----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

09 października 2003

Udostępnij znajomym:

Minęło kilkanaście lat, od kiedy internet wyszedł z fazy projektu uniwersyteckiego i zaczął nabierać kształtów technologii użytkowej. Obecnie trudno jest sobie wyobrazić działalność jakiejkolwiek firmy bez szybkiego łącza internetowego. Jednakże nie mam tu na myśli tylko poczty elektronicznej jako metody szybkiej komunikacji, czy też możliwości zbierania informacji w sieci, albo prezentacji oferty handlowej firmy. Są to oczywiste funkcje, do jakich obecnie każdy z nas wykorzystuje to wspaniałe "zjawisko", jakim jest sieć internetowa. Zobaczmy, jakie możliwości daje nam szybkie łącze i jak możemy go efektywnie i bezpiecznie wykorzystać.

Rodzaje szybkich podłączeń

Obecnie dostępnych jest kilka rodzajów podłączenia firmy do sieci:

1. DSL (Digital Subscriber Line) - najpopularniejsza metoda. W skrócie wykorzystujemy istniejącą linię telefoniczną do przesyłania informacji na wysokich częstotliwościach niesłyszalnych dla ludzkiego ucha. Dzięki użyciu specjalnych metod kompresji danych jesteśmy w stanie przesłać do teoretycznie kilku Megabajtów informacji na sekundę. Ograniczeniem DSL jest jego dostępność i szybkość w zależności od odległości, w jakiej znajdujemy się od tzw. "Central Office".

2. Cable - czyli przesyłanie sygnału internetowego poprzez sieć telewizji kablowej. Podobnie jak w wypadku DSL sygnał jest przesyłany na wysokich częstotliwościach niesłyszalnych dla człowieka. Wadą połączenia kablowego jest to, że im więcej naszych bezpośrednich sąsiadów założy sobie to samo łącze, tym bardziej nasza szybkość połączenia będzie spadać.

3. Połączenia satelitarne - tam gdzie nie ma dostępnego DSL czy też "kablówki" zostaje nam satelita. Zakładamy na dach specjalną antenę z nadajnikiem i w obie strony komunikujemy się satelitą telekomunikacyjnym 40 km nad ziemią. Wadą jest duży koszt sprzętu i instalacji (~$700) i długi czas odpowiedzi (TTL), który w wypadku połączeń typu DSL jest kilkakrotnie szybszy.

4. Linia dzierżawiona.Najlepszym i jak to zwykle bywa niestety najdroższym rozwiązaniem jest podłączenie do firmy łącza T1 (lub DS1 w nomenklaturze Ameritech). Mamy tutaj szeroki wybór szybkości i konfiguracji. Łącze T1 jest najpewniejszą metodą połączenia się z siecią internetu. Koszt połączenia zaczyna się od $300 na miesiąc aż do $1000. Suma ta zależy od dostawcy i serwisu naszej linii. Ostatnio dużą popularność zyskują linie T1, w których pasmo jest dzielone pomiędzy dane i głos. Możemy wyłączyć nasze telefony z lokalnej firmy telekomunikacyjnej i wykorzystując łącze T1 dzwonić lokalnie bez ograniczeń i dodatkowych kosztów. Jeżeli posiadamy więcej niż 4 linie telefoniczne w biurze, rozwiązanie takie może drastycznie obniżyć koszt rachunków telefonicznych i do tego mamy jeszcze szybki internet. Rozwiązanie to jest stabilne i działa bez zarzutów od lat. Linia T1 jest specjalnie podłączaną do naszego biura dodatkową linią telefoniczną. Usterkowość T1 jest zwykle poniżej 0.1%.

Mając jedno z wymienionych łącz podłączamy router i rozdzielamy sygnał na wszystkie komputery w sieci. Dla miłośników komputerów przenośnych możemy dodatkowo zainstalować Wireless Router i w momencie pojawienia się notebooka w budynku mamy już dostęp do internetu, lokalnej sieci i drukarek bez wpinania jakiegokolwiek kabla. W tym miejscu warto wspomnieć o jeszcze jednej technologii dostępu do internetu w dużych ośrodkach miejskich. Operatorzy telefonii komórkowej oferują od niedawna możliwość bezprzewodowego stałego łącza internetowego. Serwis taki kosztuje około $80 na miesiąc za bezlimitowe podłączenie naszego notebooka do internetu. Musimy jedynie zainstalować specjalną kartę PCMCIA w naszym notebooku i możemy bez ograniczeń buszować po Internecie z szybkością ~100KB/s.

W wypadku połączeń biznesowych ważne jest, aby nasz serwis posiadał statyczny adres IP, co umożliwi nam komunikację z biurem z domu czy też innego biura. Dostawca usług internetowch (Provider) zaopatruje nas w modem/router, który pozwala jednemu komputerowi w naszej sieci na połączenie z internetem. Posiadając takie połączenie w bardzo prosty sposób dzielimy go na wszystkie komputery w naszym biurze (czego dostawcy nie lubią). Jednakże zanim to zrobimy powinniśmy pomyśleć o zabezpieczeniu danych na naszych kompu­terach przed innym "ciekawskimi" użytkownikami internetu. Urządzeniem, które pozwoli chronić naszą sieć jest firewall. Pozwala on na takie ustawienia, że praktycznie nasza lokalna sieć komputerowa jest zupełnie niewidoczna dla innych. Dodatkowe funkcje, które możemy osiągnąć to blokowanie określonych stron i serwisów pracownikom firmy, analiza odwiedzanych ośrodków, ochrona antywirusowa. Przykładowo możemy zablokować możliwość uczestniczenia w chat rooms, zabawy w Ebay w godzinach pracy czy programy do wymiany plików (KAZAA). Firewall tworzy plik tekstowy (Log), w którym zapisuje wszystkie połączenia z wewnątrz sieci jak również z zewnątrz. Daje nam to możliwości kontroli ruchu i aktywności pracowników. Firewall dysponuje dwoma rozwiązaniami. W pierwszym software jest być może wystarczające do użytku domowego, jednakże nie­akceptowane w użyciu komercyjnym. Sprzętowe Firewall kosztują minimum $200 i w zależności od ilości połączeń obsługiwanych osiągają koszty kilkunastu tysięcy. W cenie do $500 możemy kupić bardzo dobry Firewall z możliwością połączeń VPN.

Te tajemnicze trzy litery VPN - to przyszłość komu­nikacji. Technologia Virtual Private Network (VPN) pozwala na bezpieczne transmisje danych przez otwartą sieć internetu. Dzięki niej możemy łączyć odległe biura w jedną sieć, bezpiecznie pracować na firmowej sieci siedząc w bamboszach w domu. Zasada działania VPN jest bardzo prosta. W momencie nawiązania połączenia z naszym biurem weryfikowany jest specjalny klucz cyfrowy wysłany przez nasz komputer (czasami również adres IP naszego komputera) i po poprawnej identyfikacji połączenie jest szyfrowane według tego specjalnego klucza. Jeżeli ktoś przechwyci naszą transmisję zobaczy tylko szczątki liter i cyfr bez szansy poskładania tego w jedną całość. Obrazowo tłumacząc wyobraźmy sobie, że nasze dane to kartka papieru, która wychodząc z naszego komputera jest cięta na drobne paski, które są przesyłane przez sieć i składane z powrotem przez moduł VPN w naszym biurze. Abyśmy mogli zainstalować VPN potrzebujemy statyczny adres IP w naszym biurze. Dzięki szybkim połączeniom internetowym i technologii VPN możemy połączyć kilka, kilkanaście biur w jedną zamkniętą i bezpieczną sieć bez potrzeby wykupywania drogich połączeń bezpośrednich. Możemy na przykład spiąć nasz polski oddział firmy z serwerem w Chicago. Pracownik w Polsce nie będzie nawet wiedział gdzie fizycznie znajduje się serwer. Świat staje się mały.

Następnym bardzo praktycznym wykorzystaniem komercyjnym internetu są video - konferencje. Do niedawna jedyną metodą spotkania się z naszym partnerem biznesowym odległym o kilkaset kilometrów był zakup biletu lotniczego i po paru godzinach mogliśmy porozmawiać osobiście w sali konferencyjnej. Teraz używając sieci internet i serwis WEBEX możemy tę samą sprawę załatwić siedząc w swoim biurze przed ekranem komputera. Zasada działania serwisu jest prosta. Po zainstalowaniu prostej aplikacji tworzymy wirtualny pokój konferencyjny i przez internet możemy przeprowadzić prezentację naszego produktu. Obraz z naszego komputera lub kamery jest przekazywany uczestnikom konferencji, a głos poprzez telefon. Jest to bardzo skuteczna i coraz bardziej popularna metoda komunikacji. Koszty są nieporównywalne niskie (około $50 za godzinę) z tradycyjną metodą spotkań biznesowych.

Kolejne nowe zastosowanie sieci to przesyłanie obrazu z kamer przemysłowych. Współczesne kamery przemysłowe podłączane są do DVR (Digital Video Recorder). Urządzenie to zapisuje obraz z kilkunastu kamer na dyski twarde, a nie jak to było wcześniej na taśmę video. Dzięki temu, że DVR jest niczym innym jak specjalnym komputerem otwierają się nowe możliwości. Przede wszystkim nie ma potrzeby zmie­niania taśm i jednocześnie obraz z kilkunastu kamer jest nagrywany przez miesiąc zanim zacznie się automatyczne wymazanie starszych zapisów. Ponieważ mamy do czynienia z cyfrowym zapisem możemy bez problemów po podłączeniu systemu do sieci internet przeglądać archiwalne zapisy z domowego komputera. Sieć internetu umożliwia nam zarządzanie pracą firmy siedząc w domowym fotelu prze ekranie komputera. Przyjęło się stwierdzenie, że kamery przemysłowe są systemem bezpieczeństwa. Osobiście uważam, że w połączeniu z internetem są wspaniałym narzędziem do zarządzania i kontroli pracy. Jeżeli dana firma ma kilka oddziałów, możemy będąc w jednym miejscu obserwować i koordynować pracę innych oddziałów. W wypadku zak­ładów przemysłowych na hali produkcyjnej możemy za­insta­lować automatyczne kamery typu PTZ (Pan/Tint/Zoom) i sterować nimi poprzez DVR i internet dowolnego punktu na ziemi. Czyli w momencie problemu z maszyną czy produktem możemy przy użyciu takiej kamery obejrzeć dokładnie szczegóły i zdiagnozować problem.

Komercyjne zastosowania sieci internet można wymieniać bez końca. Wyżej wymienione przykłady miały na celu uświadomienie ogromnych możliwości jakie przynosi poprawnie zaprojektowana i wykonana sieć komputerowa w firmie. Jak widzimy, obecnie szybkie łącze internetowe jest już integralną i nierozłączną częścią każdej sieci komputerowej. Dokładnie tak jak przewidywał to Bill Gates kilka lat temu. No có¿, po raz kolejny mia³ racjê.

Autor artyku³u, Pawe³ Pustelnik jest pracownikiem firmy

procom enterprises, ltd.

6615 W. Irving Park Road, Chicago, IL 60634

tel. 773-427-0202

E-mail: pawel@usprocom.com

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor