----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

09 kwietnia 2002

Udostępnij znajomym:

Posłuchaj wersji audio:

00:00
00:00
Download

Medycyna alternatywna nie jest terminem zarezerwowanym jedynie dla niekonwencjonalnych metod leczenia ludzi. Pojęcie to znajduje zastosowanie również w weterynarii. Funkcjonowanie alternatywnych sposobów leczenia zwierząt uwarunkowane jest choćby koniecznością wieloletniego testowania na zwierzętach leków przeznaczonych dla ludzi.

Zanim zacznie się stosować jakiekolwiek niekonwencjonalne paraceutyki, nutraceutyki, tradycyjne zioła czy mieszanki u ludzi, przeprowadza się setki prób z ich użyciem na zwierzętach. Dzieje się też odwrotnie. W pogoni za szybkim wprowadzeniem nowych i niekonwencjonalnych produktów na rynek, udostępnia się je najpierw w aptekach sprzedających produkty zielarskie dla ludzi, po czym te same produkty, ze zmienioną etykietą i nieznacznie zmienioną nazwą aprobuje się do stosowania u zwierząt. Praktyki tego typu mogą nasuwać wniosek, że to ludzie stanowią tę bardziej reprezentatywną grupę poddaną eksperymentom farmakologicznym niż zwierzęta. Nasze czworonogi powinny być nam, ludziom, wdzięczne za tak odpowiedzialne i troskliwe podejście w rozwiązywaniu ich problemów zdrowotnych.

Wracając na grunt codzienności, posłużmy się przykładem koenzymu Q10 - w skrócie - CoQ10. Bardziej oczytani w literaturze medycznej właściciele zwierząt od dawna wiedzą jak pomocny i skuteczny może być ten suplement. Jest on znany już od kilku lat w leczeniu i zapobieganiu nie tylko chorobom układu krążenia, szczególnie u psów i kotów.

Wszystkim zainteresowanym właścicielom zwierząt podpowiadamy, że jest to bardzo silny, rozpuszczalny w tłuszczach antyutleniacz, znajdowany w każdej komórce organizmu ssaka. Odgrywa on fundamentalną rolę w motochondrialnym cyklu oddechowym, utrzymując wysoki poziom natlenienia i ATP-owych zapasów energii w każdej komórce. Szczególnie te najbardziej aktywne komórki każdego organizmu jakimi są komórki mięśnia sercowego nie mogą pozostawać ani na chwilę niedotlenione. Pracują one bowiem na wysokich obrotach przez całe życie i wymagają nieprzerwanej energii i natlenienia. Dlatego też utrzymywanie właściwego poziomu koenzymu Q10 w formie codziennego dodatku, szczególnie u zwierząt starszych i mających problemy z sercem, ma ogromne znaczenie w utrzymaniu dobrej kondycji serca i całego organizmu.

Odpowiedni poziom CoQ10 decyduje również o funkcjach hamujących uszkodzenia komórek powodowane działaniem wodnych rodników. Warunkuje także funkcje wspomagające witaminę E w hamowaniu oksydacji cholesterolu. Koenzym Q10 jest suplementem stosowanym przy leczeniu uszkodzeń serca, wspomagającym mięsień sercowy w jego efektywnej pracy. Przyszłe badania pokażą jak pomocnym może okazać się ten produkt w leczeniu kardiomiopatii i wszystkich innych schorzeń serca.

Inne znane obecnie lecznicze zastosowania koenzymu, wynikające z jego bardzo silnych właściwości antyoksydacyjnych dotyczą paradontozy, raka oraz wspomagania układu odpornościowego. Poza wspomnianymi działaniami, CoQ10 obniża ciśnienie krwi, redukuje możliwości powstawania skrzepów wewnątrznaczyniowych, stabilizuje arytmie sercowe, wspomaga spalanie tłuszczów. O około 50 procent ludzi otyłych stwierdza się obniżony poziom koenzymu, skąd wynika jego zastosowanie jako suplementu w leczeniu otyłości. Podobnie jak u ludzi, adekwatna dawka CoQ10 u zwierząt wynosi 1-2 mg/kg na dzień. Produkt ten sprzedawany jest w postaci kapsułek z oleistą zawartością. Jak dotąd nie zanotowano ostrych czy przewlekłych zatruć czy innych problemów związanych ze stosowaniem koenzymu CoQ10. U zwierząt koenzym może być stosowany samodzielnie jak każdy inny witaminowo-mineralny suplement, bądź jako środek wspomagający leczenie problemów sercowych tradycyjnymi lekami jak diuretyki, blokery wapniowe, leki antyarytmiczne, inhibitory ACE.

Autorzy artykułu, Andrew Koszewski DVM i Andrzej Krzywicki - lekarz weterynarii, z okazji Świąt Wielkanocnych wszystkich swoim klientom, pacjentom i czytelnikom życzą Wesołego Alleluja.

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor