Kwestie zmiany nazwiska w stanie Illinois regulowane są przez przepisy Kodeksu Cywilnego Illinois - Code of Civil Procedure. Kodeks zawarty jest w akcie 5, paragrafy 21-101, rozdziału 735 zbioru ustaw stanu Illinois
Kto może ubiegać się o zmianę nazwiska:
Każdy rezydent stanu Illinois zamieszkujący tu od co najmniej 6 miesięcy może wnieść wniosek do sądu o zmianę nazwiska.
Co bierze pod uwagę sąd przed wydaniem decyzji na tak lub nie:
Wnioski o zmianę nazwiska rozstrzygane są w większości na korzyść wnioskodawcy. O ile więc nie istnieje ważna, konkretna podstawa odmowy prawa do zmiany nazwiska, wniosek zostanie rozstrzygnięty pozytywnie.
Procedura zmiany nazwiska
Przygotowanie niezbędnych formularzy
Zawiadomienie o złożeniu wniosku (The Notice of Filing a Petition) informuje publicznie o twoim zamiarze złożenia wniosku do sądu o zmianę nazwiska. Zawiadomienie podaje konkretny termin złożenia przez ciebie wniosku.
Wniosek to twoja formalna, pisemna prośba do sądu o zmianę nazwiska. Wniosek jest kluczowym dokumentem i musi zostać wypełniony bardzo uważnie. Sąd nie może uwzględnić żadnej prośby nie wyszczególnionej pisemnie we wniosku.
W sytuacji osób mało zarabiających możliwe jest wystąpienie do sądu z prośbą o zniesienie opłat normalnie wymaganych od osób ubiegających się o zmianę nazwiska. Należy wtedy wypełnić Application to Sue as a Poor Person. Opłaty są różne w zależności od okręgu administracyjnego. Generalnie od opłat sądowych zwalniane są tylko osoby o niskich zarobkach, z tym, że nie istnieje ustawowe określenie wysokości zarobków kwalifikujących do zwolnienia. Jeżeli więc sądzisz, że nie powinieneś płacić, najlepiej złóż wniosek. Odmowa zwolnienia od opłat nie ma wpływu na twoją sprawę. Będziesz jednak musiał wnieść opłatę aby złożyć dokumenty w sekretariacie sądu.
Wybranie okręgu administracyjnego
gdzie wniesiesz swój wniosek
Wnioski składa się zwykle w rejonie zamieszkania. Sąd okręgowy znajduje się najczęściej w stolicy rejonu. Jeżeli nie kwalifikujesz się do zwolnienia od opłat sądowych, przed formalnym zarejestrowaniem wniosku przez sąd musisz uregulować opłaty.
Złożenie prośby o zwolnienie od opłat od obwieszczenia (zależne od ciebie)
Zanim wniesiesz wniosek o zmianę nazwiska musisz swój zamiar ogłosić publicznie umieszczając ogłoszenie w prasie. Procedura ta zwana jest "obwieszczeniem". Ogłoszenia prasowe to spory wydatek. Jeśli nie jesteś w stanie pokryć tych kosztów i złożyłeś już wniosek o wystąpienie jako osoba uboga, który został zatwierdzony przez sąd (patrz krok 1), masz możliwość wystąpienia z wnioskiem do sądu o przeniesienie kosztów publikacji na okręg administracyjny. Jeżeli pragniesz ubiegać się o zwolnienie, wypełnij formularz wniosku i wręcz go sekretarzowi sądu okręgowego z prośbą o przekazanie dokumentów sędziemu do zatwierdzenia. Pamiętaj aby mieć trzy kopie dokumentów - do rejestru, dla ciebie i do wysłania do prasy lub osoby, w imieniu której występujesz.
Jeżeli twój wniosek o wystąpienie jako osoba uboga został odrzucony, lub jeśli nie złożyłeś wniosku do rejestru, nie będziesz mógł wystąpić o zwolnienie od kosztów publikacji.
Rezultat wniosku o zwolnienie
od kosztów obwieszczenia
Poczekaj na rezultat wniesionego przez ciebie wniosku o zwolnienie od kosztów publikacji. Wniosek jest rozstrzygnięty pomyślnie, jeżeli formularz zgody przekazany sekretarzowi sądu okręgowego zostanie odesłany do ciebie z podpisem sędziego. W takiej sytuacji możesz umieścić swoje ogłoszenie w prasie bez uiszczania opłat za druk. Okręg administracyjny pokryje wszelkie koszty.
Jeżeli twój wniosek zostanie odrzucony, możesz także naturalnie umieścić ogłoszenie w prasie. Będziesz jednak musiał samodzielnie za nie zapłacić.
Wypełnienie formularza wniosku
i przekazanie go do rejestru sekretariatu sądu
Zawiadomienie informuje publicznie o zamiarze złożenia w danym dniu wniosku o zmianę nazwiska. Wybierając datę złożenia wniosku (deadline) pamiętaj, że musi ona przypadać co najmniej sześć tygodni po ukazaniu się zawiadomienia w prasie.
Warto pamiętać, że nie masz zbyt wielkiego wpływu na to kiedy gazeta faktycznie zacznie drukować otrzymane od ciebie ogłoszenie. Jeżeli więc na dzień wniesienia wniosku wybierzesz datę zaledwie 6 tygodni od spodziewanego druku ogłoszenia w prasie, istnieje ryzyko, że ze względu na prasowe opóŹnienia nie zmieścisz się w wymaganym przedziale. Najlepiej więc wybierz datę co najmniej 8 tygodni od dnia wysłania ogłoszenia do prasy. W ten sposób gazeta ma 2 tygodnie na przygotowanie twojego ogłoszenia do druku. Po wypełnieniu formularza zawiadomienia przekaż go do sekretariatu sądu, zachowując co najmniej trzy ostemplowane kopie dla siebie.
Wybranie gazety,
która wydrukuje twoje ogłoszenie
Ogłoszenie musi zostać wydrukowane w gazecie publikowanej w okręgu gdzie rozstrzygnie się twoja sprawa. Musi być to gazeta wydawana co najmniej raz na tydzień. Jeżeli w twoim okręgu nie wychodzą tygodniki, możesz skorzystać z usług tygodnika okręgu sąsiedniego o ile nakład tej gazety obejmuje także twój okręg.
Wysłanie zawiadomienia o ogłoszeniu do gazety.
Jeżeli otrzymałeś zgodę na zwolnienie od kosztów obwieszczenia podpisaną przez sędziego, wyślij ją do gazety razem z listem i ogłoszeniem. Jeżeli nie dostałeś zgody na zwolnienie od kosztów, skontaktuj się z gazetą telefonicznie i spytaj o cenę wydrukowania ogłoszenia raz na tydzień przez trzy kolejne tygodnie. Wyślij gazecie czek lub przekaz pieniężny na tę sumę razem z listem i ogłoszeniem albo poproś gazetę o rachunek.
Wniesienie wniosku
w dniu wyszczególnionym w ogłoszeniu
Musisz wnieść wniosek o zmianę nazwiska w dniu podanym w zawiadomieniu o złożeniu wniosku.
Złożenie prośby
- otrzymanie terminu rozprawy
Po złożeniu wniosku powinieneś złożyć prośbę o wyznaczenie terminu rozprawy, na której przedstawisz swój wniosek.
W zależności od okręgu gdzie złożyłeś swój wniosek, powinieneś o wyznaczenie terminu rozprawy zwrócić się do sekretarza sądu okręgowego lub sekretariatu sędziego, który zwykle zajmuje się sprawami zmiany nazwiska. Prośbę składać można telefonicznie lub listownie.
Otrzymanie i wniesienie
do rejestru zaświadczenia publikacji
Zawiadomienie o wszczęciu sprawy przez obwieszczenie publiczne jest uznane po ukazaniu się zawiadomienia o złożeniu wniosku o zmianę nazwiska przez 3 kolejne tygodnie. Jako dowód ukazywania się twojego ogłoszenia w druku przez 3 kolejne tygodnie służy zaświadczenie publikacji. Formularz zaświadczenia otrzymuje się bezpośrednio od gazety publikującej ogłoszenie.
Po ukazaniu się ogłoszenia przez trzy kolejne tygodnie gazeta powinna wysłać do ciebie (lub sekretariatu sądu) zaświadczenie publikacji. Zaświadczenie ma formę listu lub formularza potwierdzającego publikację ogłoszenia przez trzy kolejne tygodnie. Do zaświadczenia dołączona jest kopia wydrukowanego ogłoszenia. Jeżeli zostałeś zwolniony od opłat (nie płaciłeś kosztów publikacji ogłoszenia), gazeta może wysłać zaświadczenie publikacji bezpośrednio do sekretarza okręgowego.
Jeżeli płaciłeś sam, musisz otrzymać zaświadczenie od gazety i samodzielnie wnieść je do rejestru. Jak zwykle, pamiętaj o zachowaniu ostemplowanej kopii dla siebie.
Pamiętaj również o tym, że formularz zaświadczenia jest niezbędny do wykazania iż warunek sądowego zawiadomienia w drodze ogłoszenia w prasie został spełniony.
Przygotowanie do rozprawy
Musisz przygotować postanowienie o zmianie nazwiska. Postanowienie to dokument podpisany przez sędziego, który przyznaje ci nowe nazwisko. Przygotuj swoje zeznanie używając wniosku o zmianę nazwiska jako wskazówki. W sądzie będziesz zeznawać w kwestii wszystkich faktów z wniosku (z numerowanych punktów wniosku), oraz w sprawie treści twojego powództwa (punkty wniosku oznakowane literami). Jeżeli na tym etapie sprawy zwrócisz się do sądu z prośbą nie zawartą we wniosku, będziesz musiał albo istotnie zmodyfikować swój wniosek, albo liczyć się z odrzuceniem prośby.
Uczestnictwo w rozprawie:
Trudno oczywiście powiedzieć co dokładnie wydarzy się podczas twojej rozprawy, pamiętaj jednak o najważniejszym:
- ‑podczas rozprawy miej ze sobą kopie wszystkich dokumentów odrejestrowanych przez sekretarza okręgowego oraz wszystkie inne dokumenty odnoszące się do twojej sprawy
- ‑na rozprawę przyjdŹ co najmniej 30 minut wcześniej. W żadnym wypadku nie spóŹniaj się. SprawdŹ wykaz spraw sądowych lub spytaj urzędnika o numer sali gdzie odbędzie się twoja rozprawa. Przekaż urzędnikowi lub sekretarzowi sędziego gotowość do uczestnictwa w rozprawie i poczekaj na wywołanie numeru sprawy i twojego nazwiska.
Kiedy do sali wejdzie sędzia wstań i stój aż do odwołania. Kiedy odczytany zostanie numer twojej sprawy, podejdŹ do ławy sędziowskiej. Zawsze zwracaj się do sędziego z szacunkiem, tytułując go "wysoki sędzio" ("your honor").
Zanim zaczniesz, sędzia zada ci wstępne pytania dotyczące twojej sprawy. Odpowiedz na ewentualne pytanie czy twój mąż/żona został/a powiadomiona o sprawie i kiedy.
Aby zeznawać, musisz odnosić się do siebie jako "świadka" ("witness"). Zostaniesz zaprzysiężony przez sędziego i przedstawisz swoje zeznanie. Punkty zeznania powinny obejmować:
• ‑Aktualne pełne imię pierwsze i drugie oraz nazwisko
• ‑Obecny adres wraz z miastem i stanem
• ‑Stan lub okręg urodzenia
• ‑Czas zamieszkiwania w Illinois
• ‑Pełne pierwsze imię, drugie imię i nazwisko jakie chcesz otrzymać w sądzie
Jeżeli sędzia pozytywnie rozpatrzy twój wniosek, przekaż postanowienie o zmianie nazwiska sędziemu do podpisu. Jeżeli sędzia zażąda poprawki postanowienia, nie denerwuj się, możesz poprosić o możliwość przesłania poprawionej wersji pocztą.
Wniesienie postanowienia do rejestru
i otrzymanie oficjalnych kopii
Po podpisaniu postanowienia o zmianie nazwiska przez sędziego, postanowienie przekazuje się urzędnikowi do wniesienia do akt. Otrzymasz trzy oficjalne kopie postanowienia, które wyślesz do różnych instytucji (patrz niżej) aby zmieniły twoje dane w swoich rejestrach. Może być to odpłatne.
Dokument postanowienia jest cennym dokumentem (stanowi dowód na pozytywne rozstrzygnięcie twojej sprawy). Jeśli jednak twoja kopia zaginie, zwróć się do sekretarza sądu okręgowego. Dostaniesz kolejną kopię dokumentu, prawdopodobnie będziesz jednak musiał za nią zapłacić.
Co robić, jeśli odrzucono
mój wniosek o zmianę nazwiska?
Jeśli odrzucono twój wniosek o zmianę imienia i nazwiska z powodu niewystarczających dokumentów dowodowych wspierających wniosek, musisz poczekać aż zmienią się okoliczności twojej sprawy przed złożeniem nowego wniosku. Wynika to z tego iż sąd, wydawszy orzeczenie co do danego incydentu lub zajścia, nie może ponownie rozpatrzyć tegoż incydentu lub zajścia.
Jeśli odrzucono twój wniosek w wyniku popełnionych przez ciebie błędów proceduralnych (na przykład jeśli nie wypełniłeś wszystkich warunków publikacji), napraw błąd i zwróć się z prośbą o kolejny termin rozprawy.
Pamiętaj także, że po przegranej masz prawo zwrócić się do sądu o ponowne rozpatrzenie decyzji oraz odwołać się od decyzji do sądu wyższej instancji. W większości przypadków wszelkie apelacje należy składać w terminie nie póŹniej niż 30 dni od decyzji sędziego, w przeciwnym razie traci się prawo do ponownego rozpatrzenia sprawy lub odwołania. Jeżeli zdecydujesz się skorzystać z tych praw zwróć się do adwokata.
Mity
Powszechnie przyjęte nieprawdziwe twierdzenia o zmianie nazwiska:
Mogę zmienić nazwisko na dowolnie wybrane
Choć akceptuje się większość wniosków o zmianę nazwiska, sąd może odmówić prośbie w konkretnych przypadkach. Tak więc sąd może odrzucić twoją prośbę, jeżeli są ku temu ważne podstawy.
Mogę zmienić nazwisko żony i dzieci przy zmianie swojego nazwiska
Prawo zezwala na zawarcie we wniosku o zmianę własnego nazwiska jednoczesnej prośby o zmianę imienia i nazwiska żony i dzieci.
Nie muszę podawać powodu,
dla którego pragnę zmienić nazwisko
Prawo nie wymaga podawania powodu chęci zmiany nazwiska, daje jednakże sądowi możliwość odrzucenia prośby o zmianę, jeśli zdaniem sądu istnieje ku temu podstawa. W takich przypadkach podanie ważnej przyczyny chęci zmiany nazwiska może okazać się niezbędne.
Po rozwodzie mogę zmienić nazwisko moich dzieci
Po rozwodzie możesz wrócić do nazwiska panieńskiego lub poprzednio noszonego nazwiska. Nie możesz zmienić nazwiska dzieci w ramach sprawy rozwodowej. Nazwiska dzieci można zmienić wyłącznie poprzez osobną sprawę sądową.
Rady
Pamiętaj, by przy podaniu terminu w ogłoszeniu
o wniesieniu wniosku o zmianę nazwiska dać sobie dość czasu
Przy wyborze terminu wniesienia wniosku istnieje tendencja do wyboru jak najbliższej daty. Proszę pamiętać jednak, iż od dnia ukazania się zawiadomienia w prasie do dnia wyznaczonego w ogłoszeniu jako termin wniesienia wniosku musi być przedział co najmniej 6 (sześciu) tygodni. Ze względu na harmonogram i koszt druku, gazeta nie może zagwarantować publikacji bezpośrednio po otrzymaniu tekstu od ogłoszeniodawcy. Warto także pamiętać, że listy nadsyłane do gazet nie zawsze są otwierane w trybie natychmiastowym. Bez uważnego planowania może nie zostać spełniony warunek zachowania przedziału sześciu tygodni od daty publikacji ogłoszenia do daty wniesienia wniosku (deadline). Najlepiej więc zapewnić sobie więcej czasu, wybierając jako termin wniesienia wniosku dzień wypadający na osiem tygodni po dniu spodziewanej publikacji ogłoszenia w prasie.
Wybierz się na inne rozprawy o zmianę nazwiska
Jeżeli twój sąd okręgowy ma specjalne terminy na rozprawy o zmianę nazwiska, postaraj się przysłuchać co najmniej jednej takiej rozprawie przed datą twojej własnej. Dzięki temu przyjrzysz się procedurze rozprawy (włącznie z błędami popełnianymi przez innych), zrobisz notatki i stawisz się lepiej przygotowany na własną rozprawę.
Postaraj się o pomoc jeśli jest ci potrzebna
Jeżeli masz kłopoty z korzystaniem ze wskazówek, punktualnością, wypełnianiem formularzy i organizacją dokumentów, procedura zmiany nazwiska może wywołać niepotrzebny stres. Dobrze, jeżeli masz przyjaciela, który może ci pomóc. Pamiętaj jednak, iż obecność przyjaciela nie zastąpi fachowej porady i doświadczenia adwokata uprawnionego do pracy w stanie Illinois. Dlatego też, jeżeli potrzebujesz porady prawnej lub jeżeli zmiana nazwiska okazuje się kwestią trudniejszą niż myślałeś, koniecznie skontaktuj się z adwokatem.
Artykuł został przygotowany przez biuro "Eureka" zajmujące się tłumaczeniem dokumentów
i przygotowaniem do nostryfikacji. Biuro przygotowuje również testamenty.
Adres: 6601-15 W. Irving Park Rd. Suite #204
Chicago, IL 60634 tel. 773-545-1700