----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

09 grudnia 2002

Udostępnij znajomym:

Grudzień zawsze kojarzy się nam z okresem świątecznym, a więc prezentami. Jest to także niewątpliwie okres kiedy często sięgamy po portfel aby kupić nowy komputer lub poważnie rozbudować istniejący. Jak nietrudno się domyśleć, poniższy tekst ma na celu podsumowanie na temat co jest obecnie godne uwagi na rynku komputerów PC. Jakie parametry komputera zapewnią nam wysokiej jakości sprzęt nie powodując potężnej dziury w naszym domowym budżecie.

Wszyscy chyba zgadzają się ze stwierdzeniem, że podstawową regułą w przyrodzie jest warunek równowagi. Dotyczy to także branży komputerowej. Niestety rynek i marketing są brutalne i producenci sprzętu komputerowego zmuszeni są do łamania podstawowej zasady równowagi na rzecz sprzedaży. Brzmi to nieco tajemniczo, ale już spieszę z wyjaśnieniami. Od dawna zostało sprawdzone, że klient myślący o zakupie nowego komputera pyta o dwa parametry. Jest to szybkość procesora i pojemność dysku twardego. Więc aby skutecznie sprzedać swój produkt wystarczy włożyć do komputera szybki procesor i wielki dysk, a resztę komponentów - najtańszą jaką można znaleźć, żeby cena produktu była odpowiednio niska. No tak, ale zasada równowagi dotyczy także komputerów i jako efekt powyższego rozwiązania dostaniemy syrenkę z silnikiem Porsche i bakiem na paliwo Jelcza. Pozostaje tylko pytanie jak to będzie jeździć? Niestety, gwarantuję Państwu, że kiepsko. Procesor nie będzie w stanie wykonywać operacji ze swoją maksymalną prędkością (będzie się nudził), ponieważ szybkość pamięci RAM i jej wielkość, jak również magistrala danych będą zbyt wolne aby dostarczyć procesorowi odpowiednią ilość danych. Więc szybkość działania takiego komputera będzie mizerna, pomijam tutaj całkowicie aspekt rozbudowywalności i stabilności tego typu maszyn.

No dobrze, przejdźmy do konkretów. Nie ma złotej recepty jaki komputer kupić żeby był on najlepszy (chyba, że mamy naprawdę gruby portfel). Obecne na rynku komputery możemy podzielić według przedziałów cenowych, czyli do $1,000; od $1,000 do $1,800 i powyżej $1,800. Do każdego z tych przedziałów możemy dopasować użytkownika. Czyli, w pierwszym przedziale (do $1,000) znajdą dla siebie komputery: biura, internauci, użytkownicy komputera jako inteligentnej maszyny do pisania. Druga grupa ($1,000 do $1,800) to komputery domowe. Trzecia grupa (powyżej $1,800) - to komputery dla prawdziwych graczy i grafików komputerowych. Wracając do zasady równowagi, w każdej grupie podzespoły powinny pochodzić z tej samej półki wydajnościowej, gdyż inaczej albo przepłacimy albo kupimy Syrenkę.

Zacznijmy od procesora.

Jest to niewątpliwie komponent w pierwszej kolejności odpowiedzialny za wydajność naszego systemu. Obecnie na rynku zostało dwóch rywali. Są to firmy Intel i AMD. Jeżeli jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się, że procesory AMD będą skutecznie wypierać Intela z rynku, tak obecnie Intel odzyskał swoją dominującą rolę (obniżył ceny). Oczywiście nadal AMD dotrzymuje kroku Intelowi, jednak obecnie jedyny poprawny wybór - to Intel. Procesory Intela dzielimy na trzy grupy wydajnościowe. Pierwszą - ekonomiczną są procesory Celeron i Pentium 4 poniżej 2GHz. Druga grupa, którą polecam wszystkim, którzy przymierzają się do zakupu komputera, to procesory od 2.2GHz-2.6GHz. Są one przystępne cenowo i jednocześnie bardzo wydajne. Jak pokazują testy P4 taktowany zegarem 2.4GHz jest wolniejszy od swojego młodszego brata P4 2.8GHz tylko o około 13%, a jednocześnie jest dwukrotnie tańszy.

Pamięć operacyjna RAM

jest podzespołem, który w bardzo znaczny sposób wpływa na szybkość działania naszego komputera. O szybkości decyduje jej ilość jak i rodzaj. Jeżeli chodzi o ilość, to osobiście uważam, że 512 MB stanowi niezbędne minimum, a jeżeli o rodzaj, to niezbędne będzie krótkie wyjaśnienie. Do niedawna na rynku mieliśmy pamięć SDRAM i nie było problemu. Od kilku miesięcy moduły SDRAM wylądowały w muzeum, a pojawiły się na rynku dwa konkurencyjne rozwiązania. Rozwiązanie pierwsze jest forsowane przez Intela RDRAM i stanowi popularnie nazywany "Rambus". Ich najnowszą (i niestety najdroższą) odmianą są moduły PC1066 o przepustowości dochodzącej do 4.2GB/s. Układy te są taktowane z efektywną częstotliwością 1,066MHz (2 x 533MHz). Drugie rozwiązanie - to pamięci DDR pracujące z szybkością 333MHz (PC2700), które są znacznie tańsze niż moduły RDRAM. Są one wolniejsze od Rambusa o 40%, co przy współdziałaniu z płytą główną i procesorem sprowadza się tylko do kilku procent różnicy w szybkości. Pojawiły się na rynku pamięci DDR400, niestety nie zostały one uznane za standard i kupowanie ich mija się z celem, gdyż większość płyt głównych nie jest przygotowana (i nigdy nie będzie) do ich obsługi. Także najnowsze pamięci DDR366 (PC3000) nie są najlepszym wyborem, gdyż, jak to z nowinkami technicznymi bywa, są one na razie mocno niestabilne. Reasumując, dla tych z grubym portfelem pamięci RDRAM są najlepszym wyborem, a dla użytkowników domowych - DDR333 jest rozwiązaniem optymalnym. Tak czy inaczej, pamięci należy kupować dużo.

Płyta główna

W zależności od rodzaju pamięci i procesora możemy przystąpić do wyboru płyty głównej. Jest się w czym pogubić. O wydajności i stabilności płyty głównej (poza producentem) decyduje układ nazywany chipsetem. Jeżeli zdecydowaliśmy się na P4 i pamięci RDRAM pozostaje nam tylko bardzo dobry produkt firmy Intel chipsety oznaczone i850 i i850E nic innego nie ma. Jeżeli natomiast wybraliśmy pamięci DDR mamy do wyboru chipsety Intela, VIA i SIS. Powszechna opinia jest taka, że VIA jest najbardziej wydajnym układem, następnie Intel i SIS. Czołowi producenci płyt głównych to: Gigabite, Asus, Microstar. W komputerach ekonomicznych (tanich) stosuje się płyty All-in-One, czyli wszystko w jednym kawałku. Jeżeli komputera będziesz używał jako inteligentnej maszyny do pisania, a jedyną grą, w którą będziesz grał będzie pasjans - jest to jakieś wyjście. W innym wypadku będziesz potrzebował dobrej karty graficznej.

Karta graficzna

jest odpowiedzialna w ponad 50% za szybkość działania komputera na wymagających wysokiej wydajności graficznej aplikacjach i grach. Jeżeli karta posiada słaby procesor graficzny lub mało pamięci video (nie mówię już o rozwiązaniach, gdzie karta korzysta z pamięci RAM), główny procesor musi wykonywać operacje i obliczenia graficzne, co znacznie spowalnia pracę systemu, nie wspominając o tym, jak wygląda obraz na ekranie. Obecnie na rynku producentów wydajnych kart graficznych pozostały dwie firmy Nvidia i niespodziewanie ATI. Jeżeli chodzi o typy procesorów graficznych, to wybierać należy karty zbudowane na bazie układów NVidia GForce4 Ti (nie mylić z MX) i w wypadku ATI Radeon 9500, 9500 Pro, 9700 i 9700Pro. Są to obecnie najszybsze procesory graficzne, ale jeżeli nasz komputer ma być centrum rozrywki i gier w naszym domu, jest to właściwy wybór. Jeżeli zdecydujecie się Państwo na słabszą kartę, to przynajmniej upewnijcie się, że ma ona na sobie 64MB lub 128MB dedykowanej pamięci video.

Dyski twarde

wbrew pozorom nie wpływają znacznie na szybkość działania komputera. Obecnie wszystkie dyski pracują już z szybkością 7,200 RPM (jeżeli znajdziecie jeszcze 5400 to już jakaś stara resztka z magazynu) i posiadają kilkumegabajtowy buffer. Natomiast ważna jest pojemność dysku twardego. Kupowanie dysku poniżej 80 GB uważam za nieporozumienie. Najlepiej obecnie notowany producent dysków to Seagate i Western Digital. Firma IBM podupadła trochę w rankingach po wypuszczeniu serii dysków o stosunkowo dużej usterkowości DeskStar (co bardziej złośliwi mówili DeathStar).

Dodatkowe urządzenia

niezbędne w naszym komputerze to karta muzyczna koniecznie z obsługą 5+1 głośników. Dobrym ekonomicznym wyborem jest SoundBlaster Live lub dla bardziej wymagających, którzy słyszą więcej niż trzy dźwięki Audigy, bardzo dobra karta Turtle Beach. Głośniki obowiązkowo 5+1 dobre i tanie firmy Creative lub Altec. Nagrywarka CDRW jest moim zdaniem niezbędnym urządzeniem w każdym komputerze. Nie uznaję rozwiązań combo, czyli połączenia napędu DVD i nagrywarki w jedno. Urządzenia te charakteryzują się stosunkowo dużą usterkowością i jednocześnie są niewiele tańsze niż dwa te urządzenia oddzielnie. Czyli idealnym rozwiązaniem jest posiadanie oddzielnie napędu DVD i CDRW. Z zakupem nagrywarek DVD wstrzymałbym się na parę miesięcy, aż panowie na górze zdecydują się na jeden format. Obecnie mamy dwa konkurencyjne rozwiązania DVD-RW i DVD+RW. Trudno stwierdzić które jest lepsze; miejmy nadzieję, że wkrótce się wyjaśni które będzie stanowić standard.

Monitor

Jeżeli wybieramy monitor do użytku domowego możemy już się zdecydować na tak zwany "flat panel" z tym, że polecam produkty firm doświadczonych w ich produkcji czyli Samsung, NEC, Viewsonic, Sony i koniecznie unikajmy najtańszych modeli. Zawsze wybierajmy model ze środkowej półki i w miarę naszych możliwości finansowych ze złączem DV. Natomiast jeżeli miejsce na naszym biurku nie jest ograniczeniem, polecam standardowe kineskopowe monitory (oczywiście z płaskim kineskopem z przodu) o rozmiarach 19" i 21". Jednak jakość obrazu na nich jest wciąż lepsza niż na Flat Panelach, a i promieniowanie jest praktycznie zerowe. Drukarka i skaner ze względu na swoje niskie koszty nie będą obciążeniem dla naszego budżetu. Nie ma większego znaczenia które wybierzemy. Jeżeli tylko będą one w przedziale cenowym od $100 do $200, to na pewno będą sobą prezentowały więcej niż będziemy w stanie wykorzystać.

Życzę Państwu udanych zakupów i jeszcze raz apeluję o rozsądek. Zakup komputera nie jest zakupem bułek na śniadanie i nie wystarczy wybrać tylko producenta i wydać kilka tysięcy; trzeba chwilę posprawdzać różne możliwości. W pewien sposób zakup komputera możemy porównać do zakupu nowego garnituru: musi być do nas dopasowany, musimy się w nim dobrze czuć i jeszcze musi nas na niego stać.

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor