----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

09 listopada 1999

Udostępnij znajomym:

Odmienny system ksztalcenia w USA uniemozliwia automatyczne honorowanie wszystkich polskich dyplomow. Nie znaczy to jednak, ze sa one nieprzydatne. Wprost przeciwnie. Warto wykorzystac wiedze i doswiadczenie, z ktorymi przybylismy za ocean. Trzeba jedynie podjac wysilek i uzupelnic nasza edukacje o to, czego nie bylo na polskich kierunkach studiow, a co jest wymagane przez amerykanskie uczelnie. Znaczna czesc przedmiotow (credits) zostaje zaliczona, gdy mozemy udokumentowac przebieg studiow z wyszczegolnionymi godzinami zajec. Po taka informacje nalezy zwrocic sie do uczelni, ktora skonczylismy i ktora wydala nam dyplom.

W korzystniejszej sytuacji sa polskie pielegniarki i polozne, ktore moga podjac prace w swoim zawodzie bez koniecznosci kontynuowania nauki. Ich dyplom zostaje uznany w Stanach Zjednoczonych. Z mozliwosci tej skorzystalo duzo osob. Ale prawda tez jest, ze znaczna grupa rezygnuje z tej szansy, podejmujac zajecia slabo oplacane i majace niewiele wspolnego z zawodowym przygotowaniem.

Nianki i gosposie

Pielegniarka z doswiadczeniem w dializoterapii (leczenie przewleklej niewydolnosci nerek za pomoca sztucznej nerki lub dializ otrzewnych) szuka pracy w charakterze opiekunki nad osobami starszymi, chorymi, dziecmi: moze rowniez sprzatac. Tego typu ogloszenia mozna znalezc w polonijnej prasie. Liczna grupa pielegniarek i poloznych z polskich klinik, szpitali i przychodni nie wykorzystuje swojego doswiadczenia i wiedzy medycznej. Podstawowa przyczyna jest brak zalegalizowanego pobytu. Kolejna - to slaba lub zadna znajomosc angielskiego. Sa tez inne powody rezygnacji z zawodu. " Boja sie egzaminu, nie wierza we wlasne sily, nie wiedza, jak ubiegac sie o nostryfikacje dyplomu, nie znaja amerykanskiego systemu nauczania" wyjasnia dr Ewa D"Silva, znana w srodowisku polonijnym Staten Island z pracy w szpitalu oraz ze wspolpracy z parafia sw. Stanislawa Kostki przy Java St. To wlasnie do niej dzwonia pielegniarki z Polski z prosba o rade i wyjasnienia. " Nie mogly trafic lepiej. Wiem, jak wazne sa informacje. Sama przez to wszystko przechodzilam, nostryfikujac pielegniarski dyplom oraz podejmujac dalsze studia w USA" mowi moja rozmowczyni. Korzystajac z lamow Nowego Dziennika, postanowila podpowiedziec, jak jej kolezanki po fachu powinny pokierowac swoim losem, korzystajac z przetartych przez nia sciezek. Tym, ktore maja staly pobyt i znaja jezyk, dr Ewa radzi trzymanie sie jak najdalej od balamutnych obietnic, skladanych przez rozne firmy i agencje. Ta droga licencji sie nie zalatwi. Mozna jedynie wydac niepotrzebnie pieniedze. Warto sobie uswiadomic dobrodziejstwo posiadania pielegniarskiego zawodu. " Zdobylysmy go w kraju, nie placac za wyksztalcenie. Tu rowniez, jesli nie chcemy, nie musimy podejmowac nauki. Trzeba jednak podejsc do egzaminu. Zdawac go do skutku, tak jak to czynia amerykanskie pielegniarki. Egzamin naprawde nie jest trudny, przyjechalysmy z kraju dobrze przygotowane do wykonywania tego zawodu" - przekonuje doktor Ewa.

Tylko krok do licencji

Zawod pielegniarki, kiepsko oplacany i slabo doceniany w kraju nad Wisla, tu za oceanem daje duze mozliwosci finansowe.

W USA sa dwa rodzaje licencji pielegniarskich: LPN - Licensed Practical Nurse oraz RN - Registered Nurse. Polski dyplom upowaznia wlasnie do ubiegania sie o te licencje. Od czego nalezy zaczac? Najpierw zwracamy sie z pisemna prosba do uczelni w Polsce o przyslanie pod adres Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku (233 Madison Ave, NY 10016, tel. 212-8898360 lub 212-889-8322) dyplomu ukonczonych studiow pielegniarskich. W prosbie tej nalezy zaznaczyc, by konsulat z chwila otrzymania dokumentow powiadomil o ich nadejsciu zainteresowane osoby na ich domowy adres w USA. Oryginal prosby wysylamy do polskiej uczelni, kopie do konsulatu, a trzeci egzemplarz zatrzymujemy dla siebie. Po zawiadomieniu przez placowke konsularna o nadejsciu naszych dokumentow, odbieramy je za niewielka oplata i oddajemy w rece tlumaczy, znajacych terminologie medyczna. Pierwszy etap mamy juz za soba.

Oczekujac na dokumenty, kolejna prosbe - o przyslanie formularza o przyznanie licencji - wysylamy do Albany pod adres: The State Education Department Office of Professions, Professonal Licensing Services, Cultural Education Center, Albany, NY 12230. Mozemy takze zadzwonic pod numery telefonow: 518-474-3817 lub 518-473-1426 z prosba o przyslanie ksiazki Nursing Handbook, wewnatrz ktorej znajduje sie formularz na licencje LPN i RN. Ksiazka dokladnie wyjasnia, jak, krok po kroku, nalezy wypelnic formularz. Po czym wysylamy go pod wyzej podany adres departamentu w Albany.

Bierzemy kolejny oddech i przystepujemy do medyczno-pielegniarskiego egzaminu TOEFL.

Test ten sklada sie z pytan medycznych i ogolnych. Zdany TOEFL jest przepustka do podjecia kolejnego wysilku, jakim jest egzamin na licencje.

Poczatkujacym pielegniarkom, z niewielka praktyka, latwiej bedzie przejsc przez egzamin na licencje LPN. Po jej uzyskaniu mozna podjac prace w domach spokojnej starosci, z oferowana na start stawka $15 - $18 na godzine. Test na licencje RN jest bardziej skomplikowany. Warto przed przystapieniem do niego przejsc kurs przygotowawczy. Kaplan Institute jest placowka prowadzaca roznego typu kursy przygotowujace do egzaminow z roznych dziedzin, w tym rowniez pielegniarskich. Egzamin na licencje mozna zdawac kilkakrotnie. Nie mozna zrazac sie pierwsza porazka, ona nie przekresla naszych szans.

Po uzyskaniu licencji RN - Registered Nurse, mamy otwarta droge do ubiegania sie o prace. Mozemy ja podjac w szpitalach, klinikach medycznych i zakladowych, w domach spokojnej starosci, w szkolnictwie, w firmach farmaceutycznych sprzedajacych leki i preparaty medyczne. Z amerykanska licencja RN znajdziemy zatrudnienie w firmach ubezpieczeniowych w charakterze ekspertow medycznych, w sluzbie lotnictwa cywilnego, przy transporcie chorych, a takze na statkach wozacych turystow do malowniczych i atrakcyjnych miejsc. Warto i trzeba znac te mozliwosci. Sa one w zasiegu reki dla pielegniarek przyjezdzajacych z kraju. Wiele z nich ma zielone karty. Trzeba tylko przysiasc faldow i uczyc sie jezyka.

Studia nie tylko dla wybranych

Poczatkujaca pielegniarka zarabia $25 na godzine. Moze miec jeszcze wiecej, kiedy wie, jak "ustawic sie" w tym zawodzie. Godzinowa stawka zwieksza sie wraz z doswiadczeniem, rodzajem pracy, dodatkiem nocnym. Stala praca w szpitalu to nie tylko czek odbierany kazdego tygodnia, to takze zapewnione ubezpieczenie medyczne dla calej rodziny. Praca ta daje nam takze mozliwosc uzyskania pokrycia kosztow dalszej nauki. " I w tym miejscu zaczyna sie prawdziwa, profesjonalna kariera dla ambitnych ludzi, bez wzgledu na to, w jakim sa wieku i jaki maja status ekonomiczny" - zacheca doktor Ewa.

Mozna podjac czteroletnie studia pielegniarskie, ktore - po przetlumaczeniu polskiego indeksu - moga trwac niecale dwa lata, w zaleznosci od rodzaju uczelni i wlasnych mozliwosci. Przetlumaczony przez tlumacza, specjalizujacego sie w medycynie, indeks jest niezwykle waznym dokumentem. W przeciwienstwie do innych specjalizacji, gdzie nie zalicza sie automatycznie wszystkich przedmiotow z kraju, pielegniarki sa w sytuacji uprzywilejowanej. Gdyby ktorys z przedmiotow nie zostal zaliczony automatycznie, mozna zdac egzamin eksternistycznie, np. z przedmiotow klinicznych, medycyny ogolnej, chirurgii, pediatrii itp. Ze zdana licencja RN nie ma potrzeby obawiania sie o wynik tych egzaminow. Studia pielegniarskie w USA przeznaczone sa dla osob pracujacych, dla matek, zon... Wiekszosc stalych pracodawcow zapewnia bezplatne studia. Dobre przetlumaczenie indeksu zaoszczedzi wiele czasu i pieniedzy. Tlumacz z przygotowaniem medycznym jest tu niezbedny.

Po uzupelnieniu przedmiotow wymaganych w USA do otrzymania The Degree of Bachelor of Science mozna studiowac dalej. Nie tylko wybrani przeciez moga zdobyc magisterium z pielegniarstwa czy z medycyny zawodowej badz ochrony srodowiska albo specjalizowac sie w zagadnieniach w administracji szpitalnej lub w roznego rodzaju organizacjach i stowarzyszeniach medycznych. Przyzwyczajeni do stereotypowego podchodzenia do zawodu pielegniarskiego, nie wiemy, jak inaczej zawod ten jest traktowany w USA, jak szerokie mozliwosci zatrudnienia stwarza osobom, posiadajacym licencje i stopnie naukowe. Po Bachelor of Science z pielegniarstwa mozna rozpoczac studia medyczne, prawnicze, edukacyjne. Mozna tez skonczyc Nurse Practitioner (odpowiednik polskiego felczera).

" Doswiadczenia zdobywane w pracy w amerykanskich szpitalach sa zupelnie inne od tych, z ktorymi przyjechalismy z Polski" - wyjasnia moja rozmowczyni. - " Mamy dobre przygotowanie medyczne. Czasami wiemy wiecej niz beda od nas wymagac. Do tego, by dobrze wywiazac sie z obowiazkow, wystarczy praktyczna wiedza. Naszym zadaniem przede wszystkim jest uczyc pacjenta, informowac, co ma robic, a czego nie powinien. Musimy dobrze znac przepisy prawne obowiazujace w danym szpitalu. My nie leczymy pacjentow, do czego przyzwyczajono nas w kraju. Pomagamy im w trudnych chwilach, uczymy, jak powinni bezpiecznie brac leki, jakiego dzialania po nich oczekiwac. Czego sie powinni wystrzegac. Co moze im pomoc w powrocie do zdrowia. Co powinni jesc, jaki rodzaj cwiczen uprawiac. Doktor, to po lacinie znaczy nauczyciel. Wlasnie pielegniarki powinny tak byc nazywane" - konkluduje doktor Ewa D"Silva, zachecajac kolezanki z Polski do pojscia w jej slady. To co robi w USA, daje jej pelna satysfakcje i radosc.

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor