Dlaczego decydujemy się na studia? Najprawdopodobniej chcemy zostać profesjonalistą w danej dziedzinie, a przez to zdobyć dobrą pracę. Być może mamy już posadę, ale nie chcemy jej stracić na rzecz młodszych i bardziej wykształconych. Być może chcemy sprawdzić sami siebie i dla własnej satysfakcji rozszerzyć swoje zainteresowania.
Jakiekolwiek są powody podjęcia studiów, należy przemyśleć to dokładnie, przed rozpoczęciem realizacji tego pomysłu. Studia to ogromna inwestycja czasu i pieniędzy. Należy więc być pewnym, co zamierzamy osiągnąć przez zdobytą edukację jeszcze przed jej podjęciem. Jeżeli dokonamy właściwego wyboru kierunku, studia mogą wzbogacić nas intelektualnie jak i finansowo.
Jaką szkołę wybrać? Na początku należy uświadomić sobie silne i słabe strony swojej osobowości, swoją obecną sytuację oraz cele, jakie sobie stawiamy. Później należy poszukać szkoły, która odpowiada naszym predyspozycjom i wymaganiom.
Tytuły naukowe
Absolwent wyższej uczelni otrzymuje tytuł naukowy.
Pierwszym po licencjacie ( bachelor"s degree) tytułem jest Master of Arts (MA) albo Master of Science (MS) . Do zdobycia tytułu magistra na niektórych kierunkach student musi napisać pracę magisterską. Praca magisterska może kwalifikować do podjęcia studiów doktoranckich oraz może być atutem przy szukaniu pracy. Wielu pracodawców poprzez pracę magisterską rozpoznaje u kandydata umiejętność szukania informacji, krytycznego myślenia oraz umiejętności komunikacyjne. Najwyższy akademicki stopień to Doctor of Philosophy (PhD) . Zdobycie stopnia doktora zajmuje od 4 do 10 lat. Ludzie posiadający ten stopień zwykle zajmują się później pracą badawczą, zostają profesorami na uczelni.
Tytuły profesjonalne
Wymienione powyżej tytuły naukowe wymagają zdobycia ogromnej wiedzy teoretycznej i są zaliczane do akademickich. Istnieją też inne tytuły, zaliczane do profesjonalnych, wymagające oprócz wiedzy teoretycznej również praktycznych umiejętności. Są to np. Master of Social Work (MSW) , bibliotekarz - Master of Library Science (MLS) . W innych dziedzinach profesjonalne tytuły są ewentualnością. Stopnie naukowe w dziedzinie biznesu, dziennikarstwa, nauk przyrodniczych nie są koniecznością przy zatrudnieniu się, aczkolwiek mogą być pomocne przy szukaniu wymarzonej pracy.
W pewnych warunkach różnice między akademickimi i profesjonalnymi studiami się zacierają. Niektóre programy akademickie zaczynają wprowadzać elementy studiów profesjonalnych w celu polepszenia kwalifikacji pracowników. Np. na Uniwersytecie w Dallas doktoranci w dziedzinie chemii mają zajęcia teoretyczne przez 3 semestry, potem łączą to z praktycznymi umiejętnościami, które zdobywają przez kolejne 3 semestry w firmie chemicznej. Następie wracają na campus aby uwieńczyć swą edukację napisaniem pracy magisterskiej. Obecnie wiele instytucji proponuje tego rodzaju edukację, gdzie student może połączyć umiejętności praktyczne z wiedzą teoretyczną. Na przykład Boston College oferuje program studiów biznesu i administracji połączony z wiedzą o Rosji i Europie Wschodniej (MBA/MA). W niektórych szkołach istnieje możliwość zaplanowania sobie tego typu łączonych studiów zgodnie z akademickimi i praktycznymi zainteresowaniami studenta.
Gdzie się uczyć?
Stopnie naukowe można zdobywać na uniwersytetach publicznych, jak i prywatnych. Niektóre z nich należą do badawczych (centrum naukowe). Jaka jest między nimi różnica? Duże centrum naukowe otrzymuje dotacje od rządu oraz prywatnych instytucji na prowadzenie badań naukowych. W tych placówkch przygotowuje się studentów głównie z myślą o ich karierze naukowej. Uniwersytet jednak to nie jest jedyne miejsce, gdzie można zdobyć tytuł magistra (taką możliwość mają też niektóre colleges).
Dużo instytucji wprowadziło wiele innowacji do systemu kształcenia. Nie wszystkie programy nauczania wymagają ciągłej obecności studenta na campusie. Niektóre z nich pozwalają na pracę i tym samym pzredłużają czas edukacji. Są też zaoczne programy gdzie niepotrzebna jest bezpośrednia obecność studenta. Podstawą wtedy jest telekominikacja oraz sporadyczne bezpośrednie spotkania. W ostatnim czasie powstaje coraz więcej placówek edukacyjnych, których podstawą jest telekomunikacja. Zwane są one wirtualnymi uniwersytetami.
Do czego potrzebny jest tytuł?
Wartość tytułu zna tylko osoba, która go już posiada. Może on być absolutnie bezcenny jeżeli dziedzina, w jakiej został on zdobyty, mieści się w kręgu zainteresowań studenta. Oprócz tego wartość posiadanego tytułu jest widoczna w ilości zarabianych pieniędzy. Dla wiekszości ludzi to jest jedyny rozsądny powód podjęcia studiów.
Oto średni dochód w zależności od posiadanego tytułu:
Bachelor"s - $40, 478,
Master"s - $51, 183,
PhD - $77, 445,
MD, LLB, MBA - $95, 148.
W Stanach Zjednoczonych niewiele ludzi posiada wyższe wykształcenie z tytułem magistra (tylko 5% Amerykanów). Tytuł doktora ma tylko 1%. Być może spowodowane jest to wysokim kosztem studiów. Na bardzo dobrym prywatnym uniwersytecie rok nauki może kosztować nawet $30,000. Na państwowych uczelniach koszta te są o wiele niższe, co powoduje, że ok. 70% wszystkich studentów w USA uczęszcza do takich właśnie szkół.
Co studiują Amerykanie
Najbardziej popularną dziedziną studiowania jest edukacja. Zajmuje się tym ok. 1/5 studentów. Drugą co do popularności jest biznes, itd. Zgodnie z poniższą listą.
edukacja - 250,092
biznes - 164,906
nauki socjalne - 103,390
nauki humanistyczne - 103,380
inżynieria - 97,737
wychowanie fizyczne - 92,257
opieka zdrowotna - 81,681
nauki biologiczne - 64,713
publiczna administracja - 49,098
inne - 87,759
Wybór szkoły
Aby dostać się do wybranej szkoły, należy zacząć proces przygotowawczy na około rok wcześniej. Najpierw szukamy odpowiedzi na własne pytania. Jakie są moje cele? Czym się interesuję, do czego mam szczególne predyspozycje? W końcu, jaki kierunek studiów pozwoli mi osiągnąć wytyczone cele? Następnym krokiem jest dokładne przejrzenie rankingów szkół, zebranie informacji o interesujących nas uczelniach.
Po wybraniu odpowiedniej szkoły należy wziąć udział w egzaminach niezbędnych przy dostaniu się na studia (GRE - Graduate Record Examination). Kolejnym etapem jest proces kwalifikacyjny. Należy w tym czasie wypełnić odpowiednią liczbę formularzy i wysłać je do szkół, do których się uczęszczało.
Inną sprawą, niezwykle ważną jest zastanowienie się nad kosztami studiów. Można w tym czasie rozejrzeć się za ewentualną pomocą finansową (pożyczki, stypendia). Wreszcie ostatni krok to wybranie najlepszej szkoły spośród przysłanych ofert przyjęcia.
Artykuł przedrukowano za zgodą
Polskiego Poradnika "Sukces"
Adres: 255 Park Lane; Douglaston, NY 11363,