----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

09 sierpnia 2002

Udostępnij znajomym:

Trwa pobieranie wersji audio...

Tanie przeloty

Któżby się nie ucieszył, gdyby jadąc na wakacje miał przelot za pól darmo, darmowy hotel, albo gdyby udało mu się wykupić wakacje za połowę ceny. Dzisiaj dzięki bogatej ofercie internetowej, wakacje za pół ceny możesz łatwo znaleźć. Najłat­wiej tanie oferty znajdziesz albo poza sezonem turystycznym, albo gdy chcesz pojechać w bardzo uczęszcza­ne miejsce. Co możesz wobec tego zrobić, gdy chcesz znaleźć interesującą cenowo ofertę w szczycie sezo­nu, albo polecieć na wakacje w miej­sce, gdzie oferty biur podróży w USA są za drogie?

Ten artykuł ma na celu odpowiedzieć Państwu na powyższe pytanie. Dowiesz się po pierwsze, jak dostać się samo­lotem do miejsca, gdzie chciałbyś spędzić wakacje płacąc tylko opłaty lotniskowe albo cenę 4-krotnie niższą od ceny normalnej. Następnie dowiesz się, w jaki sposób spędzić wakacje w uroczym hotelu, nie płacąc za niego ani centa oraz gdzie można znaleźć interesującą ofertę wa­kacyjną za dużo niższą cenę i gdzie szukać na bieżąco cennych informacji.

Linie lotnicze prowadzą programy lojalnościowe (fre­quent flyer), wynagradzając klientów za korzystanie z ich usług i przyznając im mile, których ilość jest proporcjonal­na do długości trasy przelotu. Przykładowo, za powrotny lot z Nowego Jorku do Chicago dosta­niesz około 2,000 mil, a do Polski około 8,000 mil. Po zebraniu odpo­wiedniej ilości mil klienci mogą za­mienić je na darmowy lot. W przy­padku lotów międzynarodowych, muszą tylko z własnej kieszeni po­kryć opłaty lotniskowe. Aby polecieć za darmo na przykład z Nowego Jorku do Ka­lifornii albo na Alaskę, musisz uzbie­rać w takim programie 25,000 mil, na Hawaje lub na Karaiby 35,000, do Europy 50,000. Gdy trafisz na promocje linii lotniczych, to do Kalifornii dosta­niesz się już za 15,000 mil, na Karai­by już za 25,000 a do Europy za jedyne 35,000.

Na szczęście, nie musisz w ogóle latać aby regularnie zdobywać mile. Musisz się tylko uzbroić w cierpli­wość i konsekwentnie wykorzysty­wać przedsta­wione poniżej wska­zówki.

Jaki program wybrać?

Musisz zacząć od zapisania się do programu frequent flyer. Możesz to zrobić przez telefon, albo odwie­dzając stronę internetową linii lotni­czej. Otrzymasz wówczas numer, który stanie się dla Ciebie później przepustką do zbierania mil.

Spośród programów frequent flyer warto wyróżnić AAdvantage obsłu­giwany przez American Airlines (aa.com) oraz Star Alliance obsługi­wany przez United Airlines (ual.com), Lufthansę i SAS.

Program Star Aliance może być szczególnie ko­rzystny dla nas rodaków z uwagi na fakt połączeń z Polską liniami Lufthansa i SAS oraz przystą­pienia do niego w tym roku LOT-u. Swoje programy mają oczywiście też inne linie lotni­cze. Szczegóły znajdziesz od­wiedzając ich strony interneto­we.

Jak zdobywać mile?

Będąc już członkiem progra­mu frequent flyer, możesz wyru­szyć na poszukiwanie mil. Po­niższe wskazówki pomogą Ci dotrzeć do właściwych ofert i pokażą Ci jak szybko zebrać mi­le na upragniony darmowy lot.

1 mila za 1 dolara

Karta kredytowa programu frequent flyer jest jednym z lepszych sposobów regularnego zdobywania mil. Posługując się nią otrzymywać będziesz 1 milę za każdego wydanego dolara. Możesz automatycznie regulować nią bieżące opłaty, np. telefon, energię czy tele­wizję kablową. Oprócz tego, przy założeniu karty otrzymasz od 3,000 do 10,000 mil bonusowych w zależności od programu. Jeśli więc w ciągu każdego miesiąca dokonasz transakcji na karcie kredytowej na $1,600 i na początku dostaniesz 7,500 mil bonusowych, to przez rok uzbierasz 25,000 mil i będziesz mógł polecieć za darmo na zachodnie wybrzeże lub na Alaskę, a trafiając na promocje linii lotniczych, nawet na Wyspy Karaibskie. Kosztować Cię to będzie tylko roczną opłatę za obsługę karty, która wynosi $20-85. Bank pobierze ją od Ciebie przy pierwszym rachunku. Skoro tylko dzięki bieżącym wydatkom możesz zdobyć w ciągu jednego roku bilet lotniczy warty kilkaset dolarów, wyobraź sobie ile mil możesz zdobyć, jeśli kartą kredytową ob­ciążysz koszty remontu domu albo koszty prowadzenia biznesu! Uprze­dzę jednak, że kosztów spłaty poży­czki hipotecznej niestety na mile za­mienić się nie da.

Przykładowa karta kredytowa to Citi AAdvantage World Master Card (citibank.com/aadvantage, tel. 888- 666-2484). Wersja Silver daje 3,000 mil bonusowych na początku, koszt $30, wersja Gold 5,000 mil, wersja Platinum 7,500 mil bonusowych, koszt $85. Citibank dodatkowo ofe­ruje mile programu AAdvantage za założenie konta czekowego, propo­nując 4,000 mil bonusowych.

Zestawienie porównawcze wszy­stkich kart kredytowych dających mile podaje strona internetowa fre­quenttlyer.com.

1 punkt za 1 dolara

W podobny sposób możesz rów­nież zbierać mile dzięki karcie kredy­towej programów sieci hoteli (fre­quent stayer), np. Marriot Rewards, Starwood Preferred Guest albo Hil­ton Honors. Musisz się oczywiście dodatkowo zapisać do takiego pro­gramu. Program freguent stayer daje możliwość wyboru pomiędzy zbiera­niem punktów na darmowy nocleg w hotelu albo zbieraniem mil na wybra­ny przez Ciebie program frequent flyer. Dzisiaj dodatkowa zaletą pro­gramów kart kredytowych frequent stayer jest niższa cena - przez pierw­szy rok nic nie kosztują, a roczna, opłata za każdy następny rok wynosi maksymalnie $30.

Przykładem może być karta kre­dytowa American Express programu Starwood Preferred Guest (www. starwood.com/preferredguest/of­fers/index.html, telefon 800-AXP­1000). Program nie oferuje na począt­ku mil bonusowych tylko przy trans­ferze zebranych 20,000 punktów na mile wybranego programu frequent flyer, dodaje 5,000 punktów dodatko­wo.

Rozmowy

i surfowanie za mile

Wybierając MCI na operatora rozmów zamiej­scowych, otrzymasz 3,000 mil bonusowych albo 5,000, jeśli trafisz na promocję. Korzystając później z usług MCI, otrzymasz 5 mil, za każdego dolara wydanego na roz­mowy. Firma telefoniczna pobiera $3.95 miesięcznie albo $2.95, jeśli Twoje rachunki są pokrywane auto­matycznie z karty kredytowej. Nie polecam korzystania z usług MCI ze względu na wysokie podatki. Warto jednak zasilić konto dodatkowymi milami bonusowymi. Poszczególne oferty znajdziesz na stronach mciworldphone.com/american, mciworldphonecom/united/ albo mciworldphone.com/delta/. Podobne programy posiada AT&T i Sprint.

Jeśli do korzystania z Internetu wystarcza Ci zwykły modem, mo­żesz rozważyć ofertę Microsoftu. Za­pisując się na rok, i płacąc tylko $21.95 mie­sięcznie otrzymasz na początku 3,000 mil programu Star Aliance, a następnie przez cały rok 300 mil za każdy miesiąc. Łącznie otrzymasz 6,300 mil. Szczegóły na stronie http://resource center.msn.com/access/plans/uni­ted.asp.

Inwestowanie za mile

Poradnik zawsze zachęcał Czytel­ników do regularnego inwestowania. Okazuje się, że inwestując możesz również zbierać mile. Firmy inwesty­cyjne starają się przyciągnąć nowych klientów oferując im darmowe mile w momencie założenia konta inwe­stycyjnego, a ilość przyznanych mil zależy od sumy zainwestowanych pieniędzy.

Wybór ofert mamy następujący:

Otwierając konto inwestycyjne w Ameritrade, otrzy­masz 3,000 mil programu Star Aliance, inwestując $500 - 8,000 mil, inwestując $5,000 ­25,000 mil. Podobną ofertę ma TD Waterhouse, oferując darmowe mile programu AAdvantage. Inwestując $10,000 otrzymasz 10,000 mil, a inwestując $50,000 otrzymasz 25,000 mil. Oprócz tego TD Water­house przekaże Ci 250 mil za każdy kwartał, w którym utrzymasz przy­najmniej $25,000 na koncie, tak że łącznie możesz uzbierać dodatkowo 1,000 mil w ciągu roku. Oto kolej­ny przykład, że warto inwestować.

Inne sposoby

Istnieje jeszcze wiele sposobów zdobywania mil. Jeśli często cho­dzisz do restauracji, wybieraj takie, które należą do programu Mileage Plus Dining (ual.com/dining). Ot­rzymasz 10 mil programu Star Alliance za wydanego dolara. 500 mil otrzymasz, odwiedzając stronę Vehi­clesOnline.comi sprawdzając ile jest wart Twój samochód albo wchodząc na stronę gmacinsurance.com/aa, aby sprawdzić, czy nie dostaniesz tań­szego ubezpieczenia (niestety mo­żesz to zrobić tylko raz na pół roku).

AAdvantage i OnePass dają w na­grodę 1,000-3,000 mil za możliwość otrzymywania informacji o sta­nie Twojego konta frequent flyer drogą elektroniczną. Jeśli mieszkasz blisko takich sklepów spożywczych, jak Safeway, Dominick"s, Genuardi"s, to otrzymasz 125 mil Star Alliance za każde $250 zostawionych w sklepie. Pra­­wie zawsze otrzymasz mile bonusowe wypożyczając samochód. Warta polecenia jest także witryna internetowa mile­ageworkshop.com, która regularnie publikuje wszystkie okazje taniego albo darmowego zdobywania mil.

Łatwo zauważyć, że jeśli w ciągu roku zbierzesz 30,000 mil dzięki kar­cie kredytowej, 5,000 mil wybie­rając nowego operatora długodystansowe­go, 15,000 mil dzięki rozlokowaniu kapitału pomiędzy wymienionych w artykule dyskontowych brokerów i 2,000 mil dzięki pozostałym ofertom, to uzbierasz ponad 50,000 mil, za które możesz mieć dwa bilety lotni­cze do Twojego wymarzonego regio­nu Ameryki. Jeśli jednak poczekasz jeszcze kilka miesięcy i zamówisz kolejną kartę kredytową (dzięki której już po pierwszym użyciu dostaniesz mile bonusowe), to uzbierasz ponad 70,000 mil, które możesz na przykład wymienić na dwa bilety lotnicze na Hawaje. Jeśli dodatkowo znajdziesz tani rejs statkiem (cru­ise) albo ośrodek wakacyjny, to sam nie uwierzysz, że zamknąłeś tygo­dniowe luksusowe wakacje na Hawa­jach dla dwóch osób z przelotem i wyżywieniem w granicach $1,000.

Rada: Trzymaj się jednego pro­gramu frequent flyer. Wybierz taki program, który da Ci najwięcej mil w krótkim czasie. Kryterium wyboru może być linia, którą często latasz, oraz korzyści, które Ci zaoferują wymienione w tym artykule oferty. Sprawdź również, ile czasu program freguent flyer da Ci na wykorzystanie zebranych mil, w niektórych programach mile tracą ważność (expire).

Warto na bieżąco śledzić promocje linii lotniczych. Może się okazać, że linia, którą planujesz lecieć, oferuje właśnie podwójną liczbę mil, albo specjalne mile bonusowe za przelot w miejsce, do którego lecisz. W powyższych sytuacjach, zanim wylecisz, odwiedź stronę interne­tową linii i zarejestruj się na promo­cje, podając swój numer programu freguent flyer. Otrzymywanie bieżą­cych wiadomości ułatwi Ci darmowy biuletyn (newsletter), który linia lot­nicza będzie Ci regularnie wysyłać pod wskazany przez Ciebie adres in­ternetowy. Pamiętaj również o tak zwanych terminach (blackout dates), w czasie których linie lotnicze nie po­zwolą Ci polecieć za mile. Są to naj­częściej okresy popularnych świąt (holidays).

Rynki tanich ofert

Jak zamieniać punkty

na darmo­wy nocleg w hotelu

Karty kre­dytowe programów frequent stayer dają również możliwość zamiany ze­branych punktów na darmowe nocle­gi w hotelach sieci programu, do którego należysz. Liczba punktów, którą musisz zebrać na darmowy noc­leg zależy od klasy hotelu i jego loka­lizacji. Na przykład spośród hoteli należących do programu Marriot Rewards, pokój w hotelu Springhill Suites dostaniesz już za 7,500 punktów, ale na pokój w hotelu Marriot będziesz już potrzebo­wał 20,000 punktów. Pobyt w hotelu za punkty należy zaplanować z kilku­tygodniowym wyprzedzeniem. Na początku trzeba zrobić rezerwacje w wybranym hotelu za pośrednictwem programu frequent stayer. Po jakimś czasie otrzymasz pocztą tzw. award certificate, z którym udajesz się do hotelu na wakacje.

Przykładem może być karta kre­dytowa programu Marriot Rewards Visa (www.marriotrewards.com, tel. 888/624-9604). Ofe­ruje aż 10,000 punktów bonu­sowych na początku i przez pierwszy rok nic nie kosztuje.

Tanie przeloty

i pakiety wakacyj­ne

Amerykański rynek turystyczny oferuje bardzo dużo tanich możli­wości podróżowania. Warta polece­nia strona internetowa www.travel­zoo.com , wyszukuje najatrakcyjniej­sze oferty w danym momencie w po­szczególnych regionach. Na interne­towej aukcji turystycznej www.sky­auction.com, www.hotwire.comlub www.priceline.com możesz okazyjnie wylicytować bilet lotniczy albo ofertę wakacyjną a amerykańskie oferty last minute znaj­dziesz na stronie www.site59.com. Jeśli lubisz podróżować za granicę to zdecydowanie bogatszą i tańszą ofertę zaoferują Ci rynki turystyczne w Kanadzie a szczególnie w Europie. Zapoznając się z ofertami biur podróży w Kanadzie, Anglii bądź Niemczech, przekonasz się dlaczego warto zbierać mile na darmowy lot albo poszukać taniego biletu lotni­czego do jednego z tych krajów aby następnie tam rozpocząć wakacje.

Kanada

Z uwagi na bliskość większości skupisk Polonii w USA, oferty tury ­styczne rozpoczynające się w Toron­to, Montrealu albo innym kanadyj­skim mieście mogą być dla nas ro­daków szczególnie atrakcyjne. Popu­larne oferty all-inclusive z przelotem na przykład do Meksyku czy na wyspy karaib­skie znajdziesz już za $500 na ty­dzień i za $700 na dwa tygodnie. Dodat­kową ciekawostką jest fakt, że z Ka­nady polecisz na wakacje na Kubę, co w dzisiejszych czasach ze Stanów Zjednoczonych nie jest jeszcze mo­żliwe. Znajdziesz też tam tanią ofertę w okresie amerykańskich długich weekendów na przykład Thanksgiving Weekend. Ka­nada oferuje również bardzo atrakcyjne ce­nowo wycieczki statkami (cruises) i wycieczki do takich odległych miejsc jak Australia czy kraje azja­tyckie. Warte polecenia strony inter­netowe to www.selloffvacations.com, www.travelprice.ca oraz www.exit.ca.

Wielka Brytania

Oferty turystyczne w Europie są zdecydowanie tań­sze od amerykań­skich, a oferty last minute z wylotem z brytyjskich portów lotniczych nie mają równych ze względu na cenę. Jeżeli odwiedzisz stronę internetową www.lastminute.comznajdziesz tygodniowe wakacje w Hiszpanii albo Grecji z przelotem już za $140! Wię­kszość z nich można rezerwować co prawda tylko telefonicznie (+44 8701 277-220), ale nie jest to problem nie do przeskoczenia ponieważ koszt połą­czenia telefo­nicznego z Europą Za­chodnią nie jest wyższy od połączenia długodystansowego wewnątrz Stanów Zjednoczonych.

Głównymi portami lotniczymi, w któ­rych rozpoczynają się brytyjskie oferty typu last minute są londyńskie lotniska, a bodajże każde międzynarodowe lot­nisko w Stanach Zjednoczonych ma połączenie z Lon­dynem.

Niemcy

Niemieckie biura podróży posia­dają równie atrakcyjne oferty taniego podróżowania. Wykorzystują je turyści wszystkich sąsiednich krajów łącznie z Pola­ka­mi, którzy dojeżdżają do niemieckich lotnisk aby stam­tąd rozpocząć podróż. Co praw­da mankamentem w ich usługach może być brak anglojęzycznych stron internetowych, jednak na szczęście pracownicy biur obsługi klienta po­sługują się językiem angielskim. W dodatku bardzo szybko odpowiadają na pytania wysyłane pocztą elektro­niczną. Zamówienia najpewniej jest składać przez telefon, a bilety lotni­cze biuro podróży za dodat­kową opłatą prześle Ci do Stanów Zjednoczonych. O ile nie zebrałeś dostatecznej liczby mil uprawniającej do darmowego przelotu do Niemiec, do kosztów wakacji będziesz musiał do­liczyć również przelot. Aby obniżyć jego koszt możesz poszukać okazyjnej promocji linii lotniczych albo skorzy­stać z usług kanadyjskich linii czarte­rowych.

W niektórych przypadkach gra może nie być warta świeczki. Jeśli jednak wybierasz się na wakacje do bardzo po­pularnego miejsca turystycznego Europy na przykład Grecji, Włoch lub Hisz­panii albo bardziej odległego kraju, gdzie rynek amerykański nie oferuje tanich pakie­tów na przykład Kenii, Zambii albo Japo­nii, oferta niemieckiego biura pod­róży może być wyjątkowo opłacalna.

Wartym polecenia biurem sprze­dającym oferty last minute jest Ltur (www.ltur.com). Co prawda, jest to tylko niemieckojęzyczna strona interneto­wa, jednak po zapoznaniu się z podstawowym słownictwem nie powin­na stanąć Ci na przeszkodzie w zna­lezieniu wakacyjnej okazji lub prze­lotu czarterowymi lub regularnymi li­niami lotniczymi. Na wszystkie pyta­nia odpowiada w języku angielskim bardzo sprawnie działające biuro obsługi klienta (e-mail: kundenservice@ltur.de), a oferty rezerwować można telefonicz­nie, dzwoniąc na numer telefonu: +49 1805 21 21 21.

Polecam Państwu również od­wiedzenie strony intemetowej www.lastminute.de.

Polska

Każdy Czytelnik się zapewne zdziwi, że oferty polskich biur pod­róży mogą być atrakcyjne dla Po­laków mieszkających w Stanach Zjednoczonych, jeśli się uwzględni cenę biletu lotniczego do Polski. Warto jednak zauważyć fakt, że większość biur turystycznych w Polsce sprzedaje pa­kiety wakacyj­ne bez przelotu i w dodatku umożli­wia dokonanie opłaty kartą kredy­tową przez telefon. Zaletą takiego rozwiązania jest bez wątpie­nia niska cena i polska obsługa wycieczki. W celu przekonania Państwa po­dam przykład dwutygodniowej wycieczki do Egiptu z przelotem, która wyku­piona w USA będzie kosztować przy­najmniej $1,500. W Polsce taki pa­kiet bez przelotu można znaleźć już za $400. Gdy doliczysz przelot linia­mi czarterowymi z Niemiec do Egip­tu i tani przelot do Niemiec, zam­kniesz wyprawę w $1,000 albo w $650, jeśli do Niemiec polecisz za uzbie­rane mile.

Witryny internetowe, które pomogą Państwu znaleźć atrakcyjną ofertę wakacyjną w Polsce to www.waka­cje.pl, www.travelplanet.pl oraz www.wakacjeonline.pl.

Tanie linie lotnicze

Biura podróży prawie zawsze przewożą turystów czarterowymi li­niami lotniczymi ponieważ są tańsze od regularnych linii. Turyści w dodat­ku mogą korzystać z lo­tów czartero­wych bez konieczności wykupywa­nia pa­kietu wakacyjnego. Wystarczy skontaktować się z biu­rem turystycz­nym albo bezpośrednio z linią lotni­czą. Linie czarterowe są bardzo popu­larne w Kanadzie i Niem­czech. Takie linie jak Condor (www.condor.com), LTU (www.ltu.com), Aero Lloyd (www.aerolloyd.de), Hapag Lloyd (www.hlf.de) wylatują z wię­kszości portów lotniczych Niemiec, i Szwajcarii, Austrii oraz krajów Be­neluksu do popularnych zakątków tu­rystycznych ca­łe­go świata. Powrotny bilet lotniczy z Hamburga do Bang­koku albo Tokio można kupić już za $400.

Na ryn­ku przewoźników lotni­czych pojawia się ponadto coraz więcej stosunkowo tanich linii lotniczych (dis­count airlines). W Stanach Zjedno­czonych należą do nich na przykład Jet Blue Airlines (www.jetblue.com) oraz SpiritAirlines (www.spirit­air.com), które oferują bilety z Nowego Jor­ku na Florydę już za $64 w jedna stronę. Kanadyjski Air Transat (www.airtransat.com) oferuje tanie przeloty na wyspy karaibskie oraz do krajów europejskich, w tym nawet do Polski.

W Europie głównym węzłem tanich linii lotniczych jest Wielka Brytania, a szczególnie Lon­dyn, skąd takie li­nie lotnicze jak RyanAir (www.ry­anair.com), EasyJet (www.easy­jet.com), Go (www.go-tly.net) albo Buzz (www.buzzaway.com) oferują przeloty w dwie strony w cenie poniżej $50 do najbardziej uroczych zakątków Europy.

Grupy dyskusyjne

i portale inter­netowe

Cennym źródlem informacji na te­mat taniego podróżowania są interne­towe grupy dyskusyjne. Warto pole­cić dwie polskie grupy pl.rec.turystyka.zorganizowana oraz pl.rec.turystyka.tramping. Pierwsza z nich porusza tematy podróżowania korzystając z usług biur turystycz­nych a druga tematy podróżowania na własną rękę. Popularne grupy an­glojęzyczne to rec.travel i alt.travel. Dostęp do wszystkich grup dyskusyj­nych ofe­ruje między innymi strona internetowa http://groups.google.com, która u­możliwia ponadto wysłanie wiado­mości do grupy dyskusyjnej. Aby znaleźć poszukiwaną informację, na­leży wpisać nazwę grupy albo słowo kluczowe zagadnienia. Wyszukiwar­ka pokaże wszystkie emaile, w któ­rych pojawiło się wpisane słowo klu­czowe albo wszystkie emaile z danej grupy dyskusyjnej.

W polskim internecie ponadto ist­nieje sporo ciekawych portali tury­stycznych z ofertami biur podróży, informacjami na temat każdego za­kątka świata oraz opisami wypraw do różnych krajów.

Najbardziej warte polecenia strony intemetowe to: www.wakacje.pl, www.travel.info.pli www.travelplanet.pl. Strona intemetowa www.intertour.plprowadzi po­nadto ranking polskich biur podróży. Ponieważ letni sezon turystyczny rozpoczął się, życzę Państwu miłego wypoczynku i wspaniałych wakacji za niewiarygodnie niską cenę. Gdyby Państwo mieli jakieś pytania, bardzo proszę się ze mną skontaktować.

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor