Jak już niejednokrotnie wspominałem, biorę wraz z moimi psami aktywny udział w wystawach psow, a nawet często zachęcam innych do uczestnictwa. Wbrew pozorom, nie jestem jednak fanatykiem psich wystaw. Zdaje sobie sprawę z faktu, że same konkursy piękności nie mogą i nie powinny być wykładnikiem wartości psow. Pies powinien nie tylko być piękny, posłuszny, ale nade wszystko potrafić wykonywać funkcje właściwe dla swej rasy, a wowczas dopiero możemy powiedzieć, iż jest on jej godnym reprezentantem. Zdecydowanie wolałbym psa z wadami w wyglądzie zewnętrznym aniżeli psa z poważnymi wadami charakteru.
W dzisiejszych czasach istnieje cały szereg rożnorodnych konkurencji dla psow, w ktorych ocenia się jakość wykonywanej przez nie pracy:
1. Konkursy posłuszeństwa
2. Praca węchowa, czyli tropienie
3. Agility (konkursy bedące polączeniem sprawności oraz elementow posłuszeństwa)
4. Konkursy dla psow pasterskich (owczarkow)
5. Polowe konkursy dla psow myśliwskich
6. Gonitwy dla chartow
7. Konkursy w tunelach dla psow norowych (terrierow, jamnikow)
8. Konkursy wodne w zakresie ratownictwa wodnego
9. Konkursy w ciągnięciu ciężarow
10. Shutzhund, czyli wszechstronna konkurencja psa obronnego
11. Tańce z psami
12. Flying-Ball, zawody polegające na przynoszeniu piłki wyrzucanej ze specjalnej maszyny.
13. Flying Disc - chwytanie oraz aportowanie przez psy latającego talerza
Pomimo istnienia tak dużej liczby konkurencji dla psow nie można całkowicie negować tradycyjnych wystaw, czyli konkursow piękności. Bez nich nie byłoby możliwe istnienie psich ras, a zatem hodowla psow rasowych musiałaby zaniknąć. Dzieje się tak dlatego, że aby zachować określony wygląd psow w obrębie każdej z ras należy nieustająco odrzucać z dalszej hodowli osobniki o wyglądzie odbiegającym od wzorca. Oznacza to, że jeśli, na przykład, urodzi się psiak z poważną wadą (powiedzmy z wadliwym zgryzem lub złą linią grzbietu), to nie powinien on być używany do reprodukcji w przyszłości. Naturalnie, każdy pies nawet z poważnymi wadami w wyglądzie, może być wspaniałym psem-towarzyszem oraz może skutecznie rywalizować we wszystkich wyżej wymienionych konkursach, z wyjątkiem konkursow piękności.
Wiele osob podchodzi do kwestii hodowli psow w sposob całkowicie nieodpowiedzialny i rozmnaża psy, ktore rozmnażane być nie powinny, często w celu osiągnięcia korzyści materialnych, ktore z kolei byłyby niemożliwe, o ile tylko process rozmnażania przeprowadzony byłby w sposob prawidłowy. W rezultacie mamy ogromną nadprodukcję psow o jakości, hmm, mowiąc delikatnie, … bardzo miernej.
Zdaję sobie sprawę, iż zdecydowana większość osob poszukuje psa-przyjaciela, a nie myśli o wystawach. Jest jednak część potencjalnych nabywcow psow, ktorzy mają plany wystawowe. Ponadto nawet osoby bez powyższyh planow z pewnością chciałyby nabyć psa możliwie jak najbardziej atrakcyjnego.
Dlatego chciałbym w paru słowach wspomnieć o wyborze psa pod kątem wystawy. Niedoświadczeni nabywcy są z reguły zauroczeni, jeśli w rodowodzie szczenięcia dostrzegą dużą liczbę przodkow-czempionow. Proszę mi wierzyć, że niestety nie jest to zawsze gwarancja jakości. Istnieją CZEMPIONY oraz czempiony, ktorych tytuły chyba należałoby pisać w cudzysłowiu. Naturalnie, im więcej czempionow w rodowodzie, tym lepiej. Należałoby jednak zgłębić jakość powyższych czempionow. Idealnym miejscem do pogłębienia wiedzy na temat określonego rodzaju psa są wystawy specjalistyczne . Coż to takiego?
Są to konkursy piękności jednej rasy. Poziom takiej wystawy jest znacznie wyższy aniżeli poziom psow na wystawach wielorasowych, gdyż najlepsi przedstawiciele rasy przybywają z terenow całych Stanow Zjednoczonych, a nawet często z zagranicy. Sędziowie uczestniczący w wystawach specjalitycznych są na ogoł wysokiej klasy specjalistami, dlatego pomyłki w sędziowaniu zdarzają się niezmiernie rzadko. Wobec bardzo dużej ilości psow jednej rasy o zwycięstwa jest bardzo trudno, a zatem prestiż takich zwycięstw jest ogromny. Dobrze jest zawsze zapytać hodowcę o sukcesy jego psow na szczeblu wystaw specjalistycznych. Jeśli takich nie posiada, wowczas jego psy w najlepszym razie mogą rywalizować zaledwie na poziomie lokalnym.
Wystawy specjalistyczne to kilkudniowe imprezy, ktore mają charakter niemalże święta rasy. Właściwym wystawom towarzyszą prelekcje, filmy i spotkania szkoleniowe, wspolne kolacje i.t.d. Jak wspomniałem, jest to doskonałe miejsce do zgłębiania wiedzy na temat ulubionego przez nas rodzaju czworonoga. Nigdzie więcej nie spotkamy tylu miłośnikow jednej rasy jednocześnie. Wiele osob przybywa bez psow, nie potrzeba startować w wystawach, aby uczestniczyć w imprezach towarzyszących. Myślę, że każdy kto planuje nabycie psa rasowego, powinien choć raz odwiedzić wystawę specjalistyczną swej rasy zanim jeszcze podejmie decyzję dotyczącą hodowcy. Wydaje mi się rownież, że wystawę specjalistyczną swej ulubionej rasy obejrzeć powinien choć raz każdy prawdziwy jej miłośnik.