Istnieje wiele niebezpieczeństw związanych z zażywaniem heroiny. Słyszy się o nim podczas rozpraw sądowych, w szpitalnych pogotowiach, w przytułkach dla bezdomnych lub chronicznie chorych. Mimo wszystko liczba amatorów tego narkotyku wciąż jest ogromna.
Heroina stanowi źródło nielegalnych biznesów, jest pośrednim powodem skandali politycznych i towarzyskich wielkiego świata oraz cichych tragedii wielu najzwyklejszych dzieci i ich rodzin.
Heroina jest substancją nielegalną, silnie uzależniającą fizycznie i psychicznie. Jej amatorzy mają do czynienia z kombinacjami "udoskonalonymi" cukrem, mąką ziemniaczaną, mlekiem w proszku, strychniną. Ponieważ używający heroinę nie jest w stanie sprawdzić rzeczywistej jej zawartości, stąd każde użycie wiąże się z niebezpieczeństwem przedawkowania, a nawet śmierci.
Heroina ma postać białego, miałkiego proszku przypominającego wyglądem cukier puder. "Działka" - to niewielka ilość tego proszku (ok. ź łyżeczki) zawinięta w prostokątną folię przypominającą aluminium lub sreberko od gumy do żucia. Między bajki należy włożyć pogląd, że heroina jest drogim narkotykiem, dostępnym tylko dla bogatej elity. Drobne "zaskórniaki" lub tak zwane lunch money wystarczają na zakup "towaru".
Wśrod młodzieży polonijnej heroina cieszy się wyjątkową popularnością. Smutną anegdotą jest fakt, że wychodząc naprzeciw klientowi, który nie zdążył nauczyć się jeszcze języka angielskiego, co sprytniejsi sprzedawcy (dealers) są wyraźnie zainteresowani nauką prostych zwrotów naszego języka.
Czym spowodowana jest ta niepokojąca wśród Polaków moda na heroinę? Na pewno jedną z przyczyn jest niewystarczająca wiedza jaką my, rodzice, posiadamy o tym narkotyku (i niestety o wielu innych również) oraz naiwne złudzenie, że nasze dziecko tak daleko nigdy nie posunie się.
Pracując z polską młodzieżą często słyszę gorące zapewnienia: Ja nigdy nie dam wciągnąć się w heroinę, jeszcze mam głowę na karku..." itp. Zdarza się, że niektórych rodziców takie stwierdzenie uspokaja, usypiając ich czujność. W większości przypadków z rodzicami wygłaszającymi tak stanowcze sądy spotykamy się jednak po upływie kilku lub kilkunastu tygodni, kiedy ich dzieci przejawiają już oczywiste symptomy uzależnienia od heroiny.
O skali tego problemu niech świadczy fakt, że od 1991 roku czterokrotnie wzrosła liczba dzieci między 12 a 17 rokiem życia przyjętych na reanimację w wyniku problemów związanych z nadużywaniem heroiny.
Do wielu z tych sytuacji najprawdopodobniej nie doszłoby, gdyby rodziny umiały rozpoznać symptomy odurzania się heroiną i w odpowiedni sposób reagowały na nie.
Charakterystycznymi objawami zażywania heroiny są:
- Szkliste oczy ze zmniejszonymi źrenicami
- Pociąganie nosem, katar bez wyraźnej medycznej przyczyny
- Suchy kaszel
- Zmiany skórne lub nawet owrzodzenia w okolicy nosa nie mające medycznego uzasadnienia
- Krwotoki z nosa
- Wyjątkowa gadatliwość przechodząca później w ospałość
- Mimowolnie opadające powieki
- Wypryski na twarzy przypominające trądzik lub pogłębienie się istniejących już stanów zapalnych
- Ślady po nakłuciach
- Siniaki i blizny w okolicach żył
Część z tych objawów, oczywiście, może być wywołana medycznymi stanami na przykład alergią, osłabieniem organizmu, grypą. Rodziców zachęcam do tak zwanego kojarzenia faktów i kompleksowej obserwacji.
Cenną wskazówką pozwalającą z wysoką trafnością rozpoznać czy mamy do czynienia z osobą zaangażowaną w narkotyki jest lista następujących zachowań:
- Gwałtowne zmiany nastroju (bez widocznych powodów)
- Bezsenność lub ospałość
- Zmiany apetytu
- Izolowanie się od rodziny
- Łamanie reguł zachowania obowiązujących w domu
- Przechowywanie narkotyków, alkoholu lub potrzebnych do ich zażywania przyrządów
- Groźby i awantury w domu
- Późne powroty lub ucieczki z domu
- Problemy w szkole: pogorszenie ocen, spóźnienia, nieobecności, złe zachowanie, spanie podczas zajęć
- Brak zainteresowań
- Koledzy zażywający narkotyki
- Znikanie cennych przedmiotów z domu, kradzieże
- Problemy z prawem
Są to zachowania i stany generalnie wskazujące na nadużywanie przez dzieci i młodzież jakicholwiek substancji odurzających. Wystąpienie kilku z nich może już być przyjęte jako wysoce prawdopodobna oznaka używania narkotyków.
Każda substancja odurzająca wywołuje ogromne spustoszenie w organiźmie i psychice człowieka, powodując utratę kontroli nad własnym życiem.
Heroina w szczególności odpowiada powyższemu określeniu. Uzależnia bardzo szybko psychicznie a także fizycznie. Przekształca w dramatyczny sposób życie człowieka w nieustającą pogoń za kolejną dawką, zdobywaniem pieniędzy i "high-em". Powoduje coraz dotkliwszą pustkę, strach, wyrzuty sumienia i fizyczny ból, który może być tylko znieczulony następną dawką narkotyku.
Osoby zażywające heroinę szybko zaczynają dopuszczać się kradzieży, rozbojów, prostytucji po to tylko aby opłacić rosnące koszty nałogu. Do częstych należą przypadki heroinistów potrzebujących dziennie $100 lub więcej na narkotyk.
Ofiarami padają rodziny, krewni, sąsiedzi. Dawanie w zastaw cennych przredmiotów, kradzieże z domów, kont kredytowych, sklepów są w tej chorobie na porządku dziennym.
Szybka moralna degradacja, fizyczne wyniszczenie organizmu, przedawkowania, HIV, żółtaczka, choroby weneryczne, wypadki samochodowe to tylko ogólny bilans skutków zażywania heroiny.
Leczenie
Zdementujmy przede wszystkim kilka fatalnych nieporozumień.
1. Osoba uzależniona w jakimkolwiek stopniu od heroiny nie jest w stanie sama uporać się z nałogiem. Potrzebuje pomocy specjalistów.
2. Zastępowanie heroiny innym środkim odurzającym nie jest leczeniem.
3. Kilkudniowy pobyt w szpitalu lub tak zwane odtrucie jest jedynie medyczną stabilizacją organizmu w żadnym stopniu nie gwarantującą utrzymania trzeźwości.
Proces terapii osób uzależnionych od heroiny jest długotrwały i skomplikowany. Często nieodzownym elementem rozpoczynającym drogę do abstynencji jest całkowite odtrucie organizmu z tej substancji, czyli tak zwany detox.
Medyczny lub medycznie monitorowany trwa zazwyczaj 3 - 10 dni. Wymaga pobytu pacjenta w ośrodku terapeutycznym lub w szpitalu.
Zdecydowanie ryzykowne jest przeprowadzanie odtrucia "domowymi metodami". Dolegliwości wywołane zmniejszającym się poziomem heroiny w organizmie powodują, że odtruwany zrobi wszystko aby zażyć narkotyk. Nieefektywne jest pilnowanie,wywożenie w odległe miejsca, stosowanie jakichkolwiek leków bez konsultacji lekarskiej.
Najlepsze efekty przynosi 24- godzinny pobyt pacjenta w specjalnej do tego celu powołanej placówce (szpital, ośrodek), gdzie otrzymuje medyczną opiekę, a co najważniejsze - intensywne terapeutyczne wsparcie.
Po zakończonym odtruciu rozpoczyna się najistotniejsza część leczenia - program terapeutyczny. Terapia pozwala uzależnionemu zrozumieć na czym polega jego choroba, uczy sposobów zachowywania abstynencji oraz przygotowuje do zdrowego funkcjonowania w szkole, pracy, rodzinie.
Z uwagi na siłę, z jaką heroina uzależnia, najefektywniejszym jest kilkumiesięczny intensywny program terapeutyczny w ośrodku stacjonarnym, po czym kontynuowanie leczenia w klinikach ambulatoryjnych (kilkugodzinne sesje w ciągu tygdnia). Nieodzownym elementem jest uczestniczenie chorego w grupach wsparcia Anonimowych Alkoholików/Anonimowych Narkomanów. Spotkania odbywają się codziennie w kilkudziesięciu punktach Chicago i okolic praktycznie przez całą dobę.
Wsparciem jest również rodzina uzależnionego, która w większości ośrodków terapeutycznych jest ważnym elementem terapii. Tylko bliscy, którzy z pomocą profesjonalisty zmienią swoje postawy wobec dziecka i jego choroby będą mogli wesprzeć je w rozwijaniu abstynencji.
Dla wielu osób uzależnionych od heroiny po zakończeniu pierwszej fazy leczenia bezpiecznym rozwiązaniem jest pobyt we wspólnocie terapeutycznej tak zwanej Recovery House lub Halfway House. Miejsca te, umożliwiając pracę lub naukę, zapewniają kontynuowanie terapii i wzajemne wsparcie jakie dają sobie mieszkańcy wspólnoty.
Niezależnie od stopnia zaawansowania choroby, każdy uzależniony może stać się pełnowartościowym człowiekiem odnoszącym sukcesy w wielu dziedzinach życia, jeżeli skorzysta z terapii.
Ogromną rolę w decyzji o podjęciu leczenia odgrywa rodzina. Bliscy dzięki swoim zmienionym postawom wobec uzależnionego mogą przyspieszyć jego decyzję zerwania z narkotykami. Dzięki wspólnej terapii mogą też stanowić dla niego niezastąpione źródło wsparcia.
Zrzeszenie Amerykańsko Polskie proponuje wszystkim polskojęzycznym rodzicom, których dzieci mają jakikolwiek problem z substancjami odurzającymi, codygodniowe spotkania w Grupie Wsparcia dla Rodziców. Dla dzieci poniżej 18 roku życia i ich rodzin oferujemy indywidualne i rodzinne konsultacje, pomagamy w wyborze najodpowiedniejszego programu terapeutycznego, jak również umożliwiamy rodzinie uczestniczenie w procesie leczenia.
Pamiętajmy, że najważniejsze jest dotarcie do dziecka i znalezienie pomocy zanim będzie za późno.