----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

09 stycznia 2002

Udostępnij znajomym:

Śmierć - to wielki biznes z dwóch powodów:

braku wiedzy i stresu klientów

domów pogrzebowych.

Przeciętna rodzina zmuszona jest do zakupu usług pogrzebowych raz na kilkanaście lat i najczęściej brak doświadczenia w tej dziedzinie decyduje, że nie wiemy co oznacza drogi lub niedrogi pogrzeb. W dodatku zakup trumny i miejsca na pochówek odbywa się w sytuacji stresu i żałoby, co utrudnia lub wręcz uniemożliwia negocjowanie ceny.

Koszty przeciętnego pogrzebu w USA wzrastają regularnie o kilka procent rocznie i w ubiegłym roku wyniosły około $6,000.

Rozbudowane i kosztowne pogrzeby są w Ameryce tradycją dość nową. Do dwudziestego wieku pogrzeb był w USA sprawą imtymną i przeznaczony był dla najbliższego kręgu rodzinnego tylko.

Stopniowo wprowadzano coraz to nowe usługi i domy pogrzebowe rozbudowały swoje funkcje spełniając obecnie wiele zadań prawnych, związanych z ochroną zdrowia publicznego (głównie psychologicznego).

Domy pogrzebowe przywróciły także praktykę z epoki faraonów - balsamowanie zwłok. Dzieje się tak rzekomo ze względów zdrowotnych, a także z uwagi na lepszą dyspozycję zwłok.

Domy pogrzebowe muszą stosować się do zasad

Jessica Milford już w latach sześćdziesiątych opisała praktyki stosowane przez przedsiębiorców pogrzebowych, zmuszające klientów do zakupu drogich usług i do kupowania ich w całych pakietach.

Jej publikacje doprowadziły do zmiany przepisów prawnych. Po dwunastu latach walk Federal Trade Commission (FTC) wprowadziła pewne zasady, których domy pogrzebowe zmuszone zostały przestrzegać. Podstawowe z nich to:

ť klient musi otrzymac listę wszystkich dostępnych usług i akcesoriów w całym przekroju cenowym,

ť klient ma prawo wybrać te usługi i akcesoria, które chce. Dom pogrzebowy nie ma prawa zmuszać do sprzedaży wiązanych.

ť klient ma prawo otrzymać listę wybranych usług wraz z cennikiem.

Prawa te istnieją, trzeba jednak o nich wiedzieć. Domy pogrzebowe nie stosują się do nich, jeśli nie są zmuszone. Według badań rynkowych przeprowadzonych przez FTC tylko jedna trzecia domów pogrzebowych stosowała się do wszystkich przepisów Prawa Pogrzebowego (Funeral Rule).

Prawo to zostało zmodifikowane w 1994 roku. Na jego mocy klienci, którym nie udostępniono pełnej listy usług oskarżyli dom pogrzebowy Lewis & Rribbs Mortuary z San Francisco o zwrot $20,000 i sprawę wygrali.

W największym procesie o zwrot kosztów dom pogrzebowy z Dallas Restland Funeral Home zmuszony był do zapłacenia $121,000 odszkodowania za to samo naruszenie Funeral Rule. W rezultacie przestrzeganie prawa poprawiło się z jednej trzeciej na dwie trzecie we wszystkich domach pogrzebowych.

Żeby wiedzieć czego powinniśmy żądać musimy znać podstawowe przepisy.

Współczesny pogrzeb

Typowy współczesny pogrzeb amerykański, jak opisuje go Jessica Milford zawiera: "Ekspozycję zabalsamowanych i upiększonych zwłok spoczywających na piankowym materacu w eleganckiej trumnie, odwiedziny zmarłego w specjalnym pomieszczeniu kostnicy tzw. slumber room, ostatnie spojrzenie na zmarłego w otwartej trumnie, złożenie kwiatów od rodziny i przyjaciół, złożenie zwłok w miejscu spoczynku na cmentarzu lub w mauzoleum."

Oczywiście każda usługa ma swoją cenę. Jeżeli o tym wiesz, nie dasz się wykorzystać.

• Tańszy jest pogrzeb w dni powszednie, niż w weekendy i święta. Jeśli nie ma to dla Ciebie znaczenia, zarezerwuj datę pogrzebu na dzień powszedni.

• Gdy zobaczysz trumnę, która Tobie się podoba, zanotuj firmę i rozmiary i popytaj innych sprzedawców o cenę. Mogą one być bardzo różne.

• Nie poddawaj się taktyce nacisku, często stosowanej przez domy pogrzebowe. Wiele razy chowają one tańsze trumny lub określają je jako trumny z zapomogi. Poproś o pokazanie wszystkich dostępnych trumien w całym przekroju cenowym.

• Częstą praktyką jest także proponowanie najdroższych ceremonii zamiast poinformowanie rodziny o wszystkich możliwych.

• Jeżeli koszty pogrzebu odgrywają dużą rolę, warto rozpatrzyć usługi jednego z tzw. memorial societies. Memorial Society jest to organizacja nie nastawiona na zysk, której celem jest pomóc członkom w organizowaniu tanich i prostych pogrzebów, a także w uświadamianiu ich na temat różnych możliwości pochówku i istoty planowania pogrzebów.

Aby dowiedzieć się, gdzie w Twojej okolicy znajdują się wspomniane instytucje:

• zadzwoń pod numer 800-765-0107,

• odszukaj na stronie internetowej

www.funerals.org

• napisz do:

Funeral & Memorial Society of America

PO Box 10

Hinesburg, VT 05461.

Kremacja

Tradycyjny pochówek w ziemi jest najdroższy. Coraz bardziej powszechnie stosowana jest kremacja. Jest tańsza, Kościół Katolicki nie stawia przeszkód na taki wybór. Kremacja może znacznie obniżyć koszty całego pogrzebu. Jeśli decydujemy się na nią odpada nam balsamowanie, zakup trumny. Do ewentualnej ekspozycji ciała możemy trumnę wynająć z domu pogrzebowego. Funeral Rules nakazuje domom pogrzebowym złożenie zwłok do kremacji w jednorazowym, niedrogim pojemniku.

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor