----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

09 kwietnia 2002

Udostępnij znajomym:

Trwa pobieranie wersji audio...

MBA (Master of Business Administration) to program, który w minionych latach osiągnął szczyt popularności. Obecnie uzyskanie tytułu MBA nie gwarantuje automatycznie świetlanej przyszłości, niemniej jest to cenna, profesjonalna i prestiżowa szkoła biznesu.

Zarządzanie, gdyż wokół tego skupia się program, jest procesem organizowania i kierowania zasobami w taki sposób, żeby osiągnąć wcześniej wytyczone cele. Do takich zasobów zaliczają się: ludzie, finanse, materiały oraz informacje. Żeby być dobrym menedżerem, należy posiąść umiejętność podejmowania decyzji, wykonywania analiz finansowych oraz rozpoznawania reakcji i zachowań w kontaktach międzyludzkich. Program MBA daje w tych dziedzinach podbudowę teoretyczną oraz praktykę. Pomaga on swoim studentom rozwinąć i posiąść umiejętności potrzebne do tego, żeby stali się wysoko wykwalifikowanymi pracownikami.

Po ukończeniu programu, który zwykle trwa dwa lata, otrzymuje się tytuł MBA (Master of Business Administration). Tytuł ten został zaadoptowany przez większość szkół biznesu na całym świecie dopiero około lat 80-tych.

Oprócz programu MBA istnieją inne, bardzo podobne programy:

• Master of Science in Business Administration (MSBA),

• Master of Public Administration (MPA),

• Master of Science in Administration (MB-IA),

• Master of Management (MM).

Liczba ubiegających się o przyjęcie na prestiżowe programy MBA bywa wyższa niż liczba dostających się w szranki szkół biznesu (B-schools). Posłużmy się przykładem Wharton School (Pensylwania). W roku 1999/2000 liczba złożonych aplikacji wynosiła 8,434, z czego zaakceptowano 13% podań. Liczba dziennych studentów wahała się w granicach 1,500 (w tym było 39% cudzoziemców). Rekrutacja do programu MBA charakteryzuje się ogromną rywalizacją kandydatów przypominającą konkurs, w którym wygrywają najlepsi. Ze względu na bardzo dużą rywalizację kandydaci, którzy pomyślnie przeszli proces rekrutacyjny, muszą wykazać się również pewnym doświadczeniem w zarządzaniu.

O zakwalifikowaniu się do programu MBA oprócz zdobytej wcześniej praktyki w dziedzinie biznesu decydują też w dużym stopniu wyniki egzaminu GMAT (Graduate Management Admission Test). Aby myśleć poważnie o studiach biznesu należy zdać taki test na kilka miesięcy wcześniej. Test GMAT składa się z trzech części:

• matematyczna,

• analityczna,

• i językowa.

Przy przygotowywaniu się do testu warto zajrzeć do: The Official Guide to GMAT Review, Graduate Management Admission Council lub do How to Prepare for GMAT (plus CD ROM), Barron Educational Series.

Po wzięciu udziału w teście GMAT każdy kandydat ma prawo do skorzystania z GMASS (The Graduate Management Admission Search Service). Polega to na pomocy w znalezieniu szkoły, odpowiadającej wymaganiom kandydata oraz wymaganiom szkoły. Za taki program nie jest pobierana żadna dodatkowa opłata, jest on darmowy. Odpowiednia szkoła jest szukana na podstawie wcześniej podanych informacji: personalnych tj. wiek, płeć, narodowość; geograficznych tj. region; oraz edukacyjnych tj. ukończenia szkół, wyniki egzaminów itp.

Po wybraniu odpowiedniej szkoły następnym niezwykle ważnym krokiem jest złożenie dokumentów. W skład nich wchodzi: wniosek, resume, esej, referencje, rekomendacje, zaświadczenia o zdaniu testów TOEFL i GMAT.

Kolejnym etapem jest rozmowa kwalifikacyjna (być może najbardziej stresującym). Zadaniem kandydata jest przekonująco uzasadnić, że dany program MBA jest właściwym programem dla niego.

Od 1975 roku istnieje w ramach programu MBA placówka informacyjna, zajmująca się przybliżaniem informacji dotyczących szkół biznesu ich przyszłym kandydatom zwana MBA FORUMS. Do tej pory skontaktowała ona ponad 275 tys. studentów z MBA programem. Gwarantuje ona miedzy innymi bezpośredni kontakt z reprezentacją szkół biznesu na całym świecie, umożliwia rozmowy ze studentami MBA oraz absolwentami. Można tam też zasięgnąć dodatkowych informacji dotyczących rekrutacji a także pomocy finansowej na studia (adres: forums@gmac.com).

W USA około 1500 szkół oferuje program MBA. Według Business Week ich ranking przedstawia się następująco. Oto 12 najlepszych szkół biznesu w Stanach Zjednoczonych:

l. Pensylwania (Wharton)

2. Northwestern (Kellog)

3. Harvard

4. MIT (Sioan)

5. Duke

6. Michigan

7. Columbia

8. Cornell (Johnson)

9. Virginia (Darden)

10. Chicago

11. Stamford

12. UCLA (Andersen)

Oto pięć najlepszych zagranicznych szkół biznesu:

1. INSEAD (France and Singapore)

2. London Business School (UK)

3. Institutio de Estudios Superiores de la Emprese (IESE)

4. IMD (Switzerland)

5. Ivey (Western Ontario)

Szkoły należące do czołówki oprócz znakomitej renomy odznaczają się też wysokimi kosztami nauki. Program MBA posiada jednak zorganizowaną pomoc finansową dla swoich studentów w postaci pożyczek i kredytów (MBA Loans). Jest ona sponsorowana przez GMAC (Graduate Management Admission Council) i fundowana przez Sallie Mae and Wells Fargo Education Services. Istnieje też inna forma pomocy polegająca na otrzymaniu środków na pokrycie kosztów studiów od danej firmy w zamian za odpracowanie udzielonej pomocy po ukończeniu programu. Program oferujący tego rodzaju pomoc jest zwany Corporate Partnership Program (CPP). W ostatnich latach ukazało się sporo publikacji na temat studiów MBA.

Oto kilka z nich, do których z pewnością warto zajrzeć przed przystąpieniem do procesu rekrutacyjnego:

• Getting into Graduate Business School Today, Martinson TH, Waldhew DP, Martinson TE,

• How to Get into the Top MBA Programs, Richard Montauk,

• How to Get on MBA, Morgan Witzel,

• Snapshots for Heli: The Making ofon MBA, Peter Robinson.

Pomocnymi mogą się okazać także strony internetowe: www.gmac.com, www.mbainfo.com, gdzie jest wiele informacji.

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor