09 grudnia 2001

Udostępnij znajomym:

Na jak długo testament

zachowuje ważność?

Po sporządzeniu testamentu, dokument zachowuje ważność do odwołania, które może nastąpić na skutek jednego z trzech poniższych sposobów:

· Poprzez unieważnienie lub zniszczenie

· Poprzez sporządzenie nowego testamentu

· Poprzez działanie prawa, jak w przypadku zawarcia małżeństwa

Kiedy konieczne jest sporządzenie

nowego testamentu?

Nowy testament powinien zostać sporządzony w każdej z poniższych sytuacji:

Zmiana sytuacji finansowej.

W razie istotnej zmiany warunków finansowych konieczne może być sporządzenie nowego testamentu, ponieważ być może zechcesz inaczej rozporządzić swoim majątkiem.

Zwiększenie się rodziny

W razie narodzin dziecka konieczne może być sporządzenie nowego testamentu, ponieważ stary testament może go nie uwzględniać.

Przeprowadzka do innego stanu.

Przygotuj nowy testament w razie przeprowadzki do innego stanu, nawet jeżeli w twoim życiu nie zaszły istotne zmiany finansowe lub osobiste. Ważne by twój testament i majątek zarządzane były w stanie, w którym aktualnie mieszkasz, musisz bowiem pamiętać, że majątkiem zarządzają organa stanu, w którym został on sporządzony. Nowy testament pomoże również prawnie zatwierdzić twój nowy stan jako twoje miejsce stałego zamieszkania.

Małżeństwo.

Małżeństwo nie unieważnia w sposób automatyczny uprzednio sporządzone testamenty. W większości stanów jednakże twój poprzedni małżonek/ka nie zostanie uwzględniony jako spadkobierca. Jeżeli pragniesz by poprzedni małżonek/ka skorzystać mógł/a z twojego testamentu, musisz sporządzić nowy testament.

Wyżej wymienione okoliczności to zaledwie kilka sytuacji, które powinny skłonić do sporządzenia nowego testamentu. Mogą też zaistnieć inne sytuacje, jak dziecko osiągające dojrzałość, zmiany w osobistej sytuacji związane z rodziną lub przyjaciółmi, czy też zmiany w stanie zdrowia. Dlatego też zalecane jest sprawdzenie treści sporządzonego testamentu przynajmniej raz na rok. W ten sposób upewnisz się, że dokument ten zawsze będzie odzwierciedlał twoją aktualną sytuację.

Jak skorygować testament?

Nigdy nie należy podejmować prób skorygowania lub zmiany testamentu poprzez przerabianie istniejącego dokumentu. Są tylko dwa właściwe sposoby skorygowania sporządzonego testamentu:

1. Kodycyl ("dodatkowy testament"):

Kodycyl to poprawka do sporządzonego testamentu. Zalecany jest w sytuacji, kiedy pragniesz wprowadzić niewielkie zmiany. Kodycyl musi zostać sporządzony, podpisany i poświadczony dokładnie w ten sam sposób jak testament. Przygotowując treść kodycylu, ważne jest by jasno zaznaczyć zaistniałe zmiany, unikając dzięki temu jakichkowliek niejasności lub niespójności między testamentem a kodycylem.

2. Nowy testament:

Nowy testament automatycznie unieważnia uprzednio sporządzone testamenty i kodycyle. Powinienieś jednakże formalnie unieważnić uprzednie testamenty poprzez oficjalną anulację, by stary dokument nie został omyłkowo odczytany jako twój najnowszy testament. Można dokonać tego poprzez fizyczne zniszczenie starego dokumentu lub poprzez umieszczenie w poprzek pierwszej strony słowa "unieważniony" lub podobnego określenia jasno wskazującego na twój zamiar unieważnienia tegoż dokumentu.

Dlaczego testament

jest istotny?

Bez ważnego testamentu nie jesteś w stanie kontrolować kto odziedziczy twój majątek. W razie twojej śmierci bez sporządzonego testamentu, twój majątek zostanie rozporządzony zgodnie z prawem stanowym, co może być niezupełnie zgodne z twoimi osobistymi preferencjami. Ponadto, część twojego majątku może przejść na własność stanu zamiast rodziny czy przyjaciół.

Za pomocą testamentu możesz precyzyjnie określić swoich spadkobierców. Co równie istotne możesz także wskazać osobę, która będzie zarządzać majątkiem i która odegra rolę opiekuna dzieci niepełnoletnich - w przypadku gdyby zostały one bez rodziców.

Jak widać więc, testament jest ważnym prawnym dokumentem, bez względu na twoją konkretną sytuację finansową lub stan małżeński.

Kto powinien

sporządzić testament?

Każda dorosła osoba powinna posiadać aktualny testament. Jedyne wymagania to osiągnięcie wieku dojrzałości prawnej oraz pełnia sił umysłu. W razie przypadków poważnej choroby umysłowej dobrze jest skontaktować się ze specjalistą przed sporządzenieniem testamentu. W ten sposób ustalisz stan swojego zdrowia umysłowego, co pozwoli na uniknięcie ewentualnych problemów w sytuacji kwestionowania testamentu na podstawie zarzutów o niepełne siły umysłu.

Do sporządzenia testamentu nie stawia się wymagania o pełne obywatelstwo USA. Testament należy sporządzić w stanie aktualnego zamieszkania, choć dokumenty sporządzone gdzie indziej także zachowują ważność.

W związku małżeńskim oboje małżonkowie powinni sporządzić testament. Dotyczy to także sytuacji, gdy podpisuje się majątek małżeński w imieniu tylko jednego z małżonków. Zwykle małżonkowie mianują siebie nawzajem swoimi spadkobieracami. Takie testamenty to testamenty wzajemne. Małżonkowie korzystający z testamentów wzajemnych powinni również wyznaczyć alternatywnych, dodatkowych spadkobierców.

Osoby niepełnoletnie jako niekompetentne nie mogą na ogół sporządzać testamentu. Majątek niepełnoletnich znajduje się "w zarządzie powierniczym" rodziców lub innych wyznaczonych do tego celu opiekunów. Rodzice lub opiekunowie powinni więc brać pod uwagę życzenia (pod kątem testamentu) osoby niepełnoletniej, której majątkiem zarządzają.

Rodzaje testamentów

Istnieją dwa główne rodzaje testamentów:

1. Testamenty własnoręczne

Inaczej nazywane - holograficzne, dokumenty napisane odręcznie lub wydrukowane, odatowane i podpisane przez osobę sporządzającą własny testament. Cztery stany - Kalifornia, Maine, Michigan i Wisconsin oferują obecnie specjalne gotowe formularze znane jako testamenty ustawowe. Napisany, lecz nie poświadczony testament uznawany jest za wysoce niewiarygodny i często jest odrzucany przez sąd. Testament życiowy (living will) to odmienny rodzaj dokumentu , jako że nie wpływa w żaden sposób na sytuację po zgonie. Dokument ten określa moment, w którym pragniesz zaprzestania wysiłków medycznych do podtrzymania twojego życia.

2. Testamenty ustne

Jak nazwa wskazuje, to testamenty nie na piśmie. Choć ten rodzaj testamentu sporządza się zwykle przed obliczem świadków, ważny jest wyłącznie jeżeli osoba wyznaczająca spadkobierców jest w stanie przedśmiertnym. Ogólnie w tego typu testamencie nie można rozporządzić własnością o wartości ponad $1,000.

Testamenty na kasetach wideo lub magnetofonowych nie są uznawane przez żaden stan.

Należy pamiętać, że po sporządzeniu testamentu lub kodycylu nie można do nich wprowadzać poprawek, zmieniać, usuwać słów etc. Można oczywiście przygotować kolejne kodycyle.

Jaki majątek nie wchodzi

w zakres testamentu?

Testament nie rozporządza majątkiem / własnością, które przeszłyby na własność innych osób na podstawie kontraktu lub reguł prawnych.

Typowe przykłady to:

Majątek współwłaścicieli.

Jeżeli posiadasz dom wspólnie z małżonkiem/ką, wspólne konto bankowe, współposiadasz akcje lub papiery wartościowe, taki wspólnie posiadany majątek automatycznie przechodzi na własność współwłaściciela. Zasada ta obowiązuje przy wspólności majątkowej (małżonków).

Majątek objęty kontraktem.

Jeżeli, na przykład, przed zgonem zawrzesz umowę o sprzedaż swojego domu, kupiec może wprowadzić umowę w życie. Dom zostaje wtedy wyłączony spod majątku objętego testamentem, choć zyski ze sprzedaży wchodzą w ramy tegoż majątku.

Zyski z ubezpieczenia na życie.

Kapitał ten zostaje automatycznie wpłacony na konto wyznaczonego spadkobiercy

Kapitał z trustu na utrzymanie (living trust).

Majątek wchodzący w zakres living trustu jest automatycznie wyłączony spod procedury urzędowego potwierdzania testamentu.

Jest to jedna z wielu przyczyn, dla której living trusty są tak bardzo popularne. Jeżeli pragniesz uzyskać więcej informacji o trustach, polecamy wydawnictwa E-Z Legal Living Trust Kit lub E-Z Legal Guide to Living Trusts.

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor