02 grudnia 2015

Udostępnij znajomym:

Interview jest najważniejszą częścią starania się o pobyt stały, naturalizację lub wizę tymczasową. Wielu z Państwa odbyło już swoje rozmowy kwalifikacyjne, wielu się dopiero do nich przygotowuje. Ze względu na zmiany w prawie, ostatnie wydarzenia na świecie i zmia­ny w biurze imigracyjnym, sposób przeprowadzania i przygotowania się do interview też drastycznie się zmienił.

Co do interview o wizy tymczasowe, które odbywa się za granicą, w konsulatach USA, to najważniesza zmiana dotyczy samego faktu, ze interview będzie teraz obowiązywało w prawie każdym przypadku. Osoby, które nie przyzwyczajone są do odbywania rozmowy kwalifikacyjnej, ponieważ mają na przykład wieloletnie wizy pracownicze lub studenckie, które muszą być przedłużone, do tej pory ograniczały swój kontakt z konsulatem do pozosta­wienia paszportu na 24 godziny i odebrania go z gotową wizą. To już zdarzać się nie będzie. Ze względu na nowe wymagania organów bezpieczeństwa USA, nowe testy, sprawdziany, dochodzenia, nowe systemy kompute­rowe, itd. konsulaty spodziewają się dużych opóźnień w wydawaniu wiz i przeprowadzaniu interview. Przygotować należy się podobnie jak w przeszłości. Należy mieć ze soba wszystkie dokumenty niezbędne by przekonać konsula, że kwalifikujemy się na wizę, o którą się staramy. Jeśli jest to wiza turystyczna, to musimy pamiętać o dokumentach udowadniających, że nie będziemy pracować w USA (typu sponsor w Stanach Zjednoczonych lub oszczędności) i o dokumentach udowadniających naszą intencję powrotu do Polski (praca, szkoła, dom, reszta rodziny, itd.). Obecnie interview na wizę jest przeprowadzane tylko po sprawdzeniu aplikanta przez FBI i lokalną policję. Mężczyźni powinni również być przygotowani na pytania dotyczące służby wojskowej. Jeśli aplikant stara się o wizę pracowniczą, a w przeszłości pracował dla minister­stwa obrony, wojska lub przemysłu zbrojeniowego, to osoba taka musi przejść dodatkowe sprawdziany FBI, które zająć mogą nawet do kilku miesięcy, blokując aplikanta za granicą. Jeśli wiedzą Państwo, że należą do tej grupy, to należy odpowiednio wcześnie złożyć podanie o aplikację wizową, aby zdążyć przyjechać przed rozpoczęciem kontraktu.

Największe zmiany w procedurze imigracyjnej dotyczą osób starających się o pobyt stały w Stanach Zjednoczonych. Dalej brak jest porozumienia i wspólnej komputerowej bazy danych między biurem imigracyjnym a FBI. Z kolei od listopada ubiegłego roku każda osoba starająca się o pobyt stały musi przejść tzw. name check, a więc sprawdzian FBI. Problem polega na tym, że FBI jest bardzo opóźnione z przeprowadzaniem tego nowego sprawdzianu, a jeszcze bardziej opóźnione jest z przekazywaniem wyników sprawdzianu z powrotem do biura imigracyjnego. Te opóźnienia spowodowały, że wiele osób nie mogło skorzystać w tym roku z wylosowanych wiz w loterii wizowej, bo FBI nie zdążyło przekazać wyników sprawdzianu do biura imigracyjnego przed 29 września 2003, kiedy to skończyły się numery wizowe na rok 2003.

Niestety, nikt nie ma wpływu na brak odzewu ze strony FBI. Jeśli name check nie jest sprawdzony do czasu rozmowy kwalifikacyjnej, to oficer imigracyjny po przeprowadzeniu interview, wytłumaczy nam, że nie może przyznać pobytu stałego dopóki nie otrzyma wyniku name check z FBI. Po otrzymaniu wyniku, i jeśli oczywiście wynik wskazuje, że konto aplikanta jest czyste, oficer, który przeprowadzał rozmowę przyśle Państwu do domu tzw. approval notice, a więc dokument przyznający pobyt stały. Z tym dokumentem należy udać się na 10 W. Jackson, do głównego biura imigracyjnego, aby wbito nam pieczątkę, że jesteśmy rezydentami Stanów Zjednoczonych zezwalającą na pracę i podróże.

Ponieważ biuro imigracyjne podzielone zostało na trzy odrębne komórki i dokumenty są transferowane pomiędzy nimi, coraz częściej zauważamy, że z teczek klientów znikają pewne wcześniej złożone dokumenty. Dlatego wybierając się na interview powinni Państwo mieć ze sobą wszystkie dokumenty poprzednio złożone, typu akty urodzenia, małżeństwa, rozwody, dokumenty na prawdziwość małżeństwa, a nawet dodatkowe zdjęcia imigracyjne, po to, by jeśli okaże się, że czegoś brakuje, od razu móc wręczyć oficerowi brakujące rzeczy. To uratuje Państwa od wielomiesięcznych opóźnień.

Interview na pobyt stały odbywają się już od roku w nowym miejscu. Jest to 23 piętro budynku federalnego im. Kluczynskiego, na 230 South Dearborn w śródmieściu Chicago. Poczekalnia biura imigracyjnego znajduje się na drugim piętrze, i tam powinni się Państwo meldować. Dopiero, kiedy oficer zgłosi telefonicznie recepcjonistce na 2 piętrze, że jest na Państwa gotowy, dostaną Państwo pozwolenie wjazdu na 23 piętro. Tam spotkacie się Państwo z oficerem, który odbędzie rozmowę kwalifikacyjną. Proszę zawsze zapamiętać nazwisko oficera, który odbywa interview, bo to on lub ona odpowiedzialna będzie za zakończenie Państwa sprawy i to do tej osoby dostarczyć należy brakujące dokumenty.

Interview na obywatelstwo jeszcze nie uległo większym zmianom, ale zmiany te zapowiadane są na przyszły rok. Pojawi się nowy test na język angielski i historię Stanów Zjednoczonych. Test jest nieporównywalnie trudniejszy od obecnego, a więc polecam, by składali Państwo swoje aplikacje o obywatelstwo jeszcze w tym roku. Nowy test oprócz bardzo trudnych pytań z dziedziny historii USA wprowadzi nowy test językowy. Jedna z jego części polegać będzie na pokazaniu obrazka, który aplikant będzie musiał własnymi słowami opisać. Oficer będzie też zadawał dodatkowe pytania dotyczące scenki na obrazku. Test ten będzie niezmiernie trudny jeśli chodzi o przygotowanie się, jak również niespra­wiedliwy, bo bardzo subiektywny, jeśli chodzi o ocenę. Od oficera zależeć będzie, czy aplikant satysfakcjonująco opisał obrazek czy nie. Trudne będą też odwołania od odmowy, ze względu na ten subiektywny charakter testu. Dużo ważniejsza będzie też obecność na interview prawnika, który będzie również niejako świadkiem zarówno odpowiedzi aplikanta jak i oceny oficera.

Na większość zmian w procesie imigracyjnym nie mamy wpływu. Wydarzenia 11 września 2001 znacznie skomplikowały i opóźniły procedury w biurze imigracyjnym. Musimy więc wszyscy uzbroić się w cierpliwość i zrozumieć, że procedura jest frustrująca dla wszystkich, Państwa, prawników, a nawet samych urzędników imigracyjnych.

Życzę cierpliwości.

Autorką artykułu jest Agata Gostyńska Frakt.

Adwokat imigracyjny i rodzinny

Tel. (312) 644-8000

Nowy adres: 100 W. Monroe, Suite 1705

Chicago, IL 60603

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor