----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

09 marca 2001

Udostępnij znajomym:

Komputery starzeja sie w zastraszajacym tempie. Nasz super szybki pecet kupiony za olbrzymie pieniadze jeszcze kilkanascie miesiecy temu jako najnowszej generacji maszyna, juz niedlugo bedzie sluzyl jako przycisk do papieru. Czesto, mimo jak najbardziej uczciwych zapewnien sprzedawcy, ze mozna go bedzie w przyszlosci rozbudowac - okazuje sie to niemozliwe lub, co bardziej prawdopodobne - po prostu nieoplacalne.

Kupujemy wiec nowy, ladny, znowu super szybki komputer, ktory zastepuje nam poprzednika. Przed nami mozolny proces skopiowania danych ze starego PC-ta na nowa maszyne, instalacja programow i konfiguracja polaczeń internetowych. Po przeniesieniu wszystkiego na nowy komputer, trzeba cos zrobic z poprzednikiem.

Najlepiej byloby sprezentowac go zonie lub dzieciakom, tylko ze ich wymagania sprzetowe zdecydowanie przewyzszaja nasze. Gry oraz wszelkiego rodzaju programy graficzne nie maja litosci dla naszych kieszeni. Kazdy oczywiscie bedzie wolal pracowac na nowym i szybszym komputerze.

Co wiec zrobic ze starym komputerem, ktory przeszkadza, ktorego nikt nie kupi i ktorego zal wyrzucic, bo przeciez jest sprawny, tylko ze wolny?

Jedna z kilku mozliwosci wykorzystania starego sprzetu - to polaczenie obu komputerow w mala domowa siec. Cala operacja jest stosunkowo prosta i co wazniejsze - wcale niedroga. Kilka korzysci z posiadania domowej sieci to:

- dzielenie programow;

Jezeli bedziemy chcieli skorzystac z edytora tekstu lub arkusza kalkulacyjnego, to nie musimy instalowac go na obu dyskach twardych. Lokalna siec umozliwia nam skorzystanie z zasobow innego komputera. Oczywiscie jezeli dany program na to pozwala.

- prosta wymiana danych miedzy komputerami;

Nie trzeba juz bedzie mozolnie kopiowac na dyskietki programow i danych zeby przeniesc je do drugiego komputera.

- wykorzystywanie tych samych drukarek;

Mozemy korzystac z jednej drukarki bez koniecznosci stosowania dodatkowych przelacznikow lub przestawiania jej z miejsca na miejsce.

- wspolne polaczenie do internetu;

Mozemy na obu komputerach korzystac z internetu w tym samym czasie, ogladajac zupelnie rozne strony.

- wieksze mozliwosci gier;

Wiele gier typu multiplayer ma wbudowane mechanizmy obslugujace polaczenia sieciowe. O wiele przyjemniej jest wspolzawodniczyc z kolega niz ze sztuczna inteligencja komputera.

Polaczenie przy pomocy portow szeregowych lub rownoleglych

Najprostsza metoda polaczenia dwoch niezbyt od siebie oddalonych komputerow jest wykorzystanie portu szeregowego (RS232C) lub rownoleglego (Centronics) komputera. Potrzebny nam bedzie tylko specjalny kabel (Rys. 1) ktory mozemy nabyc w cenie kilkunastu dolarow w niemal kazdym sklepie komputerowym.

Po fizycznym polaczeniu komputerow kablem, uruchamiamy program "Direct Cable Connection", ktory znajdziemy w katalogu Start/Programs/Accesories/ Communications.

Jezeli na naszym komputerze nie ma takiego programu, to musimy go doinstalowac z plyty Windows 95/98/Me. Zeby to uczynic otwieramy Control Panel i klikamy na ikone Add/Remove Programs. Nastepnie wybieramy zakladke Windows Setup i opcje Communications. Po kliknieciu na przycisk Details, w oknie zobaczymy liste programow z tej grupy. Teraz tylko wystarczy zaznaczyc opcje Direct Cable Connection i zamknac wszystkie okna potwierdzajac nasz wybor. Komputer zainstaluje wybrane przez nas komponenty lub poprosi o wlozenie do napedu CD plyty z systemem Windows.

Poprawne dzialanie programu Direct Cable Connection wymaga uslugi Dial-up Networking. Jezeli nie jest ona zainstalowana, Windows samoczynnie uruchmi proces instalacji.

Po uruchomieniu programu konfiguracyjnego musimy okreslic role kazdego z komputerow. To znaczy musimy zdecydowac ktory bedzie pelnic role serwera (host), a ktory bedzie klientem (guest). Nastepnie okreslamy port, ktory bedziemy wykorzystywali przy transmisji danych.

Wazne jest zeby wybrac ten sam typ, tzn. nie mozemy laczyc portu szeregowego w jednym komputerze z portem rownoleglym drugiego. Takie polaczenie nie bedzie dzialalo. Dla poprawnej pracy konieczne jest takze skonfigurowanie w BIOS-ie protokolu EPP+ECP umozliwiajacego dwukierunkowa wymiane danych.

Dalej wszystko jest juz proste. Okreslamy ktore katalogi na serwerze chcemy udostepnic klikajac prawym przyciskiem myszy na dany katalog i wybierajac opcje Sharing. Zaznaczamy opcje S hare This Folder, a w okienku share name wpisujemy nazwe pod jaka katalog bedzie udostepniony dla uzytkownikow drugiego komputera. Dodatkowa opcja jest mozliwosc zabezpieczenia udostepnionych zasobow haslem. Program Direct Cable Connection zapamietuje wszystkie ustawienia, wiec przy kolejnym uruchomieniu programu nie bedziemy musieli juz nic konfigurowac.

Wada tego typu rozwiazania jest niewielka szybkosc transmisji (115,200 b/s przy polaczeniu szeregowym i okolo 50kB/s przy polaczeniu rownoleglym), mozliwosc polaczenia tylko dwoch komputerow oraz niewielka odleglosc miedzy nimi. Zaleta jest niewatpliwie cena i prosta konfiguracja.

Polaczenie USB (Universal Serial Bus)

Zlacza typu USB zostaly zaprojektowane glownie do obslugi urzadzeń peryferyjnych. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie aby wykorzystac je do polaczenia dwoch komputerow.

Oczywiscie oba nasze komputery beda musialy byc wyposazone w zlacza tego typu, co moze byc problemem w starszym komputerze. Dodatkowo musimy dokupic komplet kabli USB A/B (AM - upstream, BM - downstream) oraz aktywny hub USB. Calosc nie powinna kosztowac wiecej niz $90. Trzeba rowniez zainstalowac oprogramowanie obslugujace standard USB oraz uaktywnic opcje obslugi zlacz USB w BIOS-ie naszego komputera. W nowszych komputerach opcja ta jest wlaczona.

Ta bardzo prosta w konstrukcji siec nie jest niestety zbyt szybka. Maksymalna przepustowosc jest sporo mniejsza od obiecywanej w definicji standardu USB transmisji 12Mb/s, a i odleglosc miedzy komputerami ograniczona jest do okolo 5 metrow.

Polaczenie typu Ethernet

Nieco bardziej zaawansowana metoda laczenia komputerow bedzie zbudowanie malej sieci lokalnej (LAN - Local Area Network). Siec komputerowa sklada sie ze sprzetu komputerowego (hardware) i oprogramowania sieciowego.

Podstawowe elementy sieci to:

1. komputery;

2. przewody;

3. karty sieciowe;

4. oprogramowanie.

1. Komputery

Do stworzenia malej sieci potrzebujemy co najmniej dwa komputery. Nie musza byc to komputery stacjonarne. Mozemy stworzyc siec wykorzystujac notebooka.

2. Okablowanie

Podstawowa rzecz o ktorej musimy zdecydowac do typ i rodzaj okablowania. Coraz bardziej popularne staja sie sieci bezprzewodowe, ale ze wzgledu na cene (pojedyńcza karta kosztuje okolo $180) i nieco wyzszy stopień trudnosci te metode pominiemy.

Najpowszechniej stosowany, bo najtańszy jest obecnie kabel typu skretka (twisted pair). Z wygladu przypomina on dobrze nam znany kabel telefoniczny.

Zeby bezposrednio polaczyc ze soba dwa komputery musimy uzyc kabla typu crossover. Rozni sie on tym, ze ma zamienione miejscami cztery zyly. Jezeli planujemy wieksza liczbe komputerow to konieczny bedzie concentrator (hub). Jest to urzadzenie dzialajace jak rozgaleznik sieci, do ktorego w zaleznosci od ilosci portow mozemy podlaczyc wieksza liczbe komputerow. Prosty hub o przepustowosci 100Mb/s mozemy kupic juz za okolo $30.

3. Karty sieciowe

Komputery musza byc wyposazone w karty sieciowe. Koszt karty nie powinien przekroczyc kilkunastu dolarow dla tzw. kart no name. Za produkty renomowanych firm typu: 3Com, Intel, SMC bedziemy musieli zaplacic troche wiecej (okolo $50-80).

W zaleznosci od wybranego rodzaju kabla, musimy dobrac odpowiedniego typu karty. Warto na chwile rozkrecic komputer i sprawdzic jakiego typu zlacza mamy do dyspozycji. Karty typu PCI (zwykle jest to krotkie biale zlacze) sa obecnie bardziej popularne ze wzgledu na wyzsze predkosci transmisji danych, a takze wspolprace z mechanizmem Plug"n"play. Jezeli nie dysponujemy wolnym zlaczem typu PCI, to karta ISA wystarczy nam w zupelnosci. Karty nie musza byc identyczne, wazne jest natomiast zeby obie byly zgodne ze standardem NE2000.

Przy tego rodzaju polaczeniach predkosci transmisji wynosza odpowiednio 10Mb/s dla kart typu Ethernet i 100Mb/s dla kart Fast Ethernet.

4. Oprogramowanie

Tutaj na szczescie nie musimy doplacac. Systemy Windows posiadaja wszystko co niezbedne do oprogramowania malej sieci. Wczesniej jednak na kazdym komputerze musimy zainstalowac i odpowiednio skonfigurowac karte sieciowa. Zwykle potrzebne sterowniki do karty otrzymamy przy jej zakupie. Jezeli nie, to mozemy je znalezc na internetowej stronie producenta, a w najgorszym przypadku wystarczy, ze zainstalujemy standardowy sterownik NE2000 Compatible.

Wraz z odpowiednimi sterownikami instalowane sa protokoly komunikacyjne. Trzy podstawowe to TCP/IP, IPX/SPX oraz NetBEUI. Do poprawnej pracy wystarczy jeden z nich, pod warunkiem ze na drugim komputerze zainstalujemy taki sam. Nasze komputery zeby sie rozumiec nawzajem musza mowic tym samym jezykiem. Do malych sieci z systemami Windows polecam Państwu uzycie protokolu NetBEUI. Nie ma tu zadnych dodatkowych opcji konfiguracyjnych i okreslania parametrow transmisji. Cokolwiek wysylamy obiega cala siec w poszukiwaniu adresata. Jezeli w naszej malej sieci nie ma wiecej jak 100 odbiorcow, nie spowoduje to zadnego spowolnienia pracy.

Polecam tez pozniej poeksperymentowanie: laczenie sie za pomoca innych protokolow - troche wiedzy nie zaszkodzi.

System poprosi nasz rowniez o podanie nazw identyfikujacych jednoznacznie kazdy komputer. Musimy wpisac nazwe komputera, nazwe grupy roboczej oraz, jezeli chcemy, to krotki opis w polu "Description".

I tak naprawde to juz wszystko co musimy zrobic. Po ponownym wystartowaniu komputera i kliknieciu na ikone "Network Neigborhood" powinnismy zobaczyc tam ikone symbolizujaca drugi komputer.

Jezeli chcemy korzystac z drukarek i innych zasobow naszej malej sieci, to musimy je udostepnic. Zeby to zrobic klikamy na ikone Network w Control Panel i tam przyciskamy guzik "File and Print Sharing". Zaznaczamy odpowiadajace nam opcje i potwierdzamy wybor naciskajac guzik "OK".

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor