----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

09 lutego 2002

Udostępnij znajomym:

Posłuchaj wersji audio:

00:00
00:00
Download

W celu podjęcia decyzji w jaki fundusz obligacyjny (bond fund) zainwestować swoje pieniądze, niezbędna jest wiedza o tym, na co należy zwracać uwagę, analizując materiały dostępne na temat danego funduszu obligacyjnego.

Average current yield

Jedną z najważniejszych statystyk dostępnych na temat funduszu obligacyjnego jest śrendni poziom odsetek wypłacanych przez wszystkie obligacje znajdujące się w danym funduszu (average current yield).

Jeśli np. bieżące odsetki danego funduszu obligacyjnego wynoszą 6% wówczas zakładając, że stopy procentowe nie ulegną większym zmianom, możemy oczekiwać zwrotu równającego się 6% rocznie lub 0.5 miesięcznie (większość funduszy obligacyjnych wypłaca odsetki miesięcznie).

Niestety, z reguły stopy procentowe nie stoją w miejscu, co znacznie komplikuje proces wyboru właściwego funduszu obligacyjnego.

Stopy procentowe zmieniają się w miarę często, odzwierciedlając prognozy gospodarcze. Dlatego właśnie current yield nie jest wyłączną informacją, którą należy kierować się podczas wyboru.

Należy również zwrócić uwagę na to, czy bieżące odsetki mają potencjał na wzrost czy spadek. Gdy bieżące odsetki funduszu są w tendencji spadkowej, wówczas z reguły wartość obligacji trzymanych przez fundusz wzrasta. Gdy bieżące odsetki funduszu stopniowo rosną, wtedy z reguły wartość obligacji trzymanych przez fundusz maleje.

Nasza prognoza na kierunek zmian stóp procentowych w okresie, na który zamierzamy podjąć inwestycje, zaważy na tym, w jaki fundusz postanowimy zainwestować.

Stałe stopy procentowe.

Jeśli uważamy, że stopy procentowe przez okres, jaki planujemy trzymać fundusz obligacyjny nie zmienią się drastycznie, wówczas bieżące odsetki płacone przez fundusz powinny być bardzo ważnym czynnikiem w wyborze. Fundusze obligacyjne, które z reguły sprawują się najlepiej w tego rodzaju klimacie, to tak zwane Diversified Strategic Incom Bond Funds lub Long-Term Bond Funds.

Tego rodzaju fundusze koncentrują się na inwestowanu w różnego rodzaju obligacje oferujące najkorzystniejsze dywidendy.

Spadek stóp procentowych.

Jeśli uważamy, że stopy procentowe będą spadać, wówczas bieżące odsetki (current yield) są tylko częścią potencjalnego zysku przez dany czas.

Przykład: Załóżmy, że bieżące odsetki funduszu wynoszą 6% w momencie gdy kupujemy fundusz z zamiarem trzymania go przez jeden rok.

Jeśli przez ten rok bieżące odsetki fundusz spadną do 4%, szanse są na to, że całkowity zysk otrzymany przez akcjonariuszy funduszu w ciągu tego roku przekroczy 6%, ponieważ wartość obligacji trzymanych przez fundusz wzrośnie na tyle, żeby przewyższyć efekt malejących bieżących odsetek, a co się z tym wiąże, malejących dywidend.

Oczywiście, jeśli zdecydowalibyśmy się trzymać fudusz dłużej niż rok, wówczas oczekiwać możemy mniejszych zysków, ponieważ bieżące odsetki funduszu zmniejszyły się.

Total Return Bond Funds

Fundusze, które z reguły przynoszą najlepsze rezultaty w klimacie malejących stóp procentowych, to tak zwane Total Return Bond Funds.

Fundusze te inwestują w obligacje, które nie koniecznie oferują najkorzystniejsze bieżące odsetki, ale które w zamian oferują największy potencjalny wzrost w cenie, jeśli stopy procentowe będą spadać.

Zniżkowanie stóp procentowych

Jeśli oczekujemy, stopy precentowe będą wzrastać przez okres trwania inwestycji w funduszu obligacyjnym, wówczas bardzo ważnym czynnikiem jest średnia ilość lat pozostająca do umożenia obligacji trzymanych przez fundusz (average bond life).

W tej sytuacji chcemy, aby average life było jak najkrótsze, oraz żeby fundusz był w stanie dokupować obligacje płacące wyższe dywidendy (odzwierciedlające tendencje wzrastających stóp procentowych) w miarę wygasania obligacji trzymanych przez fundusz. Fundusze, które mają właśnie to na celu, zwane są Short-Term Bond Funds.

Money Market

Jeśli planujesz w miarę krótkoterminową inwestycję w fundusz obligacyjny w klimacie wzrastających stóp procentowych, zastanów się nad innymi alternatywami, takimi jak fundusz money market. W tego rodzaju klimacie stóp procentowych, krótkoterminowa inwestycja w fundusz obligacyjny może przenieść straty spowodowane przez spadek wartości obligacji trzymanych przez fundusz.

Average bond rank/quality

Bardzo ważną kwestią przy wyborze funduszu obligacyjnego jest jakość obligacji trzymanych przez fundusz. Najlepsza jakość wyrażona jest przez średni ranking AAA (average bond rank/quality). Średni ranking powyżej litery B uważany jest za ranking uzasadniający kupno funduszu obligacyjnego przez indywidualnych inwestorów.

Im lepszy ranking obligacji trzymanych przez fundusz, tym mniejsze ryzyko związane z inwestowaniem w fundusz, ale niestety, co jest z tym związane, również mniejszy potecjalny zysk. Dla tych którzy są skłonni podjąć ryzyko, odpowiednimi funduszami są High Yield Bond Funds (fundusze, które inwestują w obligacje z rankingiem B lub poniżej), które oferują bardzo wysokie oprocentowanie w zamian za podejmowane ryzyko.

Wybierając fundusz obligacyjny, który jest dla nas odpowiedni warto zebrać trochę informacji o tym, kto zarządza danym funduszem oraz sprawdzić opinie na temat funduszu w serwisach Morningstar i Lipper. Zarządzanie funduszem obligacyjnym to bardzo trudne zadanie wymagające podejmowania wielu ważnych decyzji odnośnie prawidłowej selekcji obligacji, które znajdą się w funduszu, dlatego też bardzo istotne jest doświadczenie posiadane przez zarząd danego funuszu.

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor