Osteopatia - to odrębna gałąź medycyny w Stanach Zjednoczonych. Osteopaci korzystają z narzędzi i technologii nowoczesnej medycyny wzbogaconych przez zasady filozofii holistycznej i bezpośredni system diagnozowania i leczenia, znanym jako osteopatyczna medycyna czynnościowa. Lekarze medycyny osteopatycznej szczególny nacisk kładą na pomoc pacjentowi w osiągnięciu jak najlepszego samopoczucia poprzez edukację zdrowotną, zapobieganie wypadkom i zachorowaniom.
Pojęcie medycyny osteopatycznej powstało w końcu lat 80-tych dziewiętnastego wieku w Kirksville, Missouri, dzięki Andrew Taylor Still, M.D. Zdaniem Taylora ówczesna praktyka medyczna często przynosiła więcej szkody niż pożytku. Po śmierci bliskiego krewnego na zapalenie opon mózgowych, doktor Still skoncentrował swoje wysiłki na stworzeniu takiego programu opieki medycznej, który promowałby naturalną zdolność organizmu do samoleczenia. Still nazwał tę formę leczenia osteopatią, obecnie znaną jako medycyna osteopatyczna.
Lekarze osteopaci, czyli D.O.s, działają w partnerstwie z pacjentami. Dokładnie rozważane są styl i warunki życia i ich wpływ na zdrowie każdego pacjenta. Lekarze i pacjenci wspólnie walczą o zniesienie przeszkód w osiągnięciu dobrego stanu zdrowia. D.O.s posiadają pełną licencję na pracę we wszystkich 50 stanach i w okręgu Kolumbia. Pracują w różnych środowiskach, włącznie z jednostkami wojskowymi oraz we wszystkich specjalizacjach od medycyny rodzinnej, położnictwo i chirurgię do kardiologii.
Szkolenie D.O.s od pierwszych zajęć w szkole medycznej podkreśla całościowe traktowanie pacjenta, dzięki czemu pacjent nie jest dla nich wyłącznie zbiorem części ciała, które można zranić czy które ulegają chorobom. Takie holistyczne podejście do leczenia oznacza, że studenci medycyny osteopatycznej uczą się integrowania pacjenta z całością procesu leczenia na poziomie partnerskim. Studenci budują także zdolności komunikowania się z ludźmi z bardzo różnych środowisk, ćwicząc te umiejętności w ramach praktyk klasowych.
W rezultacie holistycznego podejścia do medycyny, w przybliżeniu 60 procent wszystkich D.O.s decyduje się na praktykę jako lekarze rodzinni, lekarze ogólni chorób wewnętrznych i lekarze pediatrzy. Pozostałe 40 procent wybiera inne specjalizacje.
Chociaż 45,000 D.O.s działających w Ameryce to tylko 5 procent wszystkich lekarzy w kraju, przyjmują oni 10 procent wszystkich wizyt podstawowej opieki zdrowotnej. D.O.s od lat bardzo aktywnie działają na obszarach wiejskich i innych terenach o obniżonym dostępie do usług lekarskich, często dostarczając ten unikalny rodzaj usług skoncentrowanych na pacjencie do najuboższej części społeczeństwa.
Oprócz nauki przedmiotów wymaganych od wszystkich studentów medycyny, studenci medycyny osteopatycznej spędzają dodatkowo 200 godzin na szkoleniach z zakresu czynnościowej medycyny osteopatycznej. Ten program technik leczenia praktycznego pomaga znieść ból, przywrócić mobilność, wspiera i wzmacnia naturalne funkcje organizmu.
Jednym z kluczowych pojęć jakie poznają studenci medycyny osteopatycznej jest założenie iż struktura wpływa na funkcję. I tak, jeśli zaistnieje problem w danej części struktury organizmu, zakłócone mogą zostać funkcje nie tylko w tej, ale także w innych częściach ciała. Na przykład, ograniczenia ruchomości dolnych żeber, krzyża i żołądka mogą wywołać bóle brzucha z symptomami odzwierciedlającymi irritable bowel syndrome. Korzystając z technik medycyny osteopatycznej, D.O.s mogą pomóc w przywróceniu ruchomości w tych częściach ciała, poprawiając tym samym funkcje gastryczne często do stanu zupełnie normalnego.
Kolejnym istotnym pojęciem medycyny osteopatycznej jest zdolność organizmu do samo-leczenia Wiele z czynnościowych technik medycyny osteopatycznej nastawionych jest na redukcję lub eliminację przeszkód prawidłowej struktury i funkcji organizmu tak by uaktywnić mechanizm samo-leczenia pacjenta.
Oprócz dostarczania uznanej od lat, wysokiej jakości opieki nad chorymi, D.O.s prowadzą badania kliniczne i podstawowe badania naukowe mające na celu rozszerzenie ogólnej wiedzy medycznej i wykazanie efektywności osteopatycznego podejścia do leczenia. Wspólne działania kilku krajowych organizacji osteopatycznych, podjęte w ciągu ostatnich trzech lat, przyniosły ustanowienie krajowego ośrodka osteopatycznych badań klinicznych. Jego pracownicy spełniają funkcję krajowego katalizatora prowadzenia międzyośrodkowych, partnerskich badań klinicznych. Początkowe badania skoncentrują się na wykazaniu efektywności założeń czynnościowej medycyny osteopatycznej, w kontekście ich doskonałej adaptacji do wielu gałęzi opieki zdrowotnej.
Wybór zawodu lekarza osteopaty
Czy pragniesz zostać lekarzem, dla którego pacjent to więcej niż numer lub symptom chorobowy? Czy pragniesz zostać lekarzem, który włącza się w życie swojej społeczności poznając jednocześnie swoich pacjentów? Czy lubisz spotykać i poznawać ludzi z różnych środowisk i grup społeczno-ekonomicznych? Czy posiadasz solidne zdolności komunikowania się i zdolność do łagodzenia cierpienia?
Jeśli odpowiedziałeś tak na niektóre lub wszystkie z tych pytań, medycyna osteopatyczna może stanowić korzystną możliwość kariery zawodowej.
Ogólnie, szkoły medycyny osteopatycznej poszukują zróżnicowanych cech charakteru u kandydatów, którzy zostaną przyjęci na studia i w rezultacie w szeregi profesji osteopatycznej.
Dodatkowo, szkoły medycyny osteopatycznej przyjmują sporo studentów "nietypowych". Studenci tacy zgłaszają się do szkół przeważnie w ramach zmiany kariery i pochodzą z niezwykle zróżnicowanych środowisk zawodowych. Szkoły medycyny osteopatycznej przyjmują studentów - byłych administratorów, menedżerów, pracowników biznesu, prawników, muzyków, reporterów prasowych i innych. Wielu z nich ma rodziny, niektórzy są samotnymi rodzicami, co z pewnością dowodzi jak duże wsparcie studentom oferują szkoły medycyny osteopatycznej W przybliżeniu 20-25 procent studentów szkół medycyny osteopatycznej to studenci nietypowi.
O przyjęcie na studia medycyny osteopatycznej ubiega się wielu kandydatów. Kandydaci o dobrej wiedzy ogólnej, o szerokich horyzontach, wykazujący cechy charakteru wymienione wcześniej, którzy pochwalić się mogą znakomitymi wynikami w nauce mają największe szanse na przyjęcie do szkoły medycyny osteopatycznej
Wymagania jakie trzeba spełnić starając się o przyjęcia do szkoły
Każda szkoła medycyny osteopatycznej ma bardzo specyficzne wymagania stawiane swoim kandydatom. Poniżej zamieszczamy listę ogólnych wskazań dla kandydatów. Sprawdź warunki stawiane przez uczelnię, do której zamierzasz złożyć podanie o przyjęcie, ponieważ poniższa lista nie jest wyczerpująca. Informacje w niej podane mogą się również zmienić.
Zdecydowałeś się złożyć podanie o przyjęcie do szkoły medycyny osteopatycznej. Czego więc dokładnie spodziewają się komisje przyjęć i egzaminatorzy od potencjalnych studentów?
O przyjęcie na studia ubiega się wielu kandydatów Wśród 2000 studentów rozpoczynających naukę, średnie wyniki MCAT to 8.21 ustne, 8.13 fizyczne i 8.63 z biologii. Całościowa średnia wyniosła 3.44, a średnia z przedmiotów naukowych to 3.36.
Szkoły medycyny osteopatycznej spodziewają się zdecydowanie wyników w nauce wskazujących jednoznacznie iż kandydat jest zdolny do ukończenia nauki w oparciu o już posiadany zasób wiedzy.
Podobnie istotne są cechy charakteru przyszłych lekarzy osteopatów. Szkoły medycyny osteopatycznej przyjmują kandydatów, którzy:
- posiadają dobry zasób wiedzy ogólnej
- ‑posiadają dobre umiejętności porozumiewania się i kontaktów międzyludzkich
- mają doświadczenie w pracy społecznej
- ‑mają doświadczenie w kierowaniu pracą innych
- mają pewne doświadczenie w pracy w szpitalu
- ‑uczestniczyli w wielu różnych zajęciach dodatkowych
- pochodzą z różnych grup społeczeństwa
- ‑wykazują się determinacją w uzyskaniu kwalifikacji lekarza osteopaty
- posiadają wiedzę o medycynie osteopatycznej
- pracowali jako asystent lekarza osteopaty
Szkoły medycyny osteopatycznej od lat przyjmują także studentów nietypowych, dla których medycyna osteopatyczna stanowiłaby zmianę aktualnego zawodu. Tacy studenci stanowią w przybliżeniu 20 procent ogólnej liczby studentów w całym kraju.
Większość kandydatów do szkół medycyny osteopatycznej posiada dyplom wyższej uczelni. Wyjątek stanowią studenci programów specjalnych uprzednio uzgodnionych ze szkołami medycyny osteopatycznej. Wielu kandydatów posiada dyplom magisterski lub doktorat z innego przedmiotu naukowego.
Działalność wielu z publicznych szkół medycyny osteopatycznej regulowana jest przez ustawodawstwo stanowe, wymagające od szkół przyjęcia określonej liczby studentów - rezydentów stanu. W celu uzyskania dalszych informacji skontaktuj się z konkretną szkołą.
Okres przyjmowania kandydatów rozpoczyna się 15 marca i kończy 1 czerwca. Inne terminy zależne są od danej szkoły, ważne jest więc by potwierdzić wszystkie daty w konkretnej uczelni.
Jakie cechy powinien posiadać kandydat na lekarza osteopatę
Niektóre wymagania szkół kształcących lekarzy osteopatów umieszczone zostały w tabeli 1. W tabeli 2 znajdą państwo nazwy i adresy internetowe szkół kształcących lekarzy osteopatów.
Opis poszczególnych lat studiów
Pierwsze dwa lata nauki w szkole medycyny osteopatycznej obejmują podstawowe przedmioty naukowe, naukę kluczowych zasad badań lekarskich i poznanie funkcji poszczególnych części organizmu. Pierwsze dwa lata wykładów i zajęć laboratoryjnych przygotowują studentów do kolejnych dwóch lat kończąjących program nauczania, które obejmują pracę pomocniczą w klinice. Konkretne moduły programu nauczania oraz ich rozkład w czasie, zwłaszcza w ciągu pierwszych dwóch lat nauki w szkole medycyny osteopatycznej, mogą się różnić w zależności od danej uczelni.
Poniżej znajduje się ogólny spis materiału objętego przez program nauczania w szkole medycyny osteopatycznej. Jest to lista ogólna i nie odzwierciedla programu żadnej konkretnej szkoły. Szczegółowy program nauczania dostępny jest w sekretariacie wybranej uczelni.
Rok 1
Anatomia, fizjologia, umiejętności kliniczne, komunikacja lekarz/pacjent, zasady i praktyki osteopatyczne,
biochemia, neurologia, histologia, mikrobiologia i Immunologia, patologia, radiologia
Rok 2
Zasady i praktyki osteopatyczne, kardiologia, układ trawienny, hematopoeza, endokrynologia, psychiatria, układ oddechowy, etyka, medycyna rodzinna, układ moczowo-płciowy, układ rozrodczy, pediatria (wzrost i rozwój), gerontologia.
Rok 3 i 4
Praktyki szpitalne w działach: medycyny rodzinnej, pediatrii, medycyny wewnętrznej, zasad i praktyk osteopatycznych, gastroenterologii, kardiologii, onkologii i hematologii, chorób płuc, nefrologii, neurologii, medycyny wypadkowej.
Uzyskanie prawa wykonywania zawodu
Lekarze osteopaci uprawnieni są do licencji we wszystkich 50 stanach i okręgu Kolumbia. Licencjat ustalany jest w każdym stanie przez specjalną radę licencjacką.
Aby uzyskać licencjat na pracę jako lekarz osteopata, musisz:
• posiadać dyplom akredytowanej amerykańskiej szkoły medycyny osteopatycznej
• zdać egzamin Comprehensive Osteopathic Licensure Examination (COMLEX), na poziomie I, II i III. Egzamin ten jest zarządzany przez radę National Board of Osteopathic Medical Examiners (NBOME). Część I egzaminu zdaje się po pierwszych dwóch latach nauki w szkole, a przed ostatnimi dwoma latami szkoleń- praktyk klinicznych. Część II zdaje się pod koniec praktyk klinicznych a przed uzyskaniem dyplomu szkoły medycyny osteopatycznej. Część III zdaje się przed końcem roku praktyk.
Studenci medycyny osteopatycznej mają prawo przystąpić do medycznego egzaminu licencyjnego - United States Medical Licensure Examination (USMLE), ta opcja wybierana jest przeważnie w sytuacji jeśli student planuje podjąć podyplomowe szkolenie z zakresu alopatii.
Po odbyciu stażu, lekarze osteopaci przystępują do egzaminów certyfikacyjnych organizowanych przez specjalistyczne komisje nadzorujące konkretne specjalizacje studentów. Posiadanie dyplomu komisyjnego wymagane jest przez wiele ubezpieczalni zdrowotnych, w celu umożliwienia zwrócenia kosztów lekarzowi przez strony trzecie.
Lekarze osteopaci na bieżąco poznają najnowsze odkrycia medycyny związane z ich specjalizacją poprzez programy stałego kształcenia medycznego. Wymagania CME określone są przez stanowe rady licencjackie. Członkostwo Amerykańskiego Stowarzyszenia Osteopatów - American Osteopathic Association (AOA) uwarunkowane jest także od zdobycia określonej liczby punktów kredytowych.
Więcej informacji odnoszących się do uzyskania prawa wykonywania zawodu (licencji) w konkretnym stanie znajduje się na stronie http://www.docboard.org. Informacje o CME udzielane przez American Osteopathic Association można znaleźć na stronie http://www.aoa-net.org.
Kilka przydatnych informacji na temat zawodu lekarza osteopaty
Szkoły medycyny osteopatycznej zachęcają kandydatów do szerszego poznania zawodu poprzez prace pomocnicze u boku lekarza osteopaty. Wiele szkół wymaga od kandydatów aby poznali lekarza osteopatę i przedstawili list polecający w ramach podania o przyjęcie. Kandydat powinien poznać lekarza osteopatę i przez pewien czas pomagać mu w pracy. W ten sposób kandydaci poznają rzeczywisty obraz pracy w zawodzie osteopaty i zwiększają znajomość zasad medycyny osteopatycznej. Praca z lekarzem przygotuje kandydata do rozmowy kwalifikacyjnej. Wypełnienie tego ważnego warunku demonstruje także jednoznacznie wysoki stopień zaangażowania ze strony kandydata.
Studenci powinni skontaktować się z lekarzem osteopatą przed złożeniem podania o przyjęcie do szkoły medycyny osteopatycznej, począwszy już od wczesnych lat szkoły średniej.
Dane osobowe lekarzy znaleźć można w sekretariatach szkół, spisach byłych uczniów, krajowych stowarzyszeniach osteopatycznych, biurze członkowskim American Osteopathic Association i w ośrodkach doradztwa zdrowotnego.
Studenci szkół medycyny osteopatycznej stanowią kolejne dobre źródło informacji o edukacji z zakresu medycyny osteopatycznej. Szkoły prowadzą programy ambasadorskie wśród studentów, wychowanków, liderów komisji studenckich i członków studenckiego stowarzyszenia Student Osteopathic Medicine Association, którzy przybliżają swoje szkoły potencjalnym studentom. Kontakt z nimi uzyskać można poprzez sekretariat danej szkoły.
Kontakt z biurem członkowskim AOA:
strona internetowa:
http://www.aoa-net.org
telefon: 1-800-621-1773 (312-202-8000 dla połączeń międzynarodowych)
Aplikacje do szkoły można wypełnić na internecie za pośrednictwem AACOM: https://aacomas.aacom.org
Artykuł przygotowany przez biuro "Eureka" zajmujące się tłumaczeniem dokumentów i przygotowaniem do nostryfikacji.
Biuro przygotowuje również testamenty.
Adres: 6601-15 W. Irving Park Rd, Suite #204
Chicago, IL 60634; tel. 773-545-1700