02 grudnia 2015

Udostępnij znajomym:

Wiza J-1.

Wiza J jest wiza wymiany naukowej. Maja do niej prawo profesorowie akademiccy, naukowcy prowadzacy badania w USA, lekarze, studenci studiow wyzszych, nauczyciele, uczniowie na programach treningowych, studenci letnich programow. Warunkiem uzyskania takiej wizy jest uczestnictwo w programie wymiany naukowej wydesygnowanym przez USIA ( U.S. Information Agency). Celem takich programow jest wymiana naukowa studentow i nauczycieli akademickich, przeprowadzanie miedzynarodowych badan naukowych, konsultacje naukowe, trening, publikacja pozycji naukowych.

Nieco inny charakter ma Au Pair-ten program. W jego ramach wydaje sie 22,720 wiz dla mlodziezy przyjezdzajacej do USA w charakterze opiekunow do dzieci. Przez pierwsze lata program ten dostepny byl tylko dla Europejczykow, lecz w tej chwili obejmuje kandydatow ze wszystkich niemal krajow.

Osoba na wizie J-1 musi wykazac sie znajomoscia jezyka angielskiego i intencja powrotu do swego kraju po zakonczeniu programu wymiany. Ponadto od 1994 roku osoby na wizie J musza miec ubezpieczenie zdrowotne dla siebie i rodziny im towarzyszacej.

Wymaganie powrotu na dwa lata.

Wiekszosc osob na wizach J musi powrocic do swego kraju na dwa lata zanim ponownie bedzie mogla wjechac na terytorium USA. Osoba, ktorej wiza J zawiera takie wymaganie nie moze w USA przejsc z wizy J na inna wize lub na pobyt staly bez wyjazdu do swego kraju na dwa lata. INS moze "wybaczyc" to dwuletnie wymaganie za zgoda USIA, ktore sponsoruje program J.

Jest kilka sytuacji, w ktorych mozna starac sie o " waiver" (odstepstwo od dwuletniego wymagania).

 Po pierwsze, prawdopodobienstwo przesladowania w ojczystym kraju. Jesli osoba na wizie J udowodni, ze po powrocie bedzie przesladowana w swym kraju ze wzgledu na rase, religie lub opinie polityczna, INS moze zniesc dwuletnie wymaganie i przyznac azyl polityczny.

 Po drugie, INS moze odstapic od dwuletniego wymagania ze wzgledow humanitarnych, jesli aplikant udowodni, ze jego wyjazd na dwa lata spowodowalby "olbrzymia krzywde" ( extreme hardhisp) dla jego malzonka lub dzieci, ktore sa obywatelami lub rezydentami USA. INS bedzie traktowac sytuacje przychylniej jesli aplikant wniosl znaczny wklad w nauke lub gospodarke USA, jesli aplikant sam zaplacil za swoj pobyt w USA, jesli program byl krotki lub jesli aplikant spelnil przynajmniej czesc dwuletniego wymagania wracajac do swego kraju na pewien okres czasu.

 Po trzecie, dwuletnie wymaganie moze byc wybaczone w przypadku, gdy rzad kraju, z ktorego aplikant na wizie J przybyl, nie wyraza protestu, aby aplikant pozostal w USA.

 Po czwarte, w niektorych przypadkach zainteresowany departament rzadu USA moze zatrzymac osobe na wizie J w USA, jesli jest to w interesie Stanow Zjednoczonych i jesli wyjazd takiej osoby wplynalby ujemnie na program lub badania naukowe, w ktorych ta osoba tu uczestniczyla.

W przypadku lekarzy, odstepstwo od dwuletniego wymagania pobytu poza terenem U.S.A. przyznawane jest tym pracownikom, ktorzy pracuja w regionach pozbawionych dobrej opieki medycznej (gdzie lekarzy tradycyjnie brakuje, na przyklad na wsiach i biedniejszych czesciach duzych miast).

Zmiany szkol lub programow na wizie J sa mozliwe i dokonywane teraz nie przez INS lecz przez reprezentantow instytucji akademickich. Zmiana jest mozliwa jesli osoba na wizie J moze kontynuowac cel swego przyjazdu w nowym programie.

Dlugosc pobytu

Dlugosc pobytu na wizie J zalezy od programu. Studenci szkol wyzszych moga tu przebywac na czas trwania studiow i dodatkowe 18 miesiecy praktyki. Studenci doktoranccy moga przebywac na wizie J na czas trwania studiow i dodatkowe 36 miesiecy praktyki. Osoby na treningach w dziedzinie biznesu/gospodarki moga przebywac na wizie J do 18 miesiecy. Profesorowie i naukowcy moga przebywac na wizie J do trzech lat.

Przedluzenie statusu

Przedluzenia statusu sa mozliwe i wydawane sa przez instytucje akademickie, na ktorych przebywaja osoby na wizach J. Przedluzenie bedzie jednak odmowione jesli okaze sie, ze osoba starajaca sie o przedluzenie zlozyla podanie o waiver (odstepstwo od dwuletniego wymagania), gdyz oznacza to, ze zamiarem takiej osoby jest pozostanie w USA na stale.

Praca na wizie J

Praca dozwolona jest na kampusie (na terenie uniwersytetu) w ramach stypendium lub praktyki i ograniczona do 20 godzin tygodniowo. Praca dozwolona jest tylko studentom z odpowiednio wysoka srednia.

Praktyka po studiach musi rozpoczac sie w ciagu 30 dni po ukonczeniu studiow.

Praca dla osob towarzyszacych osobie na wizie J-1, czyli dzieci i malzonkow jest rowniez dozwolona. Jest tu jednak warunek, aby glownym celem tej pracy nie bylo finansowe wspieranie osoby na wizie J-1.

Osoby towarzyszace

Dzieci i malzonkowie osob na wizie J-1 otrzymuja wize J-2. Jesli osoba na wizie J-1 musi wrocic po programie do swego kraju na dwa lata, osoby towarzyszace na wizie J-2 rowniez musza spelnic ten warunek. W niektorych wypadkach, jesli osoba na wizie towarzyszacej J-2 nie wyjedzie, podczas, gdy osoba na wizie J-1 wyjechala na dwa lata i spelnila warunek wizy, dwuletnie wymaganie moze w takiej sytuacji byc osobie na wizie J-2 wybaczone, i osoba ta moze pozostac w USA na innej wizie lub pobycie stalym. Jesli osoba na wizie J-1 dostala waiver (zniesienie dwuletniego warunku), osoby towarzyszace na wizie J-2 rowniez waiver otrzymuja.

Wiza narzeczenska K-1

Petycje o wize narzeczenska moga skladac tylko obywatele USA (osoby z pobytem stalym nie moga). Narzeczony/a musi przyjechac do USA z zamiarem wejscia w zwiazek malzenski z tymze obywatelem w ciagu 90 dni od przyjazdu. Nieletnie dzieci towarzyszace osobie na wizie K-1 otrzymuja wize K-2.

Obywatel USA musi zlozyc petycje o wize K-1 dla wybranki/a swojego serca w INS, nie w konsulacie. Petycja musi byc zlozona w regionie, w ktorym osoba skladajaca petycje mieszka. W przypadku Chicago petycje takie skladane sa w biurze INS w Nebrasce.

Obywatel USA starajacy sie o wize narzeczenska K musi udowodnic, ze:

 ma intencje poslubienia osoby, dla ktorej stara sie o wize;

 legalnie moze zawrzec malzenstwo (nie jest w zadnym innym zwiazku malzenskim, jest w odpowiednim wieku, itd.);

 ma intencje zawarcia zwiazku w wymaganym czasie 90 dni;

 w ciagu dwoch lat przed zlozeniem petycji osobiscie spotkal sie z osoba, dla ktorej stara sie o wize narzeczenska.

INSnie pozwala na przedluzenie wizy K. Slub musi nastapic w ciagu 90 dni od wjazdu, w przeciwnym wypadku osoba na wizie K-1 musi opuscic USA.

Petycja zatwierdzona przez INS wedruje do konsulatu w USA, gdzie znajduje sie narzeczony/a. Zanim konsul wyda wize K-1 musi najpierw orzec, czy osoba ta spelnia wszystkie warunki na otrzymanie pobytu stalego (po slubie osoba na wizie K-1 bedzie starala sie o pobyt staly w USA).

Osoby na wizach K-1 i K-2 otrzymuja pozwolenie na prace na czas trwania wizy.

Osoby na wizie K-1 po slubie skladaja podanie o pobyt staly i jako malzonkowie obywateli otrzymuja pobyt staly warunkowy na dwa lata. Po dwoch latach musza wraz z malzonkiem zlozyc petycje o zniesienie warunku.

Osoby, ktore wjechaly do USA na narzeczenskiej wizie K-1 moga otrzymac pobyt staly wylacznie poprzez malzenstwo z obywatelem, ktory je do USA sprowadzil na wizie K-1. Osoby takie nie moga otrzymac pobytu stalego przez sponsorowanie przez prace lub przez malzenstwo z innym obywatelem lub rezydentem bez wyjazdu z USA.

Uwaga:

Kilka miesiecy wczesniej pisalam o wizach pracowniczych H-1B. Tegoroczny limit na wizy H-1B jest juz prawie wyczerpany. Osoby, ktore chca starac sie o wizy H-1B powinny natychmiast rozpoczac proces skladania swej petycji.

Z okazji Wielkanocy pragne w imieniu swoim i meza Alexa zlozyc wszystkim Panstwu najserdeczniejsze zyczenia swiateczne.

----- Reklama -----

Polonez

----- Reklama -----

Polonez

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor