MUZEA I GALERIE
Field Museum
1400 South Lake Shore Drive,
tel. 312-665-7100
"Eternal Egypt: Masterworks of Ancient Art from the British Museum" - na wystawę składa się 144 dzieł sztuki i innych obiektów, m.in. rzeźby, biżuteria, papirusy, obrazujących 3 tysiące lat cywilizacji egipskiej. Eksponaty zostały wypożyczone z Muzeum Brytyjskiego w Londynie, gdzie znajdują się największe poza Kairem zbiory sztuki egipskiej. Niektóre z nich będą pokazane po raz pierwszy. Zorganizowana przez British Museum i American Federation of Arts wystawa będzie czynna od 25 kwietnia do 10 sierpnia 2003 roku.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej
220 E. Chicago Avenue
Art Chicago 2003 - jedna z największych w kraju międzynarodowych wystaw sztuki współczesnej i nowoczesnej. W trwającej od 9 - 12 maja imprezie przedstawi swoją ofertę około 200 galerii. Będzie można jak zwykle zobaczyć wiele uznanych dzieł i zorientować się w aktualnych tendencjach na rynku sztuki. W tym roku ponownie w ramach programu International Invitation, zaprezentowane zostaną galerie znane z nowatorskiej i eksperymentującej działalności. W wyniku podjętej niedawno współpracy z Association of International Photography Art Dealers zobaczymy znacznie więcej niż w poprzednich latach - prac fotograficznych. Przypuszcza się, że tegoroczną wystawę obejrzy około 40 tysięcy widzów.
Wernisaż dla sponsorów odbędzie się w czwartek 8 maja w Holu Festiwalowym na Navy Pier o godz. 5:00 po południu (recepcja) i 7:30 zwiedzanie wystawy. Więcej informacji na temat Wernisażu można uzyskać pod numerem telefonu: 312-397-3868.
John Currin - zorganizowana wraz z Serpentine Gallery w Londynie pierwsza indywidualna wystawa muzealna w Stanach Zjednoczonych amerykańskiego twórcy, uznawanego za jednego z najważniejszych i najbardziej prowokujących artystów swojej generacji. Wybrane na ekspozycje prace - około 40 obrazów; wszystkie z ostatniej dekady, reprezentują zarówno mistrzostwo techniczne, jak i szeroki zakres stylów i tematyki tej twórczości.
Intrygujące obrazy Johna Currina skłaniają do refleksji na temat tradycji malarstwa i sensu sztuki przedstawieniowej. W twórczości artysty można dostrzec wpływy zarówno sztuki włoskiego i północnego renesansu, jak popularnych ilustracji z początku XX wieku i współczesnych magazynów mody. Currin jest znany przede wszystkim z wizerunków kobiet, które często przedstawia z cechami zniekształconymi lub przerysowanymi. Interesują go zagadnienia estetyczne; stawia pytania na temat relacji sztuki i kultury popularnej. Wystawa będzie czynna w MCA od 3 maja do 24 sierpnia. Po czym zostanie pokazana w Serpentine Gallery w Londynie, a następnie - w Whitney Museum of American Art w Nowym Jorku.
Również 3 maja nastąpi otwarcie wystawy prac Paula Pfeifera, artysty amerykańskiego, który zdobył już międzynarodowe uznanie. Posługując się mediami elektronicznymi - komputerowo generowane wideo, fotografie i rzeźby - Pfeifer rekonstruuje obrazy, skłaniając do zrewidowania wielu konwencjonalnych postaw i stereotypów. W swojej twórczości skupia się na problematyce dotyczącej tożsamości oraz przynaleźności narodowej i kulturowej.
Ekspozycję można oglądać do 31 sierpnia.
"Architecture" - prace Hiroshi Sugimoto, japońskiego fotografa, znanego z wcześniejszych serii pejzaży morskich i pustych sal kinowych. Obecny projekt powstał na zamówienie w latach 1997 - 2001. Ponad 30 wielkoformatowych, nieostrych fotografii, które ukazują "duszę" znanych budowli. m.in wieży Eiffla, chicagowskich "kukurydz" Marina City, Empire State Building, World Trade Center. Można rozpoznać także klasyczne już dzieła Franka Lloyda Wrighta, Le Corbusiera, Ludwiga Mies van der Rohe, Antonio Gaudiego czy Franka Gehry"ego. Sugimoto łączy poetycką lirykę z konceptualnym wyrafinowaniem.
Wystawa jest czynna do18 maja 2003 roku w godzinach otwarcia muzeum: środa - niedziela od 10:00 rano do 5:00 po południu, we wtorek od 10:00 rano do 8:00 wieczorem. Bilet wstępu (cena sugerowana) - $10 dorośli i $6 studenci oraz seniorzy. Opłata nie obowiązuje członków muzeum i dzieci do 12 lat. We wtorki wstęp jest bezpłatny.
Chicagowskie Centrum Kulturalne
78 East Washington Street
tel. 312-744-6630
"ABCD: A Collection of Art Brut" - poświęcona jednemu z najbardziej intrygujących zjawisk we współczesnej sztuce i kulturze, tzw. art brute, wystawa przedstawia m.in. mistyczne i wizyjne prace takich europejskich twórców, jak Aloise, Fleury-Joseph Crepin, Augustin Lesagne i Adolf Wolfli. Wszystkie pokazane prace pochodzą z prywatnej kolekcji z Paryża. Zorganizowana przez American Folk Museum ekpozycja będzie czynna w Chicago od 26 kwietnia do 29 czerwca. Wstęp wolny.
Chicagowski Instytut Sztuki
111 South Michigan Avenue
tel. 312-443-3600
"Himalayas: An Aesthetic Adventure"- pierwsza wielka ekspozycja sztuki z całego regionu Himalajów. Można zobaczyć prawie 200 dzieł - wybranych ze względu na ich walory artystyczne - z bogatej, sięgającej 5 wieku n.e. tradycji buddyjskiej i hinduskiej. Pokazane zostały kamienne i drewniane posągi sakralne, bogato inkrustowane rzeźby w brązie, malowidła na płótnie bawełnianym, tzw. tangke, ceramikę, intrygujące przedmioty rytualne. Eksponaty pochodzą z kolekcji prywatnych i państwowych w Ameryce, Europie i Azji, także z Instytutu Sztuki i znanej chicagowskiej Kolekcji Pritzkera; większość z nich nigdy wcześniej nie była wystawiana publicznie. Ekspozycji towarzyszy katalog, wydany przez Art Institute przy współpracy University of California Press. Wystawę można oglądać do 17 sierpnia w Regenstein Hall.
Chicagowskie Towarzystwo Historyczne
Clark Street i North Avenue
tel. 312-642-4600; www.chicagohistory.org .
"Chicago Sports! You Shoulda Been There" - planowana do 25 stycznia 2004 roku wystawa ukazuje fascynującą historię chicagowskiego sportu.
Muzeum jest czynne w dni powszednie od 9:30 do 4:30, a w niedzielę - od 12:00 w południe do 5:00 po południu. Bilety (cena sugerowana) - $5 dorośli, $3 -seniorzy oraz studenci (od 13 do 22 lat z ważną legitymacją), $1- dzieci (6-12 lat). Wstęp wolny dla członków Towarzystwa i dzieci poniżej 6 lat. Bezpłatne zwiedzanie dla wszystkich w poniedziałki.
"Baseball As America" - wystawa ukazuje historię tej popularnej dyscypliny sportu i jej związki z kulturą amerykańską. Wśród zgromadzonych ponad 500 eksponatów znalazły się m.in. piłka rzucona przez Cy"a Younga w meczu pierwszej międzynarodowej ligi, historyczne fotografie i memorabilia związane z legendarnymi postaciami, jak Jackie Robinson i Joe DiMaggio.Wystawa jest czynna od 8 lutego do 20 lipca 20003 roku. Bilety - $15 dorośli, $10 seniorzy i studenci, $7 dzieci 3-7. Możliwość biletów ulgowych dla mieszkańców Chicago.
Muzeum jest czynne codziennie od godz. 10 rano do 5.00 po południu. Bilet wstępu: $8 dorośli i $4 - dzieci w wieku 3-7 lat, seniorzy i studenci. W środę wstęp do muzeum jest bezpłatny. Bilety można nabyć w przedsprzedaży, dzwoniąc do Ticketmaster: 312-902-1500.
Akwarium Johna G. Shedda
1200 S. Lake Shore
" The Wild Reef" - nowa część akwarium poświęcona rafom koralowym.
Bilety: Mini -pass (uprawnia do wstępu do akwarium i Oceanarium albo Wild Reef, $12 (mieszkańcy Chicago) dzieci i seniorzy - $9-13.
All-Acces Pass (wstęp do akwarium, Oceanarium i Wild Reef) - dorośli - $14-21), $9-13 - dzieci i seniorzy. Dokładne informacje - tel. 312-939-2435 lub w internecie: www.sheddaquarium.org
BIBLIOTEKI
Newberry Library
60 W. Walton
"Sir Arthur Conan Doyle: Beyond Sherlock Holmes" - Manuskrypty, pierwsze wydania książek, ręcznie pisane listy, a także fotografie, plakaty i obrazy składają się na ekspozycję poświęconą popularnemu angielskiemu pisarzowi, znanemu głównie z opowiadań o genialnym detektywie i jego wiernym przyjacielu - Dr.Watsonie. Na wystawie można zobaczyć między innymi kopie magazynu Beeton"s Christmas Annual z 1888 roku, na łamach którego ukazało się pierwsze opowiadanie z serii przygód Sherlocka Holmesa, "A Study in Scarlet", później opublikowane w wydaniu książkowym. Ponad 50 eksponatów zostało wypożyczonych z kolekcji Dr. C. Fredericka Kittle z Chicago.
Wystawa będzie pokazywana do 12 lipca. Wstęp wolny. Bliższe informacje - tel. 312-255-3700
oprac. dp