----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

09 sierpnia 2002

Udostępnij znajomym:

Trwa pobieranie wersji audio...

Poniższy artykuł stanowi kompendium informacji na temat kar wymierzanych za różne wykro­czenia związane z prowadzeniem samochodu.

Zaostrzone kary za jazdę

w stanie nietrzeźwym - DUI

Zaostrzone kary dotyczą następujących kategorii przestępstw:

- ‑trzeciego lub kolejnego przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwym - DUI;

- ‑DUI podczas prowadzenia szkolnego autobusu wiozącego dzieci;

- ‑DUI prowadzącego do duzych obrazeń cieles­nych; stalego kalectwa lub zniekształcenia lub DUI po poprzednim skazaniu za niezamierzone zabójstwo

Kary za powyżej wymienione przestępstwa obejmują:

- ‑Przestępstwo klasy 4 z możliwym uwięzieniem na rok do trzech lat i grzywny do $25.000

- ‑Zatrzymanie przywileju prawa jazdy na co najmniej rok

- ‑Możliwą karę więzienia na rok do 12 lat za DUI prowadzącego do duzych obrazeń cielesnych, stałego kalectwa lub zniekształcenia.

DUI z utrata życia

Jazda w stanie nietrzeźwym prowadząca do zabójstwa jednej lub więcej osób klasyfikowana jest jako przestępstwo klasy drugiej z możliwą karą więzienia od trzech do czternastu lat i grzywnami do $25.000.

Karana może być także osadzeniem w więzieniu na okres od 6 do 28 lat za zabicie więcej niż jednej osoby. Najmniejszy wymiar kary za przestępstwo tego typu obejmuje zatrzymanie przywileju prawa jazdy na co najmniej dwa lata.

Posiadanie narkotyków w pojeździe

Nielegalne posiadanie zabronionych substancji albo marihuany przez kierowcę musi być odnotowane w rejestrze sądowym i zgłoszone do Sekretarza Stanu. Posiadanie narkotyków w pojeździe może być karane w postaci zawieszenia przywileju prawa jazdy na rok po pierwszym skazaniu, bądź zawieszenia przywileju prawa jazdy na pięć lat za drugie skazanie w ciągu pięciu lat.

Świadome pozwolenie nietrzeźwemu kierowcy na prowadzenie samochodu

Pozwalając nietrzeźwemu kierowcy na prowadzenie samochodu popełniamy przestępstwo, które jest klasyfikowane jako wykroczenie klasy A. Jest ono karane osadzeniem w więzieniu na okres do jednego roku i grzywną w wysokości do $2500.

Prowadzenie samochodu w sytuacji zawieszonego lub zabranego prawa jazdy

Kierowca, którego prawo jazdy zostało zawieszone lub zabrane jest karany wyjątkowo surowo za popełnienie przestępstwa w czasie prowadzenia samochodu. Odnosi się to do kierowcy, którego prawo jazdy było zawieszone lub zabrane za jazdę w stanie nietrzeźwym, który uciekł z miejsca wypadku, a także do sytuacji, w której nastąpiły obrażenia cielesne, śmierć lub niezamierzone zabójstwo.

Przestępstwa tego typu są traktowane w następujący sposób:

- ‑jako wykroczenie klasy A z możliwą karą więzienia do jednego roku i grzywną do $2,500.

- ‑siedmiodniowy areszt lub 30 dni prac społecz­nych.

- ‑podwojenie długości zawieszenia prawa jazdy lub dodanie jednego roku do okresu odebrania prawa jazdy.

Osoby sprzedające alkohol

Pracownik lub wlaściciel przedsiębiorstwa może być prawnie odpowiedzialny za wypadek, który nastąpił po nielegalnej sprzedaży lub podaniu alkoholu osobie nieletniej, nietrzeźwej, lub osobie upośledzonej lub potrzebującej leczenia psychiatrycznego. Odpowie­dzialność jest ograniczona do $45,000 za zniszczenie własności lub obrażenia ciała. Odpowie­dzialność wzrasta do $55.000 za utratę środków utrzymania z powodu śmierci lub obrażeń ciała.

Nielegalny przewóz /otwarty pojemnik

Przewożenie lub posiadanie jakichkolwiek napojów alkoholowych wewnątrz pojazdu jest nielegalne. Napoje alkoholowe powinny być transportowane w oryginalnie zapieczętowanych opakowaniach. Wyjątkami są limuzyny, naczepy mieszkalne i autobusy nie używane do przewozu dzieci. Za naruszenie tych przepisów grożą następujące kary:

- ‑Grzywna do $1,000 oraz punkty karne na rekordzie kierowcy.

- ‑Zawieszenie prawa jazdy na rok lub zabranie za drugie oskarzenie w ciągu 12 miesięcy.

- ‑Obowiązkowe zawieszenie prawa jazdy na rok dla kierowcy poniżej 21 lat za pierwsze wykroczenie i odebranie prawa jazdy za drugie wykroczenie.

Sfałszowane ID i prawo jazdy

Pomoc w nabyciu lub nabycie, rozprowadzanie lub posiadanie sfałszowanego prawa jazdy lub ID jest nielegalne. Sekretarz Stanu ma prawo zawiesić (do 12 miesięcy za pierwsze wykroczenie) lub zabrać (powtórne wykroczenia) przywilej prawa jazdy jeszcze przed wyrokiem (sprawa sądowa) każdej osobie, która popełniła następujące wykroczenia:

- ‑Posiadanie, usiłowanie nabycia lub pomoc innej osobie w nabyciu sfałszowanego prawa jazdy lub permitu (pozwolenia na dojazd)

- ‑Pozwolenie innej osobie na użycie twojego prawa jazdy lub pozwolenia

- ‑Pokazywanie prawa jazdy innej osoby jako swojego

- ‑Pozwalanie na jakiekolwiek nielegalne użycie prawa jazdy lub permitu

Jako przestępstwa klasy 4 klasyfikowane są następujące wykroczenia:

- ‑Posiadanie, usiłowanie nabycia lub pomoc innej osobie w nabyciu sfałszowanego prawa jazdy lub permitu (pozwolenia na dojazd)

- ‑Wydawanie lub pomoc w wydaniu fałszywego prawa jazdy

- ‑Preparowanie, posiadanie lub dostarczanie jakiego­kolwiek dokumentu w celu uzyskania fałszywego prawa jazdy

- ‑Posiadanie urządzenia do robienia prawa jazdy lub permitu

Artykuł niniejszy prezentuje tylko niektóre informacje, które dotycza jazdy w stanie nietrzezwym. Broszury wydawane przez Sekretarza Stanu, na podstawie których został opracowany ten artykuł, dostarczają pełnej informacji na temat wykroczeń tego typu oraz prawnego systemu klasyfikowania przestępstw

Czy wiesz, że...?

Wielu kierowców nie ma przywróconego prawa jazdy, nawet jeżeli spełniają wymagania prawne aby otrzymać prawo jazdy. Badania wykazały, że 50 procent kierowców, którzy zostali po raz pierwszy ukarani za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwym i których prawo jazdy zostało zawieszone na 90 dni, nie miało przywróconego prawa jazdy po 3 latach od kiedy mogli się o to starać. Wielu z tych kierowców prowadzi pojazdy bez ważnego ubezpieczenia i nie uczęszcza na programy terapeutyczne (szkoła DUI), które są wymagane przez prawo, aby odzyskać prawo jazdy.

Wielu kierowców z drugim lub trzecim aresztowaniem za jazdę w stanie nietrzeźwym, którzy mieli zawieszone prawa jazdy, popełniło różne wykroczenia drogowe lub brało udział w wypadkach samochodowych w czasie, kiedy ich prawa jazdy były za­wieszone.

W 1999 roku badania ujawniły, że 32% kierowców z dwoma aresztowaniami za DUI i aż 61% kierowców z trzema aresztowaniami za DUI złamało przepisy ruchu drogowego lub brało udział w wypadkach w tym samym czasie, kiedy ich prawa jazdy były zawieszone.

W 1994, pośród 14,6 miliona aresztowanych za złamanie przepisów prawa kryminalnego, najczęstszym oskarzeniem stawianym dorosłym osobom była jazda w stanie nietrzeźwym.

Szacuje się, że w 1997, 513200 osób, które dokonywało wykroczeń drogowych, miało zawieszone prawo jazdy lub posiadało wyrok aresztowania za jazdę w stanie nietrzeźwym.

W 1999, jeden z dziewięciu nietrzeźwych kierowców, którzy uczestniczyli w śmiertelnych wypadkach, był już wcześniej skazany za DUI.

W 1986 i 1997, osoby w wieku 21 do 24 lat stanowiły najliczniejsza grupę aresztowanych za DUI. Na 100.000 kierowców osób aresztowanych za jazdę w stanie nietrzeźwym było 2384 w 1986 i 1695 w 1997. Osoby w wieku 65 lat i starsze stanowiły najmniej liczną grupę - 114 w 1986 i 78 w 1997 na 100.000 kierowców.

Pomiędzy 1990 a 1997 liczba kierowców aresztowanych za jazdę pod wpływem alkoholu lub narkotyków zmalała o 18%, podczas gdy liczba osób posia­dających prawa jazdy wzrosła o 15%.

Wśród osób aresztowanych za DUI, połowa tych, którzy mają zawieszone prawo jazdy i ponad połowa tych, którzy odbywają karę w więzieniu, przyznała się do picia tylko piwa przed aresztowaniem.

W 1997, 1,4 miliona ludzi było aresztowanych w Stanach Zjednoczonych za jazdę pod wpływem alkoholu lub narkotyków

Około jedna trzecia kierowców aresztowanych za jazdę pod wpływem alkoholu i narkotyków popełniła to wykroczenie więcej niż raz, jak wykazują dane zebrane z 12 stanów.

Średnio osoby skazane na karę więzienia po aresztowaniu za jazdę pod wpływem alkoholu lub narkotyków dostały wyrok sześciu miesięcy. Ci, którzy byli wcześniej dwa lub więcej razy aresztowani za DUI dostali wyroki 1,3 razy dłuższe niż wyroki osób, które dostały pierwsze DUI.

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor