Tytan i jego właściwości
Wielkie odkrycia w dentystyce bywały niejednokrotnie dziełem przypadku. Tak stało się w 1952 roku kiedy to Szwed PerIngwar Branemark stwierdził w badaniach ortopedycznych, że wszczep metalowy z tytanu łączy się idealnie z kością. Od tego czasu datuje się rozwój implantologii dentystycznej.
Słyszeliście Państwo na pewno, że jedynym materiałem wkładanym w kość w implantologii jest tytan.W wielu przypadkach jest on znacznie lepszy od złota. Jest to metal bardzo lekki, waży cztery razy mniej niż złoto. Jest odporny na korozję dzięki bardzo dużej zdolności utleniania się. W kontakcie z tlenem tytan pokrywa się warstwą tlenku. Warstwa ta jest przyczyną doskonałego połączenia z kością. Materiał ten jest kompatybilny z organizmem. Nie wywołuje alergii. Jest bezpieczny. Nie wywołuje reakcji elektrochemicznych. Służy do produkcji implantów, koron, mostów. Ten sam materiał może być użyty w całym procesie odbudowy zęba. Harmonia w budowie chemicznej pozwala na idealną rekonstrukcję bez wywoływania reakcji w przypadku użycia innych materiałów na koronę. Jego przewodnictwo cieplne jest 13,5 raza mniejsze niż złota. Drażnienie termiczne zęba na bodźce ciepła i zimna pod taką koroną praktycznie nie istnieje. Nie wywołuje on metalicznego smaku w ustach.
Halitosis
Jest to nazwa określająca przykry zapach z ust. Jego przyczyną jest obecność związków lotnych siarki w oddechu. Przykry zapach z ust jest bardzo trudno zdiagnozować. Jego przyczyny powstawania mogą być bardzo różne. Podstawową - jest zła higiena jamy ustnej i języka. Czasami długie zamknięcie jamy ustnej, na przykład w czasie snu powoduje nasilenie porannych objawów. Następną przyczyną jest choroba jamy ustnej związana ze zmniejszonym wydzielaniem śliny - Xerostomia.
Grzybica jamy ustnej, stany zapalne dziąseł (gingivitis) stany zapalne kości i dziąsła (parodontozy), mogą być również przyczyną przykrego zapachu. Przyczyny halitozy mogą być również ogólne.
Postaram się wymienić wszystkie dotychczas poznane:
1. starzenie się (zmniejszony jest wówczas w sposób bardzo istotny przepływ śliny w organiźmie)
2. użycie alkoholu
3. głód
4. niektóre potrawy (cebula, czosnek)
5. zażywanie nikotyny
6. lekarstwa (amfetaminy, antycholinergiczne, antydepresyjne, antyhistaminowe, narkotyki, przeciwbólowe, leki zażywane w chorobie Parkinsona, w psychozach, w nadciśnieniu, leki przeciwlekowe, leki moczopędne, leki stosowane w chemoterapii)
7. problemy układu trawiennego (refluks przełykowo żołądkowy, przepuklina przełyku, nowotwory)
8. choroby nosa i gardła (zapalenia zatok, polipy, guzy, ciała obce)
9. choroby układu oddechowego (zapalenie oskrzeli, płuc, gruźlica, nowotwory)
10. choroby ogólne (odwodnienie, cukrzyca, choroby wątroby, białaczki, choroby reumatyczne, gorączka, mocznica,)
11. choroby psychosomatyczne (depresja, hypohondria, skłonności samobójcze, schizophrenia)
Ciekawe jest, że nasza psychika ma wpływ na problemy związane z naszym oddechem. Jest to problem bardziej złożony. Nie zawsze wynika ze złej higieny. Aby rozpoznać przyczynę przykrego zapachu trzeba przeprowadzić dokładne badania pacjenta.
Kiedy powinny być
usuwane trzecie trzonowce?
Zabieg usuwania trzecich zębów trzonowych (tzw. "zęby mądrości") jest najczęściej wykonywanym zabiegiem w chirurgii szczękowej. Zęby te są przyczyną przesuwania się zębów stałych i ich wypychania z prawidłowo ustawionego luku zębowego. Powodują one resorbcję zębów sąsiednich i ich uszkodzenie. Są przyczyną powstawania cyst rozwojowych i stanów zapalnych przyzębia. Powinny one być usuwane zwłaszcza u pacjentów gdzie na ich prawidłowe ustawienie w łuku nie ma miejsca. W przypadku konieczności usunięcia trzecich trzonowców należy liczyć się z problemami powstałymi po ekstrakcji. Po zabiegu ekstrakcji może pojawią się stan zapalny zębodołu, krwawienie z zębodołu, złamanie zęba w trakcie usuwania. Należy się także liczyć z uszkodzeniem zęba sąsiedniego. Następstwem usunięcia jest bowiem wystąpienie atrofii kości w miejscu po ekstrakcji. Można temu zapobiec poprzez włożenie do zębodołu sztucznej kości, co przyczyni się do konserwacji kości wyrostka. Koszt tego zabiegu wynosi około $400.
Najpoważniejsze może być przerwanie lub naruszenie nerwu żuchwowego. Większość, nawet bardzo prostych uszkodzeń nerwowych goi się przez bardzo długi okres czasu. Jeżeli nie następuje powrót unerwienia przez okres dłuższy niż 6 miesięcy należy spodziewać się całkowitego porażenia nerwu. Kolejnym powikłaniem może być wysiew bakterii do organizmu i następowe stany zapalne wsierdzia lub formowanie sięropni w odległych narządach.
Przed każdym zabiegiem usuwania zęba mądrości rozważane jest każde za i przeciw. Jeżeli ryzyko powikłań jest większe niż przypuszczalna korzyść, zabieg nie jest wykonywany. Pacjent zawsze ma prawo wyboru.
Z historii
stomatologii
Zmienia się podejście pacjentów do wiedzy dentystycznej. Możemy podzielić pacjentów na pewne grupy wiekowe, które odzwierciedlają poziom dentystyki w poszczególnych latach naszej całej historii. Pacjenci, którzy żyli jeszcze w latach II wojny światowej pamiętają jak było im bardzo często powtarzane, że stracą swoje zęby przed upływem 40 roku życia lub to że wraz z urodzeniem kolejnego dziecka traci się kolejny ząb. Niektórzy mieli więcej szczęścia, niektórzy mniej. Ale wtedy uważano to za nieuniknioną przyszłość.
W latach 1946-1964 rodziły się następne pokolenia, które utrzymywano w przekonaniu, że utrzymamy nasze zęby dzięki wypełnieniu zębów specjalnym materiałem (amalgamaty i krzemowe białe wypełnienia). Utrzymywaliśmy zęby z ogromną ilością ogromnych wypełnień. Dla nas było jeszcze za wcześnie aby w pełni docenić profilaktykę próchnicy.
Obecne pokolenie wie, że systematyczna higiena jamy ustnej, stosowanie się do zaleceń lekarza, przychodzenie na wizyty kontrolne zmniejszy szanse pojawienia się próchnicy i problemów z przyzębiem. Współczesna medycyna bada szczegółowo skłonności dziedziczne. Nauka stara się poznawać coraz dokładniej nasz organizm.
Przyszłość rysuje się więc bardzo optymistycznie.