Pontyfikat Jana Pawła II jest czymś absolutnie wyjątkowym. Nie chodzi tu o statystykę pokazującą ile mil pokonał Papież, docierając do wszystkich sześciu kontynentów, ilu świętych kanonizował, ile milionów ludzi miało okazję widzieć go i słyszeć. Jego podróże trzeba widzieć w wymiarze apostolskim, służą one bowiem jednemu celowi - ewangelizacji. Przypominają się słowa wypowiedziane przez Papieża 25 lat temu w dniu inaugurującym pontyfikat ,,Nie lękajcie się!". I jeszcze inne słowa: ,,Otwórzcie drzwi Chrystusowi" oraz ,,Idźcie i nauczajcie wszystkie narody". Wierny tym poleceniom Jan Paweł II niestrudzenie podąża śladami Dobrego Pasterza.
Sympozjum - wybrane aspekty
nauczania Jana Pawla II
Słyszy się czasami opinię, że ludzie bardziej kochają posłańca niż posłanie z którym do nich przybywa. Przykre, że odnosi się to i do nas Polaków, o których nieprzypadkowo mówi się, że go słuchają, ale nie słyszą. Zastanawiamy się dlaczego Papież tak dużo mówi o człowieku, choć wydaje się, że powinien głównie mówić o Bogu. Prawda jest taka, że bycie chrześcijaninem oznacza życie pełnią człowieczeństwa. Cała myśl filozoficzna Karola Wojtyły wyrosła ze świadomości kryzysu nowożytnego chrześcijaństwa i tego, że chrześcijaństwo musi mówić nowym głosem. I taki głos od 25 lat słyszymy.
Przesłania Ojca Świętego są niesłychanie zwarte i syntetyczne. Stanowczo za mało jest prac analitycznych nad przełożeniem jego słów. Za mało my katolicy, świeccy i nasi duszpasterze wchodzimy w ich bogatą treść. Nie wystarczy cytować, należy też przekładać słowa Papieża na język praktyczny, wyjaśniając, co one znaczą. Nauczanie Papieża trzeba komentować, dlatego, że jego myśli dla wielu ludzi są być może za trudne; słuchamy go, ale nie wiemy, że nie rozumiemy.
Nadarza się wyjątkowa okazja do lepszego zrozumienia Papieża, do poznania głębi jego posługiwania. Wzbogacenie o tę wiedzę pozwoli nam zadumać się nad dysproporcją pomiędzy mocą słów, a fizyczną słabością człowieka, który je wypowiada.
Sympozjum jest jednym z punktów bogatego programu uroczystych obchodów, które organizuje chicagowski oddział Fundacji Jana Pawła II. Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w tym spotkaniu. Sympozjum jest adresowane do świeckich, duchowieństwa i seminarzystów - do tych, którzy znają nauczanie Papieża, jak i tych, którzy jego encyklik, adhortacji i listów nigdy nie czytali. Szczególnie serdecznie zapraszamy młodzież wyrosłą w ciągu tego pontyfikatu. Karol Wojtyła - aktor, poeta, pisarz, uniwersytecki profesor, humanista, filozof i teolog 25 lat temu został Biskupem Rzymu, servus servorum Dei - sługą sług Boga.
W sympozjum udział wezmą:
• Dr Mary F. Rousseau- profesor filozofii w Marquette University, Milwaukee, WI, wygłosi referat Przykładny Pasterz;
• Dr Raymond Gawronski, S.J.,- profesor teologii w Marquette University, Milwaukee, WI, przedstawi referat De Profundis: Jan Paweł II, doświadczenie polskie a Kościół powszechny;
• Ks. Dariusz Dankowski, S.J., - doktorant z Loyola University Chicago, mówić będzie o Sprawiedliwości społecznej w Centisimus annus;
• Dr John F. Crosby - profesor filozofii w Franciscan University of Steubeville, OH, wygłosi referat Wiodąc Kościół drogą pokuty; bezcenne dziedzictwo pontyfikatu Jana Pawła II na Rok Jubileuszowy 2000;
• Dr Ian J. Boyd, C.S.B.- prezydent Instytutu Chestertona w Seton Hall University, South Orange, N.J., i profesor literatury angielskiej w University of Saskatchewan, Kanada, wystąpi z wykładem Liberalizm i Jan Paweł II;
• Dr Jean Bethke Elshtain - profesor etyki społecznej i politycznej w University of Chicago, wieloletni profesor uniwersytetów Yale, Harvard i Princeton, członek Amerykańskiej Akademii Nauk i Sztuki, zaprezentuje referat Medytacje nad godnością ludzką w świetle encyklik Jana Pawła II.
Ponadto na sympozjum odczytane zostaną referaty nadesłane przez dwóch autorów.
• Dr Charles E. Rice - profesor prawa w University of Notre Dame Law School, wieloletni członek Komisji Odwoławczej Ministerstwa Edukacji i redaktor naczelny American Journal of Jurisprudence, nadesłał referat pt. Kultura życia w nauczaniu Jana Pawła II;
• George Weigel - dyrektor Studiów Katolickich w Centrum Etyki i Spraw Publicznych w Waszyngtonie, czołowy amerykański komentator spraw religijnych, autor wielu książek, m.in. bestseleru "Świadek nadziei: Biografia Jana Pawła II" wg. którego nakręcony został film pod tym samym tytułem, nadesłał esej zatytułowany Jan Paweł II a kryzys humanizmu.
Sympozjum odbędzie się w sobotę 18 października 2003 r. w sali teatralnej Jezuickiego Centrum Milenijnego przy 5835 West Irving Park Road w Chicago.
Program:
Otwarcie godz.10:00
Blok prezentacji porannych godz.10:20 do 12:20
Dyskusja:
pytania i odpowiedzi godz.12:20 do 12:55
Lunch ($5.00 na miejscu) godz.13:00 do 13:55
Blok prezentacji popołudniowych
godz.14:00 do 16:00
Dyskusja:
pytania i odpowiedzi godz.16:00 do 16:30
Zamknięcie godz.16:40
Każdy z uczestników sympozjum otrzyma książkę zawierającą teksty wszystkich referatów.
Bilety $15.00 - Jacek Chwierut tel. 847-823-7099
Informacje - Władysław Rymsza tel. 312-228-1120