow dentystycznych 1

__________________

Ogolem 6

Rok Studiow II

Semestr I

DHY 200 Periodontologia 2

DHY 202 Radiologia I 1

DHY 220 Dentystyka srodowiskowa I 2

DHY 240 Farmakologia stomatologiczna 2

DHY 250 Kliniczna higiena stomatologiczna III 5

DHY 269 Materialy dentystyczne 1

DHY 270 Techniki laboratoryjne zastosowania materialow dentystycznych 1

ENG 101 Kompozycja skladniowa 3

SPE 101 Podstawy komunikacji ustnej 3

__________________

Ogolem 18

Semestr II

DHY 201 Etyka, prawoznawstwo i organizacja pracy 2

DHY 203 Radiologia II 1

DHY 221 Dentystyka srodowiskowa II 2

DHY 240 Kliniczna higiena stomatologiczna IV 5

MAT Matematyka na poziomie college 3

SOC 101 Wprowadzenie do socjologii 3

__________________

Ogolem 16

Przedmioty takie jak kompozycja skladniowa jezyka angielskiego ( English Composition), podstawy komunikacji ustnej ( Speech), wprowadzenie do psychologii, wprowadzenie do socjologii spelniaja wymagania wiekszosci innych kierunkow.

DHY 100 Wprowadzenie do klinicznej higieny stomatologicznej

Ma na celu zapoznanie studenta z rola higienisty dentystycznego w zapobieganiu i kontrolowaniu schorzen stomatologicznych.

DHY 101 Kliniczna higiena stomatologiczna I

Program obejmuje zastosowanie teorii w srodowisku klinicznym oraz wstep do periodontologii. Nacisk kladzie sie na doskonalenie praktycznych umiejetnosci klinicznych ze szczegolnym podkresleniem zachowawczych aspektow stomatologii. Studenci wykonuja rutynowe zabiegi higieniczne.

DHY 104 Interpretacja literatury naukowej z zakresu stomatologii

Program obejmuje przeglad i interpretacje literatury naukowej z zakresu stomatologii. Zawiera takze wprowadzenie do metod badawczych i analizy statystycznej. Przedmiotem nauki sa strategie uzywane w opracowaniach naukowych.

DHY 111 Radiologia dentystyczna

Program nauczania zawiera wiadomosci teoretyczne z fizyki promieniowania, bezpieczenstwa i biologicznych efektow promieniowania jonizujacego. Obejmuje takze techniki przeswietlania jamy ustnej, prace w ciemni i interpretacje zdjec rentgenowskich. Prowadzone sa rowniez cwiczenia praktyczne na manekinach i wybranych pacjentach.

DHY 151 Kliniczna higiena stomatologiczna II

Studenci tego programu odbywaja praktyke kliniczna z zakresu profilaktyki na pacjentach doroslych, lacznie z technikami zapobiegawczymi, robieniem zdjec rentgenowskich oraz rejestracja pacjentow.

DHY 159 Anatomia glowy i szyi

Zajecia maja na celu wprowadzenie do anatomii glowy i szyi ze szczegolnym uwzglednieniem uzebienia czlowieka. Dokonuje sie dokladnej analizy ukladu kostnego, miesniowego, gruczolowego, krazeniowego, nerwowego, nablonkowego. Programobejmuje wprowadzenie do histologii czlowieka i embriologii ust i twarzy.

DHY 161 Anatomia dentystyczna

W ramach tego programu nastepuje zapoznanie studenta z terminami i budowa anatomiczna jamy ustnej lacznie ze szczegolowa budowa morfologiczna korzenia i korony zeba, uzebienia mlecznego i stalego.

DHY 190 Patologia ogolna i jamy ustnej

Zawiera podstawy mikroskopowej i makroskopowej patologii oraz ogolnych procesow patologicznych. Szczegolny nacisk kladzie sie na choroby zebow i na schorzenia tkanki ozebnej. Bada sie zwiazek przyczynowy objawow klinicznych chorob i higieny dentystycznej.

DHY 200 Periodontologia

Stanowi przeglad etiologicznych i histologicznych zagadnien chorob ozebnej ze specjalnym uwzglednieniem tkanki zeba i ozebnej oraz wspomagajacych struktur. Zajecia laboratoryjne maja na celu doskonalenie technik niechirurgicznych.

DHY 201 Etyka, prawoznastwo i organizacja pracy

Zajecia poswiecone sa rozbudowie dzialalnosci gabinetu dentystycznego, procesowi zarzadzania i rozwijania profesjonalnych stosunkow. W ich trakcie rozpatruje sie role higienisty dentystycznego w roznych specjalizacjach dentystycznych i w roznych warunkach pracy.

DHY 202 Radiologia I

Kontynuacja praktyki w technikach przeswietlania, wywolywania i oceny zdjec rentgenowskich.

DHY 203 Radiologia II

Kontynuacja.

DHY 220 Dentystyka srodowiskowa I

Przedmiotem studiow sa podstawy zdrowia publicznego z uzglednieniem planowania srodowiskowego, uslug stomatologicznych, fluoryzacji i innych srodkow zachowawczych.

DHY 221 Dentystyka srodowiskowa II

Kladzie nacisk na rozwoj umiejetnosci instruktazowych w zakresie propagowania zdrowego uzebienia oraz prowadzenia pogadanek dla grup i pacjentow indywidualnych. Program zawiera metodologie nauczania, rozwoj umiejetnosci komunikowania sie z pacjentem i technik motywacyjnych. Obejmuje takze wykorzystanie i zastosowanie pomocy wizualnych. Wyklada sie rowniez strategie promowania dbalosci o zdrowie.

DHY 240 Farmakologia stomatologiczna

Student zapoznaje sie z zasadami dzialania i cechami charakterystycznymi podstawowych grup lekarstw z uwzglednieniem lekarstw uzywanych w schorzeniach dentystycznych.

DHY 240 Kliniczna higiena stomatologiczna III

Kontynuacja zajec praktycznych w zakresie higieny dentystycznej z naciskiem na calkowite leczenie pacjentow z chorobami ozebnej.

DHY 250 Kliniczna higiena stomatologiczna IV

Kontynuacja.

DHY 269 Nauka o materialach dentystycznych

Zawiera charakterystyke, wlasciwosci, sklad i funkcje materialow uzywanych w stomatologii. Takze zapoznanie z technikami i procedurami uzywanymi w leczeniu stomatologicznym.

DHY 270 Techniki laboratoryjne uzycia materialow dentystycznych

Celem zajec jest zaznajomienie studentow z uzyciem materialow dentystycznych ze szczegolnym uwzglednieniem zastosowania materialow uzywanych przez higieniste dentystycznego.

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor