Koncerty
Zespoły Lira Singers i Cuerdas Clasicas String zapraszają na dwa koncerty meksykańskich i polskich kolęd:
• ‑w sobotę 4 stycznia o godz.7:00 wieczorem w kościele St. Mary of the Woods, 7033 N. Moselle;
• ‑w niedzielę, 5 stycznia o godz.3:00 po południu w kościele St.Bede the Venerable, 8200 S.Kostner.
Wstęp na oba koncerty jest bezpłatny. Datki mile widziane. Po koncertach bezpłatne przyjęcie z artystami i okazja do zapoznania się z meksykańskim obyczajem rozbijania piniaty.
Zespoły Lira Singers i Cuerdas Clasicas współpracują ze sobą już od trzynastu lat. Ich wspólne koncerty zyskały aprobatę zarówno publiczności jak i krytyki. Recenzent Chicago Tribune określił te koncerty jako "radosny wybuch pieśni i tradycji narodowych" i "prawdziwie międzynarodową imprezę".
Prowadzenie koncertu - Lucyna Migała, kierownik artystyczny i dyrektor generalny Lira Ensemble.
Cuerdas Clasicas jest zespołem Amerykanów meksykańskiego pochodzenia, którzy śpiewają i równocześnie grają na tradycyjnych meksykańskich instrumentach smyczkowych. Kierownikiem zespołu jest Rodolfo Hernandez, który sam również występuje. Dokładne informacje pod numerem: 773-508-7040.
MUZEA I GALERIE
Muzeum Polskie w Ameryce
984 North Milwaukee Avenue
Tel. 773.384.3352
Jeszcze tylko do końca stycznia 2003 roku można obejrzeć wystawę "Za welonem: zakonnice u siebie" . Ponad 60 czarno-białych fotografii obrazuje życie sióstr zakonnych trzech katolickich kongregacji, które odegrały ważną rolę w dziejach chicagowskiej Polonii: Sióstr Felicjanek, Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu oraz Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek. Autorkami zdjęć i tekstów są Iwona Biedermann, polska artystka-fotograf oraz Laura Husar Garcia, fotograf z bogatym doświadczeniem zawodowym, dokumentująca życie obcych krajów i kultur.
Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia muzeum, codziennie, oprócz czwartków, od 11:00 do 4:00 po południu. Sugerowana donacja: $3 - osoby dorosłe, $2 - studenci i emeryci oraz $1 -dzieci.
Museum of Contemporary Art
220 E. Chicago Avenue
www.mcachicago.org
War (What is it Good For), czyli komentarze współczesnych artystów na temat wojny oraz związanej z nią polityki. Pokazane prace pochodzą w większości ze zbiorów MCA. Serie z okresu powojennego, takie jak W.W.I General, W.W. II General, W.W.III General H.C.Westermanna i General Enrico Baja nawiązują do retoryki "macho" w polityce. Do tematyki wojny w Wietnamie powraca Peter Saul. A Leon Golub łączy heroizm z horrorem w Mercenaries I - obrazie, który ukazuje okrutne motywy kryjące się poza konfliktami Trzeciego Świata i wojen domowych.
Artyści młodszego pokolenia sięgają do przedstawień wojny w mediach. Doug Hall próbuje ukazać absurd wyścigu zbrojeń w czasie zimnej wojny, posługując się mapami zamieszczanymi w prasie. "Aestheticized Disaster" - serie Jima Shawa stworzone zostały na podstawie publikowanych w gazetach i magazynach obrazów wojny. Rysunki Malcolma Morleya są komentarzem do telewizyjnego filmu M*A*S*H. Do obrazów popularnej kultury nawiązuje także Mike Kelley w "Disembodied Militarism" - cyklu humorystycznych rysunków na temat klasycznego komiksu "Sad Sack". Swoje dzieła prezentują m.in. David Claerbout, Keith Edmier, Barnaby Furnace, Michael Rovner i Christine Tarkowski, Paul Delvaux, Oyvind Fahlstrom, Alfredo Jaar, Ben Shahn i Andy Warhol.
Wystawa jest czynna w dniach 18 stycznia -18 maja 2003 roku w godzinach otwarcia muzeum: środa - niedziela od 10:00 rano do 5:00 po południu, a we wtorek od 10:00 rano do 8:00 wieczorem. Bilet wstępu (cena sugerowana) - $10 dorośli i $6 studenci oraz seniorzy. Opłata nieobowiązuje członków muzeum i dzieci do 12 lat. We wtorki wstęp jest bezpłatny.
Chicagowskie Towarzystwo Historyczne
Clark Street i North Avenue
Tel. 312-642-4600; www.chicagohistory.org .
On the Fringe - wystawa egzotycznych szali z Indii, które w XIX i na początku XX wieku stały się modnymi dodatkami stroju amerykańskich elegantek. Ekspozycja pokazuje nie tylko piękno i różnorodność tych efektownych szali, ale również sposób, w jaki były wykorzystywane do tworzenia innych części garderoby. Wystawę można obejrzeć do 1 września 2003 roku.
Muzeum jest czynne w dni powszednie od 9:30 do 4:30, a w niedziele - od 12:00 w południe do 5:00 po południu. Bilety (cena sugerowana) - $5 dorośli i $3 seniorzy oraz studenci (od 13 do 22 lat z ważną legitymacją), $1 dzieci (od 6 do 12 lat). Wstęp wolny dla członków Towarzystwa i dzieci poniżej 6 lat. Dla wszystkich wstęp jest bezpłatny w poniedziałki.
Field Museum
1400 South Lake Shore Drive,
tel. (312) 665.7100
"Bamboo Masterworks: Japanese Baskets from the Lloyd Cotsen Collection" - ponad 100 fascynujących kształtem, fakturą i kunsztem rzemiosła koszyków, wykonanych przez XIX- I XX-wiecznych japońskich mistrzów. Eksponaty pochodzą z największej prywatnej kolekcji tych małych arcydzieł z bambusa. Wystawa potrwa do 23 lutego 2003 roku.
Muzeum jest czynne codziennie od godz. 10 rano do 5.00 po południu. Bilet wstępu: $8 dorośli i $4 - dzieci w wieku 3-7 lat, seniorzy i studenci. W środę wstęp do muzeum jest bezpłatny. Bilety można nabyć w przedsprzedaży, dzwoniąc do Ticketmaster: 312.902.1500.
Chicagowski Instytut Sztuki
111 South Michigan Avenue
tel. 312-443-3600
David Adler, Architect: The Elements of Style - retrospektywa Davida Adlera, jednego z największych amerykańskich architektów wiejskich rezydencji, którego kariera związana jest z Chicago. Trwająca do 18 maja 2003 roku wystawa obejmuje około 100 prac, m.in. plany, rysunki, fotografie, modele i sztukę dekoracyjną. Pochodzą one z archiwum architekta w Instytucie Sztuki, które liczy ponad 9 tysięcy rysunków i projektów.
Adler urodził się w Milwaukee w 1882 roku. Kształcił się w Lawrenceville School w New Jersey i w Princeton University. Po czym rozpoczął studia na Politechnice w Monachium. Zagraniczną edukację kontynuował w sławnej Ecole des Beaux-Arts w Paryżu. Do Stanów Zjednoczonych powrócił w 1911 roku. Dwa lata póżniej założył w Chicago własne biuro - napierw z architektem Henry Danglerem a później z Robertem Workiem. W ciągu swej długiej kariery zaprojektował ponad 50 domów w różnych regionach kraju - od Massachusetts po Hawaje. Wśród jego klientów byli znani chicagowianie, m.in. Armour, Field, McCormick, Hamil i Pike. Czerpiąc inspiracje z tradycyjnych stylów europejskich, Adler tworzył eleganckie i wygodne domy, bardzo "amerykańskie" w swym charakterze.
Pokazane na wystawie prace ukazują różnorodność stylistyczną prac Adlera - od włoskich willi, poprzez francuskie pawilony, po angielskie "country manors". Sam architekt często sprawował pieczę także nad wyposażeniem i dekoracją wnetrz - podczas licznych podróży po Europie kupował dla swych klientów antyki i inne cenne przedmioty. Przykłady tej sztuki dekoracyjnej uzupełniają ekspozycję. Zgromadzone prace pozwalają odtworzyć proces twórczy architekta - od małych ręcznie wykonanych szkiców, po skomplikowane, gotowe plany w skali 1:1.
Z okazji wystawy wydany został kolorowy 224-stronicowy katalog. Wystawa jest prezentowana w Kisho Kurokawa Gallery of Archiecture (G.227) do 18 maja 2003 roku.
"The Medici, Michelangelo, and the Art of Late Renaissance Folorence" - arcydzieła artystów tworzących w latach 1537-1631 pod patronatem czterech pierwszych wielkich książąt Toskanii z rodu Medyceuszy. Wśród prezentowanych około 200 prac są trzy rzeźby - w tym "Apollo/Davida" i "Ukrzyżowanie" - oraz pięć rysunków Michała Anioła. A także rzeźby Celliniego i Giambologna; malarstwo Bronzina, Pontomora, Salviatiego i Vasariego, sztuka dekoracyjna Buontalentiego i znakomite gobeliny. Większość tych prac nigdy nie była pokazywana poza granicami Włoch, niektóre z nich, to klejnoty sławnych florenckich muzeów - Uffizi Gallery, Pitti Palace, Bargello Museum. Wystawa jest czynna od 9 listopada 2002 do 2 lutego 2003 w Regenstein Hall .
Jeszcze do 5 stycznia można oglądać retrospektywę twórczości Juana Munoza, zmarłego w zeszłym roku wybitnego rzeźbiarza oraz eseisty hiszpańskiego.
SPOTKANIA
Kluby dyskusyjne polskiej książki w bibliotekach chicagowskich
W styczniu odbędą się następujące spotkania:
• ‑poniedziałek 6 grudnia: Portage-Cragin, 5108 West Belmont Ave. - "Agnieszki: pejzaże z Agnieszką Osiecką" Zofii Turowskiej;
• ‑wtorek 14 stycznia: Jefferson Park, 5363 West Lawrence Ave. - "Popiół i żar", Frank Mc Court;
• ‑poniedziałek, 20 stycznia: Archer Heights, 5055 South Archer Ave. - "Harry Potter: kamień filozoficzny", autor J.K. Rowling;
• ‑poniedziałek 27 stycznia: Austin-Irving, 6100 West Irving Park Rd - "Heban" Ryszarda Kapuścińskiego.
Wszystkie spotkania zaczynają się o 7:00 wieczorem, trwają około 90 minut, prowadzone są po polsku w bardzo miłej, przyjaznej atmosferze. Prosimy czytelników o sugestie, jakie książki chcieliby omawiać. Propozycje zawierające tytuł, imię i nazwisko autora można kierować do p. Heleny Ziółkowskiej w bibliotece Portage-Cragin, tel. (312)744 -0152.
oprac. dp