02 grudnia 2015

Udostępnij znajomym:

Ostatnio wielu czytelników upominało się o informacje dotyczące wizy studenckiej F-1. Spowodowane jest to zapewne zapowiedzianymi zmianami w wydawaniu wiz turystycznych i studenckich. Jeśli zapowiadane zmiany wejdą w życie i wizy turystyczne wydawane będą tylko na jeden miesiąc, to należy się spodziewać, że coraz więcej młodych ludzi starać się będzie o wizy studenckie zamiast turystyczne.

Wiza F-1 jest wizą dla studentów przyjeżdżających na programy akademickie (high school, Associate, Bachelor"s, Ph.D. oraz Masters), jak również dla osób przyjeżdżających na kursy nauki języka angielskiego, tzw. ESL, a więc English as a Second Language.

Wiza F przyznawana jest na podstawie formularza I-20 wydawanego przez instytucję akademicką. Większość szkół, do których uczęszczają zagraniczni studenci (international students) ma certyfikację Biura INS na wydawanie tego dokumentu i posiada osobę wydającą formularz I-20 i zajmującą się jego przedłużaniem. Osoba ta to designated school official (DSO). Do tej osoby należy się zwrócić, jeśli staramy się o przyjęcie na program uniwersytecki i potrzebujemy wizę F-1. Osoba ta również odpowiada za późniejsze przedłużanie statusu studenta, pozwolenia na pracę dla studenta i składanie raportów do INS i FBI o statusie i lokalizacji studenta. Ta ostatnia czynność dodana została po wydarzeniach 11 września, po to, by pomóc INS w kontroli nad osobami, które wjechały do USA jako studenci i obecnie nie studiują.

Otrzymanie wizy:

Aby otrzymać wizę F-1 należy spełniać nastę­pujące warunki:

1. ‑należy wykazać się intencją powrotu do swojego kraju po ukończeniu studiów,

2. ‑należy zakwalifikować się do programu akade­mickiego,

3. ‑student musi udowodnić, że posiada fundusze na pokrycie czesnego, zamieszkania oraz wszystkich innych wydatków.

Zmiana statusu na wizę studencką.

Prawo tymczasowe i zapowiadane zmiany.

Osoby, które są obecnie w Stanach Zjednoczonych na ważnej wizie tymczasowej (na przykład na turystycznej) po otrzymaniu dokumentu I-20 muszą złożyć w INS podanie I-539 o zmianę statusu, zanim poprzednia wiza straci ważność. Tak ta procedura wygląda obecnie. Jak już wcześniej pisałam, INS zapowiedziało zmiany i pewne ograniczenia w procedurze zamiany wizy turystycznej na studencką. Według nowego zapowia­danego prawa osoba, która wjeżdża do Stanów Zjednoczonych na wizie turystycznej będzie mogła zamienić swój status na status studenta, tylko wtedy, jeśli w momencie przyjazdu do USA powie oficerowi INS, że przyjeżdża do USA z zamiarem zbadania możliwosci studiowania. Oficer INS wpisze wtedy na kartce wjazdowej I-94 adnotację "prospective student" (przyszły student). Tylko osoby, które przedstawią taką adnotację na kartce I-94 będą mogły starać się o zamianę statusu turysty na studenta bez konieczności opuszczania terenu Stanów Zjednoczonych. Wszystkie inne osoby, które przebywając w USA znalazły możliwości studiowania, lecz nie wyraziły swego zamia­ru w momencie wjazdu, będą musiały opuścić USA i starać się o wizę studencką w konsulatach Stanów Zjedno­czonych zagranicą.

Wymaganie, aby przyszły student wyraził chęć studiowania w momencie wjazdu na wizie turystycznej obowiązywać bedzie tylko osoby, które wjeżdżać będą do USA po wydaniu przepisów końcowych. A więc, osoby, które obecnie w Stanach Zjednoczonych już przebywają na wizach turystycznych traktowane będą według starego prawa, to znaczy mogą zmienić swój status turysty na studenta mimo, że nie mają adnotacji "prospective student."

Nowe przepisy są bardzo problematyczne. Istnieje bowiem niebezpieczeństwo, że jeśli aplikant przyzna się, że wjeżdżając do USA jako turysta myśli o studiach, to INS może nie zgodzić się na jego wjazd, wymagając, by wrócił do konsulatu i starał się o odpowiednią wizę studencką. Trzeba więc wyrazić jasno, że celem podróży jest rozglądnięcie się w możliwościach studiowania, odwiedzienie szkół, uczelni, a nie podjęcie już wcześniej ustalonego programu studiów.

Turyści nie mogą podejmować studiów bez otrzymania wizy studenckiej.

Ten przepis wydany został 12 kwietnia i już obowiązuje. Zmienia on w znacznej postaci obecną praktykę. Do tej pory osoba na wizie turystycznej nie mogła pracować, ale mogła podjąć studia lub naukę. Teraz jest to już niedozwolone. Osoba na wizie turystycznej tylko wtedy będzie mogła podjąć naukę, jeśli złoży aplikacje o zamianę statusu na studencki i zamiana ta jest jej przez INS przyznana. Jeśli na przykład osoba taka podjęła już studia, a dopiero potem złożyła podanie o zamianę wizy, zamiana taka będzie odmówiona ze względu na fakt, że osoba ta podjęłą już naukę bez zezwolenia INS. Jest to bardzo ważna zmiana, gdyż do tej pory INS zezwalało na rozpoczęcie nauki przed złożeniem podania o zamianę statusu.

Wszystkie powyższe zmiany dotyczą

wyłącznie wiz turystycznych.

Wszystkie zmiany odnośnie okresu, na który można wjechać i zamiany na wizy studenckie dotyczą tylko osób na wizach B-1, B-2. Osoby, które przebywają tu na innych wizach, na przykład pracujących lub jako rodziny osób, które mają wizy pracujące lub osoby przebywające służbowo na innych wizach, dalej będą mogły studiować i zmienić swe statusy na studenckie wedle starego prawa.

Staranie się o wizy studenckie poza USA,

w konsulatach.

Jeśli osoba starająca się o wizę przebywa za granicą, na podstawie wydanego przez szkołę I-20 bę­dzie starać się o wizę F-1 w konsulacie amery­kańskim. Konsul wydaje wizę nie wcześniej niż 60 dni przed rozpoczęciem programu.

Duration of Status,

a więc jak długo można na wizie studenckiej przebywać w USA.

Wiza F-1 wydawana jest najczęściej na okres trwania programu (duration of status). Zazwyczaj okres ten obejmuje studia oraz dodatkowe 60 dni po ukończeniu programu. W duration of status wchodzi również praktyka po ukończeniu studiów, tak zwane practical training, które musi wcześniej być zaakceptowane przez szkołę i INS.

Duration of Status jest bardzo bezpieczną formą przebywania w USA, ponieważ nie podlega karze 3- lub 10-letniego zakazu powrotu, jeśli student nie wróci do kraju zaraz po skończeniu studiów. Jak pamiętamy, przy wizach tymczasowych, gdzie data ich ważności widnieje na formularzu I-94, każdy dzień spędzony dłużej niż data na I-94 liczy się w kierunku zakazów powrotu do USA. Jeśli aplikant zostanie w USA dłużej niz 180 dni po wskazanej dacie, to podlega już zakazom powrotu. Ta sytuacja nie dotyczy studentów, którzy na swoim I-94 mają wbite Duration of Status, ponieważ nie widnieje na nim końcowa konkretna data. Oznacza to, że jeśli student został w USA dłużej niż okres trwania szkoły i wyjedzie dopiero kilka miesięcy lub lat po jej skończeniu, to w myśl obecnego prawa nie będzie ukarany zakazami powrotu, chyba, że podczas swego pobytu w USA złożył petycję o inną wizę i INS zauważyło, że szkoła się skończyła i orzekło, że status tej osoby jest już nieważny. Jeśli jednak takiego stwierdzenia nie było, to Duration of Status chroni studenta przed ewentualnymi zakazami powrotu, nawet jeśli został on w USA nielegalnie po zakończeniu programu nauki.

Utrzymywanie ważnego statusu:

Utrzymywanie ważności statusu studenta jest w tej chwili ważniejsze niż kiedykolwiek. Od wydarzeń 11 września jest to obecnie najbardziej kontrolowana grupa imigrantów w Stanach Zjednoczonych. Ustawa PATRIOT wprowadziła nowy system kontroli studenta. Kontrola ta odbywa się na podstawie wiadomości o studentach otrzymanych z ich szkół. Szkoły mają obo­wią­zek informować o statusie imigracyjnym swoich studentów na wizach F-1. Jeśli INS lub FBI zauważa, że osoba, która powinna studiować nie znajduje się na liście aktywnych studentów, to może zacząć jej poszukiwać.

Aby utrzymać ważność wizy F-1 należy spełnić pewne warunki.

Po pierwsze, student musi uczęszczać na uczelnię lub do szkoły i musi utrzymywać pełny tok zajęć. Dla osób starających się o Bachelor"s taki pełny tok studiów to 12 godzin kredytowych na semestr. Czasem szkoła może uznać, że, ze względu na słabą znajomość angielskiego, student może zmniejszyć ilość godzin; taka decyzja powinna być najpierw przedstawiona w Urzedzie Imigracyjnym INS.

Po drugie, I-20 musi być zawsze aktualne. Jeśli formularz I-20 wydany jest na konkretny rok lub se­mestr akademicki, student musi przypilnować, aby szkoła przedłużyła I-20 zanim ono wygaśnie. Jeśli I-20 nie jest przedłużone, student traci swój status. Status taki w niektórych przypadkach można przywrócić przez tak zwane reinstatement. Takie przywrócenie statusu jest możliwe również wtedy, gdy nastąpi przerwanie wizy ze względu na nieodpowiednią ilość kredytów lub krótkie przerwy w nauce.

O reinstatement (przywrócenie statusu)

mogą się starać studenci jeśli:

a. ‑przerwa w statusie nie była spowodowana ich winą i spotkała by ich krzywda jeśli status nie byłby przywrócony;

b. ‑student uczęszcza obecnie lub będzie wkrótce uczęszczał do szkoły;

c. ‑student nie pracował nielegalnie;

d. ‑student nie popełnił żadnych innych wykroczeń imigracyjnych, które powodowałyby jego deportację.

Praca na wizie F-1:

Studenci mogą pracować tylko w bardzo wąskim wymiarze, na który pozwala wiza F-1. Studenci mogą pracować na terenie szkoły do 20 godzin w ciągu roku akademickiego i do 40 godzin w czasie przerw semestralnych. Po ukończeniu studiów praca na terenie szkoły jest zabroniona. W czasie drugiego roku student może zacząć praktykę (practical training). Praktyka taka musi być pracą w dziedzinie, w której student studiuje, musi być związana z tokiem studiów i zatwierdzona przez szkołę. Praktyka może być odbywana w jednej z dwóch form: curricular practical training lub optional practical training.

Curricular practical training jest praktyką wymaganą przez program akademicki. Najczęściej ma charakter internship lub practicum. Praktyka taka możliwa jest dopiero po ukończeniu pierwszego roku akademickiego i po ukończeniu wymaganych kursów językowych. Jeśli praktyka ta podczas toku studiów przekroczy 1 rok, to student nie będzie mógł skorzystać z praktyki po ukończeniu studiów.

Optional practical training możliwy jest w jednej z czterech sytuacji:

1. ‑w czasie przerwy semestralnej lub wakacji letnich;

2. ‑w czasie roku szkolnego jeśli praca nie przekracza 20 godzin tygodniowo;

3. ‑po zaliczeniu wymaganych przedmiotów; lub

4. ‑po zakończeniu toku studiów.

Optional practical training może trwać maksymalnie 12 miesięcy. Praktyka taka musi być ukończona na 14 miesięcy po graduacji. Praktyka musi być zatwier­dzona przez szkołę. Szkoła musi potwierdzić, że praktyka jest związana z dziedziną studiów oraz że student jest przygotowany edukacyjnie do odbycia takiej praktyki.

Najczęściej studenci korzystają z optional practical training po ukończeniu studiów i podczas takiej praktyki szukają sponsora na wizę pracowniczą H-1B, która zapewni im legalny pobyt na następne kilka lat i która pozwala starać się o pobyt stały. Aplikacja musi być złożona w 120 dniowym okresie (na 60 dni przed ukończeniem toku studiów do 30 dni po graduacji). DSO daje rekomendację na formularzu I-538 i student musi złożyć aplikację o pozwolenie na pracę I-765 do INS w czasie w/w 120-dniowego okresu.

W niektórych przypadkach INS zezwoli na pracę, gdy student pokaże poważną potrzebę finansową (severe economic hardship). Student musi wykazać, że nie ze swego powodu znalazł się we wcześnie nieprzewidywanej trudnej sytuacji finansowej.

Zmiana szkoły lub programu nauczania:

Student może zmieniać szkoły w czasie studiów. Trzeba tylko pamiętać, że każda zmiana szkoły lub programu związana jest z wydaniem nowego formularza

I-20 przez nową szkołę. Student powinien postarać się o I-20 z nowej szkoły przed rozpoczęciem tam nauki, następnie musi poinformować starą szkołę o zmianie. Student musi rozpoczać naukę w nowej szkole w pierwszym semestrze po wakacjach lub po przerwie semestralnej. Tak zwana zmiana szkoły nie może spowodować przerwania nauki.

Osoby towarzyszące:

Małżonkowie i nieletnie dzieci studentów na wizach F-1 otrzymują wizy towarzyszące F-2. Osoby posia­dające wizy F-2 nie mogą pracować.

----- Reklama -----

Polonez

----- Reklama -----

Polonez

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor