----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

09 marca 2002

Udostępnij znajomym:

Rodzaje pogrzebów

Oprócz tak zwanego tradycyjnego pogrzebu z mszą w kościele i wielką pompą, istnieje kilka innych sposobów.

Tradycyjny pogrzeb z otwartą trumną. Ciało jest balsamowane, ubrane, włożone do trumny i wystawione w domu pogrzebowym. Odprawiane bywa nabożeństwo lub świecka ceremonia, po cyzm ciało odwiezione jest na cmentarz i złożone w grobie.

Tradycyjny pogrzeb z zamkniętą trumną wygląda, jak powyżej, z tym że ciało nie jest wystawiane w trumnie na widok publiczny, przez co nie wymaga balsamowania. Zwłoki mogą być pogrzebane na cmentarzu lub spalone.

Pogrzeb z kremacją przebiega jak wyżej, z tą różnicą, że zamiast na cmentarz, zwłoki są odwiezione do kremacji. Prochy w urnie lub w innym pojemniku są oddane rodzinie.

Tradycyjny pogrzeb z wynajętą trumną. Trumna użyta jest tylko do ceremoniału, po czym ciało jest przełożone do pojemnika pogrzebowego lub poddane kremacji. Ta wersja jest szczególnie korzystna w przypadku kremacji zwłok.

Sam ceremoniał, świecki lub religijny, jest odprawiony przed zakopaniem lub zakopaniu (albo kremacji) ciała; zwłoki nie ma podzczas uroczystości , więc nie ma potrzeby jego balsamowania.

Bezpośrednie pogrzebanie lub kremacja odbywają się bez żadnych uroczystości tak szybko, jak szybko uzyskane jest oficjalne pozwolenie. Z miejsca zgonu ciało wiezione jest prost do miejsca pochówku.

Uroczystość pogrzebowa (funeral service) może odbyć się w domu pogrzebowym, przy grobie na cmentarzu lub w obydwu tych miejscach.

Uroczystość upamiętniająca zmarłego, bez obecności ciała (memorial service) bywa prowadzona w kościele, w domu pogrzebowym czy w domu prywatnym. Wyznawcy różnych religii, członkowie różnych grup etnicznych czy kulturowych mają swoje tradycyjne obrządki.

Przygotowanie zwłok

W Stanach Zjenoczonych popularne jest balsamowanie ciała wystawionego na widok publiczny. Jego celem jest uzupełnienie ubytku wody w ciele za pomocą chemikaliów, by opóźnić rozkładanie się ciała i uatrakcyjnić jego wygląd. Wbrew temu, co domy pogrzebowe mogą sugerować, balsamowanie nie jest ani konieczne w normalnych warunkach, ani wymagane przez przepisy stanowe ze względów sanitarnych. Balsamowanie może być niezbędne tylko w razie śmierci z powodu łatwo zakaźnej choroby lub w razie konieczności transportu zwłok środkami masowej komunikacji (samolotem czy pociagiem), gdy pogrzeb jest z jakichś względów opóźniony o kilka dni.

Uwaga: Jeżeli zwłoki zostały zabalsamowane bez uprzedzenia i bez prawnych powodów, rodzina nie musi za to płacić.

Na rachunku domu pogrzebowego w części poświęconej przygotwoaniu ciała mogą jeszcze pokazać się następujące pozycje:

w umycie (sanitation)

w ułożenie fryzury (kobietom)

w body preparation (usługi inne niż umycie i balsamowanie).

Trumna stanowi połowę kosztu niejednego pogrzebu i jest dla domów pogrzebowych najbardziej intratnym towarem. Wiele domów kupuje trumny od hurtowników za jendną piątą, a nawet jedną dziesiątą ich cen detalicznych. Niektórzy producenci prowadzą tanie sklepy z trumnami (discount cascet store). Przepisy pogrzebowe zabraniają dopisywania do rachunku opłat za używanie trumien pochodzących z innego źródła (cascet handling fee).

Trumny bywają przeróżne, zrobione z drewna, metalu, plastiku czy włókna szklanego (fiberglass). Kosztują od kilkuset dolarów do kilkunastu tysięcy, średnio około $1,500.

Trzeba pamiętać, że żadna trumna, nawet najdroższa i najbardziej szczelna, nie przechowa ciała w nieskończoność. Zaprzeczanie temu jest sprzeczne z prawem. Tymczasem sonda Gallupa wykazała, że 30% klientów domów pogrzebowych było zapewnianych, że najlepsze i najdroższe trumny zapobiegają rozkładaniu ciała.

Oprócz trumny, prawie wszystkie cmentarze wymagają pojemnika cementowego (concrete grave liner, zwany też rough box) lub krypty (burial vault), do których wkłada się trumnę. Zapobiegają one zapadnięciu się ziemi, gdy truma zgnije. Krypty są bardziej estetyczne, szczelniejsze i ok. dwa razy droższe, ale i one nie powstrzymują dekompozycji ciała.

Inne usługi

Koszt pogrzebu zależy też od jakości i liczby innych usług. Te inne dodatkowe usługi to między innymi:

w Wynajem pomieszczeń domu pogrzebowego - sala gościnna, kaplica.

w Transport ciała ze szpitala na cmentarz, samochody do przewozu gości.

w Personel - opłata za usługi kerownika domu pogrzebowego (funeral director), mężczyzn niosących trumnę, organisty.

w Inne - świadectwo zgonu, ogłoszenia w lokalnych gazetach.

Kremacja zwłok

Wspomnieliśmy już o kremacji jako o metodzie alternatywnego pochówku. Kremacja zyskuje coraz bardziej na popularności i korzysta z niej ok. 20% ludności.

Oto zalety kremacji:

w Niższa cena pogrzebu,

w Brak konieczności wykupienia miejsca na cmentarzu,

w Łatwość ewentualnego transportu szczątków (np. do Polski).

Omówimy kremację nieco obszerniej. Wiele religii, włącznie z religią rzymskokatolicką, zezwala na pełną kremację ciała. Przeciw niej wypowiadają się tylko wyznawcy Islamu oraz ortodoksyjni i konserwatywni Żydzi.

Kremacja może być zamówiona w pełnousługowym domu pogrzebowym lub w firmie kremacyjnej (cremation service company). Usługi domu pogrzebowego będą droższe, bowiem po wystawieniu ciała i uroczystościach (jeżeli są takie zamówione), ciało jest odwożone do krematorium. Tylko nieliczne domy pogrzebowe mają urządzenia do dokonania kremacji na miejscu.

Kremacja bez uroczystości pogrzebowych nazywa się bezpośrednią (direct cremation) i jest najtańsza. Ciało jest wtedy zabierane z miejsca zgonu do krematorium. Niezależnie od rodzaju i terminu pochówku rodzina może zamówić mszę w kościele na intencję zmarłego. Sama kremacja kosztuje przeciętnie kilkaset dolarów, a łączny koszt od półtora tysiąca w górę.

Na koszt kremacji składają się:

w Trumna lub pojemnik, w którym ciało zostanie spalone,

w Pojemnik na prochy,

w Ewentualne uroczystości przed kremacją czy po niej.

Rodzina nie musi zakupywać tradycyjnej, kosztownej trumny, gdyż zostanie ona i tak zniszczona. Bardziej rozsądne jest wybranie prostej trumny z surowego drewna czy pojemnika z płótna czy kartonu. A jeżeli rodzina chce wystawić ciało na widok publiczny, może to uczynić w wynajętej trumnie. Pracownikom domów pogrzebowych nie wolno wprowadzać klientów w błąd przez naleganie, że muszą wykupić trumnę. Muszą na piśmie poinformować klienta o możliwości zakupienia taniego zastępczego pojemnika do bezpośreniej kremacji. Prawa te są ustalone przez ustawę zwaną Funeral Rule.

Pogrzeb to nie tylko bolesna okoliczność dla rodziny. To również duży wydatek, który może kosztować nawet $10,000, nie licząc miejsca na cmentarzu, wykopania grobu i postawienia pomnika. Nic dziwnego, że resort pogrzebowy zarabia ok. $6 mld rocznie. Koszt pogrzebu przeraża wiele starszych osób. Tymczasem w tym resorcie, tak jak we wszystkich innych, klient ma wiele opcji i może zaplanować pogrzeb tak, by był godny, ale i niedrogi.

Dotychczas przedstawiliśmy ogólne możliwości pochówku i ich ceny. Teraz o tym, jak prawo reguluje działalność domów pogrzebowych, czyli o tzw. Funeral Rules. Jednocześnie przedstawię Państwu działalność Memorial Societies i ich zaangażownie w edukację dotyczącą przygotowania pogrzebu. Informacje te są niezbędne w przygotowaniu godnego pogrzebu po rozsądnej cenie.

Co to są tzw. Funeral Rules

Rodzina zamrłego ma do podjęcia wiele decyzji i to w czasie dużego stresu spowodowanego zgonem bliskiej osoby. Ażeby dopomóc klientom w wyborze usług pogrzebowych i chronić ich prawa, 30 kwietnia 1984 roku Kongres uchwalił tzw. Funeral Rules. Są to prawne normy, przygotowane przez Federal Trade Commission, regulujące pracę domów pogrzebowych.

Dom pogrzebowy ma obowiązek udzielić nam informacji na temat cen towarów i usług przez telefon. Pozwala to porównać ceny proponowane przez różne domy pogrzebowe i wybrać te, które nam najbardziej odpowiadają, a jednocześnie oszczędzić czas. Jeśli natomiast osobiście udamy się do domu pogrzebowego, to powinniśmy otrzymać listę cen, którą możemy zatrzymać.

Cennik musi zawierać koszt poszczególnych towarów i usług tam oferotwanych, np. ceny różnych rodzajów trumien - od najtańszych do najdroższych i specjalne informacje o balsamowaniu, które nie jest wymagenae przez prawo, oprócz wyjątkowych przypadków. Funeral Rules nakładają na domy pogrzebowe konieczność pisemnego objaśniania, czy pobierają specjalną opłatę (fee) za kupowanie kwitaów i nekrologi. Także gdy klient wybierze tzw. kremację bezpośrednią, czyli spalenie bez wystawiania zwłok, dom pogrzebowy powinien poinformować go o możliwości kupna taniej, prostej trumny, która, jak każda inna (nawet ta najdroższa) ulegnie zniszczeniu podczas spalania.

Następnie przedstawiciel domu pogrzebowego nie może wywierać na nas presji, aby wybrać drogie usługi czy towary, a także zaznaczać, że te czy inne towary zabezpieczają ciało przed zniszczeniem. Jest to zabronione.

Tak więc, dzięki Funeral Rules mamy prawo wybrać tylko te towary i usługi, które chcemy i uważamy za stosowne. W razie, gdy prawo stanowe wymaga specjalnych usług pogrzebowych, powinny być one przedstawione na piśmie przez dom pogrzebowy. Po wybraniu usług i towarów, przestawiciel domu pogrzebowego powinien nam wręczyć umowę, określającą koszty poszczególnych usług i towarów przez nas wybranych i przedstawić cenę całkowitą.

Co to jest Memorial Society

Memorial Society jest to organizacja nie nastawiona na zysk, której celem jest pomóc członkom w organizowaniu tanich i prostych pogrzegów, a także w uświadamianiu ich na temat różnych możliwości pochówku i istoty planowania pogrzebów. Tak więc można powiedzieć, iż Memorial Society służy żyjącym, jednocześnie oddając cześć umarłym.

Memorial Society w swojej okolicy można odnaleźć w książce telefonicznej lub za pośrednictwem organizacji branżowej:

Funeral and Memorial Societies of America

Egg Harbor Wisconsin

tel. 414/868-3136

W jaki sposób Memorial Society obniża koszty pogrzebu

Działalność Memorial Society omówię na przykładzie działającego od roku 1963 Memorial Society of Long Island (P.O. Box 3495, Farmingdale, NY 11735-0694, tel. 516/799-5007).

Towarzystwo to ma umowy z wieloma domami pogrzebowymi na terenie Long Island i z dwoma na Queensie oraz po jednym na Brooklynie i Bronksie, co pozwala na negocjowanie niższych cen pogrzebów. Jest to zgodne z prawem stanu Nowy Jork, które zabrania takich negocjacji osobom prywatnym. Tak więc, członkowie towarzystwa otrzymują wykaz domów pogrzebowych, oferujących najtańsze pogrzeby w okolicach Long Island.

Jak działa Memorial Society

Dalej posłużę się działalnością Memorial Society of Long Island, które pomaga swoim członkom w następujących dziedzinach:

1. Planowanie pogrzebów. Członkowie otrzymują osobiste ankiety, w których określają swoje preferencje pogrzebowe i listę należnych im pośmiertnie świadczeń. Informacje te są niezmiernie ważne dla najbliższej rodziny.

2. Informacje o różnych uroczystościach pogrzebowych i jak się je organizuje.

3. Jakie działania należy podjąć w przypadku śmierci bliskiej nam osoby.

4. Udostępnia podanie dla tych, którzy chcą dokonać donacji organów ciała.

5. Informacje o testamentach.

6. Kartę członkowską, która zawiera porozumienie z więcej niż 140 Memorial Societies na terenie Stanów Zjednoczonych i Kanady, co w przypadku przeprowadzki do innego stanu zapewni nam podobne usługi zrzeszonego towarzystwa bez dodatkowych opłat.

7. Literaturę uświadamiającą we wszystkich kwestiach, dotyczących śmierci i organizacji pogrzebu.

Członkostwo w Memorial Society of Long Island jest otwarte dla wszystkich którzy zaakceptują ogólne cele towarzystwa. Pobierana jest jednorazowa opłata członkowska w wysokości $20, która zapewnia dożywotnie członkostwo dla wstępującego, współmałżonka oraz nieletnich dzieci. Tak więc zasady działalności Memorial Society są proste i efektywne, a członkostwo daje nam wielu ulg.

Kończąc, chciałabym jeszcze raz podkreślić, iż jeśli Państwo zdecydujecie się na samodzielne zorganizowanie pogrzebu, pamiętajcie o Funeral Rules. Osobiście doradzałabym wstąpienie do Memorial Society, gdyż za niską cenę otrzymujemy wiele ciekawych usług i pomoc w jednej z najcięższych chwil naszego życia, jaką jest śmierć bliskiej nam osoby. Ostateczny wybór należy jednak do Państwa.

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor