Najbardziej naturalnym ćwiczeniem fizycznym dla każdego psa bez względu na jego rasę jest bieg. Bieganie poprawia kondycję, utwardza i wzmacnia poduszki łap, równolegle pozwalając pozbyć się ewentualnej nadwagi u naszego czworonoga. Jeśli jednak mówimy o rozwijaniu ciała psa-sportowca to bieganie możemy aplikować w różnorodnych utrudnionych formach:
‑zbieganie z góry - rozwija klatkę piersiową oraz wzmacnia przednie łapy psa
‑wbieganie pod górę - rozwija mięśnie tylnych nóg
‑bieganie przy rowerze- najlepszy sposób uzyskania twardych "żelaznych" mięśni oraz najwyższego poziomu wydolności płuc. Dodatkowo intensywnie skraca (ściera) pazury u większości psów. Dystans należy dostosować do aktualnej formy naszego podopiecznego. Psy ras dużych będące w dobrej formie mogą przebiegać dystans 20 kilometrów, a nawet znacznie więcej
‑szybkie przebieżki(na przykład aportowanie, gonitwy z innymi psami) - poprawiają kondycję
‑bieganie w płytkiej wodzie- poprawia kondycję w nieco utrudnionych warunkach. Woda dodatkowo dostarcza efektu chłodzenia przyjemniego dla psa w okresach miesięcy letnich
‑bieganie na ruchomej taśmie- doskonałe ćwiczenie w okresach, kiedy nie jesteśmy w stanie trenować z psem na zewnątrz naszego domu, na przykład w deszczowe dni lub podczas bardzo mroźnej zimy. Bieganie na taśmie nie zastąpi psu spaceru, lecz jest naprawdę bardzo dobrym uzupełnieniem. Taśmy dla psów są regulowane i umożliwiają dobranie właściwej szybkości biegu oraz kąta nachylenia, tak aby pies mógł biec pod górę. Niestety, urządzenia umożliwiające psu bieganie w domu nie są tanie, kosztują orientacyjnie od $500 do $2,500 w zależności od rozmiaru oraz jakości. Wiele spośród psów wystawowych codziennie biega na taśmach dla utrzymania "wystawowej" sylwetki oraz kondycji.
Następnym najbardziej naturalnym ćwiczeniem dla naszych czworonogów jest pływanie. Wskazane dla wszystkich psów, szczególnie w okresie miesięcy letnich.
Pływanie stanowi doskonałe ćwiczenie dla czworonogów z problemami zdrowotnymi w obrębie bioder (dysplazja) lub łokci i z tego względu z ograniczoną możliwością biegania.
Najlepszymi pływakami będą nowofunlandy, portugalskie psy wodne oraz labradory.
Powyższe trzy rasy zalecane są dla osób-miłośników sportów wodnych.
Należy pamiętać, że bardzo ciężkie rasy psów ( bulterriery, mastiffy) szczególnie krótkowłosych nie są dobrymi pływakami, toteż należy zawsze mieć je pod nadzorem gdy pływają. Właściciele Bulldogów Angielskich powinni szczególnie pilnować swoich ulubieńców w okolicach zbiorników wodnych. Bulldog, ze wględu na swoją gigantyczną masę ciała, nie potrafi utrzymać się na powierzchni i tonie niemal jak przysłowiowy kamień. Wiele z psów tej rasy w ten właśnie sposób straciło życie.
Kolejnym uniwersalnym ćwiczeniem dla naszych ulubieńców są "zapasy" z innymi psami. W praktyce jednak ćwiczenie możliwe do "zaaplikowania" tylko młodym psom, które w dodatku muszą wykazywać się bardzo przyjacielskim charakterem, gdyż zabawa taka często potęguje tendencje do agresji. Starsze czworonogi na ogół nie wykazują wielkiej ochoty do tego typu zabaw, choć nie ma tu reguły. "Zapasy" wspaniale rozwijają całe ciało psa, poprawiąjąc równolegle koordynację ruchową.
Ćwiczeniem o charakterze typowo siłowym jest przeciąganie ciężarów. Jak wiemy, budowa kończyn u psów uniemożliwia im podnoszenie przedmiotów za ich pomocą. Niemożliwe jest zatem nauczenie psa podnoszenia ciężarów. Zamiast tego, psy mogą ciągnąć wózki, na które układamy odpowiednie obciążenie. Nie wszystkie rasy wykazują chęć do tego rodzaju ćwiczeń. W praktyce tylko rasy północne, mastiffy bullterriery oraz bulldogi (z wyjątkiem Bulldoga Angielskiego) nadają się do tego rodzaju sportu. Pies musi mieć co najmniej 1.5 roku aby można rozpocząć z nim ciągnięcie ciężarów. Nawet w tym wieku powinno się zwiekszać obciążenie bardzo stopniowo.
Psy biorące udział w wystawach (konkursach piękności) nie powinny rozpoczynać ćwiczeń tego rodzaju do ukończenia trzeciego roku życia, gdyż może dojść do nieznacznego ugięcia kręgosłupa, co w połączeniu z bardzo silnie rozwiniętymi mięśniami grzbietu pogorszy nieco sylwetkę psa.
Do przeciągania ciężarów potrzebne są specjalne szelki, tak aby pies ciągnął obciążenie za pomocą całego ciała a nie jak w przypadku użycia obroży tylko szyją.
Pożyteczną pomocą w rozwoju siły oraz kondycji może być obroża wypełniona ołowiem. Można używać ją podczas każdego spaceru. Wówczas nawet krótszy dystans spowoduje silne zmęczenie u psa. Podobnie jak powyższe ćwiczenie jest to sposób odpowiedni wyłącznie dla czworonogów, które zakończyły okres rozwoju fizycznego.