Edukacja w Stanach Zjednoczonych na poziomie szkoły wyższej to w dzisiejszych czasach inwestycja znacznie bardziej opłacalna niż ryzykowne granie na giełdzie. Dlatego też wysokie koszty nauki, rzędu wielu tysięcy dolarów za rok akademicki, nie powinny nas odstraszać, bowiem według niektórych edukacja na najwyższym poziomie jest najbardziej opłacalną inwestycją w życiu.
Do uzyskania cennego dyplomu oprócz dobrych wyników w nauce potrzeba przede wszystkim pieniędzy. Na szczęście jest wiele sposobów, żeby uzyskać pomoc finansową. Dofinansowanie może zależeć od dwóch czynników:
1. Potrzeb finansowych (need based),
2. Osiągnięć akademickich, sportowych czy innych (merit based).
Pomoc finansowa dla potrzebujących
Uzyskanie pomocy finansowej w zależności od potrzeb oparte jest na analizie dochodu i możliwości własnego finansowania przez studenta, czy też tego co mogą zainwestować rodzice. Każdy student uprawniony do pomocy finansowej ze źródeł federalnych musi mieć skończoną szkołę średnią nawet zagraniczną, posiadać legalny numer Social Security i co najmniej stały pobyt. Musi wypełnić formularz FAFSA, który po przeanalizowaniu przez biuro pomocy finansowej danej szkoły określa, ile pomocy student może dostać i w jakiej formie. Termin składania formularzy FAFSA na pomoc ze źródeł federalnych upływa 30 czerwca na rok akademicki rozpoczynający się od września. Czyli na rok akademicki 2004/2005 termin upływa 30 czerwca 2004. Niemniej jednak musimy pamiętać, że uczelnie mają dużo wcześniejsze terminy składania podań.
Studenci zagraniczni na wizach studenckich niestety nie mogą się ubiegać o pomoc z funduszy fe-deralnych, choć mogą otrzymać pomoc z niektórych funduszy stanowych (np. Massachusetts).
Pomoc za osiągnięcia
Pomoc za osiągnięcia jest zachętą dla uczniów szkół średnich do uzyskiwania jak najlepszych wyników w nauce i nie tylko. Często dostaje się stypendia za wyniki sportowe (ale tylko w NCAA Division I) w najróżniejszych dyscyplinach. Warto sprawdzić warunki i wymogi na www.ncaa.org.
Oczywiście, osoby o uregulowanym statusie objęte są programem pomocy finansowej, dostępnej dla każdego Amerykanina jak stypendia, darowizny, nagrody, pożyczki subsydiowane przed Departament Edukacji, możliwość pracy i edukacji (work and study). Każda szkoła średnia ma dobre i pomocne broszury na ten temat. Wiele więcej można dowiedzieć się z witryny internetowej www.fafsa.ed.gov.
Prawo zabrania pomocy finansowej osobie, na której ciąży wyrok sądu federalnego lub stanowego, dotyczący posiadania lub sprzedaży narkotyków.
Pamiętać należy, że koszt edukacji czy oferowana pomoc finansowa nie powinny być decydującym czynnikiem w wyborze szkoły. Bardzo często uczelnie o wyższym czesnym posiadają własne fundusze, które mogą, a nawet muszą być rozdzielone pośród studentów i wówczas drogie, elitarne uczelnie stają się bardziej dostępne.
O czym pamiętać
O czym powinniśmy pamiętać, decydując się na finansowanie edukacji na poziome akademickim. The College Board (www.collegeboard.org) w publikacji 20 Things You Need to Know about Financing College zaleca wzięcie pod uwagę następujących aspektów związanych z wyborem uczelni:
• Jaki jest koszt czesnego, a także dodatkowych opłat (książki, wyżywienie, zamieszkanie, dojazd).
• Jak wyglądają różnice cenowe przy zakwaterowaniu w akademiku, czy poza nim.
• Czy jest stała opłata za np. 15 kredytów, a następne są free w danym semestrze, czy czesne wzrasta co rok (czy można dostać 3-5 letnią historię opłat za czesne i za akademik).
• Jak pomoc finansowa wpływa na proces aplikacji i akceptacji do szkoły - czy dana szkoła ma różne rodzaje pomocy finansowej.
• Czy istnieją możliwości pomocy finansowej z funduszy pozaszkolnych, jakie formularze należy wypełnić i do kiedy.
Mając już wybraną szkołę, warto dowiedzieć się czy są na przykład koszty, których oferowana pomoc nie pokrywa, jakie są opcje, jeśli student czy rodzice nie są w stanie zapłacić sumy, która nie została pokryta przez pomoc (bo ich sytuacja finansowa zmieniła się), lub jeśli zaoferowana pomoc nie wystarcza na pokrycie kosztów uczęszczania na daną uczelnię. Musimy także wiedzieć, czy jest możliwość wynegocjowania oferty pomocy finansowej, jakie są zasady i obowiązki związane z otrzymaną ofertą, jaka jest średnia zadłużenia studentów danej uczelni, jak odnosi się szkoła do jakichkolwiek zmian w sytuacji finansowej studenta, w jaki sposób pomoc finansowa dociera do studenta. Wszystkie te pytania powinny być zadane osobie odpowiedzialnej za pomoc finansową w interesującej nas uczelni odpowiednio wcześniej, by uniknąć potem niepotrzebnych komplikacji.
Pomoc finansowa
dla studentów zagranicznych
Czy studenci zagraniczni na wizach studenckich mogą także liczyć na pomoc finansową? Mają oni przed sobą trzy opcje:
1. Stypendia za bardzo dobre wyniki w nauce,
2. Stypendia dla studentów międzynarodowych (niektóre szkoły je posiadają),
3. Pożyczka studencka, jeśli student zapewni sobie żyranta legalnie przebywającego w Stanach Zjednoczonych.
Ci, będący już studentami w USA mogą pomóc sobie finansowo, wykorzystując możliwości, które daje już otrzymana wiza F-1 czy J, jak np. praktyka obowiązkowa na danym kierunku studiów, możliwość pracy na campusie czy poza nim (po 9 miesiącach pobytu na wizie F-1), czy otrzymanie nagrody finansowej (grant) za osiągnięte bardzo dobre wyniki w nauce na danej uczelni.
Gdzie szukać niezbędnych informacji
NAFSA, czyli profesjonalna organizacja zrzeszająca osoby zajmujące się sprawami studentów i naukowców międzynarodowych, poleca trzy aktualne i rzetelne książki:
1. Funding for US Study: a Guide for Citizens of Other Nations wydaną przez Institute of International Education.
(email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)
2. The A"s and B"s of Academic Scholarship (corocznie wydawana we wrześniu przez Octameron Associates www.octameron.com),
3. The Grants Register 2003 corocznie wydawana w Wielkiej Brytanii obejmującą cały świat (www.palgraveusa.com).
Na podstawie NAFSA podajemy czołówkę amerykańskich uczelni, które zaoferowały największą pomoc finansową dla studentów międzynarodowych na poziomie bakałarskim. Biorąc pod uwagę ilość przyznanych stypendiów na rok 2002-2003, najlepszy był University of Texas w Austin, TX (www.utexas.edu) - 900 stypendiów dla studentów międzynarodowych, średnio po 6,600 każde.