Jako właściciel firmy prawdopodobnie dużo czasu poświęcasz myśleniu o jej możliwościach, marketingu i zarządzaniu. Zapewne chcesz lepiej wypadać na przetargach, w kosztorysowaniu projektów, przy zakupie nowego sprzętu a także w zarządzaniu zalogą.
Chcesz również być w porządku wobec agencji zarządzających przepisami. Musisz nauczyć się tajników pracy kontraktorskiej.
Przemyśl następujące kwestie:
1. Rozważ sektor prywatny.
Prywatne firmy zapraszają na przetargi kilka firm w przeciwieństwie do sektora publicznego czyli jednostek rządowych, gdzie przetargi są otwarte i może zgłosić się od 10 do 20 konkurencyjnych firm. W pierwszym przypadku szanse na wygranie przetargu są większe. Kiedy zostaniesz wstępnie zakwalifikowany przez prywatnego właściciela, który prowadzi stały biznes (nie sezonowy), szanse aby być zaproszonym na przetarg wzrastają. Konkurenci w prywatnym sektorze wydają się reprezentować dużo wyższy poziom. W tym sektorze oferty przetargowe lepiej odzwierciedlają koszty operacyjne biznesu oraz zysk w przeciwieństwie do sektora publicznego, gdzie firmy robią pomyłki w cenach albo przygotowują oferty o zaniżonych wartościach.
2. ‑Nie zaprzestawaj reklamowania swojego biznesu,
w przeciwnym razie ludzie o Tobie zapomną. Zacznij kampanię reklamową dzwoniąc do różnych firm. Przedstaw swój biznes i umów się na spotkanie z reprezentantem Purchasing Department, aby zaprezentować swoją usługę. Prześlij do niego broszurę o swojej firmie, a następnie skontaktuj się nim. Jeżeli znasz kogoś kto pracuje w danej firmie, możesz poprosić go o zorganizowanie spotkania z właściwą i kompetentną osobą.
3. ‑Zwracaj uwagę na sformułowania kontraktu.
Większość tekstu wydaje się oczywista, ale niektóre warunki mogą nie być dla ciebie korzystne. Zwróć szczególną uwagę na dwa sformułowania:
"Pay-if paid" - płacone jeśli zapłacone. Oznacza to, że będąc podwykonawcą (subcontractor) dostaniesz zapłatę, jeśli osoba, z którą zawarłeś kontrakt, zostanie opłacona na przykład przez agencję rządową. W niektórych stanach ten warunek jest zakazany.
"Broad form of indemnification" - dotyczy ubezpieczenia czyli szerokiego zakresu rekompensaty. Jeśli podpisałeś tę klauzulę, jesteś odpowiedzialny za wszystkie czynniki ryzyka związane z wykonywanym projektem. Jeśli ktoś poślizgnie się lub upadnie i zdarzy się wypadek, to nawet jeśli jest to wina innego kontraktora, wypadek obciąży Twoje ubezpieczenie. Jego koszt wzrośnie w następnym roku.
4. ‑Jak właściwie przygotować oferty do przetargu.
Nie kalkuluj ceny oferty na tak zwany bilans zerowy (nic nie stracę ale i nic nie zarobię). Jest to często praktykowane, kiedy jest zastój w pracy. Stwarza się pozory biznesu w ruchu, aby zająć i przytrzymać pracowników. Zawsze musi być wliczony w cenę koszt prowadzenia biznesu oraz zysk. Tracisz pieniądze, jeśli nie uwzględniasz tego pierwszego czynnika. Jeśli startujesz w biznesie i potrzebujesz zdobyć doświadczenie, musisz uwzględniać koszty prowadzenia biznesu, nawet wtedy jeśli nie przynosi on zysku.
5. Uważaj na zmiany w projekcie.
W trakcie prowadzenia projektu zawsze mają miejsce różne doróbki. Jeśli chcesz dostać pieniądze za wykonaną pracę, zadbaj aby wszelkie zmiany były wynegocjowane i zatwierdzone przed wykonaniem roboty. Udokumentuj to co zrobiłleś. Nie możesz właśnie powiedzieć - zrobiłem to a to, proszę zapłacić. Jeśli wystąpią kwestie sporne i sprawa podlega dyskusji, możesz nie dostać zapłaty za wykonaną już pracę.
6. ‑Bądź przygotowany na inspekcje dotyczące przepisów.
Znaj na bieżąco zmiany w przepisach, które dotyczą Twej branży, w przeciwnym razie możesz skończyć płaceniem rządowi wysokich kar. Większość związków branżowych zapoznaje swoich członków ze zmianami w przepisach.
7. Skończ robotę na czas.
Ostrożnie kalkuluj długość trwania projektu i uważaj na klauzule w kontrakcie nakładające kary za opóźnienia, nieraz bardzo dotkliwe. Jeśli powiesz, że praca będzie zrobiona w 8 tygodni a zajmie to 12, to stracisz pieniądze. Więcej tygodni pracy oznacza dodatkowe koszty prowadzenia biznesu, czyli, opłacania pensji, wypożyczania sprzętu, a to zmniejsza wydatnie zysk.
8. ‑Zapisz się do organizacji skupiającej fachowców Twojej branży.
Uczestnicz w organizowanych konferencjach. Dyskutuj z kontraktorami, którzy zdążyli już zarobić trochę pieniędzy, a także je stracili na skutek popełnionych błędów. Są chętni do dyskusji na temat problemów, których doświadczyli.
Oto przykłady stowarzyszeń, do których warto wstąpić:
1. ‑W Chicago PACBA (Polish American Contractors and Builders Association.
2. ‑W Nowym Jorku działa stowarzyszenie Inżynierów i Techników "Polonia Technica" (www. polonia-technica.org). Bardzo dużo Polaków jest kontraktorami, to może utworzyliby sekcję kontraktorską?
3. ‑Associated General Contractors of America, Alexandria, VA, www.agc.org.
4. ‑American Subcontractors Association, www.asaonline.com.