Kilka lat wstecz świat był znacznie prostszy. Komputer - to była duża, szara skrzynka z wielkim monitorem na którym przyjaźnie migał zielony kursor, czekający na wpisanie komend. Potem było Windows 3.1 - rewolucja, a potem już się zaczęło. Obecnie na rynku znajdziemy olbrzymi wybór komputerów w różnej postaci i oczywiście o różnym przeznaczeniu. Poniższy tekst jest próbą uporządkowania wiedzy użytkownika na temat rodzajów komputerów i ich przeznaczenia.
Zacznijmy od tych najmniejszych, czyli PDA (Personal Data Organizer). Pojawiły się na rynku kilka lat temu i początkowo miały zastąpić elektroniczne rolodex-y. Z czasem okazało się, że poza książką adresowo telefoniczną można używać ich do kalendarza spotkań, listy rzeczy do zrobienia, a z czasem do pisania i odbierania poczty elektronicznej. Palm Pilot był pionierem na rynku PDA i absolutnym przebojem. Jego niewielkie wymiary, prostota obsługi i niskie ceny szybko zagwarantowały mu miesce w kieszeniach wielu biznesmenów, lekarzy i sprzedawców. Sukces Palma nie dawał spokoju firmie Microsoft, która po raz kolejny przeoczyła i nie doceniła nowatorskiego rozwiązania systemu operacyjnego jakim jest Palm OS. Palm szybko zdobywał rynek i stawał się standardem. Microsoft rozpoczął prace nad systemem operacyjnym Windows dla PDA"s. Oczywiście, pierwsze wersje Windows CE (taką nazwę dostały Windows dla PDA) były niestabilne i mało atrakcyjne. Dodatkowo Pocket PC (czyli PDA wyposażone w Windows CE) były urządzeniami kilkakrotnie cięższymi niż konkurencyjne Palmy. Obecnie te dwa standardy równomiernie obsługują rynek, czyli po raz kolejny Microsoft odrabia straty. Rola jaką pełnią PDA jest prosta - jest to elektroniczna wersja organizera i prostego komputera, który możemy nosić w kieszeni marynarki. Na bieżąco możemy notować, wpisywać adresy, pisać w pociągu e-mail, ustawiać pasjansa, używać jako budzika, wpisywać wydatki, przeglądać mapy miast... Ostatnio pojawiły się nawet wersje pakietu MS Office wraz z MS Money na Pocket PC. Obecnie na rynku dostępne są tysiące najróżniejszych programów, o wszelakim przeznaczeniu dla tych małych komputerków. Technicznie, praca z PDA polega na wpisywaniu tekstu do urządzenia przy użyciu małego rysika. Czyli na ekranie przy użyciu wyświetlonej mini klawiatury lub przy użyciu specjalnej symboliki wpisujemy dane do PDA. Ostatnie "dziecko" Microsoftu - Transcriber pozwala nam pisać po ekranie całymi zdaniami jak po kartce papieru, po czym tekst jest rozpoznawany i zamieniany na czcionkę komputerową. Niektóre PDA mają możliwość nagrywania rozmów nawet do kilkunastu godzin - jest to bardzo pomocne w wypadku spotkań na których nie mamy czasu notować. Nagranie to możemy odsłuchać w spokoju na PDA lub na komputerze stacjonarnym i wtedy dopiero sporządzamy notatki.
Obecne na rynku PDA dzielimy na:
- Palm OS, który jest bardzo prosty w użyciu, praktycznie po dwóch godzinach zabawy jesteśmy prawie ekspertami w jego użyciu. Standardowo Palm OS przychodzi z zestawem podstawowych programów takich jak: książka adresowa, kalendarz, lista rzeczy do zrobienia, notatnik, kalkulator, zegarek, terminarz wydatków. Palm Grafiti, czyli język symbolów, którym przy pomocy rysika wpisujemy dane jest stosunkowo łatwy w przyswojeniu i pozwala na szybkie wprowadzanie danych. Każdy Palm zawiera specjalne oprogramowanie Palm Desktop, które wgrywamy na komputer stacjonarny i przy pomocy cradle (podstawka do komunikacji z komputerem i ładowania akumulatorów w PDA). Poprzez tę podstawkę synchronizujemy także dane z komputerem stacjonarnym jak i wgrywamy nowe programy. Palm Piloty są lekkie, tanie, a ich akumulatory wystarczają na kilkudniowe używanie bez potrzeby doładowania. Zawierają od 2-16MB RAM. Wyświetlacz jest zwykle czarno-biały, co gwarantuje dłuższe użytkowanie bez ładowania baterii. Rozdzielczość ekranu to zwykle 160 x 160 pikseli, czyli wystarczająco dla tekstu, a za mało na grafikę. Generalnie Palm Pilot jest świetnym wyborem jeżeli PDA ma spełniać swoje podstawowe funkcje i nasz budżet jest ograniczony lub nasza kieszeń w marynarce jest za mała aby utrzymać Pocket PC (Palmy ważą od 110 do 160 gramów, Pocket PC ważą od 170 do 260 gramów). Ceny Palmów to zakres od $99 (monochromatyczne wyświetlacze) do $435 za modele kolorowe.
- Pocket PC (Windows CE) jest to nic innego jak normalne Windows w wydaniu mini. Podstawowa obsługa urządzenia jest prosta dla użytkowników normalnych Windows. Trochę więcej czasu zajmuje poznanie zasad działania menedżera kontaktów, który w tym wydaniu jest uproszczoną wersją pełnego Outlooka z pakietu Microsoft Windows. Sam Outlook w pełnej wersji nie jest programem intuicyjnym i wymaga od użytkownika przeczytania instrukcji, aby się nim posługiwać. Natomiast raz poznany jest moim zdaniem świetnym narzędziem pracy. Miniaturowa wersja Windows daje programistom nieograniczone możliwości adoptowania programów z dużych PC na Pocket PC. Dlatego też na stronie www.download.com znajdziemy kilkadziesiąt tysięcy najprzeróżniejszych programów praktycznie do wszystkiego. Synchronizacja z dużym komputerem lub dwoma (na przykład w pracy i w domu) odbywa się przy pomocy programu ActiveSync i jest bezbolesna. Pocket PC zawierają zwykle od 16-64MB pamięci RAM i zwykle dodatkowe złącza na włożenia kart pamięci typu CompaktFlash lub Memory Stick. Ekrany, praktycznie wszystkie kolorowe o rozdzielczości 320x240 pikseli lub większej, wyświetlają obraz w 65,000 kolorach. Czyli, Pocket PC jest to mały kieszonkowy notebook na którym możemy oglądać nawet krótkie filmy, zdjęcia czy słuchać muzyki nagranej w MP3. Obecna wersja systemu operacyjnego Microsoft Pocket PC 2002 jest stabilna i nie zawiesza tych małych komputerków. Ceny tych urządzeń zaczynają się od $199, a kończą na $600.
Reasumując, Palmy czy też Pocket PC będą prawdopodobnie w każdej kieszeni i dla każdej kieszeni w ciągu krótkiego czasu. Zastąpią w niektórych wypadkach komputery przenośne "notebooks". Są to praktyczne urządzenia, jednakże wymagające od czasu do czasu kontaktu ze swoim starszym bratem stacjonarnym komputerem PC lub notebookiem. Synchronizacja PDA z dużym komputerem gwarantuje nam, że nie stracimy swoich kontaktów i terminarzy, nawet jeżeli PDA nam zginie lub zostanie uszkodzony.
Kolejnym typem komputerów dostępnych na rynku są notebooks. Ponieważ w poprzednim numerze opisywałem (luty 2002) parametry techniczne notebooków, tak więc tylko skupię się na funkcji jaką obecnie pełnią te komputery. Jest to świetne narzędzie pracy dla ludzi, którzy dużo podróżują i muszą używać komputera. Są to agenci ubezpieczeniowi, sprzedawcy i w niektórych wypadkach studenci. Komputery przenośne nie są wygodne w pracy, tak jak komputery stacjonarne, więc nie spełniają dobrze roli komputera domowego, czy też biurowego. Dobrze jednak wyglądają na biurku.
Wreszcie - komputery PC stacjonarne. Największa grupa i najczęściej używana. Komputer domowy to niejako centrum komunikacyjno - multimedialne. Powinien on zawierać dobrej jakości monitor (15-17" flat panel lub 17-21" flat screen), kartę muzyczną obsługującą przestrzenny dźwięk, kartę graficzną umożliwiającą szybkie przetwarzanie przestrzennych obrazów i obsługującą DVD (np polskie filmy), kartę sieciową, scaner i kolorową drukarkę. Komputer domowy moim zdaniem powinien mieć pełną możliwość wymiany poszczególnych podzespołów w miarę ich starzenia się. Czyli, tanie komputery, w których na płycie głównej znajduje się karta graficzna, muzyczna, sieciowa i do tego pamięć RAM jest jednocześnie pamięcią wideo, nie nadają się do zastosowań domowych. Po prostu taki monolityczny komputer po dwóch latach użytkowania musimy wyrzucić na śmietnik. Komputery monolityczne mogą spełniać swoją rolę dobrze w biurach, gdzie używane są jako edytory tekstu, przeglądarki internetowe, czy też komputery do księgowości. Programy te nie wymagają dużej mocy obliczeniowej i silnych kart graficznych czy też przestrzennego dźwięku. Jedyne co potrzebują - to karta sieciowa.
Mam nadzieję, że to bardzo ogólne opracowanie pomoże w wyborze właściwego komputera, dostosowanego do Państwa indywidualnych potrzeb.