----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

09 marca 2002

Udostępnij znajomym:

Prawo - to jedna z najrozleglejszych dziedzin współczesnej rzeczywistości. Zadaniem szkól prawniczych jest kształcenie specjalistów w różnych dziedzinach prawa. Przygotowują one kandydatów na różne stanowiska: do pracy w rządzie, w olbrzymich korporacjach, dużych firmach, szkołach, wszelkiego rodzaju instytucjach itp. Nie każdy prawnik musi spędzać czas w sądzie. Niektórzy z nich pracują samodzielnie, niektórzy współpracują z innymi prawnikami tworząc zespoły adwokackie. Mogą oni praktykować prawo ogólne albo jego wąską dziedzinę. Wreszcie, część absolwentów prawa nie pracuje w przyszłości w swym wyuczonym zawodzie.

Przed wyborem uczelni należy uświadomić sobie, czym się prawnik zajmuje i czy odpowiada to naszym predyspozycjom i oczekiwaniom. Co jakiś czas organizowane są targi prawnicze w różnych miastach na terenie Stanów Zjednoczonych. Odbyły się już one w Atlancie, Bostonie, Chicago, Houston, Los Angeles i New York City. Sponsorowane są one przez LSAC (Law School Admission Council). Istnieje tam możliwość spotkania się z ludźmi z branży, zdobycia potrzebnych informacji na temat szkól prawniczych, a także odpowiedzenia sobie na nurtujące pytania, np. jaka szkoła prawnicza jest najlepsza, na jakich zasadach odbywa się proces rekrutacyjny, jakie są najlepsze sposoby przygotowywania się do testu LSAT (Law School Admission Test), jakie są możliwe rozwiązania finansowania studiów?

Przed wybraniem szkoły i złożeniem odpowiednich dokumentów należy wziąć udział w teście LSAT (Law School Admission Test). Zdanie tego testu jest jednym z warunków ubiegania się o miejsce w szkole prawniczej. Składa się on z eseju i części testującej zdolności analityczne i rozumienie tekstu przez kandydata. Po zdaniu testu można poważnie myśleć o miejscu na prawie.

Najlepsze szkoły prawa

Oto ranking najlepszych szkol prawniczych w Stanach Zjednoczonych opracowany przez gazetę US News na 1999/2000 rok. Punkty oznaczają łączną ocenę uczelni.

1. Yale University (CT) 100

2. Stanford University (CA) 96

3. Harvard University (MA) 92

4. Columbia University (NY) 90

5. New York University 88

6. University of Chicago 86

7. University of Michigan, Ann Arbor 84

8. University of Virginia 84

9. University of California, Berkeley 83

10. Duke University (NC) 82

11. University of Pensylwania 82

12. Cornell University (NY) 81

13. Northwestern Univ.(IL) 80

14. Georgetown Univ.(DC) 79

15. Univers. of Texas-Austin 77

16. University of California-Los Angeles 76

17. Vanderbilt Univ. (TN) 73

18. University of Southern California 72

19. University of MinessotaTwin Cities 71

20. University of Iowa 68.

Po wybraniu odpowiedniej szkoly prawniczej odpowiadającej wymaganiom kandydata, należy przystąpić do procesu rekrutacyjnego.

Jak się ubiegać o przyjęcie.

Pierwszym krokiem jest zbieranie odpowiednich dokumentów i wypełnianie formularzy wymaganych przez daną szkołę. Ostatnio opracowano pewną innowację w dziedzinie aplikacji do szkół zwaną LSACD (Electronic Law School Applications), która jest dostępna od września 2001 roku. LSACD jest to multimedialny CD-ROM, który pozwoli przygotować formularz wymagany przez szkołę szybko i łatwo na własnym komputerze PC. Należy odpowiedzieć na pytania zawarte w formularzu oraz zaznaczyć odpowiednią szkołę. Po skompletowaniu informacji wystarczy to wydrukować i wysłać drogą elektroniczną lub pocztową do wybranej szkoły.

Procesy rekrutacji (daty, poszczególne oczekiwania od kandydatów, dodatkowe dokumenty) są uzależnione od władz danej uczelni (dziekanów). Każda szkoła oferuje informacje swoim potencjalnym studentom wydawane w postaci broszur i stron internetowych.

Innym udogodnieniem jest skorzystanie z pomocy LSDAS (Law School Data Assembly Service). Pośredniczy on między kandydatem a daną szkolą prawa. LSDAS musi posiadać skompletowane informacje na temat kandydata, które są niezbędne przy kwalifikacji na studia. Do tego zalicza się: świadectwa szkoly średniej, dodatkowe zaświadczenia, wyniki LSAT, rekomendacje. Przystąpienie do LSDAS jest płatne i wynosi $95, za każdą dodatkową szkolę płaci się kolejne $9.

Skąd pieniądze?

Inna, bardzo ważna kwestia - to finansowanie studiów. Jest to ogromna, ale też niezwykle opłacalna inwestycja, o czym kandydaci przekonują się po skończeniu studiów. Dla studentów prawa możliwa jest pomoc finansowa na czas studiów w postaci stypendium, dotacji oraz pożyczek. Większość studentów prawa jednak finansuje swoje studia korzystając z pożyczek. Najlepszym źródłem informacji w tych kwestiach jest biuro pomocy finansowej w każdej szkole prawa, będącej członkiem LSAC (Law School Admissicn Council). W trzyletniej szkole prawniczej koszty wynoszą około $140,000. Dodatkowo należy pamiętać o kosztach zakwaterowania, wyżywienia, pomocy szkolnych, dojazdu oraz wydatków osobistych. W obliczu takich wydatków ponad 80% studentów prawa korzysta z pożyczek (rządowych bądź prywatnych). Większość szkól prawa bierze udział w FFELP (Federal Family Education Loan Program) zawierający pożyczki Stafford. Istnieje tez drugi, działający na podobnych zasadach program zawierający pożyczki Ford (FDSLP-Federat Direct Sfident Loan Program). Oprócz pożyczek federalnych, możliwe są też prywatne. Niektóre ze szkół prawniczych biorą udział w programie Federat Work-Study, który polega na podjęciu pracy w czasie studiów.

O dostaniu się do szkoły prawniczej można dowiedzieć się z witryny www.getintolaw.com, a o pomocy finansowej - www.finaid.com.

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor