Czy jesteś przygotowany na skuteczne poszukiwanie nowej pracy? Aby znaleść dobrą pracę, musisz mieć dobre informacje i znakomicie rozwinięte umiejętności poszukiwania zatrudnienia. Do decydujących o sukcesie czynnikow pomyślnego poszukiwania zatrudnienia należą: świadomość własnych ambicji i umiejętności, zrozumienie rynku pracy i dobrze zaplanowana kampania poszukiwawcza.
Specjaliści od spraw zatrudnienia zalecają rozpoczęcie aktywnych działań w okresie od sześciu do dziewięciu miesięcy przed planowanym rozpoczęciem zatrudnienia. Możesz rozpocząć proces od jak najwcześniejszego odwiedzenia Centrum Zatrudnienia - Career Center (studenci - dziewięć miesięcy przed zakończeniem studiow). Poniżej staramy się scharakteryzować sześć etapow efektywnego poszukiwania pracy.
ETAP 1.
Rozpocznij od samooceny.
Poszukiwanie pracy rozpoczyna się od zidentyfikowania własnych wartości, zainteresowań, umiejętności, osiągnięć, doświadczenia i ambicji. Nie można szukać pracy bez określenia tego, czego oczekujesz od nowego stanowiska i tego, co możesz zaoferować nowemu pracodawcy. Samoocena, choć zabiera sporo czasu, jest źrodłem bezcennych informacji pomocnych przy podejmowaniu decyzji o karierze zawodowej i przy dobrym "sprzedaniu" własnych umiejętności.
Wartości
Świadomość tego, co cenisz w pracy zawodowej pomoże ci w ocenie ambicji zawodowych i uzyskaniu większej satysfakcji z pracy.
Przejrzyj poniższą listę wartości i zaznacz te, ktore są dla ciebie najważniejsze. Potem sporządź grupę pięciu wartości najważniejszych dla ciebie.
• Bezpieczeństwo pracy
• Praca w zespole
• Niezależna praca pod niewielkim nadzorem
• Możliwość kontrybucji
• Pozycja zawodowa
• Praca stymulująca umysłowo
• Przyjemne środowisko pracy
• Stymulujący zespoł pracownikow
• Codziennie nowe zadania
• Korzyści finansowe
• Tworczość
• Możliwość awansu
(*Zaadaptowane z ksiazki Training For Life, autorstwa Freda Hecklinger & Bernadette Curtin, T 1994)
Zainteresowania
Zainteresowania są blisko związane z wartościami i często przyczyniają się do rozwijania umiejętności. Możesz trafnie określić swoje zainteresowania identyfikując zajęcia jakie prowadzisz od długiego czasu, stałe wybory, powtarzające się marzenia, czy po prostu sposoby spędzania wolnego czasu. Postaraj się notować rozkład zajęć lub dogłębnie ocenię najprzyjemniejsze zajęcia. Jeśli mimo to nadal nie jesteś pewny własnych zainteresowań ani nie potrafisz ich ocenię, weź pod uwagę możliwość spotkania z doradcą z centrum Career Center, albo posłuż się przewodnikami zawodowymi i usługami badawczymi centrum uniwersyteckiego University Counseling Center.
Umiejętności
Umiejętność to zdolność efektywnego wykonywania czynności takich jak rozwiązywanie problemow i zadań. Kluczem do efektywnego poszukiwania pracy jest identyfikacja własnych umiejętności i werbalne oraz pisemne przekazanie ich użyteczności przyszłemu pracodawcy. Stosuj zdania afirmatywne. Powinny one:
• Zwięźle i jasno opisywać twoje umiejętności.
• Ilustrować faktyczne doświadczenie wykazujące twoj poziom umiejętności.
• Łączyć twoje umiejętności z potrzebami przyszłego pracodawcy.
Do najbardziej cenionych na rynku pracy umiejętności należą te, ktore są użyteczne w wielu rożnorodnych środowiskach pracy, zarowno w sektorze państwowym jak i prywatnym. Może być to zdolność efektywnego pisania i komunikacji werbalnej, pracy z edytorem tekstu lub komputerowymi bazami danych.
ETAP 2.
Zbadaj dogłębnie opcje kariery zawodowej
Kolejny krok w procesie poszukiwania pracy to zbadanie połączeń między swoimi umiejętnościami, zainteresowaniami i wartościami a zapotrzebowaniami firm. Materiały źrodłowe o pracy i pracodawcach (dostępne w Resource Room) oraz rozmowy informacyjne to dwa znakomite narzędzia na tym etapie poszukiwania zatrudnienia. Być może jednak najlepszym sposobem na zbadanie możliwości kariery zawodowej jest praktyka zawodowa, stanowiska szkoleniowe, praca na poł etatu lub praca letnia czy też praca ochotnicza.
ETAP 3.
Wybierz dział zatrudnienia,
a potem kontaktuj się z pracodawcami.
Po dogłębnym zbadaniu możliwości zawodowych, zidentyfikujesz kilka obszarow jako najbardziej realistyczne i najatrakcyjniesze dla ciebie na rynku pracy. Możliwe, że nie znajdziesz jednej opcji zawodowej, ktora w pełni wykorzystywałaby wszystkie twoje umiejętności, czy zezwalała ci na rozwinięcie zainteresowań, albo bazowała na systemie wartości w pełni spojnym z twoim. Dlatego więc staraj się wybrać pracę tak, by zaspokoiła ona niektore z twoich najważniejszych potrzeb. Inne, mniej ważne, możesz zaspokoić w wolnym czasie. Na tym etapie poszukiwań, korzystne jest otrzymanie profesjonalnej porady od ekspertow na wybranym przez ciebie polu lub doradcow zawodowych, ktorzy pomogą ci ocenić, jak realistyczna jest twoja ocena. Bardzo przydatne są także spotkania z doradcami z centrum Career Center , ktorzy pomogą w analizie sytuacji i podjęciu odpowiednich decyzji.
Efektywne badanie rynku pracy pomoże ci zdecydować, ktorzy pracodawcy interesują cię oraz jakie strategie zastosujesz w tym celu.
ETAP 4.
Przygotuj materiały do poszukiwania pracy i rozwiń umiejętności szukania zatrudnienia.
Po określeniu ambicji zawodowych, życiorys (resume) i listy motywacyjne przygotowuje się w taki sposob, by odzwierciedlały twoje kwalifikacje w świetle korzyści dla potencjalnego pracodawcy. Podczas gdy większość kandydatow rozumie wagę odpowiednio przygotowanego życiorysu i listu motywacyjnego, nie zdają sobie w pełni sprawy z konieczności opanowania umiejętności efektywnego szukania pracy, tak ważnych na rynku. Naukę efektywnych strategii, prowadzenia rozmow kwalifikacyjnych, samopromocji i opanowania kwestii płacowych po uzyskaniu oferty pracy oferują warsztaty prowadzone przez Career Center.
ETAP 5.
Zaplanuj i przeprowadź kampanię poszukiwania zatrudnienia.
Następnie, określ docelowy termin uzyskania pracy i zdecyduj ile czasu możesz poświęcię na poszukiwania. Należy zorganizować się wcześnie, ustalając ile czasu tygodniowo zamierzasz poświęcić na szukanie zatrudnienia. Najlepiej skorzystaj z kalendarza i rozkładu tygodniowego.
Pamiętaj - im więcej zbierzesz kontaktow i przeprowadzisz rozmow kwalifikacyjnych, tym więcej otrzymasz ofert pracy.
A. Przeglądaj ogłoszenia prasowe
Najpopularniejszą techniką poszukiwania pracy jest odpowiadanie na ogłoszenia, zarowno prasowe jak i internetowe.
Oto możliwe źrodła zatrudnienia:
• JOBTRAK/ogłoszenia ukazujące się poprzez Career Center.
• Rozmowy kwalifikacyjne z absolwentami.
• Literatura promocyjna organizacji handlowych lub profesjonalnych.
• Ogłoszenia prasy lokalnej (większość gazet rownież publikuje je w wydaniu internetowym).
• Biura zatrudnienia, agencje państwowe jak i prywatne
• Kontakt listowny i telefoniczny z działem personalnym.
Niestety, najpopularniejsza metoda znajdowania pracy, czyli odpowiadanie na ogłoszenia prasowe, nie jest bynajmniej najskuteczniejsza. Według artykułu zamieszczonego w Harvard Business Review, prawie 80% stanowisk dostępnych w danym przedziale czasu nigdy nie jest ogłaszanych.
Szukający zatrudnienia powinni odpowiadać na ogłoszenia prasowe, lecz kierować większość wysiłkow w celu ustalenia sieci kontaktow i zidentyfikowania ukrytego rynku pracy.
Aby zwiększyć szanse na uzyskanie zatrudnienia, należy pamiętać, by:
• Nie tracić czasu na odpowiadanie na niepewne ogłoszenia.
• Efektywnie skonstruować list motywacyjny, tak by odpowiadał na wymagania zawarte w ogłoszeniu.
• Byż tak dokładnym, jak to możliwe: kierować swoje pytania do konkretnych osob, nie "To whom it may concern", ani "Dear Sir/Madam", chyba, że ogłoszenie, na ktore odpowiadasz, nie podało żadnych konkretow. Warto w takich sytuacjach kierować listy używając stanowisk, na przykład "To The Marketing Director"
• Staraż się kierować swoje listy/telefony do osoby, od ktorej zależeć będzie ostateczna decyzja, obok osoby podanej w ogłoszeniu.
B. Zbuduj sieć kontaktow.
Po określeniu interesującego cię stanowiska i pracy, powinieneś zapoznać się z innymi osobami już pracującymi na tym polu czy organizacji. Osoby te będą źrodłem wewnętrznych informacji oraz stanowić będą bardzo cenną sieć kontaktow. Do sieci kontaktowej należeć mogą także członkowie rodziny, znajomi, koledzy ze studiow, profesorowie czy członkowie elektronicznych grup dyskusyjnych.
C. Skontaktuj się z pracodawcami bezpośrednio.
Jest kilka metod bezpośredniego kontaktowania się z potencjalnymi pracodawcami:
Wyślij list z podaniem i życiorys do działu personalnego lub konkretnych menedżerow. Ta metoda przynosi najlepsze efekty w sektorach aktywnie poszukujących pracownikow (na przykład inżynieria, informatyka). Najlepiej wkrotce po wysłaniu listu nawiązać kontakt telefoniczny, dzięki ktoremu możemy uzyskać zaproszenie na rozmowę z potencjalnym pracodawcom.
Skontaktuj się z dyrektorami działow w danej organizacji i poproś o wyznaczenie spotkania w celu przedyskutowania informacji, ktore uzyskałeś czytając raporty roczne, literaturę handlową itd. Na przykład "Jak rozumiem, XYZ planuje rozszerzyć swoją działalność zagraniczną. Kończę właśnie studia z zakresu ekonomii i biznesu międzynarodowego i interesuje mnie bardzo ta ekspansja. Czy mogłbym prosić o 20 minut rozmowy w celu przedyskutowania tego tematu?" Zaznacz chęć spotkania, nawet jeżeli firma nie oferuje aktualnie możliwości zatrudnienia w danym departamencie. Wystarczy, że będziesz zbierać cenne dane o firmie, ktore możesz wykorzystać w przyszłości. W trakcie spotkań z menedżerami, podkreślaj swoją wiedzę i zainteresowanie organizacją.
Po spotkaniu, zawsze pamiętaj o wysłaniu listu z podziękowaniem, wykonaniu rozmowy telefonicznej oraz, w odpowiedniej sytuacji, załączeniu życiorysu.
Nawet jeżeli w danym czasie nie ma wolnych stanowisk pracy, osobisty kontakt może spowodować, że firma skontaktuje się z tobą przy następnej okazji. Jest niezmiernie ważne, by pozostać w kontakcie z menedżerami, przynajmniej co dwa miesiące. Wiele osob szukających pracy wykorzystało nieformalne spotkania w firmie do stworzenia nowych stanowisk, poprzez wskazanie potrzeb w firmie (poprzez rozmowy, badanie itd.) i zasugerowanie własnej kandydatury na te stanowiska.
D. Utrzymaj kontakt
Bez względu na to, jaką wybierzesz strategię, utrzymanie kontaktu i budowa bazy danych adresowych będą niezmiernie ważne. Pamięaj o przechowywaniu notatek z przeprowadzonych rozmow, wysłanych listow z podziękowaniami, zaleceniami itd. Niestety, osoby poszukujące pracy często gubią cenne informacje i kontakty. Rożne poradniki poszukiwania pracy podają modele utrzymywania takich baz danych.
E. Nie zniechęcaj się.
Poszukiwanie zatrudnienia nie jest łatwe i na pewno czasami będziesz czuć się zniechęcony. Jeżeli twoje wysiłki nie przynoszą oczekiwanych rezultatow, nie wiń siebie i wyprobuj nową strategię. Wyślij swoje dane kilka razy do tej samej organizacji. W ten sposob wykażesz swoj entuzjazm i zainteresowanie.
ETAP 6.
Po otrzymaniu oferty pracy dalej buduj plan swojej kariery zawodowej.
Gratulacje! Twoje wysiłki przyniosły sukces. Zaoferowano ci pracę na interesującym stanowisku. Wyślij teraz list do wszystkich osob, ktore pomogły ci w znalezieniu tej pracy i przekaż im wiadomość o twoim sukcesie. Pamiętaj o cyklicznym zastosowaniu wszystkich sześciu etapow, ktore pomogą ci w uzyskaniu dobrej pracy i utrzymaniu znakomitej pozycji zawodowej.