09 czerwca 1999

Udostępnij znajomym:

Palenie papierosow uznawane jest za czynnik powodujacy stany zapalne przyzebia. W badaniach naukowych stwierdzono, ze palenie papierosow powoduje utrate przyczepu nablonkowego i utrate kosci wokol zeba. Stopien utraty kosci zalezy od ilosci wypalanych papierosow. Im wiecej papierosow dany pacjent wypala tym stopien utraty przyczepu nablonkowego jest wiekszy i wiekszy stopien utraty kosci, a wiec bardziej zaawansowana parodontoza. Zauwazono bowiem, ze pacjenci palacy czesciej musza korzystac z opieki specjalistycznej niz ogolnodentystycznej: stanowia oni wiekszosc klientow lekarzy periodontologow. Ponadto stopien zaawansowania parodontozy byl wprost proporcjonalny do ilosci wypalanych papierosow. U palaczy stwierdzono wieksza ilosc poddziaslowych bakterii chorobotworczych niz w grupie niepalacych.

Wyniki rutynowej terapii periodontologicznej byly przedmiotem wielu badan u osob palacych i nie palacych. Stwierdzono, ze odpowiedz tkanek po terapii u osob palacych nie byla tak korzystna jak u osob niepalacych. Nie przeprowadzono jeszcze wystarczajacej liczby badan na osobach, ktore przerwaly palenie i czy ma to jakikolwiek wplyw na stan zdrowia przyzebia i jego mikroflore.

U osob palacych stwierdzono mniejsza redukcje w glebokosci kieszonek po glebokim czyszczeniu ( scaling and root planing). Gojenie bylo zaburzone.

Negatywne zjawiska zwiazane z paleniem wydaja sie byc odwracalne. Stwierdzono bowiem po czyszczeniu glebokim u pacjentow, ktorzy przerwali palenie brak wystepowania bakterii chorobotworczych w takim samym stopniu jak u pacjentow, ktorzy nigdy nie palili. Jak rowniez redukcja w glebokosci kieszonek patologiczych byla porownywalna u osob, ktore rzucily palenie jak u osob, ktore nigdy nie palily.

Nieprawidlowe gojenie u palaczy jest spowodowane odpornoscia bakterii chorobotworczych oraz zaburzaniem przez produkty palenia procesu gojenia sie ran.

Palenie papierosow jest odpowiedzialne za nawracajace, trudne do leczenia stany zapalne przyzebia i za brak odpowiedzi tkanek (gojenie sie) na rutynowo przeprowadzana terapie (czyszczenie glebokie).

Po przeprowadzonym zabiegu przeszczepu kosci lub wprowadzenia implantu u osob palacych stwierdzono az 80% niepowodzenia po tych zabiegach w porownaniu do osob niepalacych, gdzie stopien niepowodzenia i odrzucenia implantow wynosi tylko 10%.

Wolniejsze gojenie u palaczy obserwowane klinicznie wystepuje po urazach, chorobach i po zabiegach chirurgicznych.

Toksyczne skladniki tytoniu takie jak nikotyna, kotynina, tlenek wegla (czad), cyjanowodor (kwas pruski) sa cytotoksyczne dla komorek i powoduja przez to gorsze gojenie sie ran. Ostre palenie (wdychanie 2 papierosow) powoduje 30% redukcje w przeplywie krwi do naczyn krwionosnych palca i jego gorsze utlenienie. Podskorne stezenie tlenu u osob palacych bylo znacznie zredukowane w stosunku do pomiarow na osobach niepalacych.

Wywolanie i czas trwania niedotlenienia tkanek jest wprost proporcjonalny do farmakokinetyki nikotyny. Stwierdzono, ze po jej zazyciu wystepuje skurczenie naczyn krwionosnych skory, zmniejszony przeplyw krwi do skory, niedokrwienie tkanek i ich niedotlenienie. Nikotyna powoduje wzrost przylegania krwinek czerwonych do siebie i co za tym idzie wzrost ryzyka zaczopowania drobnych naczyn krwionosnych i niedotlenienie tkanek. Powoduje ona zahamowanie rozwoju komorek makrofagow i fibroblastow. Fibroblasty, ktore byly poddane wplywowi nikotyny mialy zaburzona migracje i przyczepialnosc do powierzchni korzenia, jak rowniez zmieniona i zmniejszona byla synteza kolagenu przez te komorki i jego sekrecja (kolagen jest glownym skladnikiem wlokien, ktore lacza zab z otaczajaca koscia). Sa rowniez przeprowadzone badania, ktore stwierdzily absorbcje nikotyny przez tkanki przyzebia i jej bezposrednia obecnosc na powierzchni zeba u palaczy.

Kotynina jest matabolitem nikotyny (powstaje po rozlozeniu nikotyny). Znaleziono ja w surowicy, slinie i plynie kieszonki dziaslowej u osob palacych. Jej poziom w surowicy jest wprost proporcjonalny do poziomu utraty przyczepu nablonkowego przy zebach u palaczy z zaawansowana choroba przyzebia.

Tlenek wegla obniza transport tlenu przez tkanki. Cyjanowodor hamuje oddychanie tkanek na poziomie molekularnym hamujac enzymy biorace udzial w procesie oddychania komorkowego.

Stwierdzono rowniez, ze dziasla palaczy mniej krwawia wykazujac tym mniejsze zdolnosci obronne tkanek przydziaslowych organizmu na chorobotworcza plytke nazebna.

Mozna stwierdzic, ze palenie papierosow powoduje zaburzenia w gojeniu sie tkanek przyzebia i dobrze by bylo zaniechac palenia papierosow na pare dni i tuz po zabiegach czyszczenia glebokiego czy jakiegokolwiek zabiegu chirurgicznego na przyzebiu. Negatywny wplyw palenia na poddziaslowe bakterie i na proces gojenia sie jest odwracalny po calkowitym zaprzestaniu palenia. Efekt zabiegow chirurgicznych u osob, ktore rzucily palenie jest taki sam jak u osob, ktore nigdy nie palily. Prawidlowe leczenie parodontozy wymaga calkowitego rzucenia palenia.

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor