Internet zmienia sie bardzo dynamicznie. Pojawiaja sie coraz nowsze, bardziej zaawansowane technologie przekazywania juz nie tylko tekstu i prostej grafiki, ale takze skomplikowanych animacji, a nawet filmow video. Niezmienne natomiast pozostaja ciagle zyczenia internautow, ktorzy nie nadazaja za rozwojem techniki. Najprostsze postulaty, a raczej powiedzialbym zyczenia do "cyfrowej zlotej rybki", to: szybciej, lepiej, no i oczywiscie - jak najtaniej. Tego wlasnie stale oczekujemy od naszych internetowych polaczen. Nie tak dawno, modemy o szybkosci 33,600 bps (granicy pojemnosci tradycyjnej linii telefonicznej) wyparte zostaly przez tymczasowo nam panujace modemy o szybkosciach 56,600 bps.
Po raz kolejny okazuje sie, ze przestaje nam to wystarczac. Ile bowiem filizanek kawy mozna wypic czekajac na wyswietlenie na ekranie naszego komputera strony, ktorej glownym elementem jest grafika? A co zrobic gdy przypadkiem polaczymy sie z animowanymi stronami? Zawsze mozna zrezygnowac, lecz jak postapic w sytuacji, gdy kolega dysponujacy szybkim internetowym laczem bezmyslnie dolaczy do poczty elektronicznej serie wakacyjnych zdjec.
W takim przypadku nie tak latwo jest nam zrezygnowac. Tym bardziej, ze kiedy "tlusty" pakiet z kolekcja kolorowych fotografii probuje sie przeciskac przez waski komunikacyjny przesmyk naszego komputera, zaraz za nim rosnie kolejka innych, nie mniej waznych, elektronicznych przesylek, ktore cierpliwie musza czekac.
Najprostsza metoda radzenia sobie z ta sytuacja - to po prostu przyzwyczaic sie do takiego stanu rzeczy i w poblizu komputera trzymac jakas dobra ksiazke lub pomyslec o alternatywnych metodach internetowych polaczen.
Inne metody polaczen internetowych to:
- ISDN (Integrated Services Digital Network)
- dzierzawione linie telefoniczne
- polaczenia satelitarne
- modemy kablowe
- ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line)
Na rysunku 1 pokazano porownanie czasu transmisji pliku o wielkosci 3.5MB przy zalozeniu idealnych warunkow polaczenia, uzywajac roznych metod polaczen internetowych.
Jak widac na zalaczonym schemacie najszybciej dotra do nas dane jezeli dysponujemy modemem kablowym. O tego typu polaczeniach chcialbym dzisiaj Panstwu kilka slow powiedziec.
Firmy telewizji kablowej od lat pracowicie jak mrowki odrutowywaly nasze male mieszkanka oferujac nam w zamian korzystanie z telewizyjnej papki oraz bezplatny remote control (pilot). Do naszych telewizyjnych odbiornikow dociera sygnal, w ktorym zakodowane sa informacje o wszystkich nadawanych przez dana telewizje kablowa programach. O tym, ktore bedziemy mogli ogladac decyduje suma pieniazkow jakie na ten cel przeznaczymy. Ktos bardzo madry wpadl na pomysl, ze poniewaz w kablu jest jeszcze dosc miejsca, wiec w tym samym czasie mozna transmitowac nie tylko programy telewizyjne, ale na przyklad dane cyfrowe. Poniewaz cala infrastruktura (kable) byla od lat gotowa, a maniakow wpatrzonych w ekran komputera jest wcale nie tak duzo mniej niz telewizyjnych, cale przedsiewziecie zaczelo byc bardzo atrakcyjne finansowo. Na tyle atrakcyjne, ze potentant softwarowy z Redmont - Bill Gates - juz kilka lat temu zainwestowal w to kwote ponad miliarda dolarow.
Jak szybki jest modem kablowy?
Szybkosc modemow kablowych zalezy od bardzo wielu czynnikow. Przy optymalnych warunkach maksymalna predkosc z jaka moga byc transmitowane dane do naszego komputera wynosi 36Mbps. Poniewaz niewiele komputerow byloby w stanie przyjac taki strumien danych, wiec cyfra bardziej zblizona do rzeczywistosci jest predkosc do 10Mbps. Szybkosc transferu, ktory osiagniemy na naszych komputerach warunkuja wszystkie elementy skladowe systemu, czyli karta sieciowa, typ modemu kablowego, a przede wszystkim liczba uzytkownikow korzystajacych z polaczenia w tym samym czasie.
Realna szybkosc, ktora powinnismy byc w stanie uzyskac na naszych domowych komputerach nie przekroczy 1.5Mbps. Nie bedzie to tez nigdy wartosc stala. Szybkosc transferu bedzie sie zmieniac podczas polaczenia. Przez kilka sekund mozemy osiagnac wartosc 2Mbps, aby za chwile spasc do 40kbps i znowu wzrosnac do np. 500kpbs.
Maksymalna predkosc z jaka mozemy wysylac dane za pomoca modemu kablowego to 10Mbps, aczkolwiek wielu producentow modemow wybiera bardziej optymalna predkosc z przedzialu od 200Kbps do 2Mbps.
Jak to dziala?
Poniewaz nie wypracowano jeszcze jednolitego standardu, wiele firm pracuje na nieco odmiennych zasadach, jednak ogolna idea jest wspolna dla wszystkich. Nasza lokalna firma telewizji kablowej jest wlasnym ISP (Internet Service Provider). Zwykle polaczenie do sieci Internet realizowane jest poprzez dzierzawiona linie telefoniczna T1 (1.5Mbps) lub T3 (45Mbps), oraz router, ktory przekazuje dane do tzw. CTD - Centrum Transmisji Danych (HeadEnd). W internecie wszystkie dane przesylane sa z wykorzystaniem protokolu transmisji danych IP (Internet protocol). W Centrum Transmisji Danych danej stacji telewizji kablowej male pakiety danych internetowych musza byc "posklejane" i zmienione na sygnal, ktory moze byc transmitowany tak jak sygnal telewizji kablowej. W to samo miejsce trafiaja rowniez sygnaly pochodzace z satelity oraz z lokalnych stacji telewizyjnych. Wszystkie te sygnaly przesylane sa nastepnie do abonentow poprzez kabel koncentryczny (coax cable) lub, w rzadkich jak na razie przypadkach, poprzez linie swiatlowodowa. Caly ten sygnal trafia do naszego mieszkania. Jezeli nie chcemy odebrac innym domownikom mozliwosci ogladania programow telewizyjnych, podczas gdy my bedziemy przegladac strony internetowe, musimy zainstalowac prosty rozgaleznik. W ten sposob jeden kawalek kabla polaczymy z telewizorem, a drugi z kablowym modemem. Do tego urzadzenia trafia caly sygnal, musi byc wiec ono w stanie wychwycic tylko to co jest dla niego przeznaczone, a nastepnie przetlumaczyc to z powrotem na jezyk zrozumialy dla naszego komputera, czyli wspomniany wczesniej protokol IP. Z komputerem modem kablowy porozumiewa sie za posrednictwem karty sieciowej typu Ethernet 10BaseT. Od strony komputera wyglada to tak jak gdyby byl za posrednictwem karty sieciowej polaczony bezposrednio do Internetu. Nie musimy wykrecac zadnego numeru w celu polaczenia.
Cala idea dostepu do internetu poprzez telewizje kablowa przedstawiona jest na rysunku 2.
Nie zapominajmy o tym ze telewizja dziala na zasadzie jednokierunkowej, transmitujac do nas program, ktorego jestesmy biernym odbiorca. W polaczeniach internetowych wiekszosc informacji przeplywa do nas (download), jednak zeby to nastapilo musimy tych informacji zazadac (upload). Lacznosc dwukierunkowa jest wiec tutaj warunkiem, ktorego nie da sie pominac i realizowana jest tzw. kanalem zwrotnym. Ilosc wysylanych przez nas danych jest niewielka w porownaniu z tym co pobieramy z internetu, tak wiec pasmo kanalu zwrotnego jest duzo wezsze w porownaniu z kanalem nadawczym. W firmach telewizji kablowych, ktorych system nie jest do transmisji dwukierunkowych przystosowany, jako kanalu zwrotnego uzywa sie tradycyjnych laczy telefonicznych. Szybkosc wysylanych przez nas informacji limitowana jest wtedy do szybkosci modemu. Typowo jest to tradycyjny modem o szybkosci 33,600 bps.
Zalety internetowych polaczen kablowych:
1. Szybkosc transmisji danych z internetu (download). W porownaniu z dotychczas uzywanym tradycyjnym modemem to istna rakieta. Jeszcze raz spojrzcie Panstwo na rysunek 1.
2. Nie musimy sie laczyc z naszym ISP, jestesmy na stale podpieci do Internetu. Nie uslyszymy nigdy komunikatu "nie ma takiego numeru" albo sygnalu, ze linia jest zajeta. Po wlaczeniu komputera mozemy korzystac z internetu, analogicznie do serwisu telewizyjnego gdzie po wlaczeniu telewizora odbieramy program.
3. Nie musimy posiadac specjalnej linii telefonicznej lub zajmowac jedynej, ktora posiadamy. Dzieki temu nasze oplaty za korzystanie z internetu nie zaleza od liczby polaczen, ale sa stale.
4. Jednoczesnie mozemy blakac sie po internecie, ogladac HBO i rozmawiac przez telefon. Mozemy ogladac film, rozmawiac przez telefon i "sciagac" jakas gre - a wszystko to w tym samym czasie.
5. Mozliwosc podlaczenia do internetu lokalnych sieci komputerowych. Modem kablowy laczymy poprzez Proxy Server z lokalna siecia komputerowa, dzieki czemu wszyscy uzytkownicy sieci uzyskuja dostep do internetu.
Wady internetowych polaczen kablowych
1. Brak opracowanego standardu transmisji danych. Zmuszeni jestesmy wypozyczac modem kablowy, bo tylko taki bedzie pracowal z nasza lokalna telewizja. W przypadku zmiany miejsca zamieszkania, jezeli posiadamy wlasny modem, moze okazac sie on zupelnie nie kompatybilny.
2. Dzielimy pasmo transmisyjne z sasiadami. Jezeli korzystaja oni z dobrodziejstw internetu okazjonalnie lub wcale, to trudno o lepszych sasiadow. Gorzej gdy wszyscy na raz zechca sprowadzic sobie np. najnowsza wersje Microsoft Internet Explorer 5. Szybkosc transferu spada wtedy w sposob znaczacy.
3. Zaklocenia. Sygnaly, ktore wysylamy z naszego komputera (upload) transmitowane sa pasmem niskiej czestotliwosci. Nigdy nie bylo ono wykorzystywane do transmisji sygnalow telewizyjnych z powodu zaklocen wprowadzanych tam przez inne urzadzenia (np. CB radio).
4. Dodatkowa linia telefoniczna. W przypadku kiedy nasza firma telewizji kablowej nie realizuje jeszcze transmisji dwustronnej musimy posiadac linie telefoniczna, co oczywiscie laczy sie z dodatkowymi kosztami.
Ile to kosztuje?
Miesieczny koszt abonamentu internetowego serwisu miesci sie w przedziale $30-50. Do tego doliczyc musimy jednorazowa oplate za instalacje (ok. $100), karte sieciowa typu Ethernet 10BaseT ($20-80) oraz wypozyczenie modemu kablowego ($10-20 miesiecznie). W niektorych przypadkach dodatkowo kalkulowac musimy koszt posiadania i uzytkowania dodatkowej linii telefonicznej.
Niektore z firm oferujacych modemy kablowe w Chicago i okolicy:
• MediaOne
www.mediaoneexpress.com
tel. 888-339-3160
• Prime Cable of Chicago
www.primecablechi.com
tel. 773-725-SPEED
Internetowe polaczenia za posrednictwem modemu kablowego nie sa niestety dostepne we wszystkich rejonach. Najprostsza metoda sprawdzenia czy w naszej okolicy serwis ten jest oferowany, jest zadzwonienie do lokalnego przedstawicielstwa telewizji kablowej lub polaczenie sie z ich internetowa witryna. Jezeli tam gdzie mieszkamy, serwis nie jest dostepny, to trzeba poczekac lub skorzystac z innych mozliwosci szybkiego dostepu do internetu.
O innych szybkich serwisach napisze w kolejnych wydaniach gazety "Monitor".