----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

09 grudnia 2003

Udostępnij znajomym:

Jak znaleźć dobrego mechanika cd.

W poprzednim artykule z naszej krótkiej serii omówiliśmy cztery rodzaje warsztatów samochodowych: dealerów, chain stores (warsztaty należące do dużych sieci, jak Sears), warsztaty specjalistyczne (Midas, Muffler, Aamco Transmission itp.) i prywatne warsztaty. Konkluzją artykułu było, że najlepszymi są małe, prywatne warsztaty, których właścicielami są doświadczeni mechanicy.

Jest równie trudno znaleźć dobrego mechanika jak dobrego lekarza. Podobnie jak w przypadku innych profesjonalistów (księgowego, dentysty, prawnika), godnego zaufania mechanika najlepiej znaleźć przez rekomendację sąsiada lub znajomego. Dobra reputacja jest warta więcej, niż szkolne dyplomy.

W wyborze mechanika możesz kierować się kilkoma czynnikami.

Szukaj warsztatu, który ma na placu kilka samochodów twojej marki. Jeżeli masz Toyotę, rozglądaj się za warsztatem z paroma Toyotami, bo to oznacza, że mechanicy będą zaznajomieni z twoim modelem.

Szukaj warsztatu, który ma odpowiednie wyposażenie i podnośniki. Do analizy współczesnych skomputeryzowany silników potrzebny jest oscyloskop, analizator spalin i inne urządzenia diagnostyczne. Spytaj, czy warsztat ma ten sprzęt. Unikaj miejsc, które sprzętu diagnostycznego nie mają, albo posiadanego nigdy nie używają (oscyloskop stoi zakurzony i zarzucony rupieciami w kącie).

Jeżeli te wskazówki nie pomogą, szukaj warsztatu, który przynajmniej jest czysty. Nie sterylny, po prostu schludny, bez oleju na posadzce i kolekcji rdzewiejących wraków. Ponadto kieruj się tym, ile lat warsztat istnieje. Jeżeli funkcjonuje od dawna, znaczy to, że cieszy się popularnością wśród klientów.

Gdy na podstawie zewnętrznych przesłanek wybierzesz w końcu pewien warsztat i przyprowadzisz tam swój samochód, sposób, w jaki zostaniesz obsłużony, powie ci resztę o jakości tego miejsca.

Jak powinieneś być traktowany w warsztacie samochodowym? Przede wszystkim, jeżeli przyjedziesz w wyznaczonym terminie, nie powinieneś czekać godzinami. Właściciel albo mechanik powinien zadać ci pytania, żeby dowiedzieć się o rodzaju usterki w twoim samochodzie. Może będziesz musiał coś zapłacić za postawienie diagnozy. Jest to często praktykowane i uzasadnione, bo sprawdzenie samochodu i zidentyfikowanie problemu wymaga czasu i ekspertyzy. Jeżeli problem przekracza możliwości warsztatu (np. naprawa skrzyni biegów), właściciel może skierować cię do zakładu specjalistycznego.

W przypadku przeglądu lub prostej naprawy wycenę możesz dostać od razu. Gdy problem jest bardziej skomplikowany, mechanik najpierw dokona diagnozy, zanim wyceni koszt części i robocizny. Jeżeli wycena wydaje ci się za wysoka, możesz na nią nie przestać i zabrać samochód gdzie indziej. Albo możesz powiedzieć mechanikowi, że twoje fundusze są ograniczone i poprosić, żeby obecnie dokonał tylko najważniejszych napraw. Każdy dobry mechanik wyjaśni ci, co musi być zrobione natychmiast, a co może poczekać. Nie radzę wdawać się z mechanikiem w dyskusję co do konieczności napraw. Jeżeli nie dowierzasz jego opinii, znajdź kogoś innego.

Gdy twój samochód jest już naprawiony, spytaj, czy odbył próbną jazdę (road test). Przeprowadzenie jazdy próbnej jest znakiem, że masz do czynienia z dobrym, profesjonalnym warsztatem, a nie miejscem wymiany części zamiennych.

Oczywiście, na koniec dostaniesz rachunek do zapłacenia. Jak powinien wyglądać prawidłowy rachunek? Powinien wyszczególnić części i robociznę. Ogólnikowy opis naprawy, np. "brakes fixed" świadczy o niestarannej i niekompetentnej pracy. Prawidłowy opis powinien wyglądać mniej więcej tak: "Repl. Front brake pads and rear shoes. R & R front disks & cut, R & R rear drums and cut. Check & adjust handbrake". W profesjonalnym żargonie "repl." Znaczy replaced, "R & R" oznacza remove and reinstall.

Pewnie nieraz zastanawiałeś się nad tym, jak wyliczany jest koszt robocizny. Większość warsztatów obciąża klienta pewną stawką za roboczogodzinę. Większość standardowych operacji ma normy czasowe ustanowione przez producenta samochodu i opublikowane w książkach zwanych flat rate manuals. Większość dealerów ściśle trzyma się tych norm; na ich podstawie płacą mechanikom i obciążają klientów. Flat rate manuals są również dostępne dla małych, niezależnych warsztatów i powszechnie przez nie używane. Dzięki tym normom warsztaty są w stanie szybko oszacować koszt napraw.

Na koniec sprawa gwarancji. Dobry warsztat samochodowy bierze odpowiedzialność za swoją pracę i pisemnie gwarantuje ją na co najmniej 30 dni. Wybierając warsztat naprawczy, spytaj z góry o gwarancję na piśmie. Jeżeli właściciel waha się lub mówi, że gwarancja nie jest potrzebna, udaj się gdzie indziej.

Jeżeli uda ci się w końcu znaleźć dobrego mechanika, który spełnia wszystkie wymienione wymagania, udawaj się do niego regularnie. On pozna ciebie i twój samochód, będzie wiedział, czego potrzebuje twój pojazd. Jako dobry biznesmen, mechanik liczy na to, że będziesz do niego wracał regularnie co 6 miesięcy na przeglądy i maintenance. Będzie cenił cię, jako stałego klienta i traktował czasami ulgowo, gdy będziesz miał problemy.

Istnieje wielu nieuczciwych mechaników, ale nie zrażaj się. Jeżeli nie jesteś zadowolony z jednego warsztatu, udaj się gdzie indziej. Nie jest łatwo znaleźć dobrego, godnego zaufania mechanika. Może tych kilka prostych wytycznych pomoże ci w poszukiwaniu. Powodzenia.

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor