Kradzież problemem
Zanim po przyjeździe do Polski wsiądziesz do samochodu, pamiętaj, że kraj Twoich przodków jest przodującym w Europie w kradzieży pojazdów czterokołowych. W ubiegłym roku policja zarejestrowała 68,387 kradzieży samochodów. Najczęściej złodzieje kradną wycofane już z produkcji samochody fiat 126p, w ub.r. skradziono ich 7,483. Na drugim miejscu plasują się fiaty cinquecento - 3,573. Kolejne miejsca zajmują volswageny: passat - 2,882 i golf - 2,377. Na piątym miejscu znajdują się wycofane z produkcji polonezy caro 1,977. Ta klasyfikacja ukazuje wyraźnie, że złodzieje w Polsce wyspecjalizowali się w kradzieżach małych aut miejskich, najpopularniejszych marek, również wycofanych z produkcji oraz najsłabiej zabezpieczonych (bez centralnego zamka i immobiliserów). Wymienione wyżej auta kradzione są najczęściej przez gangi młodocianych przestępców, natychmiast odprowadzane do tzw. "dziupli" na obrzeżach miast, gdzie rozbierane są na części i za pośrednictwem paserów sprzedawane na giełdach samochodowych i targowiskach.
Inną grupę stanowią złodzieje wyspecjalizowani w kradzieży samochodów na zamówienie, głównie z krajów byłego Związku Radzieckiego. Do najpopularniejszych marek drogich samochodów skradzionych w ubiegłym roku należały: audi 80 - skradziono 1,755, opel astra -978, opel vectra - 673, audi 100 - 668, mercedes 124 - 636.
Według statystyk policyjnych najczęściej samochody kradzione są z ulicy - 32,378, następnie z parkingu niestrzeżonego 17,694, z garażu - 1811 i z parkingów strzeżonych - 707. Najczęściej okradani są w Polsce Niemcy - 4566, Holendrzy - 158, Austriacy - 130, Włosi i Szwedzi - 94.
Zabezpieczenie przed kradzieżą
Najpopularniejszą formą zabezpieczenia w Polsce są autoalarmy, także z czujnikami ultradźwiękowymi, które mają utrudnić kradzież. Moim zdaniem w warunkach polskich autoalarm nie jest skutecznym zabezpieczeniem. Wystarczy silniejszy podmuch wiatru, potrącenie samochodu, a alarm już wyje. Nawet w bardzo ruchliwym miejscu wyjące pojazdy nie robią na przechodniach większego wrażenia, chyba, że wyraźnie widać próbę włamania. Wtedy albo ktoś zdecyduje się wezwać policję, albo wszyscy przechodzą obojętnie na bok.
Znacznie skuteczniejsze są immobilisery, które w przypadku kradzieży odcinają dopływ paliwa powodując, że samochód zatrzymuje się po przejechaniu kilkuset metrów. Osobiście oprócz immobilisera stosuję w swoim samochodzie mechaniczną blokadę skrzyni biegów, ale są także blokady kierownicy, układu hamulcowego i sprzęgła. Dość skuteczne są także blokady maski silnika.
Ze względu na wzrastające kradzieże samochodów rozbieranych na części, coraz popularniejsze staje się znakowanie części, szczególnie szyb, reflektorów, lusterek zewnętrznych, felg, kół. Oznacza się również elementy tapicerki, ale złodzieje już rozpracowali oznaczenia i nie dają się złapać.
Niewątpliwie najskuteczniejszą metodą, ale jednocześnie najkosztowniejszą, jest założenie w samochodzie systemu monitoringu satelitarnego GPS. Dane o miejscu samochodu są przekazywane przy pomocy satelity, z jego udziałem można unieruchomić pojazd bez względu na miejsce, w którym się znajduje. Z systemu GPS korzystają właściciele bardzo drogich samochodów.
Należy pamiętać, że na dobrego złodzieja nie ma skutecznego zabezpieczenia.
Sposoby kradzieży
Wybierając się w podróż po polskich drogach samochodem krewnych, znajomych lub wypożyczonym, zabezpieczmy się przed kradzieżą. Jeśli nie mamy kierowcy, najlepiej przeszkolonego w judo i uzbrojonego, musimy wiedzieć, jak zachować się w sytuacjach, gdy możemy stracić samochód, dokumenty, pieniądze i przewożone przedmioty.
Najprostszą metodą stosowaną przez złodziei jest przeszkoda na drodze, może to być rowerek dziecięcy, złamana gałąź, lub manekin przykryty kocem. Kiedy zatrzymamy się i wysiądziemy, żeby obejrzeć przeszkodę, pomóc poszkodowanym, naturalnie zostawiając kluczyki w stacyjce, złodzieje wskakują do naszego samochodu i odjeżdżają. Podobnym sposobem na zatrzymanie upatrzonego pojazdu jest pozorowanie wypadku. Na drodze stoją dwa samochody z otwartymi maskami, obok leży manekin przykryty kocem. A my, chcąc pomóc ofierze wypadku, tracimy własny samochód.
W dużych miastach na skrzyżowaniach lub parkingach złodzieje powodują kolizję, lekko uderzając swoim samochodem w nasz. Zdenerwowani wysiadamy zostawiając kluczyki w stacyjce. I po chwili widzimy już tył oddalającego się naszego samochodu.
Popularne są także metody na "koło" lub "rurę". Jadący obok nas złodzieje sygnalizują przez okno, że mamy awarię koła, lub że z rury wydechowej bucha ogień. Zatrzymujemy się, żeby sprawdzić, co się stało. Uczynni złodzieje stają za nami i wykorzystują moment, kiedy pochylamy się nad kołem lub rurą. I po chwili odjeżdzają dwoma samochodami, a my zostajemy sami i bezradni na drodze.
Bardzo niebezpieczna jest metoda "na gaz". Jeżeli jedziemy samochodem z otwartymi oknami, uchylonym dachem lub kabrioletem, złodzieje mogą wrzucić nam do samochodu pojemnik z gazem łzawiącym. Jeżeli uda nam się zahamować, stracimy samochód, jeśli nie uda, możemy w wypadku nawet stracić życie.
Również niebezpieczne jest zajechanie drogi przez kilka samochodów ze złodziejami, którzy wyrzucają kierowcę z pasażerami z samochodu. W przypadku oporu używają siły lub broni palnej. Podobne metody stosują wobec kierowców, którzy zatrzymali się na postoju w lesie, przy drodze lub przy stacji benzynowej. Na parkingach częstą metodą jest przebijanie opony upatrzonego samochodu. Kiedy kierowca upora się ze zmianą koła, dostaje w głowę i traci samochód. Poza miastem popularne są dwie metody, na "dosiadkę" lub na "autostopowiczów". Kiedy samochód zatrzyma się przed zamkniętym przejazdem kolejowym, złodzieje ukryci w krzakach wyskakują i wyciągają kierowcę z samochodu, po czym odjeżdżają. Ofiarami złodziei "autostopowiczów" padają najczęściej cudzoziemcy.
Często najostrożniejsi kierowcy dają się nabrać na złodziejską metodę "na policjanta". Złodzieje przebrani w policyjne mundury zatrzymują samochód, każą kierowcy i pasażerom wysiąść i odjeżdżają. Przed taką metodą praktycznie nie ma jak się zabezpieczyć. Przed innymi metodami najlepiej mieć zawsze zamknięte drzwi i rozmawiać przez lekko uchylone okno. W razie stwierdzenia pozorowanych sytuacji należy ominąć przeszkody i jechać dalej z bezpieczną szybkością oraz zawiadomić przez telefon komórkowy policję o próbie kradzieży.
Artykuł przedrukowano za zgodą
Polskiego Poradnika "Sukces"
Adres: 255 Park Lane; Douglaston, NY 11363,
Wypożyczalnie samochodów w Polsce
Abordage Car Hire
Pl. Powstańców Śląskich 16-18
53-314 Wrocław
tel. +48 71 - 783-76-51
www.abordage.com.pl/
office@abordage.com.pl
Auto-Polonia
ul. Piwna 12
50-353 Wrocław
tel +48 71 - 322-23-37
www.auto-polonia.pl/
INKO Wypożyczalnia
Brzesko, ul. Krótka 4
Tel. 0-14-66-33-103,
Bochnia, ul. Kącik 4
www1.zetosa.com.pl/wypozyczalnia/
wypozyczalnia@mail.zetosa.com.pl
Europcar
31 Wróbla St. 02-736 Warszawa
tel. 48-22 - 853-66-77,
www.europcar.com.pl
Local Rent A Car
ul.Marszałkowska 140
00 - 061 Warszawa, Polska
tel.: +48 - 22 826-71-00,
www.lrc.com.pl/
RentUp
www.rentup.pl
tel.: 48-22-847-86-77
Selen-Rent a Car - Warszawa
03-450 Warszawa, ul. Ratuszowa 11/84
telefon: +48-22-670-48-69
www.rentacar.of.pl/
biuro@rentacarpl.com
LECAR INTERNATIONAL
ul. Zwirki i Figury 32
02-092 Warszawa
tel.: +48-60-266-57-95
www.rentacarpoland.com/index_pol
Enigma Rent a Car
ul. Paderewskiego 14
tel.: +48-41-366-11-80
www.complex.com.pl/~andrzejp/KIELCE/rentacar.html
MICAR - Michael"s Car Rental.
ul. Kamienskiego 12-14
51-124 Wroclaw
tel.: +48-71-325-19-49
www.mcr.com.pl/pl1024.htm
e-mail: rent@micar.pl
opr. EC