----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

09 września 2002

Udostępnij znajomym:

Wirtualne nauczanie, tele-zajęcia, nauka w domu zrewolucjonizowały w ostatnich latach sposób uczenia się, umożliwiając zdobywanie akademickich tytułów bez konieczności wychodzenia z domu, czy biura, bez martwienia się o niedyspozycje czasowe, czy barierę geograficzną.

Edukacja na odległość

Według definicji słownikowej odległość to miara oddalenia w czasie i przestrzeni. Tak więc edukacja na odległość jest wtedy, gdy nauczyciel i uczeń są oddaleni od siebie i często dzieli ich też różnica czasowa. Nauka jest dostarczana studentom, a nie studenci nauce. Jest wiele znaczących różnic między konwencjonalnym procesem nauczania, a wirtualnym. Student nie ma sposobności siedzenia na zajęciach w aulach uniwersyteckich, nie bierze udziału w organiowanych seminariach, za to uczestniczy w wirtualnych konferencjach posługując się własnym PC. Może się też kontaktować z innymi studentami poprzez e-mail i organizowane telekonferencje. Jest on uboższy natomiast o możliwość pracy zespołowej, nie ma bezpośredniego kontaktu z innymi studentami. Taki rodzaj edukacji posiada kilka określeń często stosowanych wymiennie: nietradycyjna edukacja, zaoczne nauczanie, program eksternistyczny, innowacyjny program, alternatywna edukacja, niezależne studia, wirtualny program, samodzielna edukacja oraz studia korespondencyjne.

Historia nietradycyjnej edukacji

System zaocznej edukacji w Stanach Zjedno­czonych narodził się pod koniec XIX wieku. Zaczął się od kursów korespondencyjnych. Columbia University oferował w latach 20. XX wieku kursy radiowe, a w 60. - telewizyjne. Od 1890 roku około 100 milionów Amerykanów uczestniczyło w zaocznych programach nauczania między innymi tak znani ludzie jak Franklin D. Roosevelt, Walter P. Chrysler.

Pierwszy zaoczny program umożliwiający otrzymanie tytułu naukowego został wprowadzony w Stanach Zjednoczonych w roku 1970 przez University of the State of New York. Ostatnio edukacja na odległość stała się bardzo ważną częścią wyższej edukacji w USA. Działa tu około 4 tysięcy przeróżnych programów, które można przeszukać w witrynie Distant Learning Course Finder, www.dlcoursefinder.com.

Zaoczne studia prowadzi nawet szacowny Harvard (Harvard University Extension, Distance Learning Program, 1 Oxford Street, Science Street 906, Cambridge, MA, 02138. tel. 617-496-4836), a także Columbia University (Teacher"s College, 146 Horace Mann, 525 W. 120th St., P.O. Box 302, New York, 10027 NY, tel. 212-678-3710).

Dlaczego wybieramy

zaoczną naukę?

W momencie, gdy wyższe uczelnie zaczęły rozwijać swe zaoczne programy, były one głównie przezna­czone dla ludzi pracujących, którzy nie mają czasu lub mieszkają zbyt daleko od uniwersytetu. Obecnie wielu młodych ludzi wybiera ten sposób edukacji. Liczba studentów dziennych jest porównywalna z liczbą zaocznych.

Co skłania ich do wybierania

takich programów?

- ‑chęć zdobycia tytułu naukowego w celu znalezienia lepszej pracy;

- ‑potrzeba certyfikatu przy już wykonywanej profesji;

- ‑potrzeba ciągłego dokształcania się w danej dziedzinie;

- ‑zamiłowanie do nauki, potrzeba rozwoju intelectualnego;

- ‑chęć studiowania w wymarzonej szkole, znajdującej się zbyt daleko od stałego miejsca zamieszkania;

- ‑brak czasu z powodu pracy, rodziny lub innych zajęć uniemożliwiających uczęszczanie na zajęcia na uniwersytecie.

Edukacja na odległość pozwala na elastyczność nauki. W rozległym kręgu programów telewizyjnych, komputerowych, korespondencyjnych każdy może wybrać coś idealnego dla siebie. Kursy internetowe są szczególnie popularne, gdyż pozwalają swym studentom na korzystanie z nich o każdej porze, by sprawdzić e-mail, rady nauczyciela, czy wejść do odpowiedniego chat-room.

Klucz do sukcesu

Dla studenta kontynuowanie edukacji to droga do stania się cennym pracownikiem na ciągle zmieniającym się rynku pracy. Według przeprowadzonych badań ponad 80% ludzi twierdzi, że potrzebują edukacji w celu poprawy swego statusu zawodowego. Szczególnie ważne jest to w dziedzinach takich jak nauki ścisłe, medycyna, technologia. Jest to istotne, gdyż edukacja powinna być ciągłym procesem, by nadążyć za postępem w nauce. Edukacja przekształca informacje w wiedzę i zrozumienie. Na bazie tego budowane są systemy wartości, wolność a ogólniej cywilizacja.

Według National Center for Educational Statistic federalnego departamentu edukacji większość dzisiejszych studentów to ludzie pracujący mający ponad 22 lata. The Distance Education and Training Council (DETC) opracowało, że typowy student ma 31 lat, 48% to mężczyźni, 90% to ludzie pracujący, w 31% koszt nauki pokrywa pracodawca.

Kursy korespondencyjne

Ten rodzaj edukacji zaocznej narodził się ponad 100 lat temu. Największa różnica to sposób dostarczania materiałów korespondencyjnych kiedyś i dziś. Cały system nauki korespondencyjnej działa w bardzo prosty sposób.

Student:

- ‑wypełnia aplikacje i wysyła na adres wybranej szkoły wraz z czekiem lub numerem karty w celu pokrycia kosztów nauki;

- ‑otrzymuje podręczniki, rady, instrukcje;

- ‑zamawia książki;

- ‑otrzymuje książki i zaczyna proces kształcenia;

- ‑wykonuje wymagane polecenia, zadania i wysyła je do swego instruktora;

- ‑sprawdzoną i ocenioną pracę otrzymuje z powrotem;

- ‑możliwe są egzaminy semestralne, końcowe, które student jest zobowiązany zdać;

- ‑końcowa ocena jest również dostarczana korespondencyjnie.

Wirtualne klasy

Studenci University of Phoenix Online Campus łączą się ze swoją uczelnią przez modem, postępując według poleceń ich instruktora. Student wchodzi na stronę interesującego go tematu zajęć, ma możliwość wysłania wirtualnej wiadomości do instruktora lub innych studentów. Samodzielnie wykonuje zadania zlecone przez instruktora w celu zaliczenia zajęć. Istnieje też możliwość bardziej "bezpośredniego" spotkania się ze studentami i instruktorem w chatroom. Nie ma jednego sposobu kształcenia wirtualnego. Przed zapi­saniem się na studia trzeba zawsze zasięgnąć informacji dotyczących szczegółów.

Audio i telekonfereneje

Telekonferencje pozwalają studentom i instruktorom rozmawiać między sobą i widzieć się w tym samym czasie, do czego potrzebne jest specjalne wyposażenie: komputer, kamera, karty dźwiękowe, Internet, niezbędne software. Student może korzystać z innego kampusu lub z centrum telekonferencyjnego. Video konferencje pozwalają na spotkanie się studentów "twarzą w twarz", co umożliwia dyskusje i pracę w grupie.

Nieco mniej popularne są audiokonferencje. Są uboższe o element wizualny. Studenci mogą ze sobą rozmawiać, słyszą się nawzajem. To tak, jakby siedzieli dookoła stołu.

Telewizja

Kursy telewizyjne były oferowane przez publiczne telewizje przez wiele lat. Dzisiaj oferowane są one zwykle przez specjalne telewizje kablowe (The Learning Channel), drogą satelitarną oraz prywatne uniwersyteckie stacje telewizyjne. Telewizja stała się bar­dzo popularnym sposobem dostarczania wiedzy, przez to, że jest tak bardzo powszechna.

Co można osiągnąć?

Większość uniwersytetów proponujących zaoczny system edukacji pozwala na zdobywanie tytułów naukowych, nawet doktoratu. Oprócz tego możliwe są programy zakończone otrzymaniem certyfikatu w różnych dziedzinach: biznes, planowanie finansów, informatyka, nauki humanistyczne itp. W przypadku, gdy komuś zabrakło kilku kredytów do skończenia studiów, to jest bardzo dobra droga aby je uzyskać. Należy jednak przed rozpoczęciem zajęć sprawdzić, czy zostaną one przepisane i zaliczone do całości naszej edukacji.

Osoby, które uwielbiają się uczyć i nie zależy im na zdobywaniu kredytów, mogą brać udział w kursach bezkredytowych. Studenci, którzy zdobyli odpowiednią liczbę kredytów, kończą studia i otrzymują wymarzony tytuł. Na koniec niekonwencjonalnej nauki często uczelnie organizują konwencjonalne ceremonie wręczenia dyplomu. Otrzymany dyplom niczym się nie różni od tych otrzymywanych na uniwersytetach z kampusem. Dodatkowo raczej rzadko jest wspomniane, w jakiego rodzaju zajęciach się uczestniczyło (zaocznych, czy dzien­nych).

Jakość proponowanej nauki

Jakość zajęć, kompetencja nauczycieli, materiały, egzaminy, podręczniki są te same, co dziennych studentów. Według przeprowadzonych badań udowodniono, że wyniki nauki studentów zaocznych są równie dobre jak i studentów dziennych. Może to być spowodowane tym, że:

- ‑zaoczni studenci sami się motywują, wymaga się od nich samodyscypliny,

- ‑zwykle są to ludzie pracujący, którzy przeważnie czynnie uczestniczą w tej dziedzinie, którą studiu­ją.

Koszty

Zwykle koszty zaocznej edukacji w USA są porównywalne z ich dziennym odpowiednikiem. Koszt zakupu komputera z modemem, telewizora z VCR jest rekompensowany przez oszczędności na czasie oraz transporcie, parkingu, opiece nad dziećmi. Nawiasem mówiąc, nie warto kierować się samym kosztem. Zamiast wybrać uczelnię, o której nikt nie słyszał, lepiej jest studiować na prestiżowej uczelni, której dyplom przysporzy Ci szacunku potencjalnych pracodawców i otworzy drzwi do dobrej pracy.

Gdzie dowiedzieć się więcej?

Poniżej znajduje się kilka adresów internetowych, które mogą być pomocne przy szukaniu odpowiedniego programu zaocznego:

Distant Learning Resource Network,

www.dlrn.org .

Distant Learning Course Finder, www.dlcourse finder.com.Przeszukiwarka pozwala tam przeszukać 55,000 różnych zaocznych programów w ponad 130 krajach.

Peterson"s, www.petersons.com

ma cenną przeszukiwarkę, która umożliwa przeczesanie ponad 16,000 kursów w Stanach Zjednoczonych i zagranicą. Powodzenia w zdobyciu wymarzonej edukacji życzy

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor