----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

09 października 2001

Udostępnij znajomym:

Trwa pobieranie wersji audio...

Od tysiącleci ludzie chcieli wyglądać młodziej i starzeć się wolniej. Używanie kosmetykow jest tak stare jak świat, a poszukiwanie fontanny młodości trwa po dzień dzisiejszy. Rozwoj dermatologii doprowadził do tego, że medycyna zaczęła wkraczać do salonow kosmetycznych i upiększających. Dlatego też wiele urządzeń i metod używanych do odmładzania a stosowanych w medycynie trafia na rynek do ogolnego użytku. Technologie te najczęściej brały swoj początek z potrzeby pomocy ludziom obarczonych zmianami skornymi uniemożliwiających im pełne funkcjonowanie w społeczeństwie. Duże zmiany naczyniowe i barwnikowe twarzy, owłosione znamiona lub nadmierne owłosienie twarzy u kobiet doprowadziły do poszukiwań metod ich bezpiecznego leczenia. Gdy technologia ta była już gotowa, lekarze zaczęli się interesować, w jaki sposob można by było wykorzystać zdobytą wiedzę do poprawy wyglądu ludzi zdrowych. Doszło do rozwoju medycyny kosmetycznej i estetycznej, ktore zajmują się poprawą wyglądu ludzi zdrowych.

Oblicza się, że 3000 lat przed naszą erą przeciętna długość życia wynosiła 18 lat. Jeszcze na początku dwudziestego wieku przeciętna długość życia wynosiła 49 lat. Dzisiaj w Stanach Zjednoczonych kobiety żyją przeciętnie 85 lat. Przez te 85 lat ich skora jest poddawana działaniu promieni słonecznych i innych szkodliwych czynnikow przyczyniających się do powstawania zmarszczek, plam barwnikowych na twarzy, szyi i dłoniach. Bardzo często tych zmian nie można ukryć pod makijażem. Te same problemy dotyczą rownież mężczyzn; oni są też coraz częstszymi gośćmi w salonach kosmetycznych i ośrodkach medycycy kosmetycznej.

Najczęstsze zabiegi kosmetyczne przeprowadzane w gabinetach lekarskich to:

- nastrzykiwanie Botoxem,

- chemiczne złuszczanie naskorka (chemical peeling),

- mechaniczne złuszczanie naskorka (microdermabrasion),

- nastrzykiwanie kolagenem,

- skleroterapia,

- laserowe usuwanie włosow,

- likwidowanie podskornych zagłębień tkanki tłuszczowej,

- fotoodmładzanie.

Nastrzykiwanie Botoxem

było procedurą najczęściej wykonywaną w gabinetach lekarskich w Stanach Zjednoczonych w roku ubiegłym. Botox jest jedną z toksyn jadu kiełbasianego produkowanego w warunkach beztlenowych przez bakterie pałeczki jadu kiełbasianego (Clostridium botulinum). Czasami w Polsce spotykało się zatrucia tymże jadem kiełbasianym, a pierwszym tego objawem było podwojne widzenie w wyniku paraliżu mięśni ocznych. Jad kiełbasiany składa się z kilku białkowych neurotoksyn odpornych na enzymy trawienne żołądka, ktore po wchłonięciu do krwiobiegu doprowadzają do powolnego paraliżu mięśni. Toksyny te mogą powstawać w nieprawidłowo wekowanym jedzeniu, zanieczyszczonych głębokich ranach lub też u niemowląt karmionych miodem, u ktorych bakterie pochodzące z zarodnikow namnażają się w przewodzie pokarmowym. Oczyszczoną toksynę typu A używa się do nastrzykiwania mięśni wyrazowych twarzy odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek doprowadzając do przejściowego, trwającego od czterech do sześciu miesięcy, porażenia tychże mięśni. Mięśnie te zlokalizowane najczęściej na czole i dookoła oczu powodują powstawanie zmarszczek w okolicy gładzizny czoła (okolica bezpośrednio położona nad grzbietem nosa) i w kącikach oczu.

Około 1.096.000 nastrzyknięć Botoxem dokonano w roku ubiegłym.

Złuszczanie naskorka

przy pomocy środkow chemicznych zaczęło się w 1903 roku, kiedy to po raz pierwszy zastosowano fenol do usuwania blizn potrądzikowych. Obecnie najczęściej do powierzchownego chemicznego złuszczania skory stosuje się roztwory kwasow glikolowego, salicylowego, mlekowego i trojchlorooctowego o rożnym stężeniu. Do głębokiego złuszczania naskorka ciągle najczęściej używa się roztworow fenolu. Substancje te trawią powierzchnię skory doprowadzając do rożnego stopnia zniszczenia naskorka umożliwiając jego odnowę w wyniku procesow gojenia. Chemiczne złuszczanie ma zastosowanie do leczenia zmian przednowotworowych takich jak actinic keratosis, powierzchownych blizn, zmian barwnikowych, ponaświetleniowych zapaleń skory, trądzika i trądzika rożowatego. Te same kwasy w dużo mniejszym stężeniu są używane w produkcji kosmetykow.

W roku ubiegłym wykonano 630.000 zabiegow chemicznego złuszczania naskorka.

Mechaniczne złuszczanie naskorka

po raz pierwszy w celu medycznym zastosowano w 1905 roku. Podstawą mechanicznego złuszczania było doprowadzenie do powstania rany, ktora gojąc się doprowadzała do tworzenia nowego naskorka. Mechaniczne złuszczanie naskorka ma obecnie najszersze wskazania medyczne ze wszystkich zabiegow estetycznych. Stosuje się je między innymi przy zmarszczkach, trądziku rożowatym, zmianach przednowotworowych, naczyniakowłokniakach, bliznach po ospie, ospie wietrznej, trądziku, bliznach przerostowych pooperacyjnych, ponaświetleniowym zapaleniu skory, wrodzonych znamionach barwnikowych, tatuażach, naczyniakach, że wspomnę tylko część z nich. Używa się tej metody do zmniejszania rozstępow skornych, odmładzania powierzchownej warstwy skory.

W roku ubiegłym dokonano 610.000 tychże zabiegow i był to ponad dwukrotny wzrost w porownaniu z rokiem 1999.

Nastrzykiwania kolagenem

stosuje się do tymczasowego usuwania zmarszczek dookoła ust, powiększania ust, wyrownywania zagłębień na skorze twarzy. Jest to metoda nietrwała, gdyż kolagen jest białkiem pochodzenia zwierzęcego lub ludzkiego, ktory z czasem jest usuwany przez nasze własne komorki z miejsc nastrzyknięcia. Do nastrzykiwań można używać rownież innych substancji obojętnych takich jak komorki tłuszczowe, silikon, wyciągi ze skory, tkanki chrzęstnej, powięzi mięśniowych.

W zeszłym roku dokonano 592.000 nastrzyknięć kolagenem.

Skleroterapia

to nastrzykiwanie powierzchownych żył i żyłek skory środkami doprowadzającymi do uszkodzenia wewnętrznej wyściołki żył, i w rezultacie gojenia się, do zamknięcia światła nastrzykniętych naczyń. Metody te używa się do leczenia żylakow i żyłek pajeczynowkowych. Jako substancji aktywnych używa się środkow hyperosmotycznych (hypertoniczne roztwory soli kuchennej, dekstrozy), środkow obniżających napięcie powierzchniowe (Scleromate, STS, Polidocanol), chemicznych środkow drażniących (SCL).

W zeszłym roku przeprowadzono ponad 525.000 tych zabiegow.

Laserowe usuwanie

nadmiernego i zbędnego owłosienia

to następny zabieg na liście najczęściej wykonywanych zabiegow kosmetycznych. Ponad 487.000 pacjentow poddało się temu zabiegowi w ubieglym roku. Jest to praktycznie jedyna metoda usuwania włosow na stałe. U jej podstaw leży rożnica w absorbcji światła widzialnego wytwarzanego przez laser a pochłanianego przez barwnik skory i włosow - melaninę, przez barwnik krwi - hemoglobinę, i przez wodę. Ogolnie rzecz biorąc, im większa rożnica pomiędzy kolorem skory a kolorem włosow, tym większa skuteczność lasera. Jeszcze do niedawna nie było możliwe usuwanie jasnych włosow z jasnej skory i jakichkolwiek włosow ze skory brązowej. Wraz z wprowadzeniem źrodeł silnego pulsującego światła (Intense Pulsed Light-IPL, Lumenis, wcześniej Sharplan) zabieg usuwania nadmiernego owłosienia stał się bardzo skuteczny. Technologia ta wykorzystuje metody stosowane do produkcji laserow; zamiast promienia świetlnego o tylko jednej długości fali wytwarza się całe spektrum promieniowania widzialnego, ktore następnie przepuszcza się przez filtry pozostawiając światło potrzebne nam w danej chwili.

Fotoodmładzanie

Szybki rozwoj techniki medycznej umożliwił powstanie urządzeń o ktorych jeszcze kilka lat temu można było przeczytać tylko w dziełach literatury science fiction. Technologia laserow już od dłuższego czasu była używana do usuwania wrodzonych znamion naczyniowych i barwnikowych skory. Ta sama technologia umożliwiła usuwanie nadmiernego i zbędnego owłosienia u osob z zaburzeniami hormonalnymi. Z czasem zaczęto używać jej u osob zdrowych, ktore chciały poprawić swoj wygląd usuwając włosy z nog, plecow, pod pachami i z okolicy łonowej. Lekarze stosujący tę technologię zauważyli, że skora z ktorej usuwano włosy wyglądała młodziej. Zaczęto więc używać tej samej technologii na twarzy do odmładzania. Technologia ta nazywana "fotoodmładzaniem" (photorejuvenation), rozwinęła się do tego stopnia, że wyparła metodę laserowego złuszczania naskorka "resurfacing". Polega ona na naświetlaniu skory silnym promieniowaniem świetlnym przenikającym poprzez powierzchnię skory, lecz nie powodującym jej uszkodzenia. Promienie świetlne o określonej długości powodują odwrocenie procesu starzenia skory poprzez zmniejszenie ilości włokien białka elastyny, odpowiedzialnego za starzenie skory, i zastąpienie jej włoknami białka kolagenu, ktory w wyższym stężeniu występuje w skorze młodych ludzi. Proces zastępowania włokien elastyny przez kolagen jest powolny i wymaga wielokrotnych naświetleń w regularnych odstępach czasu. Przy okazji naświetlenia zniszczeniu ulegają przebarwienia naczyniowe i barwnikowe. Dobrą stroną tej terapii jest to, że jest to zabieg całkowicie bezpieczny, nie pozostawiający praktycznie żadnych zmian na skorze bezpośrednio po zabiegu, a pacjenci mogą powrocić do swoich codziennych zajęć praktycznie zaraz po zabiegu. Po zakończeniu terapii trzeba poczekać kilka miesięcy, aby można było w pełni docenić zmiany właściwości skory, ktora po zabiegach wygląda o 5-10 lat młodziej. Ta sama metoda jest używana do leczenia praktycznie niewyleczalnego trądziku rożowatego, ktory charakteryzuje się nadmiernym zaczerwienieniem twarzy, stającym się jeszcze bardziej kłopotliwym w momentach zdenerwowania lub zmianach temperatury. Ze względu na zaczerwienione policzki i przerost nosa trądzik rożowaty jest często mylnie kojarzony przez ludzi na ulicy z nadużywaniem alkoholu. Kilka sesji naświetleniowych wystarcza, że pacjenci dotknięci tą przypadłością czują się pewniej w kłopotliwych dla nich wcześniej sytuacjach.

Ze względu na cenę IPL dochodzącą to $150.000 urządzenie to nie było dostępne na rynku polonijnym, ale już od niedawna wszystkie powyższe zabiegi estetyczne są do Państwa dyspozycji. Koszt części tych zabiegow jest pokrywany przez firmy ubezpieczeniowe jeżeli są one wykonywane ze względow zdrowotnych.

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor