----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

09 września 2003

Udostępnij znajomym:

Posłuchaj wersji audio:

00:00
00:00
Download

MUZEA I GALERIE

Galerie 1112 Towarzystwa Sztuki

1112 North Milwaukee Ave.

Tel. (773) 486-9612, www.societyforarts.com

Towarzystwo Sztuki otwiera dziesiąty, jubileuszowy sezon wystawienniczy w swojej chicagowskiej Galerii 1112, indywidualnymi ekspozycjami dwoch znakomitych artystow polskich:

Andrzej Umiastowski (ur. 1956) na trzeciej z kolei wystawie w Towarzystwie Sztuki przedstawia swoje najnowsze płotna. Zaliczany do najwybitniejszych polskich artystow średniego pokolenia, cieszący się dużą popularnością wśrod nabywcow i kolekcjonerow amerykańskich oraz doceniany przez tutejszą krytykę, gdański artysta wcześniej prezentował swoje prace na rozsprzedanych niemal w całości wystawach w 1999 i 2002 roku. W swoich obrazach tworzy on sytuacje, w ktorych człowiek zestawiony jest z majestatem przyrody (mistrzowskie kompozycje pejzażu), okazuje się śmieszną i bezbronną jednostką. Jego oryginalna paleta łączy subtelne pastelowe kolory z mocnymi plamami barwnymi, ktore w paradoksalnej harmonii ze zniekształconymi figurami jego bohaterow ukazują ludzkie zmagania.

Natomiast w Galerii 1112b prezentowane są prace Stanisława Wejmana (ur. 1944), jednego z najważniejszych wspołczesnych grafikow europejskich. Artysta daje świadectwo problemom swego czasu w serii pięknych miniatur tworzonych przez ostatnie trzydzieści lat. Pierwsza indywidualna amerykańska wystawa krakowskiego artysty obejmuje 103 prace. Jak pisze w katalogu wystawy jej kustosz Jan Fejkiel: Otwarcie, spontaniczność, wyobraźnia i odwaga podejmowania ryzyka - o co często trudniej w bardziej oficjalnych wystąpieniach artystycznych - dominują w małych, prywatnych formach Wejmana. Każda z tych grafik to odkrywanie świata na nowo. Należy dodać, że owe odkrycia komentuje artysta z niezwykłym poczuciem humoru.

Obie wystawy można oglądać do 22 września. Galerie 1112 są otwarte dla szerokiej publiczności od czwartku do niedzieli od 12:00 w południe do 6:00 wieczorem. W pozostałe dni czynne są po uprzednim umowieniu. Wstęp wolny.

Muzeum Polskie w Ameryce

984 North Milwaukee Avenue

Tel. (773) 384-3352

"This is Jazz" - 75 portretow gwiazd jazzu w obiektywie warszawskiego fotografa Marka Karewicza. Artysta dokumentuje polski jazz już od połowy lat 50., jednocześnie fotografuje rownież największe sławy światowego jazzu biorąc udział w europejskich festiwalach. Można zobaczyć fotografie takich gwiazd, jak Miles Davies, Ray Charles i Ella Fitzgerald, Dave Brubeck (znakomity wizerunek!), Grażyna Auguścik i Michał Urbaniak.

Wystawę będzie można oglądać do 28 września w godzinach otwarcia muzeum - we wszystkie dni tygodnia oprocz czwartkow, od 11:00 do 16:00. Bezpłatny parking. Dobrowolny datek: $ 3 - osoby dorosłe, $2 studenci oi emeryci oraz $1 - dzieci. Informacje w internecie: http://pma.prcua.org

Terra Museum of American Art

664 N.Michigan Ave.

Tel. (312) 664-3939

"The Master Prints of Edward S. Curtis: Portraits of Native America" - 65 niezwykłej urody fotografii żyjącego w latach 1868-1952 Edwarda Sherrifa Curtisa. Pokazane obrazy pochodzą z Peabody Museum w Salem, gdzie znajduje się jedna z najważniejszych kolekcji prac fotografa. Zostały one wybrane przez samego autora na wystawę "Indianie Ameryki Połnocnej", ktora w pierwszej dekadzie dwudziestego wieku była pokazywana na Wschodnim Wybrzeżu. Po zakończeniu ostatniej z nich Curtis sprzedał 109 prac kolekcjonerowi, ktory z kolei przekazał je do muzeum w Salem. Dziś prezentowane są w oryginalnych, secesyjnych oprawkach. Na wielu z nich widnieje podpis autora.

Curtisowi udało się stworzyć wizję, ktora przyczyniła się do ukształtowania popularnego wizerunku Indian. Był fotografem zanikającego świata. W swoich obraz rekreował dawny styl życia i kulturę Indian. Portretował legendarnych wodzow i wojownikow, m.in. Czerwoną Chmurę - przywodcę Siuksow Oglala, Wodza Jozefa z plemienia Nez Perce, wodza Apaczow Jicarilla - Garfielda i Czarnych Stop - Weasel Tail. Utrwalał także kobiety, dzieci, sceny obrzędow, wigwamy i puebla. Wystawa jest czynna do 21 września. Wstęp do muzeum wolny, sugerowana donacja - $5.

Muzeum Fielda

1400 South Lake Shore Drive

Tel. (312) 665.7100

" Fifty Years of Powwow in Chicago" - wystawa fotografii dokumentujacych tradycyjne spotkania Indian, ktore w Chicago odbywają się już od 50. lat. Pokazuje jak wspołcześni Indianie kultywują swe dawne obyczaje, kulturę, język. Zorganizowana we wspołpracy z American Indian Center of Chicago, ekspozycja bedzie czynna od 25 lipca 2003 do 18 stycznia 2004.

Bilety - $15 dorośli, $10 seniorzy i studenci, $7 dzieci 3-7. Możliwość biletow ulgowych dla mieszkańcow Chicago.

Muzeum jest czynne codziennie od godz. 10 rano do 5.00 po południu. Bilet wstępu: $8 dorośli i $4 - dzieci w wieku 3-7 lat, seniorzy i studenci. W środę wstęp do muzeum jest bezpłatny. Bilety można nabyć w przedsprzedaży, dzwoniąc do Ticketmaster: 312.902.1500.

Chicagowski Instytut Sztuki

111 South Michigan Avenue

tel. 312-443-3600

"Window on the West: Chicago and the Art of the New Frontier 1890-1940" - wizja amerykańskiego Zachodu w sztuce i rola, jaką w jej kreacji i upowszechnianiu odegrali chicagowscy artyści, mecenasi i kolekjonerzy sztuki. Na wystawie można zobaczyć ponad 115 prac - obrazy, rzeźby, sztukę dekoracyjną, rysunki i grafikę- XIX - i XX - wiecznych artystow m.in. Cyrrusa Dallina, Edwarda Sawyera, Fredericka Remingtona i Georgii O"Keeffe. Trwajaca do 13 października wystawa prezentowana jest tylko w Chicago.

Chicagowskie Towarzystwo Historyczne

Clark Street i North Avenue

Tel. (312) 642-4600; www.chicagohistory.org .

" Flamenco! Latin Dance in 1930s Chicago" - wystawa opowiada historię pary chicagowskich tancerzy, jednych z najbardziej popularnych wykonawcow flamenco - Alfreda Cano i Berthy "Rosity" Musquiz. Do 15 lutego 2004 roku

Muzeum jest czynne w dni powszednie od 9:30 do 4:30, a w niedziele - od 12:00 w poludnie do 5:00 po poludniu. Bilety (cena sugerowana) - $5 dorośli, $3 -seniorzy oraz studenci (od 13 do 22 lat z ważną legitymacją), $1 - dzieci (6-12 lat). Wstep wolny dla członkow Towarzystwa i dzieci poniżej 6 lat. Dla wszystkich bezpłatne zwiedzanie w poniedziałki.

BIBLIOTEKI

Polskie Kluby Dyskusyjne w chicagowskich bibliotekach

We wrześniu zapraszamy zainteresowanych czytelnikow do wzięcia udziału w naszych dyskusjach :

‑poniedziałek 8 września - biblioteka Portage-Cragin, 5108 West Belmont Ave.: "Spoźnieni kochankowie" - autor William Wharton;

‑poniedziałek 15 września - biblioteka Archer Heights, 5055 South Archer Avenue: "Dziewczynka w czerwonym płaszczyku", autorka Roma Ligocka;

‑poniedziałek 22 września - biblioteka Austin-Irving, 6100 West Irving Park Road: "Alchemik", autor Paulo Coelho.

Wszyskie spotkania rozpoczynają się o 7:00 wieczorem i trwają od 60 - 90 minut. Wybrane książki są bardzo interesujące i stanowią znakomity materiał do ciekawych dyskusji w miłej, kulturalnej atmosferze. O książki należy prosić u dyżurującej bibliotekarki.

Naszym stałym dyskutantom przypominamy, że wakacje się kończą i czas wracać, aby w gronie przyjacioł podjąć na nowo dyskurs o zaletach i wadach książek, a nowych "klubowiczow" serdecznie zapraszamy, aby posmakowali tej intelektualnej przyjemności.

oprac. dp

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor