W dziedzinie higieny dentystycznej gwałtowne i rewolucyjne zmiany nie następują niemalże nigdy. Utrzymanie zdrowych zębów wymaga codziennej opieki i rutynowego poddania się zabiegom profilaktycznym. Dlatego też warto przypomnieć sobie zalecenia i wskazówki dotyczące utrzymania zdrowego stanu naszej jamy ustnej. Chodzi tu przecież jak zawsze o nasze zdrowie.
Szczoteczki elektryczne
Uważane są obecnie za najbardziej skuteczną metodę czyszczenia zębów. Oczywiście, nie wszystkie szczotki elektryczne są sobie równe. Niektóre są zasilane przy pomocy baterii i kosztują stosunkowo tanio. Ich efekt stosowania jest taki sam jak normalnej szczotki manualnej.
Najlepsze są znacznie droższe, gdyż zasada ich działania jest bardziej złożona. Szczotki takie jak Sonicare lub CyberSonic wytwarzają dodatkowe fale, które powodują usuwanie bakterii nawet pod dziąsłem gdzie normalna szczotka nigdy nie dojdzie. Szczoteczki typu Braun Oral B pracując ruchem pulsacyjnym też czyszczą podobnie głęboko.Wiadomo, że bakterie, które gromadzą się wokół zęba zamieniają się w miarę upływu czasu w kamień nad i pod dziąsłowy i są przyczyną powstawania stanów zapalnych dziąseł i kości podtrzymującej ząb.
Czyszczenie wszystkich zębów zajmuje co najmniej dwie minuty, jednak wiekszość ludzi czyści zęby około 30 sekund. W tak krótkim czasie nie jest możliwe oczyszczenie wszystkich powierzchni z bakterii. Czasomierze wbudowane w elektryczne szczotki mierzą prawidłowy czas czyszczenia i pilnują aby czas był odpowiednio długi.
Prawie 75% ludzi za mocno naciska szczotkę do zębów w trakcie mycia. Tak mocne szczotkowanie powoduje uszkodzenie dziąsła i jego recesję. Nigdy już ono nie odrośnie. Wyrywane są również kryształy szkliwa z powierzchni zęba powodując nadwrażliwość zębów na zimne, ciepłe lub też i inne bodźce. Szczotki elektryczne mają wbudowany czujnik, który w momencie zbyt mocnego ucisku zatrzymuje jej pracę i przez to chroni tkankę. Powyższe uwagi prowadzą do wniosku, że najbardziej skuteczne są wysokiej jakości szczotki elektryczne. Cena tego typu szczotek może wynieść około 70 dolarów.
Antybiotyk
przed zabiegiem dentystycznym
Osoby, które cierpią na wypadanie zastawki mitralnej serca powinny stosować zawsze antybiotyk przed czyszczeniem zębów, czyszczeniem głębokim i usuwaniem zębów. W trakcie tych zabiegów bardzo duża ilość bakterii dostaje się do krwi pacjenta. U ludzi z normalnymi zastawkami bakterie nie osiadają na gładkich powierzchniach i są szybko niszczone przez system obronny. U osób z uszkodzonymi zastawkami bakterie mają większe szanse kolonizacji na uszkodzonych płatkach i powodowanie stanu zapalnego doprowadzającego nawet do śmierci pacjenta. Przy profilaktycznym użyciu antybiotyk zabija bakterie zanim osiedlą się na powierzchni zęba.
Zastawka mitralna jest jedną z czterech znajdujących się w naszym sercu. Może ona ulec deformacji. Gdy uszkodzenie jest duże, dochodzi do niewydolności serca. Pacjent koniecznie musi poinformować swego dentystę o swoim stanie zdrowia. Musi być poinformowany przez swego lekarza czy wymagane jest jakiekolwiek leczenie profilaktyczne przy pomocy antybiotyku. Używa się Amoxicilline w dawce 2 gramów na 1 godzinę przed zabiegiem. W przypadku uczulenia na penicylinę podaje się inny antybiotyk w dużej dawce.
Afty a opryszczka
Są to schorzenia jamy ustnej, które są bardzo powszechne. Niemal 20% populacji cierpi na aftowe zapalenie jamy ustnej. A 20-30% cierpi na infekcje opryszczki zwykłej. Opryszczka spowodowana jest przez wirus Herpes. Jest ona bardzo zaraźliwa. Nie należy wówczas chodzić do dentysty. Wszystkie wizyty muszą być przesunięte do czasu wygojenia. Dentysta ma prawo odmówić leczenia. Opryszczka pojawia się gdy organizm jest osłabiony w trakcie różnych chorób ogólnoustrojowych, gdy usta są poddane dużym urazom (na przykład za dużo słońca). U osób podatnych pomagają kremy ochronne z filtrami przeciwsłonecznymi. Bardzo pomaga podawanie tabletek antywirusowych w pierwszym etapie pojawiania się opryszczki (swędzenie). Następuje wówczas szybsze gojenie.
Aftowe zapalenie jamy ustnej nie jest zaraźliwe. Występuje w postaci płytkich owrzodzeń jamy ustnej. Jest one bardzo bolesne przez pierwszych kilka dni. Pomaga pokrywanie go środkami znieczulającymi dostępnymi powszechnie (Orajel). Stany zapalne pojawiają się często w miejscach po drobnych skaleczeniach błony śluzowej (uraz po szczotkowaniu, za silne pasty do zębów z SLS składnikiem). Czasami jedzenie pewnych pokarmów może spowodować ich wystąpienie (czekolada, orzechy, piwo, produkty zbożowe). Osoby cierpiące na te schorzenia wiedzą, że potrafią się one pojawiać okresowo, zwłaszcza wiosną i jesienią w okresie osłabionej odporności.
Leczenie
ortodontyczne u dorosłych.
W ostatnich latach ortodonci zaobserwowali zwiększone zapotrzebowanie na leczenie ortodontyczne wśród dorosłych. Niemal 75% pacjentów decyduje się na poprawę swego uśmiechu ze względów kosmetycznych, pozostali prostują zęby ze względów funkcjonalnych. Ostatnie badania udowodniły wpływ źle ustawionych zębów na powstawanie i rozwój parodontozy. Poprzez przesunięcie zębów do prawidłowej pozycji obniżony zostaje poziom odkładania się płytki nazębnej (miejsca trudno oczyszczalne usunięto). Podczas przesuwania zębów u dorosłych mogą pojawić się problemy. Zęby leczone kanałowo mogą boleć, ulegają też pogłębieniu kieszenie zapalne wokół zębów (następuje przyspieszenie parodontozy, ale zdarza się to tylko u pacjentów ze słabą higieną jamy ustnej). Mogą ulec resorbcji korzenie zębów przesuwanych. Trwają badania nad podawaniem małych dawek tetracykliny w połączeniu ze środkami przeciwzapalnymi, które hamują ewentualną resorbcję.
Obecne aparaty są mniejsze, niemetalowe (ceramiczne). Druty ortodontyczne są wyższej jakości i wykonane sa ze stopu niklowo-tytanowego. Cechy te pomagają dorosłym zaakceptować leczenie.
W ostatnich latach wprowadzono do użycia implanty podniebienne, które służą jako dodatkowe miejsce utrzymywania sił przesuwania.
Obecnie głośno jest o nowym systemie aparatów Invisalign. System opiera się na programie komputerowym, który przewiduje położenie idealne zęboó na podstawie dokładnego trójwymiarowego przebadania modeli uzębienia pacjenta. Dane wpisane w komputer są analizowane, po czym na ich podstawie tworzone są przezroczyste foremki na zęby.Wymieniać je trzeba co 2 tygodnie aby następowało ciągłe przesuwanie się zębów zgodnie z programem komputerowym. System jest obecnie gotowy dla pacjentow z niewielkim przesunięciem zębów. Technologia komputerowa staje się bardzo przydatna w ortodoncji. Jest ona przedmiotem ciągłego doskonalenia. Pacjent ma obecnie możliwość poznania wizualnego efektów terapii na ekranie komputera.
W ostatnich badaniach stwierdzono, że 30% populacji może być genetycznie podatna na paradontozę. Warto zebrać wywiad rodzinny na temat historii rodzinnych problemów z zębami. Za utrzymanie zdrowej jamy ustnej odpowiedzialni jednak jesteśmy niezależnie od uwarunkowań genetycznych. Najważniejsza jest bowiem dobra higiena codzienna obejmująca szczotkowanie i nitkowanie. Zwracamy na nią uwagę nie tylko ze względów kosmetycznych.